En İyi İskandinav Polisiye Kitapları

en_iyi_iskandinav_polisiye_kitapları

İskandinavya soğuk atmosferi genellikle karlı manzaraları ile her zaman ilgi çekiyor.Son yıllarda özellikle İskandinav polisiye romanları ön plana çıktı.Sadece edebiyatta değil sinema ve tv dizilerinde de İskandinav polisiyesi kalitelerini ortaya koyuyor. Hollywood’da bu film ve dizilerin Amerikan versiyonlarını çekmekten geri durmuyor ancak aynı kalitenin her zaman tutturulduğunu söylemek zor.En iyi İskandinav polisiye kitapları hangileri?

Smilla ve Karlar – Peter Høeg

smilla_snow

Çatıdan düşen bir çocuk ölmüştür ve Smilla isimli genç kadın yapılan açıklamalarla gerçeklerin örtüşmediğini düşünmektedir.Olay kısa zamanda bir kazadan çıkıp hükumetin kirli çamaşırlarına kadar uzanacaktır.İlginç bir konuya sahip olan romanın 1997 yılında bir filmi de çekildiğini hatırlatalım.Filmin baş rolünde Julia Ormond yer alıyor. Smilla’s Sense of Snow (1997)

Kardan Adam – Jo Nesbo

jo_nesbo_snowman

Norveçli bestseller polisiye yazarı Jo Nesbo’nun çok sevilen karakteri Harry Hole’un macerası.Hole bir polis ve uzmanlığı seri cinayetler, kitapta olay yerlerine cinayetten sonra bir kardan adam yapan seri katilin peşine düşer.Bu başarılı kitabın 2017 yılında bir filme konu olduğunu da söylemekte fayda var. Harry Hole karakterini usta aktör Michael Fassbender canlandırıyor. The Snowman (2017)

Ejderha dövmeli Kız – Stieg Larsson

stieg_larsson_the_girl_with_the_dragon_tattoo

Stieg Larsson’un Milenyum üçlemesinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız’da Mikael Blomkvist isimli gazeteci İsveç’in önde gelen zengin iş adamlarından Henrik Vanger’le görüşmeyi kabul eder. Vanger görüşmede yıllar önce kaybolan yeğeni Harriet’a ne olduğunu bulmasını ister.Gerilimi ve gizemi son ana kadar bitmeyen kitap bizi Lisbeth Salander isimli etkileyici karakterle de tanıştırır. Salander Blomkvist’e olayı çözerken hacker’lık yetenekleriyle yardımcı olur.Kitabın bir İsveç bir de Hollywood versiyonu filmi çekildi.Amerikan yapımı olan filmde Blomkvist’i Daniel Craig canlandırdı. The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Faceless Killer – Henning Mankell

henning_mankell_faceless_killers

İskandinav polisiyesiniden bahsedip Henning Mankell’den bahsetmemek tabi ki mümkün değil.2015 yılında kaybettiğimiz usta yazarın bu kitabında yine kült karakteri Kurt Wallander var. Wallender yaşlı bir çiftçi karı kocanın cinayetini çözmek için uğraşıyor. Wallander karakteri İngiliz yapımı bir diziye de konu oldu ve usta aktör Kenneth Branagh çok başarılı bir şekilde canlandırdı. Wallander

Kafesteki Kadın – Jussi Adler Olson

kafesteki_kadin_jussi_adler_olson

Jussi Adler Olson’un karakteri Carl Morck’un ilk kez görüldüğü macera.Polis olan Morck insanlarla iletişimde çok iyi değildir.İş arkadaşları asperger sendromundan muzdarip olduğunu düşünürler.Eski dosyaların tekrar açıldığı bir birimde çalışmaya başlar.İlk davası da kayıo bir kadının dosyasının araştırılmasıdır. Roman Danimarka yapımı çok başarılı bir film serisine konu oldu ve Carl Morck karakterini NicolajLie Kaas canlandırdı. Kvinden i buret (2013)

Sesler – Arnaldur Indriðason

arnaldur_indridason_sesler

İzlandalı yazar Arnaldur Indriðason’un kitabında polis dedektifi Erlendur kitabın merkezinde.Bir otelde Noel Baba olan bir çalışan kalbine saplanan bıçakla öldürülmüştür.Geçmişinde büyük sırlar olan Noel Baba’yı kim öldürdü?

Daha bir çok liste yapılabilir en iyi İskandinav polisiye kitapları ile ilgili bu onlardan sadece biri.

Bu Yazıyı Sevdiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
golgede_guneste_futbol_eduardo_galeano
Gölgede ve Güneşte Futbol
olmeden_once_okunacak_kitaplar
Ölmeden Önce Okunacak Kitaplar
pablo_neruda
Pablo Neruda

Yorum Yaz