Chappaquiddick’de Ne Oldu? Amerikan Tarihini Değiştiren Kaza

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
chappaquiddick_de_ne_oldu

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

 Mary Jo Kopechne’nin Başına Ne Geldi?

Chappaquiddick’de Ne Oldu? Amerika’nın gündelik tarihi açısından en ilginç olaylardan biri de hiç kuşkusuz Chappaquiddick ‘de 1969 yılında yaşananlar.

Ted Kennedy ve Ted Kennedy’nin abisi Robert Kennedy’nin kampanya görevlilerden biri olan Mary Jo Kopechne’nin bindiği araç Dike Köprüsü’nden nehre uçtu. Kazadan Ted Kennedy yara almadan kurtulurken, Kopeche kazada hayatını kaybetti. Ancak kazadan sonra Ted Her Kennedy’nin bazı davranışları olayın hiç de göründüğü gibi olmayabileceğini düşündürdü.

18 Temmuz 1969 tarihinde senatör Ted Kennedy’nin, ve ofis çalışanları, Martha’s Vineyard adasına yakın olan Chappaquiddick’de parti için bir araya geldi. Aralarında Mary Jo Kopechne’nin de bulunduğu 6 kadın çalışan da bu partiye katıldı. Bu 6 kadın görevli için penceresiz bir odada çalıştıkları için Boiler Room Girl ( Kazan Odası Kızları) adı verilmişti.

Bütün gece senatör Kennedy ve kampanya çalışanları eğlendiler. Gecenin sonunda Ted Kennedy ve Mary Jo Kopechne ,senatör Kennedy’ye ait araçla yola çıktılar ve bir süre sonra araç Dike Köprüsü’nden nehre düştü.

Ted Kennedy araçtan çıkmayı başardı, daha sonra ki ifadesinde kazanın nasıl olduğunu hatırlayamadığını söyledi. Ancak Kopechne araçta mahsur kaldı. Ertesi sabah iki kişi suyun içinde ki arabayı gördü polise haber verdi. Polis olay yerine geldiğinde araçta boğulmuş bir kadın buldular.

Olaydan sonra basının tüm ilgisi Kennedy ailesine ve Ted Kennedy’ye yöneldi. Çünkü senatör Kennedy olaydan sonra 10 saat sessizliğe bürünmüş ve kazayı polislere bildirmemişti. Bir süre geçtikten sonra Ted Kennedy olay yerini terk etmekle suçlandı. Bu elim olay Ted Kennedy’nin Amerikan Başkanı olma hayallerine son verirken, henüz 29 yaşında olan Mary Jo Kopechne’nin hayatına mal oldu.

dalton_kardeslerin_gercek_hikayesi
Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi

Mary Jo Kopechne Kimdir?

1940 yılında Pennyslvania’da doğan Kopechne, 1962 yılında Caldwell Kolej’in işletme bölümünden mezun oldu. Kopechne Başkan John F.Kennedy’nin, “Kendinize ülkeniz için ne yapabileceğinizi sorun” sözünden etkilendi. 1963 yılında senatör George Smathers’ın sekreteri olarak çalışmaya başladı. 1964 yılından sonra Robert Kennedy’nin ofisinde görev almaya başladı. Robert Kennedy 1968 seçimleri için Amerikan Başkan adayı olmuş ancak, 1968 yılının 6 Haziran’ın da bir suikaste kurban gitti. Bu suikast Mary Jo Kopechne’nin derinden sarsılmasına neden oldu. Kennedy’den sonra bazı politikacıların kampanyalarında çalışan Kopechne için babası ölümünden sonra “Politika O’nun hayatıydı.” ifadesini kullandı.

mary_jo_kopechne
Mary Jo Kopechne
ted_kennedy
Ted Kennedy
Kennedy Kardeşler

Chappaquiddick’de Olaylar Nasıl Gelişti?

Olayın meydana geldiği gece bütün ekip Chappaquiddick Adası’nda ki bir evde eğlendi. Kopechne ve Ted Kennedy partiyi saat 11:15 civarında terk ettiler. Kennedy’nin ifadesine göre son feribota yetişmek için Kennedy’ye ait araçla yola çıktılar, yine Kennedy’ye göre Mary Jo Kopechne evine gitmek istiyordu. Ancak arkadaşları Kopechne’nin ardında anahtarlarını ve çantasını bıraktığını ifade ettiler. Kennedy kazadan sonra araçtan çıkmayı başarırken, Kopechne’yi kurtarmaya çalışıp çalışmadığı hala bilinmiyor. Kazayı, resmi makamlara bildirmemesi de olaydaki tuhaflıklardan bir başkası oldu.

Adli tabip Mary Jo Kopechne için kaza sonucu boğulma raporu verdi. Ancak görgü tanıklarının çelişkili ifadeleri nedeniyle genç kadının ölüm sebebi ve tarihi tam olarak belirlenemedi.

Olay yerini terk etmekle suçlanan Kennedy, suçlamayı kabul etti ve iki ay ertelenmiş ceza aldı. Nisan 1970’de büyük jüri soruşturması yapıldı ve her hangi bir iddianame yayımlanmadı.

Olaydan sonra Kopechne’nin ailesi, kızlarının ölümünü, henüz resmi makamlara bildirilmeden Ted Kennedy’den öğrenmelerine rağmen olaya Kennedy’nin de dahil olduğunu basından duydular.

Basın o dönem bazı sorumsuz başlıklara da imza attı. New york Daily News Gazetesinde olduğu gibi:

“Teddy Escapes, Blonde Drowns”; “Teddy Kaçtı, Sarışın Boğuldu.”

Kopechne’nin ailesi Kennedy’nin sigortasından 141.000 $ ödeme aldılar. Kennedy’lerle ilgisi olan bir kadın daha tuhaf bir şekilde hayatını kaybetti. Tıpkı hala çözülememiş bir cinayete kurban giden Mary Pinchot Meyer gibi.

mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti
Ted Kennedy Kimdir?

Edward Moore Kennedy ya da bilinen adıyla Ted Kennedy, 22 Şubat 1932’de Boston’da dünyaya geldi. Suikast sonucu ölen Amerikan Başkanı John F.Kennedy’nin 8 kardeşinden en küçüğüydü. Robert Kennedy’nin de suikast sonucu ölmesi ile başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılmasına rağmen, Chappaquiddick olayı sonrası siyasi hayatı büyük bir sekteye uğradı. 1962-2009 yılları arasında aralıksız senatör olarak görev yaptı. 25 Ağustos 2009 tarihinde beyin kanserinden hayatını kaybetti.

2017 yılında Chappaquiddick isimli bir film o gece yaşananlar ve sonrasında Kennedy Ailesinin krizi yönetmek için yaptıklarına odaklanan bir film gösterime girdi.

Chappaquiddick-2017-Trailer

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold ve Loeb Vakası
bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti
nazi_selami_vermeyen_adam
Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi
dyatlov_vakasi
Dyatlov Faciası

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir