Mary Pinchot Meyer Cinayeti

mary_pinchot_meyer_cinayeti

John F.Kennedy’nin Sevgilisi Mary Pinchot Meyer’in Çözülemeyen Cinayeti

Mary Pinchot Meyer Cinayeti, sadece Amerikan sosyetesine mensup bir kadının ölümü değil, aynı zamanda eski kocası CIA Başkanı olan ve dönemin ABD Başkanı John F.Kennedy ile adı anılan bir kadının ölümü. Sadece bir cinayet değil, siyasi komploları da barındıran bir hikaye.

Mary Pinchot Meyer’in Hayatı

Mary Pinchot Meyer 14 Ekim 1920’de New York’da doğdu. Babası bir avukat ve annesi bir gazeteci olan Mary kız kardeşi ile birlikte entellektüel bir çevrede büyüdü. Vassar Koley’de eğitim alan Mary Pinchot Meyer, John Kennedy ile ilk kez 1936 yılında bir okul etkinliğinde karşılaştı.

Mary Pinchot Meyer 1942 yılında mezun olduktan sonra United Press’de gazeteci olarak çalışmaya başladı. Sol eğilimleri ve Amerikan İşçi Partisi üyeliği nedeniyle FBI’ın dikkatini o yıllarda çekmişti.

1944 yılında o dönem Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde görevli olan Cord Meyer ile tanıştı. 1945 yılında evlenen çiftin üç erkek çocuğu oldu. Evlendikten sonra gazeteciliğe bir süre daha devam eden Mary, ikinci çocuklarının doğumundan sonra, gazeteciliği bıraktı, ev işleri ve sanat dersleri ile uğraşmaya başladı. 1951 yılında Cord Meyer CIA’e katıldı. Kocasının görevi nedeniyle başkent Washington’a taşınan aile, hızla Washington sosyetesine dahil oldu.

john_du_pont_vakasi
John du Pont Vakası

1954 yazında John ve Jackie Kennedy , Meyer ailesinin yanındaki evi satın aldılar. Kapı komşusu olan iki aile kısa zamanda dost oldu. Bu arada Mary’nin kız kardeşi Antoinette’de Wasahington Post Gazetesinin başındaki Ben Bradlee ile evlendi. 1956 yılında Meyer ailesi bir trajedi yaşadı. Ailenin ortanca oğlu evlerinin yakınlarında bir araba kazasında hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Mary eşine boşanma davası açtı. Boşanmadan sonra genç kadın iki oğluyla birlikte Washington’dan ayrıldı ve kendini resim çalışmalarına verdi.

1961 yılında Beyaz Saray’a yaptığı bir ziyaret sırasında Başkan Kennedy ve Mary yakınlaştı. Bazı kaynaklar komünizmle ilgili Mary’nin politik konularda Başkan Kennedy’yi etkilediğini iddia ettiler.

12 Ekim 1964 sabahında Mary Pinchot Meyer resim yaptıktan sonra Georgetown’da her zamanki gibi yürüyüş yapmaya gitti. Bölgedeki bir tamirci olan Harry Wiggins bir kadının bağırdığını, yardım için seslendiğini duydu. Daha sonra iki el silah sesi duyan Wiggins, sesin geldiği yere doğru koştu. Wiggins daha sonra ifadesinde beyaz kadınla, siyahi bir adam gördüğünü söyledi.

Daha sonra bulunan ceset Mary Pinchot Meyer olarak teşhis edilen bir ceset bulundu. Genç kadın vurularak öldürülmüştü. Bir FBI uzmanı Meyer’in yakın mesafeden vurulduğunu düşündüren deliller olduğunu söyledi. Cinayetten sonra Ray Crump isimli Afrikalı-Amerikalı bir adam suçlansa da delil olmadığı için bu suçlama mahkemede ispatlanamadı ve Ray Crump, 1965 yılında tüm suçlamalardan beraat etti ve cinayet çözülmedi.

Mary Pinchot Meyer, hayatını kaybettiğinde henüz 44 yaşındaydı.

Mary’nin eski eşi Cord Meyer 1977 yılında CIA’den ayrıldı. Daha sonra yazdığı otobiyografisinde eski eşi Mary Pinchot Meyer’in adi bir suç sonucu öldürüldüğüne inandığını yazdı. Gazetecilerin yazdığı komplo teorilerine inanmadığını da ekledi.

chappaquiddick_te_ne_oldu
Chappaquiddick’te Ne Oldu? Amerikan Tarihini Değiştiren Kaza
John Kennedy ve Jackie Kennedy 1960

1976 yılında James Truitt isimli bir gazeteci Mary Pinchot Meyer ve John Kennedy arasında bir ilişki olduğunu ve ikilinin 2 yıl boyunca haftada 2 ya da 3 kez buluştuklarını yazdı. Truitt ayrıca Meyer’in bir günlük tuttuğunu ve bu günlüğün Meyer’in ölümünden sonra CIA binasında yakıldığını iddia etti. Bu iddialar Kennedy’nin yardımcıları tarafından reddedildi. Meyer’in kayın biraderi ünlü gazeteci Ben Bradlee 1995 yılında yazdığı otobiyografi de Meyer ve Kenndey arasında ki ilişkiyi ve günlüğü doğruladı.

Peter Janney Mary’s Mosaic (Mary’nin Mozaiği) isimli bir kitap yazdı. Çok ses getiren bu kitap bazı ciddi iddialar içeriyordu. Barışçıl fikirleri olan Mary Pinchot Meyer, Başkan John F.Kennedy’yi silahsızlanma konusunda etkiliyordu. Amerika’nın resmi politikalarının savunucusu olan CIA, önce John F.Kennedy’yi, daha sonra da Mary Pinchot Meyer’i ortadan kaldırma yoluna gittiler. Kitap hakkında ünlü yönetmen Oliver Stone: “Büyüleyici Bir Hikaye” dedi.

Zaman içinde bu ve benzeri bir çok komplo teorisi üretildi. Çözülememiş ya da çözülmemiş cinayetlerden biri olarak tarihe geçti. John Kennedy ile ilişkisi olan bir kadın daha tuhaf ve aydınlanamayan bir şekilde hayatını kaybetmiş oldu. Marilyn Monroe’da 1962 yılında hala açıklanamayan bir biçimde henüz 36 yaşındayken hayatını kaybetti.

marilyn_monroe_nun_kutuphanesi
Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi

Bu hikayede yer alan diğer insanlara gelirsek, Başkan John F.Kennedy 22 Kasım 1963’te hala çözülememiş bir suikaste kurban gitti.

Mary Pinchot Meyer’in eski eşi Cord Meyer 2001 yılında doğal nedenlerle hayatını kaybetti. Meyer 81 yaşındaydı.

Mary Pinchot Meyer’in kız kardeşinin kocası olan Ben Bradlee ise Washington Post’un efsanevi yayın yönetmenlerinden biriydi. Bradlee 2014 yılında hayatını kaybetti. Ben Bradlee’yi Post filminde Tom Hanks canlandırdı. Post filmi Vietnam Savaşı ile ilgili belgelerin yayınlanması sürecini anlatıyor.

Mary’nin kız kardeşi Antoinette Bradlee ise 1975 yılında Ben Bradlee’den boşandı, 2011 yılında 87 yaşında hayatını kaybetti. The Post filminde Antoinette Bradlee’yi ünlü aktris Sarah Paulson canlandırdı.

black_dahlia_cinayeti
Black Dahlia Cinayeti
dalton_kardeslerin_gercek_hikayesi
Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

dyatlov_vakasi
Dyatlov Faciası
nazi_selami_vermeyen_adam
Nazi Selamı Vermeyen Adamın Hikayesi
lord_lucan_in_gizemli_kaybolusu
Lord Lucan’in Gizemli Kayboluşu

Bir cevap yazın