Sal Mineo Cinayeti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
sal_mineo

Last Updated on 24 Mayıs 2024 by Aslıhan Demiralay

Sal Mineo Hollywood’un bir dönem yıldız olmasına kesin gözüyle bakılan isimlerinden biri. Ancak zamanla yıldız olma hayalleri biten Mineo, henüz 37 yaşında bir cinayetin kurbanın oldu. Hakkında ki söylentiler, iddialar ve en sonunda cinayet. Sal Mineo’nun film gibi hayatı.

İlgili Yazı: Komiser Columbo Dizisine Konuk Olan Oyuncular

Sal Mineo’nun Hayatı

Sal Mineo, 10 Ocak 1939 tarihinde New York’un Bronx ilçesinde doğdu. Tam adı Salvatore Mineo Jr.’dı ve Sicilya göçmeni bir ailenin oğluydu.

Sal Mineo yaşadığı yerde daha 10 yaşında bir çeteye girmesi nedeniyle annesi tarafından dans okuluna yazdırıldı. Kısa süre sonra tiyatro prodüksiyonlarında yer almaya başladı. Televizyon dizilerin de ve filmlerde de rol alan Mineo, 1955 yılında unutulmaz yapım Asi Gençlik (Rebel Without a Cause) filminde oynadı.

sal_mineo
Sal Mineo

İlgili Yazı: Dominique Dunne Cinayeti

asi_genclik
Asi Gençlik (Rebel Without A Cause) -1955

Asi Gençlik Sal Mineo’nun yıldızının parladığı film oldu. Filmde James Dean ve Natalie Wood‘la rol alan Mineo, en iyi yardımcı erkek Oscar Ödülü’ne aday oldu. Bu filmle büyük bir şöhret ve popülarite yakalayan Mineo, özellikle kadın hayranlarından yüzlerce mektup almaya başladı. 1956 yılında ülkemizde Devlerin Aşkı ismiyle gösterime giren Giant filminde rol aldı. Giant filminin baş rollerinde Rock Hudson, Elizabeth Taylor ve James Dean rol alıyordu. Bu film Mineo’nun James Dean’le ikinci filmi oldu.

bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti

James Dean hatırlanacağı gibi Giant filminin çekimleri devam ederken bir araba kazansında henüz 24 yaşında hayatını kaybetmişti.

Mineo bu dönemde birbirinin benzeri, sorunlu gençleri resmeden roller aldı.

1957 yılında şarkıcılığa soyunan Sal Mineo, aslında başarılı işlere imza attı. Start Movin isimli single’ı Bilboard listesinde 9 numaraya kadar yükseldi. Bir milyonun üzerinde kopya satan şarkı altın plak kazandı.

Filmlerde ve televizyon dizilerinde rol almaya devam eden Sal Mineo, 1960 yılında Paul Newman ve Eva Marie Saint’le birlikte rol aldığı Exodus filminde oynadı. Bu filmde ki rolüyle bir kez daha en iyi yardımcı erkek Oscar Ödülü’ne aday oldu, Oscar’ı alamasa da bu filmdeki rolüyle Altın Küre Ödülü kazandı.

Ödüllerine rağmen Mineo, kendisi için yaratılan sorunlu genç tipolojisine uymamaya başladı. Artık bu roller için yaşlı görünmeye başlamıştı ve hakkında ki eşcinsellik söylentileri de dönemin Hollywood’unda baş rol oynamasına engel oluyordu. Hatta James Dean ve Mineo’nun arasında bir ilişki olduğu dedikodusu hala devam eden bir konu.

Sal Mineo bir çok genç yıldızın başına gelen popülariteyi bir anda kaybetme sorunu yaşamaya başladı. Hatta durumu Sal Mineo’nun şu sözleri net olarak açıklar:

Bir an kabul edebileceğimden daha çok film teklifi alırken, bir anda kimse beni istemiyordu.”

1965 yılında oynadığı Who Killed Teddy Bear filmi Mineo’nun oyunculuğu açısından eleştirmenlerden iyi not alsa da kariyerine yardımcı olmadı, bu kez de filmde ki sapık takipçi rolü üstüne yapıştı.

Bu dönemde tekrar tiyatroya yönelen Mineo, gay temalı bir oyun olan Fortune and Men’s Eyes‘ı yönetti. Televizyon dizilerinde konuk oyuncu olarak çeşitli dizilerde rol alan Mineo, tiyatroya devam etti.

Sal Mineo’nun Özel Hayatı

Sal Mineo hakkında özellikle Asi Gençlik filminde ki rolü nedeniyle her zaman eşcinsellik iddiaları ortaya atıldı. 1960 yılında Exodus filminde ki rol arkadaşı Jill Hawort’la nişanlandı. Ancak uzun süren ilişkileri evliliğe kadar gitmese de ikili Mineo’nun ölümüne dek yakın arkadaş olarak kaldılar. Mineo öldüğünde çok tanınmayan bir aktör olan Courtney Burr ile 6 yıldır devam eden bir ilişkinin içndeydi.

leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold ve Loeb Vakası

12 Şubat 1976 Gecesi Yaşananlar

12 Şubat 1976 gecesi P.S. Your Cat is Dead oyunundan dönen Sal Mineo arabasın evinin altındaki otoparka park etti. Bir soyguncuyla karşılaşan Mineo, kalbinden bıçaklandı. Hayatını kaybeden Mineo’nun katilinin bulunması için John Lennon’da bir ödül ortaya koydu. Kötü bir tesadüfle John Lennon’da 1980 yılında bir cinayete kurban gitti.

Polisin yaptığı soruşturma sonunda Lionel Ray Williams isimli bir pizza dağıtıcısı Sal Mineo’nun cinayetinden tutuklandı. Mahkeme sonunda Sal Mineo cinayeti ve on ayrı soygun nedeniyle Lionel Ray Williams 57 yıl hapse mahkum edildi. Başta davada kesinleşmemiş konular olsa da Williams’ın eşi olay gecesi Williams’ın eve kanlı bir gömlekle geldiğini kabul etti. Ancak Williams 1990 yılında şartlı tahliye ile hapishaneden salıverildi.

Yetenekli oyuncu Sal Mineo, önce rol tipolojisi nedeniyle popülaritesin kaybetti, sonra hakkında ki gay söylentileri baş rol almasını engelledi. En sonunda daha 37 yaşında bir cinayete kurban giden Sal Mineo, Hollywood’un yarım kalan hikayelerinden biri..

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
chappaquiddick
Chappaquiddick’te Ne Oldu? Amerikan Tarihini Değiştiren Kaza
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
ira_einhorn_un_tuhaf_hikayesi
Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi
dorothy_arnold_gizemi
Dorothy Arnold Gizemi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir