Hollywood’un İkonik Çiftleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
hollywoodun_ikonik_ciftleri

Last Updated on 27 Aralık 2023 by Aslıhan Demiralay

Klasik Hollywood’un En Sevilen Çiftleri

Hollywood’un En Sevilen Çiftleri. Klasik Hollywood; filmleri, karizmatik oyuncuları, skandalları ve popüler çiftleriyle altın bir dönemi işaret ediyor.

Klasik Hollwyood’un sevilen çiftleri ve hikayeleri.

steve_mcqueen_in_neredeyse_oynayacagi_6_rol
Steve McQueen’in Neredeyse Oynayacağı 6 Rol

1. Lauren Bacall & Humphrey Bogart

Aşkları dillere destan Humphrey Bogart ve Lauren Bacall 1944 yapımı To Have and Have Not (Alevli Dudaklar) filminde tanıştılar. Tanıştıklarında Bogart 44, Bacall ise henüz 19 yaşındaydı. Çift Bogart’ın o dönemki eşi Maya Methot’la boşanmasından sonra 1945 yılında evlendi ve bu evlilik Bogart’ın 1957 yılında ki vefatına kadar sürdü. Bacall-Bogart çiftinin Leslie ve Stephen isimli iki çocuğu oldu. Lauren Bacall ise 2014 yılında yaşamını kaybetti. Lauren Bacall-Humphrey Bogart çifti To Have and Have Not (1944), The Big Sleep (1946), Dark Passage (1947) ve Key Largo (1948) filmlerinde birlikte rol aldılar.

Hiç kuşkusuz Lauren Bacall & Humphrey Bogart çifti Hollywood’un en ikonik çiftlerinden biriydi. Özellikle Bogart’ın müthiş şöhreti ve Lauren Bacall’ın çok rastlanmayan güzelliği birleştiğinde ortaya unutulmaz bir aşk doğdu.

bogart_ve_bacall_the_big_sleep_filminde
Humphrey Bogart ve Lauren Bacall The Big Sleep (1946) Filminde
humphrey_bogart_ve_lauren_bacall_the_big_sleep_filminde
Humphrey Bogart ve Lauren Bacall The Big Sleep (1946)
kafa_karistirici_filmler
Sinema Tarihinin En Kafa Karıştırıcı Filmleri
hollywood_un_ikonik_cifleri

2. Katharine Hepburn & Spencer Tracy

Hollywood’un tanınmış iki oyuncusu Katharine Hepburn ve Spencer Tracy 1941 yılında Woman of the Year filminin çekimleri sırasında tanıştı. Spencer Tracy 1926 yılından beri zaten evliydi. Eşi katolik inancı gereği boşanmaya yanaşmadığı için Spencer Tracy ve Katharine Hepburn hiç evlenmedi ancak Tracy’nin 1967 yılında ki vefatına dek birbirlerinden hiç ayrılmadılar ve Hollywood’un efsanevi aşklarından birine imza attılar. Tracy, Hepburn ile olan ilişkisini karısından ve halktan gizlemek istese de, bu Hollywood’da en çok bilinen sır haline geldi.

Spencer Tracy bir keresinde arkadaşı Joan Fontaine’e “İstediğim zaman boşanabilirim ama karım ve Kate her şeyi olduğu gibi seviyor” demişti.

Katharine Hepburn-Spencer Tracy çiftinin son filmi aynı zamanda Spencer Tracy’nin son filmi olan Guess Who’s Coming to Dinner (Beklenmeyen Misafir)’di. Katharine Hepburn anılarında bu filmi hiç izleyemediğini açıklayacaktı. Katharine Hepburn 2003 yılında 96 yaşında hayatını kaybetti.

spencer_tracy_katharine_hepburn
Katharine Hepburn & Spencer Tracy Woman Of The Year Filminde (1941)
spencer_tracy_katharine_hepburn
Katharine Hepburn & Spencer Tracy Guess Who’s Coming to Dinner Filminde (1967)
hollywood_un_ikonik_cifleri
3. Marilyn Monroe & Joe DiMaggio

Sinema tarihinin en güzel ve seksi kadınlarından biri olan Marilyn Monroe ve efsanevi beyzbol oyucusu Joe DiMaggio’da Hollywood’un en ikonik çiftlerinden biriydi.

Monroe ve DiMaggio 1952 yılında tanıştılar ve 14 Ocak 1954’de San Francisco Belediye Binası’nda evlendiler. Evlilikleri DiMaggio’nun Marilyn Monroe’nun bir anne olmasını istemesi nedeniyle sarsıldı. Çift Ekim 1954’de ayrıldı. Bazı söylentilere göre Monroe ve DiMaggio 1962 yılında tekrar barışmaya ve evlenmeye yakındı ancak Monroe’nun 1962 yılında ki şüpheli ölümü bu planların bozulmasına sebep oldu.

DiMaggio sonraki yirmi yıl boyunca eski eşi Marilyn Monroe’nun mezarına haftada 2-3 kez gül göndermeye devam etti. Joe DiMaggio’nun 1999’da ölmeden önceki son sözlerinin “Sonunda Marilyn’i göreceğim” olduğu söylenir.

arilyn_monroe_nun_kutuphanesi
Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi
marilyn_monroe_joe_dimaggio
Marilyn Monroe & Joe DiMaggio (1954)
hollywood_un_ikonik_cifleri
4. Frank Sinatra & Ava Gardner

Efsanevi Frank Sinatra ve güzelliği dillere destan Ava Gardner Hollywood’un en kötü şöhretli çiftlerinden biri oldu. Çift birlikte olmaya başladığında Frank Sinatra hala evliydi. Sinatra 1951 yılında boşandığında Sinatra ve Gardner evlendi. İnişli çıkışlı bir evlilikleri olan çift 1957 yılında boşandı. Ancak ilişkilerinin popülaritesi onları Hollywood’un ikonik çiftleri arasına aldı.

frank_sinatra_ava_gardner
Frank Sinatra-Ava Gardner (1951)

Hollywood’un En Güzel Kadınları

hollywood_un_ikonik_cifleri
5. Lucille Ball & Desi Arnaz

Ülkemizde çok tanınmasalar da Lucille Ball & Desi Arnaz Amerika’nın en sevilen ve başarılı çiftlerinden biriydi. Lucille Ball ve Desi Arnaz 1940 yapımı Too Many Girls filminin çekimleri sırasında tanıştı ve aynı yıl evlendi. çift 1951 yılında Amerikan televizyon tarihinin en sevilen dizilerinden biri olan I Love Lucy’yi birlikte yarattı. Ancak şöhretin ve sorumlulukların getirdiği baskı bu evliliği bitirdi ve çift 1961 yılında boşandı. Evlilikleri ve ilişkileri hakkında filmler bile çekilen Lucille Ball & Desi Arnaz Hollywood’un en ikonik çiftlerinden biri oldu.

lucille_ball_desi_arnaz
Lucille Ball & Desi Arnaz (1955)
hollywood_un_ikonik_cifleri
6. Janet Leigh & Tony Curtis

Hollywood’un altın çiftlerinden olan Janet Leigh ve Tony Curtis tartışmalı bir törenle 4 Haziran 1951’de evlendi. Tartışmalı olmasının sebebi ise çok ilginç. O dönem çok popüler olan Tony Curtis’in Universal Stüdyosu’nun yöneticileri tarafından evlilikten vazgeçirilmeye çalışılması. Evliliğin popülaritesini yok edeceğini düşünen bazı yöneticiler Curtis’i 3 gün boyunca vazgeçmesi için ikna etmeye çalışmışlar.

Her şeye rağmen evlenen Leigh ve Curtis’in Jamie Lee ve Kelly Ann Curtis isimli iki çocuğu oldu. Evet tahminler doğru çiftin çocuklarından biri ünlü Jamie Lee Curtis. 1962’de Curtis, The Manchurian Candidate’in setinde Leigh’e boşanma belgelerini gönderdi.

Tony Curtis bir keresinde, “Bir süreliğine Hollywood’un altın çiftiydik. Janet’e çok bağlıydım ve bağlıydım ve mesleğimin de ötesinde, ama onun gözünde o altınlık eskimeye başladı. Fark ettim ki, her neysem, Janet için yeterli değildim. Bu beni çok incitti ve kalbimi kırdı.” Leigh ise daha sonra boşanmanın Curtis’in babasının ölümünü de içeren “dış problemlerin” sonucu olduğunu söyleyecekti.

janet_leigh_tony_curtis_1960
Toni Curtis-Janet Leigh Kelly ann ve Jamie Lee Curtis (1960)
hollywood_un_ikonik_cifleri

Hollywood’un En Yakışıklı Erkekleri

7. Elizabeth Taylor & Richard Burton

Özel hayatıyla her zaman basının ilgisini çeken Elizabeth Taylor’ın Richard Burton ile olan ilişkisi o dönem gündeme bomba gibi düştü. Taylor ve Burton 1961 yılında Cleopatra filminin çekimleri sırasında tanıştı. Basının bu kadar ilgilenmesinin sebeplerinden biri hem Burton’ın hem de Taylor’ın tanıştıkları zaman halihazırda evli olmaları.

Eşlerinden boşanan çift 15 Mart 1964’de evlendi. On yıl süren bu evlilikte “Liz ve Dick” olarak adlandırıldılar, birbirinden etkileyici 11 filmde birlikte rol aldılar. “Liz ve Dick” 1974 yılında boşandı. Ayrılığa dayanamayan çift 1975 yılında tekrar evlense de bu kez evlilik uzun sürmedi ve 1976 yılında tekrar boşandılar. İkilinin evliliği jet set bir hayat ve pahalı hediyelerle süslendi. Özellikle Richard Burton’ın Elizabeth Taylor’a aldığı mücevherler efsane olarak nitelendirildi.

Elizabeth Taylor “Richard’dan sonra hayatımdaki erkekler sadece paltoyu tutmak, kapıyı açmak için oradaydılar. Richard’dan sonraki tüm erkekler gerçekten sadece arkadaştı.” dedi.

richard_burton_elizabeth_taylor_1973
Elizabeth Taylor & Richard Burton (1973)
hollywood_un_ikonik_cifleri
8. Natalie Wood & Robert Wagner

Hollywood’un en ikonik çiftlerinden biri de hiç kuşkusuz Natalie Wood & Robert Wagner çiftidir. Ancak Natalie Wood‘un trajik ve hala açıklanamayan vefatı her zaman bir kara bulut gibi isimlerinin etrafında dolaşmaya devam eder.

Natalie Wood 18, Robert Wagner 26 yaşında ilişkiye başlayan çift, 28 Aralık 1957’de evlendi. Ancak 1962 yılında boşandılar. 10 yıl boyunca ayrı kalan Wood ve Wagner başkalarıyla evlendiler hatta çocukları bile oldu. Ancak yıllar sonra tekrar görüşmeye başlayan çift 16 Temmuz 1972’de tekrar evlendi. 1974 yılında bir kız çocukları oldu. Ancak peri masalı 1981 yılında trajik ölümüyle son buldu. Hala açıklanamayan boğulma olayında insanlar zaman zaman Robert Wagner’i suçladı.

natalie_wood_robert_wagner_1960
Natalie Wood-Robert Wagner 1960 Oscar Töreni Yemeğinde
hollywood_un_ikonik_cifleri
9. Rita Hayworth & Orson Welles

Hollywod’un en güzel ve yetenekli kadınlarından Rita Hayworth, aktör ve radyo efsanesi Orson Welles’le 7 Eylül 1943’de evlendi. Çiftin 1944 yılında Rebecca isimli bir kızları oldu. Ancak bu ikonik çiftin evliliği, özellikle Welles’in sorumluluk istemesi sebebiyle 1947’de sona erdi. Rita Hayworth 1987 yılında henüz 68 yaşında hayatını kaybetti. Orson Welles ise 1985 yılında 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

rita_hayworth_orson_welles
Rita Hayworth-Orson Welles (1946) (Resimde sol başta ünlü aktör Errol Flynn ve Eşi Nora Eddington yer alıyor )
hollywood_un_ikonik_cifleri
10. Vivien Leigh & Sir Laurence Olivier

Efsanevi aktris Vivien Leigh ve Laurence Olivier 1937 yapımı Fire Over England filminin çekimleri sırasında tanıştılar. Tanıştıklarında her ikisi de evli olan Leigh ve Olivier, eşlerinin boşanmayı kabul etmemesi üzerine birlikte yaşamaya başladılar. Nihayet 1940 yılında her ikisinin eşi de boşanınca evlenmeyi başardılar.

O dönemde Vivien Leigh Rüzgar Gibi Geçti filmiyle kariyerinin zirvesine çıktı. Vivien Leigh evliliği sırasında düşük yapması, depresyona eğilimli olması nedeniyle sıkıntılar yaşadı. Evliliklerinin bitmesine yakın bazı ilişki söylentileri ce dolaşmaya başladı. Hollywood’un en ikonik çiftlerinden olan Vivien Leigh ve Laurence Olivier ilişkisi 1961 yılında son buldu.

Vivien Leigh 7 Temmuz 1967’de 53 yaşında hayatını kaybetti. Sir Laurence Olivier ise 11 Temmuz 1989’da 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

laurence_olivier_vivien_leigh
Vivien Leigh & Sir Laurence Olivier (That Hamilton Woman Filmibde 1941)
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_cok_oscar_kazanan_oyuncular_
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
natalie_wood_un_gizemli_olumu
Natalie Wood’un Gizemli Ölümü

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir