Tüm Zamanların En İyi 40 Fantastik Filmi

tum_zamanlarin_en_iyi_40_fantastik_filmi

Tüm Zamanların En İyi 40 Fantastik Filmi. Ünlü sinema sitesi IndieWire‘ın hazırladığı listeyi baz alarak oluşturduğumuz tüm zamanların en iyi 40 fantastik filmi.

Tüm Zamanların En İyi Fantastik Filmleri

40.Enter the Void-2009

Provokatif yönetmen Gaspar Noé’nin yazıp yönettiği fantastik film. Tokyo’da yaşayan Amerikalı bir uyuşturucu satıcısı arkadaşının ihaneti sonucu öldürülür. Ruhu tekrar dirilmenin peşine düşer. Filmin baş rolünde Paz de la Huerta, Nathaniel Brown ve Cyril Roy yer alıyor. IMDB puanı:7,3.

en_iyi_politik_filmler

39.Bir Hayalet Hikayesi(A Ghost Story)-2017

Yakın zamanda ölen beyaz çarşaflı bir hayalet, yaslı karısıyla tekrar iletişim kurabilmek için banliyödeki evlerine gider. Miras, aşk, kayıp ve var oluş üzerine olan filmin yönetmeni ve senaristi David Lowery. Casey Affleck ve Rooney Mara’nın baş rolde olduğu yapımın IMDB puanı:6,9.

en_iyi_politik_filmler

38.Harry Potter ve Azkaban Tutsağı(Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)-2004

Harry Potter serisinin 3.sü olan filmde Harry, Ron ve Hermione Hogwarts’a dönerler ve hapisten kaçan bir mahkumun yarattığı gizemle uğraşırlar. Alfonso Cuarón’un yönettiği filmde Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint baş rolde. En iyi görsel efekt ve en iyi orijinal müzik dalında Oscar’a aday oldu.

en_iyi_politik_filmler

37.Kahire’nin Mor Gülü(The Purple Rose of Cairo)-1985

1935 yılında New Jersey’de film karakterleri, sinema perdesinden çıkıp, sokakta yürümeye başlarlar. Woody Allen’ın yazıp yönettiği filmde, Jeff Daniels, Mia Farrow ve Danny Aiello baş rolde. En iyi orijinal senaro dalında Oscar’a aday olan filmini IMDB puanı:7,7.

en_iyi_politik_filmler
penceredeki_kadin_2021
Penceredeki Kadın-2021

36.Koralin ve Gizli Dünya(Coraline)-2009

2009 yapımı bu animasyon filminin yönetmen koltuğunda Henry Selick oturuyor. Neil Gaiman’ın kitabından uyarlanan animasyon filminde, 11 yaşındaki bir kız kendi evinde her şeyin düzgün olduğu paralel bir ev keşfeder. Ancak bu evde bazı sırlar vardır. En iyi animasyon dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 7,7.

en_iyi_politik_filmler

35.Jumanji-1995

Unutulmaz oyuncu Robin Williams’ın en sevilen filmlerinden biri. İki kardeş bir kutu oyunu bulurlar. Oynamaya başladıktan sonra yıllardır oyunun içinde saklı kalmış bir adam ve bir çok tehlike ortaya çıkar. Vahşi hayvanlar, avcılar ve yaratıklardan kurtulmaları için oyunun tamamlanması gerekir. Joe Johnston’ın yönettiği filmde Williams dışında Bonnie Hunt ve Kristen Dunst rol alıyor.

en_iyi_politik_filmler

34.Scott Pilgrim Dünyaya Karşı(Scott Pilgrim vs. the World)-2010

Genç bir delikanlı, kalbini kazanmak istediği kızın, yedi eski sevgilisini yenmek için uğraşır. Edgar Wright’ın yönettiği filmde, Michael Cera, Kieran Culkin, Anna Kendrick ve Allison Pill baş rolde. IMDB puanı: 7,5.

en_iyi_politik_filmler

33.Krallar Savaşıyor(Excalibur)-1981

Büyücü Merlin, Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ne İngiltere’yi bir arada tutmak için yardım eder. John Boorman’ın yönettiği filmde Neigel Terry, Hellen Mirren, Nicholas Clay ve Nicol Williamson baş rolde. En iyi sinematografi dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 7,4.

en_iyi_politik_filmler
quentin-tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film

32.Aladdin-1992

Disney’in unutulmaz animasyon filminde, iyi kalpli genç bir adamla, güç düşkünü bir sadrazam sihirli bir lambanın peşine düşer. Ron Clements ve John Musker’ın yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Robin Williams ve Scott Weinger yer alıyor. Film en iyi orijinal şarkı ve en iyi müzik dallarında Oscar aldı.

en_iyi_politik_filmler

31.Yüzüklerin Efendisi:İki Kule(The Lord of the Rings: The Two Towers)-2002

En iyi fantastik film denince akla gelen ilk filmlerden olan İki Kule, Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci filmi aynı zamanda. Frodo ve Sam Gollum’un yardımıyla Mordor’a ulaşmaya çalışırken, bölünmüş kardeşlik Sauron’a karşı birleşmeye çalışır. Peter Jackson’ın yönettiği film en iyi ses ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar aldı. IMDB puanı: 8,7.

en_iyi_politik_filmler

30.Hiç Bitmeyen Öykü(Die unendliche Geschichte )-1984

Alman yönetmen Wolfgang Petersen’in yönettiği filmde yaramaz bir çocuk gizemli bir kitabın sayfalarında hayali bir dünyaya dalar. Barrett Oliver ve Gerald McRaney baş rolde.

en_iyi_politik_filmler

29.Prenses Mononoke(Mononoke-hime)-1997

Küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrısı ile mücadeleye giren Ashitaka lanetlenir. Bu lanetten kurtulabilmesi için Ormanın Ruhu’nu bulması gerekir. Hayao Miyazaki’nin yazıp-yönettiği animasyon filminin IMDB puanı:8,4.

en_iyi_politik_filmler
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye-Gizem Filmleri

28.A Christmas Carol-1951

Ebenezer Scrooge cimri ve Noel’e inanmayan bir iş adamıdır. Ancak Noel arifesinde 3 ruh Scrooge’u ziyarete gelir. Charles Dickens’ın romanından uyarlanan filmin yönetmeni Brian Desmond Hurst. Baş rollerde Alastair Sim ve Jack Warner yer alırken IMDB puanı: 8,1.

en_iyi_politik_filmler

27.Mary Poppins-1964

Yüzyılın başlarında Londra’da ihmal edilen 2 çocuk ve babalarını yakınlaştırmak farklı bir dadıya düşer. P.L. Travers’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Robert Stevenson. Julie Andrews, Dick Van Dyke ve David Thomlinson baş rolde. IMDB notu: 7,8.

en_iyi_politik_filmler

26.Aşk ve Ölüm(A Matter of Life and Death)-1946

İkinci Dünya Savaşı’nda uçağı düşen bir pilot ölmesi gerekirken hayatta kalır. Ancak kurulan bir mahkemede hayatta kalması gerektiğini savunmak zorunda kalır.

Michael Powell ve Emeric Pressburger’in yazıp yönettiği filmde David Niven, Kim Hunter ve Robert Coote baş rolde. IMDB puanı: 8,1.

a_matter_of_life_and_death
David Niven
en_iyi_politik_filmler

25.Kayıp Çocuklar Şehri(La Cité des Enfants Perdus)-1995

Marc Caro ve Jean-Pierre Jeunet”nin birlikte yönettiği filmde, gerçek üstü bir toplumda, sıra dışı bir bilim adamı yaşlanmayı durdurmak için çocukları kaçırmaya başlar. Ron Pearlman, Daniel Emilfork, Juddit Vittet baş rolde. IMDB puanı: 7,5.

en_iyi_politik_filmler
en_iyi_keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri

24.Kaidan-1964

3 saatlik bu Japon filminde Japon folk kültüründen gelen gerçek üstü 4 hayalet hikayesi konu ediliyor. Masaki Kobayashi’nin yönettiği film Lafcadio Hearn’ün romanından uyarlama. Rentarô Mikuni, Michiyo Aratama  ve Misako Watanabenin baş rolde olduğu filmin IMDB puanı: 8,0.

en_iyi_politik_filmler

23.Bağdat Hırsızı(The Thief of Bagdad )-1940

Cafer tarafından kandırıldığı için tahtını kaybeden Kral Ahmet, konumunu, sevdiği kızı tekrar kazanmak için Abu isimli bir hırsızla işbirliği yapar. Ludwig Berger, Michael Powell ve Tim Whelan’ın yönettiği filmde baş rollerde Conrad Veidt, June Duprez ve Sabu yer alırken IMDB puanı: 7,5.

en_iyi_politik_filmler
sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

22.Prenses Gelin(The Princess Bride)-1987

Rob Reiner’ın yönettiği film William Goldman’ın kitabından uyarlama. Hasta yatağındaki bir çocuğa büyük babası korsanlarla ilgili fantastik bir hikaye anlatır. Cary Elwes, Mandy Patinkin ve Robin Wright baş rolde. IMDB puanı:8,1.

en_iyi_politik_filmler

21.Kutsal Dağ(La Montaña Sagrada)-1973

Yozlaşmış, aç gözlü bir dünyada bir simyacı 7 kişiyi aydınlanmaları için kutsal bir dağa götürür. Alejandro Jodorowsky’nin yazıp- yönettiği filmde Alejandro Jodorowsky, Horacio Salinas ve Zamira Saunders baş rolde. IMDB puanı: 7,9.

en_iyi_politik_filmler

20.King Kong-1933

Merian C.Cooper ve Ernest B. Schoedsack’ın yönettiği fantastik film King Kong’un hikayesini başlatan film. Fay Wray, Bruce Cabot ve Robert Armstrong baş rolde. IMDB puanı: 7,9.

en_iyi_politik_filmler
stephen_king_den_lisey_nin_hikayesi
Stephen King’den Lisey’nin Hikayesi

19.A Little Princess-1995

Alfonso Cuarón’un yönettiği film Frances Hodgson Burnett’in aynı adlı ünlü romanından uyarlama. Küçük bir kız babasının öldüğü haberi geldikten sonra kaldığı yatılı okulda kötü muameleye maruz kalır. Liesel Matthews, Eleanor Bron ve Lian Cunnigham baş rolde. IMDB puanı: 7,7.

en_iyi_politik_filmler

18.Büyük(Big)-1988

Bir dilek tutan ergen bir çocuk sabah uyandığında bir yetişkin olur. Tom Hanks, Elizabeth Perkins ve Robert Loggia’nın baş rolünde olduğu filmin yönetmeni Penny Marshall. En iyi erkek oyuncu (Tom Hanks) ve en iyi senaryo dallarında 2 Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 7,3.

en_iyi_politik_filmler

17.Kırmızı Pabuçlar(The Red Shoes)-1948

Genç bir balerin sevdiği adam ve kariyeri arasında kalır. Michael Powell ve Emeric Pressburger’un yönettiği film Han Christian Andersen’in masalından uyarlama. Moira Shearer, Anton Walbrook ve Marius Goring baş rolde. IMDB puanı:8,1.

en_iyi_politik_filmler

16.Orfe(Orphée)-1950

Ölüme aşık bir şair, mutsuz karısını yer altı dünyasına kadar takip eder. Fransız sinemasının ilginç yönetmeni Jean Cocteau’nun yazıp yönettiği filmde, yönetmenin gerçek hayatta ki partneri Jean Marais baş rolde. Filmde ayrıca Maria Casares ve François Périer’de rol alıyor. IMDB puanı: 8,0.

en_iyi_politik_filmler

15.Makas Eller(Edward Scissorhands)-1990

Tim Burton’ın 30 yılı deviren unutulmaz filminde, elleri makas olan bir adam yalnız bir hayat yaşarken, banliyö hayatında popüler biri haline gelir. Johnny Depp, Winona Ryder ve Dianne Wiest baş rolde. IMDB puanı: 7,9.

en_iyi_politik_filmler

14.Roger Rabbit Masum Sanık(Who Framed Roger Rabbit )-1988

Çizgi kahramanlardan nefret eden bir dedektif Roger Rabbit isimli çizgi bir tavşanın masumiyetini ispatlamak için uğraşır. 1950’li yılların kara filmlerine de göndermeler yağan filmin yönetmeni Robert Zemeckis. Bob Hoskins, Christopher Lloyd ve Joanna Cassidy baş rolde. IMDB puanı:7,7.

en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri
en_iyi_politik_filmler

13.Kaplan ve Ejderha(Wo hu cang long)-2000

Genç bir Çinli savaşçı bir kılıç ustasından bir kılıç çalar ve fantastik bir maceranın içine girer. Ang Lee’nin yönettiği filmde Chow Yun-Fat ve Michelle Yeoh baş rolde. IMDB puanı:7,8.

en_iyi_politik_filmler

12.Komşum Totoro(Tonari no Totoro )-1988

Hasta annelerine yakın olmak için taşınan iki kız, orman ruhları ile maceralar yaşarlar. Ünül Japon yönetmen Hayao Miyazaki’nin yazıp-yönettiği animasyon filminin IMDB puanı:8,2.

en_iyi_politik_filmler

11.Şahane Hayat(It’s a Wonderful Life)-1946

Frank Capra’nın muhteşem filminde Noel arefesinde hayatını sorgulayan bir adam, bir meleğin gelmesiyle dünyaya gelmeseydi neler olabileceğini keşfeder. James Stewart, Donna Reed ve Lionel Barrymore baş rolde. IMDB puanı:8,6.

en_iyi_politik_filmler

10.Bugün Aslında Dündü(Groundhog Day)-1993

Kendini beğenmiş ve ukala bir televizyoncu haber için gittiği küçük bir kasabada, sürekli olarak aynı günü yaşamaya başlar. Harold Ramis’in yönettiği filmde Bill Murray, Andy MacDowell ve Chris Elliott baş rolde. Fantastik öğelerinin dışında müthiş bir komedi olan filmin IMDB puanı: 8,0.

en_iyi_politik_filmler

9.Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)-2001

Serinin başlangıç filminde, 4 Hobbit kötü güçlere ait yüzüğü yok etmek için Sauron’a doğru yola çıkarlar. Peter . Jackson’ın yönettiği film J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlama. Viggo Mortensen ve Elijah Wood baş rolde. IMDB puanı:8,8.

the_sister_borthers_2018
The Sisters Brothers-2018
en_iyi_politik_filmler

8.Amcam önceki Hayatlarını Hatırlıyor(Loong Boonmee raleuk chat)-2010

Böbrek rahatsızlığından ölmek üzere olan bir adam, karısının hayaleti ve eskiden oğlu olan bir orman ruhuyla son günlerini birlikte geçirir. Apichatpong Weerasethakul’un yönettiği filmde Thanapat Saisaymar baş rolde. IMDB puanı: 6,7.

en_iyi_politik_filmler

7.Pan’ın Labirenti(El Laberinto del Fauno)-2006

Guillermo del Toro’nun yazıp-yönettiği filmde 1944 İspanya’sında genç bir kız hayatın gerçeklerinden kaçmak için fantazi dünyasına kaçar. Ivana Baquero, Sergi Lopez baş rolde. IMDB puanı:8,2.

en_iyi_politik_filmler

6.Güzel ve Çirkin(La Belle et la Bête)-1946

jean_marais
Jean Marais

Fransız yönetmen Jean Cocteau’dan bir başka fantastik film. Baş rolde Jean Marais, Josette Day ve Mila Parély  yer alıyor. Babasını kurtarmak için bir canavarın yanına giden genç bir kız aşkı hiç ummadığı bir anda bulur. IMDB puanı:7,9.

en_iyi_politik_filmler

5.Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Hikâyeleri(Ugetsu Monogatar)-1953

On altıncı yüzyılda Japon iç savaşının ortasında geçen bir aile, savaş, aşk ve hırs hikayesi. Kenji Mizoguchi’nin yönettiği filmde Masayuki Mori, Machiko Kyô baş rolde. IMDB puanı: 8,2.

en_iyi_politik_filmler

4.John Malkovich Olmak(Being John Malkovich)-1999

Yetenekli bir kuklacı geçinebilmek için bir büro işi bulur. Çalıştığı yerde gizli bir kapı bulur ve bu kapı ünlü aktör John Malkovich’in zihnine açılır. Spike Jonze’nin yönettiği filmin senaryosu Charlie Kaufman’a ait. John Cusack, Cameron Diaz ve John Malkovich baş rolde. IMDB puanı: 7,7.

en_iyi_politik_filmler

3.Oz Büyücüsü(The Wizard of Oz)-1939

Çiftlikte yaşayan genç bir kız hortumun yaşadıkları yeri vurması üzerine fantastik bir dünyada bulur kendini. Victor Fleming’in yönettiği filmde Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger baş rolde. IMDB puanı: 8,0.

en_iyi_politik_filmler

2.Ruhların Kaçışı(Sen to Chihiro no kamikakushi)-2001

. Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği film, ailesi banliyöye taşınan 10 yaşındaki bir kız, tanrılar, cadılar tarafından yönetilen bir dünyaya girer. IMDB puanı:8,6. Film en iyi animasyon Oscar ödülünü kazandı.

en_iyi_politik_filmler

1.Yedinci Mühür(Det Sjunde Inseglet)-1957

Efsanevi yönetmen Ingmar Bergman’ın yazıp-yönettiği filmde kara veba sırasında Azrail’e karşı satranç oynayan bir adam, yaşam, ölüm ve Tanrı’nın varlığı hakkında sorularına cevaplar arar. Max von Sydow, Gunnar Björnstrand ve Nils Poppe baş rolde. IMDB puanı:8,2.

en_iyi_politik_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_fantastik_filmler
En İyi Fantastik Filmler

Bir cevap yazın