En İyi Latin Amerika Filmleri

En İyi Latin Amerika Filmleri

Latin Amerika Filmleri

En İyi Latin Amerika filmleri. Latin Amerika sineması Dünya Sinemasına nadide örnekler vermeleri ile tanınıyor. Latin Amerika Sineması deyince Arjantin, Brezilya, Meksika filmleri akla geliyor. Halkın sömürülmesini, kirli politikacıları, emperyalizmin oyunlarını doğal bir dille seyirciye aktarıyorlar. En İyi Latin Amerika Filmleri:

1.Relatos Salvajes-Asabiyim Ben(2014)

İngilizce’ye Wild Tales olarak çevrilen film en iyi yabancı film Oscar Ödülü’ne aday oldu. Kara- komedi türünde ki film 6 kısa hikayeyle insan davranışlarının stresle mücadelesini mercek altına alıyor. Damián Szifron yönettiği filmin senaryosu yönetmene ve Germán Servidio’ya ait. Filmde Arjantin Sinemasının yüz akı Ricardo Darin, Nancy Dupláa, Oscar Martinez ve Leonardo Sbaraglia baş rolde.

Relatos Salvajes-Asabiyim Ben-2014 Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
en_iyi_epik_filmler
En İyi Epik Filmler

2.Cidade de Deus-Tanrı Kent(2002)

Brezilya-Fransa ortak yapımı olan filmde Brezilya’da bir gece kondu mahallesi olan Cidade de Deus isimli yerde geçen olaylar anlatılıyor. Filmde oynayan bütün oyuncular, hatta filme konu olan romanın yazarı da bizzat bu mahallede büyüdü. Filmde ki bütün oyuncuların amatör olduklarını da hatırlatalım. Fernando Meirelles ve Kátia Lund filmi yönetti. Senaryosunu Paulo Lins’in romanından Bráulio Mantovani uyarladı. Baş rollerde Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino ve Douglas Silva yer aldı. Film mahallede yaşayan bir grup çocuğun 1960’lı yıllardan itibaren suçla örülü yaşamlarına odaklanır. En iyi yönetmen, en iyi sinematografi, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi kurgu dallarında Oscar’a aday oldu. IMDB puanı:8,6.

Cidade de Deus-Tanrı Kent-2002-Trailer
en_iyi_latin-amerika_filmleri
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
3.Machuca-2004

Şili yapımı filmde özel bir okulun müdürü fakir çocuklara da okulunda okuması için imkan tanır. Son derece fakir bir çocuk olan Pedro Machuca  ve zengin bir aileden gelen Gonzola Infante arkadaş olurlar. Ülkenin politik gündemi çok yoğundur bu arada. Film 1973 yılında geçtiği için ülkenin çok çalkantılı politik hayatını da gözler önüne seriyor. Sosyalist Salvador Allende’nin iktidara gelmesi ve hemen ardından CIA destekli bir darbeyle görevinden alınıp ülkenin General Pinochet diktatörlüğüne teslim edilmesi gibi.Bu arada Allende’nin darbecilere teslim olmayıp intihar ettiğini de hatırlatalım. Filmin yönetmeni Andrés Wood olurken Eliseo Altunaga’ya ait. Matías Quer, Ariel Mateluna ve Ernesto Malbran baş rolde. IMDB puanı:7,7.

Machuca-2004-Trailer
en_iyi_latin_amerika_filmleri
4.Macario-1960

Roberto Gavaldón’un yönettiği filmin senaryosunu yönetmen Gavaldón ve Emilio Carballido, B. Traven’in The Third Guest isimli hikayesinden uyarladı. Baş rollerde Ignacio López Tarso, Pina Pellicer, Enrique Lucero ve José Gálvez yer alıyor. Kolonyal Meksika döneminde çok fakir bir olan oduncu Ölüler Günü’nde kızarmış bir hindi görür ve ailesine kızarmış hindi yiyene kadar hiç bir şey yemeyeceğini ilan eder. Karısı ise Macario için bir hindi çalar. Macario tam yemeğe hazırlanırken insan suretinde Tanrı ve Şeytan Macario’nun yanına gelir. En iyi yabancı film dalında Oscar’a aday olan film ödülü İsveç yapımı Jungfrukällan filmine kaptırdı. IMDB puanı:8,4.

Macario-1960-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
5.El Chacal de Nahueltoro-1969

Adını Türkçe’ye Nahuletoro Çakalı olarak çevirebileceğimiz film 1969 yapımı. Hapishanede eğitim almış okuma-yazma bilmeyen bir katil, ölmeden bir gün önce eylemlerinin yarattığı sonuçlarla yüz yüze gelir. Senaristliğini ve yönetmenliğini Miguel Littin’in yaptığı filmde Nelson Villagra, Shenda Román ve Héctor Noguera rol alıyor. Şili tarihine geçen gerçek bir olaydan uyarlanan filmin IMDB puanı:7,7.

Yeri gelmişken filme konu olan olaydan da bahsedelim. Şili Polis kuvvetlerinin 20.yüzyılın en önemli suçu olarak tanımladığı olayda bir anne ve beş çocuğu öldürüldü. Rosa Rivas isimli bir kadın beş çocuğuyla ve Jorge del Carmen Valenzuela Torres ile birlikte yaşıyordu. Torres bilinen bir sarhoştu ve bir para meselesi yüzünden Rosa Rivas’ı ve 5 çocuğunu öldürdü. Hapsedilmesinden sonra okuma-yazma öğrendi ve inançlı bir katolik oldu. Valenzuela idam edildikten sonra hapishanede rehabilitasyon çalışmalarının bir örneği oldu.

El Chacal de Nahueltoro-1969-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
6.Ahí está el Detalle-1940

İngilizce adı You’re Missing the Point olan Meksika yapımı bir kara-komedi. Zengin bir adamının hizmetkarının erkek arkadaşı, zengin adamın evine gizlice girdiğinde bu zengin adama yakalanır. Kendisini kurtarmak için evin hanımının yıllardır ortada olmayan kardeşi olduğunu söyler. Bir miras meselesi olduğu için zengin adam kayın biraderi zannettiği bu adamı el üstünde tutar. Juan Bustillo Oro’nun yönettiği filmin senaryosu yönetmen Oro ve Humberto Gómez Landero ‘ya ait. Filmin baş rolünde Cantinflas, Joaquín Pardavé ve Sara García baş rolde. IMDB puanı:8,1.

Ahí está el Detalle-1940-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
7.El Secreto de sus Ojos-Gözlerindeki Sır (2009)

En iyi yabancı film dalında Oscar alan unutulmaz film. Emekli bir adliye görevlisi yazdığı kitap için eski bir dosyayla uğraşırken 20 yıllık süreçte yaşadıklarını hatırlar. Çözülmemiş vahşi bir cinayeti tekrar düşünürken Arjantin’in yaşadığı politik çalkantıları, adaletsizliği, kanunların koruduğu suçluların yarattığı terörü seyirciye gösteriyor. Bu arada aşık olduğu kadına toplumsal sınıflar, adı konmamış kurallar nedeniyle hiç bir zaman açılamamış olması da olayları daha dramatik hale getiriyor. Filmin yönetmenliğini Juan José Campanella yaparken, senaryo Eduardo Sacheri’nin romanından, yazar Sacheri ve Campanella tarafından senaryolaştırıldı. Baş rollerde Ricardo Darin, Soledad Villamil ve Javier Godino yer alıyor. Filmin IMDB notu:8,2.

El Secreto de Sus Ojos-Gözlerindeki Sır-2009-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
8.Zama (2017)

Arjantin yapımı filmin yönetmenliğini Lucrecia Martel yaptı. Senaryosu da yönetmen Martel tarafından Antonio Di Benedetto’nun romanından uyarlandı. Daniel Giménez Cacho, Lola Dueñas ve Matheus Nachtergaele baş rolde. Zama güney Amerika doğumlu bir İspanyol Kraliyet subayıdır. Bulunduğu kasabadan daha iyi bir yere transfer edileceği Kral’ın mektubunu bekler. Yıllarca farklı valilerin altında görevini yaparken mektubu beklemeye devam eder ancak mektup bir türlü gelmez. Yıllar sonra kendini tehlikeli bir haydutun peşine düşen askerlerin arasında bulur. Antonio Di Benedetto’nun 1956 yılında yazdığı aynı adlı roman ülkemizde de yayımlandı. Filmin IMDB puanı:6,8.

Zama-2017-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
9.Roma (2018)

 Alfonso Cuarón’un yazıp-yönettiği filmde Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey baş rolde. Meksiko’da Roma isimli mahalledeki bir evde hizmetçilik yapan genç bir kadın, evin hanımı olan kadınla birbirlerinin en büyük destekçisi olur. En iyi yabancı film, en iyi yönetmen ve en iyi sinematografi dallarında toplam 3 Oscar kazandı. Toplam da 10 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB puanı:7,7.

Roma-2018-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
10.Pájaros de Verano-Göç Mevsimi(2018)

Rapayet isimli genç adam evlenmek için para biriktirmeye çalışır en yakın arkadaşı ile birlikte uyuşturucu kaçakçılığına başlar. Hayal edemeyeceği kadar çok para kazanan genç adam bu işten kendini kurtarmasının kolay olmadığını geç de olsa fark eder. Cristina Gallego ve Ciro Guerra’nun yönettiği filmin baş rolünde Carmiña Martínez, José Acosta ve Natalia Reyes yer alan isimler. Kolombiya yapımı filmin IMDB puanı:7,5.

Pájaros de Verano-Göç Mevsimi(2018)-Trailer
en_iyi_marvel_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri
en_iyi_fransiz_filmleri
En İyi Fransız Filmleri

Bir cevap yazın