The POST-2017

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_post_2017

Last Updated on 19 Şubat 2022 by Aslıhan Demiralay

The Post Yazmak Ya Da Yazmamak

2017 yılının en dikkat çeken filmlerinden biri The Post ancak anlattığı hikaye o kadar güncel ki 2020 ya da 2027 yılında olmak filmin dikkat çekiciliğini değiştirmiyor. Zaten filmde 1971 yılında geçiyor ancak konu her daim güncel.

The Post Filmi Teknik Ayrıntılar

The Post filminin yönetmenliğini Seteven Spielberg yaparken, baş rollerde Tom Hanks, Meryl Streep, Sarah Paulson ve Bob Odenkirk yer alıyor. Filmin senaryosunu da Liz Hannah ve Josh Singer yazdı.

The Post Filmi Konusu

Filmde Meryl Streep Washington Post Gazetesi’nin sahibi Kay Graham rolünde ve Tom Hanks’de aynı gazetenin yayın yönetmeni Ben Bradlee’ye hayat veriyor.

Babasının gazetesini yöneten Kay Graham gazeteyi halka açıp mali kaynak yaratmaya çalışırken Bradlee ise iyi haberlerin peşinde bir yayın yönetmeni. Tam da bu dönemde The New York Times Gazetesi Vietnam Savaşı ile ilgili Pentagon belgelerini ele geçirerek yayınlamaya başlar.

Tüm ülke bu belgelerden bahseder ve büyük bir olay haline gelir. Çünkü bu belgeler Amerika’nın son dört başkanının Vietnam Savaşı ile ilgili halkı yanılttığını ve Cenevre Sözleşmesine aykırı hareket ettiklerini ispatlamaktadır. Savaşın kazanılamayacağı açık bir hale gelmişken dahi savaşı bırakmamak gibi bir tutum içine girerler.

greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks

Tabi dönemin başkanı Richard Nixon olayın peşini bırakmaz ve yüksek mahkemeden yayının durdurulması yönünde bir karar çıkması için uğraşır ve bunda da başarılı olur.

Bu arada Washington Post gazetesi de belgelerin peşine düşer. Zaten filmin asıl konusu da belgelerin elde edilmesi ve yayınlanıp yayınlanmayacağı üzerine tartışmalar hakkında.

Filmin ana konusu basın özgürlüğü aslında. Devletin ya da hükumetin gazetecilere yazacakları konuları dikte etmesinin imkansızlığı …

Üzerinde durulan diğer konu ise Streep’in canlandırdığı Kay Graham’in aslında erkeklerin arasında bir yönetici olarak kendini var etmeye çalışması. 1950’li ve 60’lı yıllarda bir kadına biçilen ev kadını, anne ve eş rollerinin dışına çıkmanın zorluğunu daha net anlıyoruz. Kadına daha çok bir vitrin süsü muamelesi yapıldığı yıllar.

Filmin en can alıcı cümlelerinden birini Ben Bradlee yani Tom Hanks’in sözlerinde saklı:

Neyi yayınlayıp neyi yayınlayamayacağımızı devletin

söylediği bir dünyada yaşıyorsak bildiğimiz

Post’un varlığı çoktan son bulmuş demektir.

The Post-2017

The Post Filmi Diğer Ayrıntılar

The Post filmi en iyi film ve en iyi kadın oyuncu dallarında toplamda 2 Oscar ödülüne aday oldu. Meryl Streep ve Tom Hanks’in rollerinde çok başarılı olduklarını söylemeden geçmemek gerek. Özellikle Streep Kay Graham’ın yaşadığı stresi çok başarılı bir biçimde aktarmış.

Tabi basın özgürlüğü, rakip gazeteler bile olsa yayın kuruluşları arasında ki dayanışmanın basın özgürlüğüne katkıları gibi konular da filmden alınacak çok fazla ders var. Özellikle de ülkemizin basın ortamında..

komiser_columbonun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

Filmin sonunda Watergate’e yapılan gönderme ve bağlantı Nixon’ın Washington Post’tan o kadar da kolay kurtulamadığını gösteriyor.

Watergate skandalıyla ilgili olan All The President’s Men(1976)Başkanın Bütün Adamları filmini de şiddetle tavsiye ederiz.

All The President’s Men-1976

en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
basin_ozgurlugu_hakkinda_en_iyi_filmler
Basın Özgürlüğü Hakkında En İyi Filmler
en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik filmler
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir