Lord Lucan’ın Gizemli Kayboluşu

lord_lucanin_gizemli_kaybolusu

İngiltere tarihinin en ilginç olaylarından biri de hiç kuşkusuz Lord Lucan’ın ortadan kaybolması.

1974 yılında çocuk bakıcılarının öldürülmesinden sonra suçlanan Lord Lucan ardında bir iz bırakmadan ortadan kayboldu.

Lord Lucan’ın Hayatı

Olayın sonuçlarını anlatmadan önce başa dönelim. Lord Lucan yani 7.Earl of Lucan, Richard John Bingham 18 Aralık 1934’de Marylebone Londra’da George Bingham’ın en büyük oğlu olarak dünyaya geldi.

1953-1955 yılları arasında İngiltere Ordusu’nda, Batı Almanya’da görev yaptı. Ülkesine döndükten sonra ordudan ayrıldı ve William Brandt’s Sons and Co isimli bankada çalışmaya başladı. Pahalı zevkleri olan bir adam olan Lord Lucan Aston Martin marka bir araba kullanıyordu, motorlu botlarla yarışmalara katılıyordu. Yarış atları satın alan Lucan’ın yarışlara giriş ücreti olarak ödediği ücretin ödül miktarından fazla olduğu ve kumara düşkün olduğu çevresi tarafından biliniyordu. hatta Ian Fleming’in romanından uyarlanan James Bond adaptasyonunda oynaması için düşünüldü.

mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti

1963 yılında Richard John Bingham, Veronica Duncan’la evlendi ve çiftin 3 çocuğu oldu.

Yılda 500 £ kazandığı bankacılık işinden profesyonel bir kumarbaz olmak için ayrılan Lord Lacan tavla ve briç oyuncusuydu, hatta tavlada döneminin en iyi 10 oyuncusundan biri olarak kabul ediliyordu.

Lucky (Şanslı) lakabı kendisine verilen Lacan aslında kazandığından çok para kaybettiği için çok şanslı bir kumarbaz sayılmazdı. Bir kaç kez büyük miktarlarda kaybettiğinde eniştesi Albay John Bevan yardımcı oldu.

Lord Lucan ve Veronica evliliklerinde bazı sıkıntılar yaşamaya başladılar. 1972 yılının sonlarına doğru Lord Lucan ailesiyle birlikte yaşadığı evden taşındı.Çocukların velayetini almak isteyen eşiyle bir savaşın içine giren Lord Lucan eşinin telefonlarını dinletmeye başladı. Boşanma ve kumar kayıpları nedeniyle kişisel sıkıntılar yaşamaya başladı.

7 Kasım 1974’te ise işler çok ciddi olarak karışmaya başladı. Lucan çocuklarının bakıcısı olan 29 yaşındaki Sandra Rivett isimli genç kadın dövülerek öldürülmüş olarak Lucan ailesinin evinin bodrumunda bulundu. Lady Lucan’da saldırıya uğramıştı ve daha sonra saldırganı eşi Lord Lucan olarak teşhis etti.

bob_crane_cinayeti
Bob Crane Cinayeti

Sandra Rivett’in Ölümünden Sonra Yaşananlar

Sandra rivett’in kız kardeşi olaydan sonra yaptığı açıklamada kız kardeşi ve Veronica Bingham’ın çok yakın olduğunu ve zaman zaman kıyafetlerini değiştirdiklerini belirtti ve Lord Lucan’ın eşi ve Sandra’yı karıştırmış olabileceğini söyledi.

Polis doğal olarak bir cinayet soruşturması başlattı. Bu arada Lord Lucan annesini aradı ve çocuklarına göz kulak olmasını istedi. Doğu Sussex’de ki bir arkadaşından ödünç bir araba aldı. Bir kaç saaat sonra ardında aracı bırakarak kayıplara krıştı.

Araç Newhaven’da terk edilmiş olarak bulunduğunda içinde kanlı botlar ve olay yerinde bulunanlara benzer bandajlar vardı.Polis bu olaydan sonra uluslar arası bir insan avı başlattı.

Lord Lucan kaybolduktan sonra dünyanın bir çok yerinden görüldüğüne dair bir çok haber gelse de, bu haberler doğrulanamadı. Polislerin tüm çabalarına rağmen Lord’dan hiç bir iz bulunamadı. Resmi olarak 11 Aralık 1992’de ölü sayılan Lucan, Ekim 1999’da resmi olarak ölü kabul edildi, ölüm sertifikası ise 2016 yılında verildi.

Richard John Bingham ortadan kaybolduktan sonra bir çok teori de ortaya atıldı. Bu teorilerin bazılarında Lord Lucan intihar ederken, bazılarında kendine Afrika’da başka bir hayat kuruyordu. Bütün bu teorilere rağmen Lord Lucan’a ne olduğu hala çözülememiş bir sır.

Lucan’ın arkadaşlarından biri olan James Wilson The Telegraph gazetesine şunları söyledi: “O bir kumarbazdı. Karısın öldürüp cesedinden kurtulmak konusunda bir kumar oynadı. Fakat her şey korkunç bir şekilde kötü gitti.”

Lord Lucan’a ne olduğu,başına neler geldiği bilinmese de bilinen gerçekler Sandra Rivett’in henüz 29 yaşında öldürülmüş olduğu ve Lady Lucan’ın yani Veronica Bingham’ın 2017 yılında aşırı dozdan hayatını kaybettiğ i.Hali hazırda parkinson hastalığı ile mücadele eden Bingham’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.

BBC’nin Haberi

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold ve Loeb Vakası
dyatlov_gecidi_vakasi
Dyatlov Geçidi Vakası
dorothy_arnold_gizemi
Dorothy Arnold Gizemi
black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti

Bir cevap yazın