Tüm Zamanların En İyi Fransız Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
tum_zamanlarin_en_iyi_fransiz_filmleri

Last Updated on 6 Mayıs 2023 by Aslıhan Demiralay

Tüm zamanların en iyi Fransız filmleri. Sinemanın kendine özgü ülkelerinden biri hiç kuşkusuz Fransa. Komedileri, aşk filmleri, sanat filmleri kategorisine konabilecek yapımları ile dünya sinemasına yön veren ülkelerden biri.

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Fransız Filmleri

Le Samouraï-Kiralık Katil (1967)

Profesyonel tetikçi Jef Costello, kendisini gören tanıklar nedeniyle köşeye sıkışır. Joan McLeod’un Ronin isimli romanından uyarlanan filmin yönetmeni Jean-Pierre Melville. Baş rollerde Alain Delon, Nathalie Delon ve François Périer rol alıyor. En iyi Fransız filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden biri.

olmeden_once_izlenmesi_gereken_fransiz_filmleri

Code Inconnu- Bilinmeyen Kod (2000)

Genç bir adam evsiz bir kadını taciz eder, başka bir adamsa olayı protesto eder. Poli ikisini de tutuklar ve kadın ülkeyi terk etmek zorunda kalır. Bu insanların bütün olaya neden olan hikayeleri neydi? Provokatif yönetmen Michael Haneke’nin yazıp yönettiği filmde Juliette Binoche, Thierry Neuvic ve Josef Bierbichler baş rolde. Tüm zamanların en iyi Fransız filmlerinden biri.


La Passion de Jeanne d’Arc (1928)

1431 yılında yargılanan Jeanne D’Arc’ın hikayesini anlatan film 1928 yapımı. Carl Theodor Dreyer’in yönettiği filmde Maria Falconetti, Eugene Silvain ve André Berley baş rolde.

en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
Belle De Jour (Gündüz Güzeli)-1967

Joseph Kessel’in romanından uyarlanan filmde, her şeye sahip gibi görünen genç ve evli bir kadın, öğleden sonraları fahişe olarak çalışmaya başlar. Luis Buñuel’in yönettiği filmin baş rolünde Fransız Sinemasının simge isimlerinden biri olan Catherine Deneuve, Jean Sorel ve 2020 yılında kaybettiğimiz Michel Piccoli yer alıyor. Tartışmasız en iyi Fransız filmlerinden biri.

İlgili Yazı: Suç Bende (Mon Crime)-2023 François Ozon

La Haine (Nefret)-1995

Mathieu Kassovitz’in yazıp yönettiği unutulmaz film. Fransa’nın varoş mahallesinden 3 gencin 24 saatini anlatan filmde unutulmaz bir performansa imza atan Vincent Cassel, Saïd Taghmaoui ve Saïd Taghmaoui baş rolde. Filmde genç delikanlı rolünde yer alan Cassovitz film çekimi sırasında 28 yaşındaydı.

L’année Dernière à Marienbad (Geçen yıl Marienbad)- 1961

Fransız sinemasının en önemli yönetmenlerinden Alain Resnais’ın yönettiği filmde tuhaf ve izole bir şatoda bir adam ve bir kadın karşılaşır. Adam kadınla daha önce tanıştığı konusunda ısrarcıdır. Delphine Seyrig, Giorgio Albertazzi ve Giorgio Albertazzi baş rolde.

Les Quatre Cents Coups ( 400 Darbe)-1959

Genç yaşta hayatını kaybeden Fransız Yeni Dalga Akımı’nın (La Nouvelle Vague) en önemli yönetmenlerinden olan François Truffaut’nun yazıp yönettiği filmde dikkat çekmeyen genç bir çocuk , küçük bir suç hayatına dalar. Jean-Pierre Léaud, Albert Rémy ve Claire Maurier baş rolde.

tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi
Les Yeux Sans Visage(Çehresiz Gözler)-1960

Jean Redon’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni Georges Franju. Geçirdiği kaza sonrası yüzü tamamen bozulan bir genç kızın doktor babası, kızına yüz nakli yapmak için genç kızları öldürmeye başlar. Pierre Brasseur, Alida Valli ve Juliette Mayniel baş rolde. En iyi Fransız filmleri arasında gizem-gerilim türünün örneklerinden.

L’Atalante-1934

Yeni evli Juliette ve gemi kaptanı eşi Jean, Jean’ın görevli olduğu gemi ile yolculuğa çıkarlar. Gemi de Juliette ve Jean dışında ikinci kaptan ve kabin görevlisi de onlara eşlik eder. Yer yer gerçek üstü sahnelere yer veren film henüz 29 yaşında ölen anarşist yönetmen Jean Vigo’nun son filmi. Dita Parlo, Jean Dasté ve Gilles Margaritis baş rolde.

The Illusionist (Sihirbaz)-2010

Orijinal senaryosunu Fransız Sinemasının efsanesi Jacques Tati’nin yazdığı filmin senaryosu ve yönetimi Sylvain Chomet’ye ait. İşsiz bir Fransız sihirbaz İskoçya’ya gider. Burada genç bir kadınla tanışır ve ikisinin hayatı sonsuza dek değişir. Bu şahane animasyon filminin seslendirme kadrosunda Jean-Claude Donda ve Eilidh Rankin yer alıyor.

Les Diaboliques (Şeytan Ruhlu İnsanlar)-1955
Simone Signoret

Yatılı bir okulda müdürlük yapan bir adam karısı ve metresi tarafından öldürülür. Ancak hiç bir şey dışardan göründüğü gibi değildir.

Gizem ve gerilimin son ana kadar devam ettiği filmin senaryosu Boileau-Narcejac’in romanına dayanıyor. Henri-Georges Clouzot’nun yönettiği filmde Simone Signoret, Véra Clouzot ve Paul Meurisse baş rolde. 1996 yılında Sharon Stone ve Isabella Adjani’nin oynadığı bir versiyonu da çekilen film en iyi Fransız filmlerinden biri.

De Rouille et d’Os (Pas ve Kemik)-2012

Jacques Audiard’ın yönettiği filmde geçirdiği kaza nedeniyle bacakları tutmayan balina eğitmeni Stephanie ve bekar bir baba olan Ali’nin ilişkisi giderek derinleşir. Oscar’lı oyuncu Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts baş rolde.

olmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
Le Salaire de la Peur (Dehşet Yolcuları)-1953

Eski bir Güney Amerika köyünde, acil bir nitrogliserin sevkiyatını yapmak için 4 adam görevlendirilir. Ancak bu görevlilerin bu sevkiyat için gerekli malzemeleri yoktur. Georges Arnaud’nun romanından uyarlanan filmin yönetmeni Henri-Georges Clouzot. Yves Montand, Charles Venel, Peter van Eyck ve Folco Lulli baş rolde.

Pierrot Le Fou (Çılgın Pierrot)-1965
jean_paul_belmondo
Jean-Paul Belmondo

Pierrot sıkıcı hayatından kaçan genç bir adamdır ve gerçek tetikçilerden kaçan Marianne ile Paris’den ayrılırlar. Lionel White’ın romanından uyarlanan filmi Fransız Yeni Dalga Akımı’ndan bir başka efsanevi yönetmen olan Jean-Luc Godard yönetti. Jean-Paul Belmondo, Anna Karina ve Graziella Galvani baş rolde.

jean_paul_belmondo
Jean Paul Belmondo Hayat Hikayesi ve Filmleri
La Nuit Américaine (Güneşte Gece)-1973

Kendini adamış bir film yönetmeni, film çekimi sırasında oyuncular ve ekip arasında ki profesyonel ve kişisel sorunları çözmeye çalışırken, bir yandan da filmini tamamlamaya çalışır. François Truffaut’nun yönettiği filmde Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Léaud, François Truffaut ve Valentina Cortese baş rolde. En iyi Fransız filmleri listelerine bir çok film sokmayı başaran ünlü yönetmen Truffaut’nun en iyilerinden.

Amélie-2001

Yönetmen Jean-Pierre Jeune’nin unutulmaz filmi. En iyi Fransız filmleri denince yakın tarihten akla gelen ilk film. Amélie Paris’de yaşayan saf ve masum bir genç kızdır. Kendi adalet anlayışına göre insanlara yardım etmeye çalışırken aşkı bulur. Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz ve Rufus baş rolde. Film en iyi senaryo, en iyi dekor, en iyi sinematografi, en iyi yabancı film ve en iyi ses dallarında toplam 5 Oscar Ödülü’ne aday oldu.

La Môme (Kaldırım Serçesi)-2007

Fransızların ulusal değeri haline gelen ünlü şarkıcı Edith Piaf’ın inişli çıkışlı hayatını anlatan filmin yönetmeni Olivier Dahan. Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Gerggory ve Emmanuelle Seigner baş rolde. En iyi kadın oyuncu (Marion Cotillard) ve en iyi makyaj Oscar ödüllerini kazandı.

The Artist (Artist)-2011

Bencil bir film yıldızı sessiz sinema döneminde genç bir dansçı kızla bir ilişkiye başlar. Sessiz ve siyah-beyaz film adeta sessiz sinema dönemine bir saygı duruşu niteliğinde. Michel Hazanavicius’un yazıp yönettiği filmde, Jean Dujardin, Bérénice Bejo, John Goodman ve James Cromwell baş rolde. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu (Jean Dujardin), en iyi kostüm, en iyi şarkı dallarında toplam 5 Oscar Ödülü kazandı.

Mon Oncle(Amcam)-1958

Fransız Sinemasının efsanelerinden Jacques Tati’nin yönettiği ve baş rolünde oynadığı filmde Mösyö Hulot kız ve kardeşi ve ailesinin teknoloji odaklı dünyasını ziyaret eder. Ancak ortama çok iyi uyum sağlayamaz. Filmde ayrıca Jean-Pierre Zola ve Adrienne Servantie’de rol alıyor. En iyi yabancı film Oscar Ödünü kazandı.

Et Dieu… Créa la Femme (Ve Tanrı Kadını Yarattı)-1956

Saint Tropez güneşinin altında geçen filmde çok güzel ve dikkat çekici bir kadın, bir adamdan hoşlanmaya başlar ancak O’nun erkek kardeşi ile evlenir. Brigitte Bardot’nun dünya çapında bir yıldız olmasına sebep olan filmi Roger Vadim yönetti. Filmde Bardot dışında Curd Jürgens, Jean-Louis Trintignant ve Jane Marken’de rol alıyor.

Tüm Zamanların En İyi Fransız Filmleri

en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
Tüm Zamanların En İyi Fransız Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
En İyi İngiliz Filmleri
Kieslowski’nin 3 Renk Üçlemesi
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir