Natalie Wood

Natalie Wood

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Natalie Wood Hollywood’un en yetenekli ve güzel oyuncularından biriydi. Kısacık yaşamına onlarca film, 3 Oscar adaylığı sığdıran Natalie Wood ölümünün ardındaki sır perdesiyle de akıllarda yer etti.

Natalie Wood’un Hayatı

Natalie Wood Ukrayna ve Rus göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Natalie Zacharenko adıyla 20 Temmuz 1938 tarihinde San Francisco’da doğdu. Annesinin teşvikiyle 4 yaşında kamera önünde roller almaya başladı.

1947 yılında oynadığı Miracle on 34th Street filmi büyük bir başarı elde etti. Bu filmin başarısı üzerine bir çok başka yapımda rol alması için teklif alan Natalie Wood çocuk oyunculukla başladığı kariyerinde emin adımlarla ilerledi.

natalie_wood_1947
Natalie Wood-1947
asi_genclik_1955
Asi Gençlik (Rebel Without A Cause)-1955

1955 yılında baş rolünde olduğu Rebel Without A Cause (Asi Gençlik) filmiyle büyük başarı elde etti. Filmde Natalie Wood dışında James Dean ve Sal Mineo’da rol aldı. Filmin baş rol oyuncuları Natalie Wood ve James Dean arasında aşk söylentileri çıksa da Natalie Wood’un annesinin bu ilişkiye iyi gözle bakmadığı ve engellediği basına yansıdı. Her ne kadar bu film oyunculara büyük başarı getirse de şans getirmedi. James Dean 1955 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Diğer baş rol oyuncusu Sal Mineo ise 1976 yılında henüz 37 yaşında bir cinayetin kurbanı oldu.

Natalie Wood Asi Gençlik filmiyle En İyi Yardımcı Kadın oyuncu Oscar Ödülü’ne ilk kez aday oldu. Ödülü Jo Van Fleet East of Eden filmiyle kazandı.

Natalie Wood 1957 yılında dönemin popüler isimlerinden Robert Wagner’le büyük bir aşk yaşamaya başladı ve çift aynı yıl evlendi. Dönemin en popüler çiftlerindendiler ancak bu evlilik 1962 yılında son buldu.

1961 yapımı West Side Story (Batı Yakasının Hikayesi) filmi de büyük bir hit oldu. 1961 yılında oynadığı Splendor In The Grass filmiyle bu kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülü’ne aday oldu. Ödülü Sophia Loren La Ciociara filmiyle kazandı.

Natalie Wood kariyerinin en iyi dönemini geçirdiği bu yıllarda üst üste iyi ve kaliteli yapımlarda rol aldı.

1963 yapımı Steve McQueen’le baş rolünde olduğu Love With The Proper Stranger filmiyle bir kez daha En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülü’ne aday oldu. Bu kez ödülü Hud filmiyle Patricia Neal kazandı.

west_side_story_1961
West Side Story (Batı Yakası’nın Hikayesi)-1961
splendor_in_the_grass_1961
Splendor In The Grass-1961

Natalie Wood 1969 yılında senarist Richard Gregson’la evlendi. Çiftin bu evlilikten bir kız çocukları olsa da 1972 yılında ayrıldılar. Bu evliliğin bitme sebebi olarak Richard Gregson’un eşini aldatması gösterildi.

Aynı yıl Natalie Wood ve Robert Wagner tekrar evlendi. Natalie wood’un kız kardeşi Lana neden Robert Wagner’le tekrar evlendiğini sorduğunda Natalie Wood: Bazen tanıdığın düşman tanımadığın dosttan iyidir” diye yanıt verdi. Lana Wood ‘Bu evlenmek için iyi bir sebep değil!” dedim. “Onu çok seviyorum, onsuz yaşamıyorum’ dese anlardım ama ‘tanıdığın düşman’ demesi bana korkunç bir hata yaptığını düşündürdü.” dedi.

Bu diyalog Lana Wood’un ablasının hayatın anlattığı ‘Little Sister: My Investigation into the Mysterious Death of Natalie Wood (Küçük Kardeş: Natalie Wood’un Esrarlı Ölümü Hakkındaki Soruşturmam) adlı kitabında yer alıyor.

natalie_wood_lana_wood_1956
Natalie Wood ve kız kardeşi Lana Wood-1956
natalie_wood_gypsie_1962
Natalie Wood Gypsie Filminde-1962
sal_mineo_cinayeeti
Sal Mineo Cinayeti

Natalie Wood’un Gizemli Ölümü

Sinema ve televizyon kariyerine devam eden Natalie Wood, 1981 yılında Christopher Walken’la Brainstorm filminde kamera karşısına geçti. Film çekimleri devam ederken 28 Kasım 1981 tarihinde Natalie Wood, eşi Robert Wagner ve Christopher Walken ile birlikte bir yat gezisine çıktı. Sahil güvenlik yetkilileri 29 Kasım günü Natalie Wood’un cansız bedenini karadan 1 mil uzakta buldular ve Natalie Wood’un 43 yıllık hayatının da sonu oldu.

Natalie wood’un ölümünden sonra yapılan otopside kollarında morluklar olduğu ancak yaralanmanın ne zaman ve nasıl olduğunun saptanamadığı açıklandı. Eşi Robert Wagner soruşturma sırasında verdiği ifadede eşiyle akşam saatlerinde tartıştıklarını kabul etti. Los Angeles baş savcısı Thomas Noguchi, ölüm nedenini kazara boğulma ve hipotermi olarak açıkladı. Natalie Wood’un denize açılmaya çalıştığı ve boğulduğu sonucuna varıldı. Ancak Natalie Wood’un kız kardeşi Lana Wood ablasının yüzemediğini, sudan korktuğunu, bu sebeple de denize asla açılmak istemediğini söyledi. O gece yandaki teknede bulunan bazı tanıklar bir kadının gece boyunca imdat çığlıkları attığını söylese de baş savcının kararı değişmedi.

Baş savcının kararı değişmese de insanların kafalarında konuyla ilgili her zaman soru işaretleri vardı. Film çekimi sırasında Wood ve Walken’ın yakınlaştığı bu sebeple Robert Wagner’in karısıyla tartışıp O’nu öldürdüğü gibi iddialar kamuoyunu meşgul etti. Yatta bulunan Christopher Walken ve Kaptan Dennis Davern’de konuyla ilgili tatminkar açıklamalar yapamadılar.

Natalie wood’un kız kardeşi Lana Wood yıllar boyu bu gizemin çözülmesi için mücadele etti. Natalie Wood’un ölümünün 30. yılında 2011 yılında Los Angeles’da bir imza kampanyası ile soruşturmanın tekrar açılması sağlandı. Yapılan incelemeler sonucunda Wood’un ölüm nedeni boğulma ve diğer belirlenemeyen faktörler olarak değiştirildi.

Şubat 2018’de Natalie Wood’un ölümü şüpheli kategorisine alındı. Robert Wagner’in zanlı değil ama şüpheli olduğu Los Angeles Şerifliği tarafından açıklandı. Ancak Robert Wagner polise bir daha hiç bir açıklama yapmadı ya da ifade vermedi.

Robert Wagner konuyla ilgili olarak yaşam öyküsünü anlattığı kitaplar dışında her hangi bir açıklama yapmadı. İlk kitabında Christopher Walken’la siyasi bir tartışma yaptığını, ikinci kitabında ise Walken’la Natalie Wood’un kariyeriyle ilgili tartıştıklarını anlattı. Ancak Natalie Wood teknede kaybolduğu sırada O2nun yanında olmadığı konusunda ısrarlıydı.

Teknenin kaptanı Dennis Davern’de 2000’li yıllarda önceki ifadelerinden farklı açıklamalar yapınca konu üzerindeki şüphe bulutları daha da arttı. Kaptan o gece daha önce polislere anlatmadığı bir kavga yaşandığını ve Robert Wagner’in imajının korunması için kayıp olayının sahil güvenliğe geç haber verildiğini anlattı.

natalie_wood_1966
Natalie Wood-1966
natalie_wood
Natalie Wood

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

hollywood_un_en_guzel_kadinlari
Hollywood’un En Güzel Kadınları
alfred_hitchcock_filmlerinden_ikonik_set_fotograflari
Alfred Hitchcock Filmlerinden İkonik Set Fotoğrafları

bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti

Bir cevap yazın