Dominique Dunne Cinayeti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
dominique_dunne

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Dominique Dunne Cinayeti sinema tarihinin en trajik olaylarından biri hiç kuşkusuz. Genç ve gelecek vadeden bir oyuncu olan Dominique Dunne eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğünde henüz 22 yaşındaydı.

Dominique Dunne’ın Hayatı

Dominique Ellen Dunne 23 Kasım 1959’da Santa Monica California’da yazar, oyuncu ve yapımcı Dominick Dunne ve Ellen Beatriz Dunne’ın kızı olarak ayrıcalıklı bir hayata doğdu. Ailenin 5 çocuğu olsa da ikisi henüz çocukken hayatını kaybetti. Grifin, Aleksander ve Dominique ailenin büyüyen çocuklarıydı. Ağabeyi Grifin Dunne bir çok sinemaseverin yakından tanıdığı bir oyuncu oldu. Dominique Dunne’ın halası da ünlü bir yazar olan Joan Didion’du.

Anne ve babasının boşanmasından sonra Dominique Dunne New York’a taşındı ve liseden mezun oldu. Genç Dominique liseden sonra Colorado Üniversitesi’ne oyunculuk eğitimi almaya başladı. Bir yıl üniversiteye devam ettikten sonra kariyerini başlatmak üzere üniversiteyi bıraktı ve New York’a geri döndü.

Dominique Dunne kısa sürede televizyonda ve filmlerde rol almaya başladı. Özellikle 1982 yılında gösterime giren Poltergeist (Kötü Ruh) filmiyle ciddi bir üne kavuştu.

Bu dönemde verilen bir partide Dominique Dunne, Ma Maison isimli o dönem son derece popüler bir gece kulübünün şefi olan John Thomas Sweeney’le tanıştı. Kısa zamanda aşık olan çiftin ilişkisinde ki sorun baskıcı bir kişilik olan John Thomas Sweeney sevgilisine şiddet uygulamasıydı. Şiddet ve taciz o kadar fazlaydı ki Dominique Dunne, Hill Street Blues dizisinde taciz kurbanını makyaj yapılmadan oynadı.

Tarihler 30 Ekim 1982’yi gösterdiğinde Dominique Dunne bu korkunç ilişkiye son verme gücünü kendinde buldu. Çift daha önce ayrılıklar yaşasa da bu son ayrılık gerçekten ciddiydi. Ancak bir çok takıntılı kişi gibi John Thomas Sweeney’in de bu durumu kolayca kabullenmek gibi bir niyeti yoktu.

ira_einhorn_un_tuhaf_hikayesi
Ira Einhorn’un Tuhaf Hikayesi

Ayrılıktan bir kaç hafta sonra John Thomas Sweeney, Dominique Dunne’ın evine gitti. Genç kadın o sırada aktör David Packer’la V: The Final Battle filmi için prova yapıyordu. Dominique Dunne’ı evin dışına sürükleyen John Thomas Sweeney, Dominique’i bağarak ölümüne sebep oldu. 5 gün yaşam destek ünitesinde kalan Dominique Dunne, beyin ölümü gerçekleşince yaşam destek ünitesinden çıkarıldı. Dominigue Dunne 4 Kasım 1982’de resmi olarak hayatını kaybetti. Dominique Dunne 23. yaş gününe 19 gün kala hayatını kaybetti. Ardında yarım kalan bir hayat, hayatı boyunca adaleti arayan bir aile bırakarak…

Dominique Dunne Cinayeti Sonrası

Dominique Dunne’a yaptığı saldırıdan sonra tutuklanan John Thomas Sweeney’in davası görülmeye başlandı. Dava sonunda jüri Sweeney’i ikinci derece cinayetten beraat ettirdi. Ancak Sweeney’i gönülsüz adam öldürmekten suçlu buldu. Altı yıl hapis cezasına çarptırılan Sweeney sadece 3 yıldan biraz fazla süre yatarak hapisten çıktı. Dominique Dunne’ın ailesi, yani babası Dominic Dunne ve ağabeyi Grifin Dunne Sweeney’in hapse geri dönmesi için mücadele etseler de, cinayet işleyen Sweeney hapse geri girmedi.

John Thomas Sweeney hapisten çıktıktan sonra adını John Patrick Maura olarak değiştirdi. Hapisten çıktıktan bir süre sonra Dominique Dunne’ın ailesi Sweeney’in California’da lüks bir restoranda şef olarak çalışmaya başladığını öğrendiler. Ağabeyi Grifin ve annesi Ellen restoranın önünde durarak müşterilere bir broşür dağıttı. Broşürde: “Bu gece yiyeceğiniz yemek, öldürülen eller tarafından pişirildi.” yazıyordu.

Bu protestolardan sonra Sweeney işi bıraktı ve California’dan taşınmak zorunda kaldı.

Dominique Dunne’ın babası Dominic Dunne 2009 yılında, annesi Ellen 1995 yılında hayatını kaybetti.

Dünyanın neresinde olursa olsun kadın cinayetlerinde adalet aramak belki de umutsuz bir çaba.

Poltergeist Filmi Ve Filmin Kötü Şöhreti

Yeri gelmişken Domique Dunne’ın rol aldığı Poltergeist filminden de bahsedelim. Bir aile evinin şeytani hayaletler tarafından ele geçirilmesini anlatan film, sinema tarihine uğursuz olarak geçen yapımlardan biri. Bunun sebeplerinden biri filmin çekimleri sırasında yaşandığı söylenen bazı kazalar ve evin çocuklarını oynayan Dominique Dunne ve Heather O’Rourke’ın zamansız ölümleri oldu. Dominique Dunne 1982 yılında cinayete kurban giderken, Heather O’Rourke ise 1988 yılında henüz 12 yaşında bağırsak rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
chappaquiddick_te_ne_oldu
Chappaquiddick’te Ne Oldu?
natalie_wood_un_gizemli_olumu
Natalie Wood’un Gizemli Ölümü
Dominique Dunne Cinayeti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir