Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
sinema_tarihine_gecen_10_kult_film

Last Updated on 2 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film hakkında bilgi vermeden kült film nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Kült Filmler için aslında belli bir tanım yok, kült film yapmanın belli bir kuralı da yok. Kült film zamanla o mertebeye gelen bir sanat eseri. Hayranların adanmışlığı, zamana direnme, güncelliğini kaybetmeme, her zaman ve her yaşta izlenebilme gibi özellikler kült film dediğimiz filmlerin ortak özellikleri. Fakat bunun dışında çok kötü bazı filmlerde kült film mertebesine yükselir. Şimdi sinema tarihine geçen 10 film listesine geçebiliriz.

Sinema Tarihine Geçen Kült Filmler

1.The Rocky Horror Picture Show(1975)

Büyük Britanya yapımı film korku filmleri ve bilim kurgu filmlerinin bir müzikal parodisi aslında. Yapımın en önemli özelliklerinden biri de en uzun süre gösterimde kalan filmlerden biri olması. Yeni nişanlı bir çift, yağmurlu bir gecede yollarını kaybettikleri için bir şatoya sığınırlar. Burada trans ve çılgın bir bilim adamıyla karşılaşırlar. Bilim adamı çifte o akşam bir seks kölesi yapacağını söyler. Jim Sharman’ın yazıp yönettiği filmde Susan Sarandon, Tim Curry ve Barry Bostwick baş rolde. Ünlü oyuncu Tim Curry’nin ilk sinema filmi. 1 milyon 200 bin dolara mal olan film dünya çapında 113 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,4.

the_rocky_horror_picture_show_1975

2.Monty Python and the Holy Grail (Monty Python ve Kutsal Kâse)-1975

Yine Britanya yapımı bir film. Monty Python komedi grubunun yaptığı en iyi filmlerden biri. 10.yüzyılda Kral Arthur, tüm ülkeyi kat ederek Camelo’ta kendisine eşlik edecek Yuvarlak Masa Şövalyelerini arar. Atı bile olmayan Kral ve yardımcısının başından çok ilginç olaylar geçer. Monty Python mzahının zirvesi sayılacak filmin yönetmenleri Terry Gilliam ve Terry Jones. Graham Chapman, John Cleese, Michael Paline ve Eric Idle baş rolde.

Led Zeppelin, Pink Floyd ve Genesis grupları bu filmin çekilmesi için maddi destekte bulundular. Özellikle Monty Pyton’un büyük hayranı olan Pink Floyd Dark Side of the Moon albümlerinin gelirinden bir fon oluşturdu. Michael Palin filmde 12 karakteri canlandırdı. IMDB puanı: 8,2.

Monty Python ve Kutsal Kâse(Monty Python and the Holy Grail)-1975-Trailer
monty_python_1975
quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film
3.The Room-2003

Bazı sinema severler ve eleştirmenler tarafından yapılmış en kötü film olarak görülen film, tuhaf diyalogları süreklilik hataları, ve sıra dışı yapısıyla ilginç bir film. Tommy Wiseau’nun yazıp, yönetip, baş rolünde olduğu filmde ayrıca Juliette Danielle ve Greg Sestero da rol alıyor. Johnny San Francisco’da nişanlısıyla birlikte yaşayan bir adamdır. Nişanlısı Johnny’i en yakın arkadaşı ile aldatır.

Sinema tarihine geçen filmin yapım aşaması bir başka film olan The Disaster Artist‘e konu oldu. Filmin IMDB puanı: 3,7.

Filmin baş rol oyuncularından Greg Sestreo’ya göre Tommy Wiseau filmin dağıtımcısı olmaları için Paramount’a teklif götürdü. Bu tip tekliflerin cevaplanması genellikle iki hafta sürerken, bu filmin reddedilmesi 24 saat almış.

The Room-200-Trailer
the_room_2003
4.Blade Runner(Bıçak Sırtı)-1982

Kült yazar Philip K.Dick‘in romanından (Do Androids Dream of Electric Sheep?)uyarlanan filmin yönetmeni Hollywood’un en ünlü yönetmenlerinden Ridley Scott. Dış görünüm olarak insanlardan ayırt edilemeyen robotlar olan Replikant’lar dünya dışı kolonilerde görev alırken, dünyada istenmiyorlardır. Blade Runner isimli polisler bu Replikantları avlamakla görevlidir. Rick Deckard isimli bir blade runner’da Los Angeles’da bulunan replikantları avlamak üzere son bir görevi kabul eder. Harrison Ford, Sean Young ve Rutger Hauer baş rolde. IMDB puanı: 8,1.

Bütçesi 28 milyon dolar olan film dünya çapında 41 milyon dolar hasılat elde etti.Yönetmen Ridley Scott Blade Runner filmini “muhtemelen en kişisel ve en tamamlanmış filmim” olarak tanımladı. Yazar Philip K.Dick, Rutger Hauer’in Roy Batty karakterini canlandırmasını özellikle onayladı. Hauer’i “Soğuk, aryan ve kusursuz” olarak tanımladı.

Blade Runner(Bıçak Sırtı)-1982-Trailer
blade_runner_1982
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim-Kurgu Filmleri
5.Fight Club (Dövüş Kulübü)-1999

Uyku sorunları olan bir beyaz yakalı, sabun satıcısı bir adamla tanışır ve bu sabun satıcısı yer altı bir dövüş kulübüyle bağlantılıdır. David Fincher’ın yönettiği filmin senaryosunu, Chuch Palahniuk’un aynı adlı romanından Jim Uhis uyarladı. Brad Pitt, edvard Norton ve Helena Bonham Carter baş rolde.

İlgili Yazı: Dövüş Kulübü ve Tüketim Toplumunun Bir Eleştirisi

Filmin baş rol oyuncuları Brad Pitt ve Edward Norton film çekimleri için sabun yapmayı öğrendi.63 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 101 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı:8,8.

Fight Club(Dövüş Kulübü)-1999-Trailer
fight_club_1999
6.The Big Lebowski (Büyük Lebowski)-1998

Jeff Lebowski, kendi adının taşıyan zengin bir adamla karıştırılır. Milyonerin karısının alacaklıları Jeff Lebowski’yi döver ve çok değerli halısına zarar verirler. Jeff’de adaşını bulup zararını tazmin etmeye çalışır. Ethan ve Joel Coen kardeşlerin birlikte yönettikleri filmin senaryosu da Coen Brothers’a ait. Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi ve Philip Seymour Hoffman baş rolde.

IMDB puanı:8,1. Filmde baş rol oyuncusu Jeff Bridges kendi gardırobundan kıyafetler giydi. Filmin diğer baş rol oyuncusu John Goodman dahil olduğu filmler içinde favorisinin The Big Lebowski olduğunu söyledi.

15 milyon dolara mal olan film dünya çapında 46 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

The Big Lebowski(Büyük Lebowski)-1998-Trailer
the_big_lebowski_1998
7. Harold and Maude-1971

Colin Higgins’in senaryosunu yazdığı filmin yönetmeni Hal Ashby. Genç ve zengin bir delikanlı olan Harold ölüme takıntılıdır ve kendine sahte intihar sahneleri ve cenazeler düzenler. 80 yaşının eşiğinde ki Maude ise Harold’ın aksine hayata bağlı bir kadındır. İkili bir cenaze töreninde tanışır ve aralarında sıra dışı bir dostluk gelişir. Ruth Gordon, Bud Cort ve vivian Pickles baş rolde. Ünlü şarkıcı Cat Stevens’da filmin bir sahnesinde görünür ancak Cat Stevens’ın bir çok şarkısı film eşlik eder. IMDB puanı:7,9.

Sinema tarihine geçen kült filmler içinde de farklı bir yere sahip olan yapım farklı konusu ile de dikkat çekiyor.

Harold and Maude-1971-Trailer
harold_and_maude_1971
tum_zamanlarin_en_iyi_40_fantastik_filmi
Tüm Zamanların en İyi 40 Fantastik Filmi
8.Pulp Fiction(Ucuz Roman)-1994

Quentin Taratino’nun unutulmaz, katmanlı ve yıldızlar geçidi filmi. İki mafya tetikçisi, bir boksör, mafyanın kendisi ve karısı arasında birbirine bağlanan hikayeler ve 2,5 saatlik bir film. Bruce Willis, Samule L.Jackson, Uma Thurman, John Travolta ve Tim Roth baş rolde. Yönetmen Tarantino’nun Roger Avary ile birlikte senaryosunu yazdığı filmin IMDB notu: 8,9.

8 milyon dolara mal olan film dünya çapında 213 milyon dolar hasılat elde etti.

Pulp Fiction(Ucuz Roman)-1994-Trailer
pulp_fiction_1994
9.Donnie Darko-2001

Richard Kelly’nin yazıp yönettiği film hemen her kült filmler listesine girdi. Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell ve Maggie Gyllenhaal baş rolde. 80’lerin sonunda geçen filmde tuhaf bir kazadan kurtulan genç bir adam, tavşan kostümü giymiş bir adamın kendisini suç işlemeye ittiği hayallerle boğuşur. Bilim kurgu ve korku filmi karışımı olan yapım 2001 yılında Sundance Film Festivali’nde gösterildi.

Filmin IMDB punı:8,0.

Donnie Darko-2001-Trailer
donnie_darko_2001
10.Eraserhead-1977
eraserhead_1977
Eraserhead-1977

Efsanevi yönetmenlerden David Lynch’in yazıp yönettiği filmde eski bir kız arkadaşının hamile kaldığını öğrenen Henry Spencer Mary isimli bu kadını evine getirir. Mary doğum yaptığında ise dünyaya gelen bebeğin insan dışı bir canlı olduğu görülür. Çocuğun doğumundan sonra Mary evden kaçar ve Henry tuhaf bir bebek, hayali bir kadın ve sıra dışı bir komşuyla baş başa kalır. IMDB puanı: 7,4.

Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph ve Jeanne Bates baş rolde. Filmin ilginç özelliklerinden biri yönetmen Lynch’in filmi siyah-beyaz çekmesi. Bu durum filme 1950’li yılların filmlerinde ki havayı verdi. Yönetmen David Lynch’in ilk uzun metrajlı filmi.

Eraserhead-1977-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir