Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi

marilyn_monroe_nun_kutuphanesi

Marilyn Monroe’nun Hayatına Kısa Bir Bakış

marilyn_monroe
Marilyn Monroe-1953

Sinemanın unutulmaz yıldızlarından biri Marilyn Monroe… Güzelliği ve yeteneğiyle sinemada kendine yer edinen sanatçı, erken yaşta ölümüyle de efsane mertebesine yükseldi.

Döneminin ünlü diğer yıldızları Elizebeth Taylor, Debbie Reynolds ve Jane Russel’ın aksine kısa ömrü nedeniyle kameralar önünde yaşlanamayan Monroe, hayranlarının gözünde her zaman güzellik ve zarafetin bir simgesi olarak kaldı.

1962 yılında şüpheli koşullar altında hayatını kaybettiğinde ardında 400’den fazla kitaptan oluşan ciddi bir kitaplık bıraktı. Aptal Sarışın imajına sahip Monroe’dan çoğu kişinin beklemediği bir miras…

Film stüdyolarıyla kısa süreli sözleşmelerin ardından 1950 yılında oynadığı John Huston filmi Elmas Hırsızları (The Asphalt Jungle) filmiyle dikkat çekti.

Yine 1950 yılında günümüzde kült mertebesine ulaşan Perde Açılıyor (All About Eve) filminde rol aldı. 1953 yılında oynadığı Niagara filmiyle star mertebesine yükseldi.

1955 yılında oynadığı The Seven Year Itch(Yaz Bekarı) filminden sonra oyunculuğunu güçlendirmek isteyen Monroe, New York’da bulunan Actors Studio’ya katıldı. Actors Studio’da Lee Strasberg’le çalışmaya başladı.

Genellikle seksi  ve aptal sarışın ve para avcısı rolleriyle tanınan sanatçı, 1959 yılında oynadığı Some Like it Hot( Bazıları Sıcak Sever) filmiyle Golden Globe(Altın Küre) Ödülü’nü kazandı. Aynı ödüle 1957 yılında Bus Stop(Otobüs Durağı) filmiyle de aday oldu.

1954 yılında beyzbol efsanesi Joe DiMaggio ile evlenen Monroe, 1955 yılında boşandı. 3.ve son evliliğini ünlü yazar Arthur Miller’la yapan sanatçının bu evliliği de 1961 yılında sona erdi. 1962 yılında son filmi Something’s Got to Give’de oynamaya başladı. Film çekimleri sırasında Marilyn Monroe’nun hayatını kaybetmesi nedeniyle yapım tamamlanamadı ve kısa film olarak kaldı. Monroe’nun tamamladığı son filmi 1961 yapımı The Misfits(Uygunsuzlar) oldu. Bu filmde rol alan bir başka Clark Gable’ın da son filmi oldu.

20_yuzyilin_en_iyi_omanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları

Marilyn Monroe’nun ölümü kayıtlara aşırı dozda ilaç alımına bağlı intihar olarak geçse de bir çok komplo teorisine konu oldu. Özellikle ölümünden sonra, çalışanlarının çelişkili ifadeleri, Amerikan Başkanı John F.Kennedy ve erkek kardeşi Bobby Kennedy ile olduğu iddia edilen ilişkileri nedeniyle ölümü bir sır olarak kaldı. Reçeteli ilaçlara bağımlılığı, anksiyete ve depresyon gibi sorunları da hayatında önemli yer işgal etti.

Marilyn Monroe’nun çok bilinmeyen bir yanı aslında bir kitap kurdu olduğu. Aptal sarışın imajının altında aslında entellektüel bir kadın saklı.

İşte Marilyn Monroe’nun kütüphanesinde öne çıkan kitaplardan bazıları:
Düşüş Albert Camus, Kamelyalı Kadın Alexander Dumas, Muhteşem Gatsby F. Scott Fitzgerald, Rusya’dan Sevgilerle Ian Fleming, Yolda Jack Kerouac,
.

Venedik’te Ölüm Thomas Mann, Seçilmiş Oyunlar George Bernard Shaw, Kırmızı Güller Sean O’Casey, Huckleberry Finn’in Maceraları Mark Twain.

Metafizik Aristoteles, Madam Bovary Gustave Flaubert, Guermantes Tarafı Marcel Proust, Nana Emile Zola, Toplu Oyunlar Molière, Hz. Musa ve Tektanrıcılık Sigmund Freud.

Adlandırılamayan Samuel Beckett, Sanatçının Genç Bir Köpek Olarak Portresi Dylan Thomas, Ses ve Öfke – Döşeğimde Ölürken William Faulkner.

Dublinliler James Joyce, The Collected Short Stories Dorothy Parker, Kırmızı ve Siyah Stendhal, The Poems And Fairy-Tales Oscar Wilde, Alice Harikalar Diyarında Lewis Carroll, Soneler William Shakespeare.

chappaquiddick_te_ne_oldu
Chappaquiddick’te Ne Oldu? Amerikan Tarihini Değiştiren Kaza

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

vaslav_nijinsky
Vaslav Nijinsky
dalton_kardeslerin_gerçek_hikayesi
Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi KitaplarıBir cevap yazın