Basın Özgürlüğü Hakkında En İyi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
basin_ozgurlugu_hakkinda_en_iyi_filmler

Last Updated on 1 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

Basın Hakkında En İyi Filmler

“Birileri bazı şeylerin duyulmasını istemez işte biz ona haber deriz” dünyada ülkemizde şehrimizde hatta kasabamızda duyulmasının pek de istenilmeyen olayları bize ulaştıran insanlara gazeteci denir. Ülkemiz basın özgürlüğü sıralamasında 153. Sıralamada yer alması ise bize olan olayları ne kadar duyduğumuz konusunda fikir veriyor.

Aşağıdaki içerikler medya, basın filmleri ve sizler için derledik.

1. Spotlight (2015)

Tom McCarthy tarafından yönetilen 2015 yapımlı filmde, The Boston Globe’un bir ekip kurarak bir rahibin çocukları cinsel istismar uyguladığını ve bunun da saklandığını açığa çıkarır. Konu olan haber 2013 yılında gazete Pulitzer ödülü kazandırdı.

Tom McCarthy’nin yönettiği filmde Mark Ruffalo, Michael Keaton ve Rachel McAdams baş rolde. En iyi film ve en iyi özgün senaryo dallarında Oscar alan film toplamda 6 dalda bu ödüle aday oldu. Filmin IMDB puanı: 8,1.

Spotlight (2015)-Trailer
en_iyi_basin_ozgurlugu_filmleri
quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film

2. Nightcrawler (Gece Vurgunu)-2014

Yönetmen Dan Gilroy’un oturduğu suç-gerilim filmde basının ve medyanın olaylara nasıl bir bakış açısıyla baktığı çok sert bir dille eleştiriliyor. Filmde kariyer ve hırs sahibi olan bir adamın medyada ne kadar tehlikeli olabileceği ve ne kadar ileri gidebileceği çok güzel aktarılmış.

Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Bill Paxton ve Riz Ahmed baş rolde. En iyi orijinal senaryo dalında Osvcar adayı olan filmin IMDB puanı: 7,8.

Nightcrawler (Gece Vurgunu)-2014-Trailer
en_iyi_basin_ozgurlugu_filmleri
3. Sweet Smell of Success (Başarının Tatlı Kokusu)-1957

Alexander Mackendrick’in yönettiği filmde bir köşe yazarının egolarıyla hareket ettiği zaman ne sonuçlar doğurabileceği gözler önüne seriliyor. Farklı bir eleştirel dil yakalayan film 1950’li yılların New York medyası ve Amerikan’ın politik düzeni de çok güzel işlenmiş. Basın özgürlüğü hakkında hiç şüphesiz en iyi filmlerden.

Alexander Mackendrick’in yönettiği filmde Burt Lancaster, Tony Curtis ve Susan Harrison baş rolde. IMDB puanı: 8,0.

3. Sweet Smell of Success (Başarının Tatlı Kokusu)-1957-Trailer
en_iyi_basin_ozgurlugu_filmleri
olmeden_once_izlenmesi_gereken_filmler
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
4. State Of Play (Devlet Oyunları)-2009

Kevin Macdonald’ın yönettiği filmde gelecekte iyi yerlere gelmesine kesin gözüyle bakılan bir politikacının sekreteri ile gizli aşk yaşaması ve bu haberin yayılması üzerine yaşananlar anlatılıyor. Filmde Russel Crowe, Rachel McAdams, Ben Affleck ve Helen Mirren baş rolde.

Filmi IMDB puanı: 7,1.

State Of Play (Devlet Oyunları)-2009-Trailer
en_iyi_basin_ozgurlugu_filmleri
5. Kaygı-2017

Ceylan Özgün Özçelik’in yazıp yönettiği psikolojik gerilim türündeki filmde, Türkiye’deki insanların ne kadar delirdiği medya üzerinden çok yalın ve güzel bir dille anlatılmış: Festival filmlerinin sevilmediği ya da hikaye örgüsü olarak eleştirel bakıldığı ülkemizde hem olay örgüsü bakımından hem de Türkiye’deki basın düzenini çok güzel özetlemiş bir film.

Baş rollerde Algı Eke, Özgür Çevik, Kadir Çermik ve Boncuk Yılmaz baş rolde. IMDB puanı: 6,5.

Kaygı-2017 -Trailer
en_iyi_basin_ozgurlugu_filmleri
6.Shattered Glass (Aslısız Haber)-2003

Billy Ray’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde gazeteci Stephen Glass’ın hayatı konu ediliyor. Gazeteciliğin başarılı bir yalancı ile bir araya geldiği zaman ne kadar tehlikeli bir yolda olabileceğimizi gösteren film izlemeye değer. Filmin bir önemli özelliği gerçek bir olaya dayalı olması. Washington’dan muhabir Stephen Glss’ın gerçek hikayesi.

Tom Cruise’in yapımcısı olduğu filmin senaryosu Buzz Bissinger ve Billy Ray’e ait. Hayden Christensen, Chloë Sevigny, Steve Zahn ve Peter Sarsgaard baş rolde.

Shattered Glass (Aslısız Haber)-2003-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir