En İyi İskandinav Polisiye Kitapları

en_iyi_iskandinav_polisiye_kitaplari

İskandinavya soğuk atmosferi genellikle karlı manzaraları ile her zaman ilgi çekiyor .Son yıllarda özellikle İskandinav polisiye romanları ön plana çıktı. Sadece edebiyatta değil sinema ve tv dizilerinde de İskandinav polisiyesi kalitelerini ortaya koyuyor. Hollywood’da bu film ve dizilerin Amerikan versiyonlarını çekmekten geri durmuyor ancak aynı kalitenin her zaman tutturulduğunu söylemek zor.En iyi İskandinav polisiye kitapları hangileri?

İskandinav Polisiye Kitapları

Smilla ve Karlar (Smilla’s Sense of Snow)-Peter Høeg

Çatıdan düşen bir çocuk ölmüştür ve Smilla isimli genç kadın yapılan açıklamalarla gerçeklerin örtüşmediğini düşünmektedir. Olay kısa zamanda bir kazadan çıkıp hükumetin kirli çamaşırlarına kadar uzanacaktır.1993 yılında İngilizce’ye çevrilen roman beklenmedik bir şekilde best-seller oldu.

İlginç bir konuya sahip olan roman 1997 yılında bir filme de konu oldu.

1957 yılında doğan Danimarka’lı yazar, yazarlık yapmaya başlamadan önce denizcilik, bale dansçılığı ve aktörlük gibi işlerle uğraştı. 1988 yılında ilk romanı A History of Danish Dreams yayınlandı. Daha sonra  Miss Smilla’s Feeling for Snow, Borderliners ve 2006 yılında The Quiet Girl okuyucuyla buluştu.

peter_hoeg

Kardan Adam (Snow Man)-Jo Nesbo

Norveçli bestseller polisiye yazarı Jo Nesbo’nun çok sevilen karakteri Harry Hole’un macerası.Hole bir polis ve uzmanlığı seri cinayetler, kitapta olay yerlerine cinayetten sonra bir kardan adam yapan seri katilin peşine düşer.

1960 yılında Oslo’da doğan Nesbo, Norveç Ekonmi Üniversitesi’nden mezun oldu. Yazarlığa başlamadan önce serbest gazetecilik yaptı ve borsa üzerine çalıştı. Harry Hole serisi dışında Doktor Proctor kitapları ile de tanınan yazar, ciddi bir sakatlık geçirene kadar Molde takımında futbolda oynadı.

jo_nesbo

Ejderha Dövmeli Kız (The Girl With The Dragon Tattoo)-Stieg Larsson

Stieg Larsson’un Milenyum üçlemesinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız’da Mikael Blomkvist isimli gazeteci İsveç’in önde gelen zengin iş adamlarından Henrik Vanger’le görüşmeyi kabul eder. Vanger görüşmede yıllar önce kaybolan yeğeni Harriet’a ne olduğunu bulmasını ister.Gerilimi ve gizemi son ana kadar bitmeyen kitap bizi Lisbeth Salander isimli etkileyici karakterle de tanıştırır. Salander Blomkvist’e olayı çözerken hacker’lık yetenekleriyle yardımcı olur.Kitabın bir İsveç bir de Hollywood versiyonu filmi çekildi.Amerikan yapımı olan filmde Blomkvist’i Daniel Craig canlandırdı. The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

1954 doğumlu olan İsveç’li yazar aynı zamanda bir gazeteci. Özellikle Millenium serisi ile tanınan Larsson, henüz 50 yaşındayken 2004 yılında kalp krizinden hayatını kaybetti. Millenium serisi Dünya çapında 65 milyon kopyadan fazla sattı. Millenium serisi Ejerha Dövmeli Kız, Ateşle Oynayan Kız ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız kitaplarından oluşan seri.

stieg_larsson

Faceless Killer-Henning Mankell

İskandinav polisiyesinden bahsedip Henning Mankell’den bahsetmemek tabi ki mümkün değil.2015 yılında kaybettiğimiz usta yazarın bu kitabında yine kült karakteri Kurt Wallander var. Wallender sabahın %’inde bir çağrıa cevap verir ve gittiği çiftlik evinde adeta bir kan banyosu keşfeder. Çiftlikte yaşlı bir karı koca vahşice öldürülmüştür. Katillerin yabancılar olması ihtimali basına sızdığında bir ırkçılık dalgası ortalığı sarar.

1948 yılında Stockholm’de doğan İsveçli yazar suç kitaplarının dışında çocuk kitapları ve senaryolar da yazdı. 2015 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden sanatçı gençlik yıllarından itibaren sol eğilimli bir aktivist oldu.

henning_mankell

Kafesteki Kadın-Jussi Adler Olson

Jussi Adler Olson’un karakteri Carl Morck’un ilk kez görüldüğü macera.Polis olan Morck insanlarla iletişimde çok iyi değildir.İş arkadaşları asperger sendromundan muzdarip olduğunu düşünürler.Eski dosyaların tekrar açıldığı bir birimde çalışmaya başlar.İlk davası da kayıo bir kadının dosyasının araştırılmasıdır. Roman Danimarka yapımı çok başarılı bir film serisine konu oldu ve Carl Morck karakterini NicolajLie Kaas canlandırdı. Kvinden i buret (2013).

Jussi Adler Olson 1950 yılında Kopenhag’da doğdu. Danimarkalı yazar 1984 yılında kurmaca olmayan eserlerle başladı. 1997 yılından itibaren kurgu kitaplar yazdı. Kitapları bugüne kadar 40’dan fazla dilde yayınlandı.

jussi_adler_olson

Sesler-Arnaldur Indriðason

İzlandalı yazar Arnaldur Indriðason’un kitabında polis dedektifi Erlendur kitabın merkezinde.Bir otelde Noel Baba olan bir çalışan kalbine saplanan bıçakla öldürülmüştür.Geçmişinde büyük sırlar olan Noel Baba’yı kim öldürdü sorusunun etrafında ustaca yazılmış bir roman.

1961 yılında Reykjavík’de doğan Indriðason, İzlanda Üniversitesi’nden tarih derecesiyle mezun oldu. Gazetecilik ve serbest yazarlık yaptı. Indriðason’un romanları 40’dan fazla dile çevrildi ve 14 milyondan fazla kopya sattı. Yazarın dilimizde yayımlanan diğer kitapları Sular Çekildiğinde, Hipotermi ve Kutup Soğuğu‘nu sayabiliriz.

arnaldur_indridason

Bir Yazarın Ölümü-Håkan Nesser

Üç yıl önce ölen karısı Ewa’nın sesini radyoda duyan David Moerk, karısını aramaya başlar. Terapistine aşık olan Ewa cinayet işlemesinden korktuğu kocasından kaçmıştır aslında. David karısını bulup olayları çözmeyi aklına koyar.

Håkan Nesser 1950’de İsveç’te doğdu. 1988 yılında tam zamanlı bir yazar olarak çalışmaya başlayana kadar öğretmen olarak çalıştı. Müfettiş Barbarotti ve Müfettiş Van Veeteren ana karakterleridir. Håkan Nesser’in ülkemizde yayınlanan diğer kitapları arasında Yılan Çiçeği, Sevgili Agnes’i de sayabiliriz.

hakan_nesser

en iyi İskandinav polisiye kitapları

Bu Yazıyı Sevdiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

En İyi Gizem Romanları
olmeden_once_okunacak_kitaplar
Ölmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar
ei_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları

Bir cevap yazın