Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi

Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi

1936 yılında Nazi Almanya’sında bir gün. Hamburg’da insanlar Horst Wessel savaş gemisinin suya indirilişini izlemek için toplanmışlardı. Bizzat Adolf Hitler’in bulunduğu Nazi propagandası yapılan bir törendi. Bütün kalabalık Nazi selamı vermek üzere ellerini havaya kaldırdığında bir kişi kollarını kavuşturmuş ve selam verenlere bakmakla yetinmişti. 1991 yılında gazetede yayınlanan bu resim, 1936 yılı gibi herkesin Nazi sarhoşluğunda olduğu bir dönemde farklı birini gözler önüne serdi.

Nazi Selamı Vermeyen Adam Kim?

Günümüzde bu adamın kimliği ile ilgili 2 iddia mevcut. İlkinde Irene Adler isimli bir kadın babası August Landmesser olduğunu iddia ederken, Gustav Wegert’in ailesi ise 1959 yılında hayatının kaybeden adama ait bir resim olduğunu söylediler.

August Landmesser Hamburg’da ki Blohm+Voss Tersanesinde çalıştığı düşünülen bir işçiydi. 2011 yılında tekrar bir blog vasıtasıyla ortaya çıkan resim bir anda viral oldu kısa sürede 25.000 kez paylaşıldı.

August Landmesser 1910 yılında Hamburg yakınlarında ki Moorrege’de dünyaya geldi. 1931 yılında iş bulmak ümidiyle Nazi Partisi’ne katıldı. O yıllarda ekonomik krizde olan Almanya’da işsizlik oranı çok yüksekti. Ancak 1935 yılında Irma Eckler isimli yahudi bir kadınla nişanlanınca partiden ihraç edildi. Evlendikten sonra Ingrid isimli bir kız çocukları olan Irma ve August, Nazilerin yönetimde olduğu bir ülkede yaşamanın zorlukları nedeniyle 1937 yılında Danimarka’ya kaçmaya çalıştılar bu kaçma girişimi başarılı olamadı ve yakalandılar. Bu arada Irma tekrar hamile kalmıştı ve August ve Nazi Irk Yasalarına karşı gelmekten tutuklandı. 1938 yılında delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. Ancak çiftin evliliğini sürdürmesi nedeniyle Landmesser tekrar tutuklandı ve Börgermoor Toplama Kampı’na 2,5 yıllık cezasını çekmek için gönderildi.

lord_lucan_in_gizemli-kaybolusu
Lord Lucan’ın Gizemli Kayboluşu

Ailenin Nazilerle imtihanı bu kadarla kalmadı, Irma ikinci çocuğunu Fuhlsbüttel hapishanesinde doğurmak zorunda kaldı. Bir çok değişik toplama kampına gönderildi. Ocak 1942 tarihine kadar mektup yazabilen genç kadından daha sonra mektup gelmedi ve Şubat 1942’de Bernburg Ötenazi Merkezine gönderilen ve bir daha haber alınamayan 14.000 kişi arasında olduğuna inanılan Irma’nın daha sonra 22 Nisan 1942 tarihinde öldüğü ilan edildi.

Bütün bunlar olurken August 1941’de hapishaneden salıverildi. Bir nakliye firmasında çalışmaya başlayan Landmesser, Almanya’nın ilerleyen zamanlarda savaşta başarısız olması çok asker kaybetmesi nedeniyle askere alındı. 1944’te Hırvatistan’da bir çarpışmada öldüğü düşünülen Landmessser 1949 yılında resmi olarak ölü ilan edildi.

Ailenin çocukları anne ve babası toplama kamplarına gönderildikten sonra, yetimhaneye gönderildi. Daha sonra iki küçük kızın farklı akrabalarla yaşamasına izin verildi. Irma ve August’un evliliği 1951 yılında Hamburg Senatosu tarafından geriye dönük olarak tanındı. Kızlardan biri babalarının soyadını alırken, diğeri annesinin soyadının kullanmaya devam etti.

1996 yılında Irene Eckler (Auguste ve Irma’nın küçük kızı) bir kitap yazdı. Türkçe Irksal Utanç: Bir Ailenin Zulmü (Die Vormundschaftsakte 1935–1958: Verfolgung einer Familie wegen “Rassenschande) isimli kitapta ailenin öyküsü, döneme ait resmi belgeler, annesinin mektupları ve devlet kurumlarının belgelerine yer verildi.

leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold ve Loeb Vakası

Resimdeki adam olma ihtimali olan ikinci kişi olan Gustav Wegert’i tam da o dönemde Blohm+Voss çalıştığı, oğlu Wolfgang Wegert tarafından resmi evraklarla kanıtlandı. Oğlu ve çevresinin ifadelerinde Wegert’in asla Nazi selamı yapmadığı açıklandı. Hatta ailesi bu sebeple tutuklanmasından ciddi şekilde endişe etti. Ancak kalifiye bir çalışan olan Wegert, yeri doldurulması zor olacağı için cepheye hiç çağrılmadı.

İnançlı bir hristiyan olan Wegert inancının da etkisiyle Nazi rejimine her zaman mesafeli oldu. 1890 yılında doğan Wegert 1959 yılında hayatını kaybetti.

Nazi Selam Vermeyen Adam

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

dyatlov_faciasi
Dvatlov Geçidi Faciası
rwin_rommel
Erwin Rommel
vaslav_nijinsky
Vaslav Nijinsky

Bir cevap yazın