En İyi Avrupa Filmleri

en_iyi_avrupa_filmleri

Son 20 Yılın En İyi Avrupa Filmleri

Avrupa Sineması genellikle Hollywood’dan farklı bir anlayışa sahip. Daha fazla derdi olan bir şeyler anlatmaya çalışan, derinlikli bir sinema anlayışı. Amerikan sinemasına fazla özenen Avrupa filmlerinde zaten bu genellikle sakil bir görüntü yaratıyor. Eşyanın tabiatına çok uymuyor. Hakkı ülkemizde çok teslim edilmeyen Avrupa Sinemasına bir bakış En iyi Avrupa Filmleri.

Submarino-2010

Danimarkalı Thomas Vinterberg’den dokunaklı bir drama. Sorumsuz anneleri yüzünden travmatik bir çocukluk geçiren iki erkek kardeş zamanla birbirinden koparlar ve ayrı hayatlar yaşamaya başlar. Ancak geçmişin suçluluk duyguları ve sorunları onlar bir türlü rahat bırakmaz. Jonas T. Bengtsson’un romanından uyarlanan filmde Jacob Cedergren ve Gustav Fischer Kjærulff baş rolde. Filmin imdb notu:7,5

Filmle ilgili bir not: Submarino tüm dünyada hapishanelerde kullanılan bir işkence metodunun da adı aynı zamanda. Mahkum çeşitli sıvılarla dolu bir kabın üzerine baş aşağı asılır. Zaman zaman içine batırılır. Film bunu metafor olarak kullanıyor. Filmin karakterleri şiddet, alkol, uyuşturucu bağımlılığının kucağında zor nefes alıyorlar.

Submarino-2010-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri

Köpek Dişi(Kynodontas)-2009

Yunan sinemasından çok çarpıcı ve sarsıcı bir film. Yorgos Lanthimos’un yönettiği filmde 3 çocuğu olan bir aile konu ediliyor. Film ilerledikçe aslında bir çocuklarının daha olduğunu öğreniyoruz ama onun akıbeti biraz belirsiz. Bu 3 genç asla dışarı çıkmıyor ve anne-babaları dışında kimseyle irtibat kurmuyorlar. Ebeveynlerinin yarattığı sahte dünyada yaşıyorlar. Ancak köpek dişleri çıkarsa evden çıkmaya hakları olduğu söylenen bu gençler ve anne-baba arasında ki hastalıklı ilişki. Dışarıdan birinin çocuklara bir video kaset vermesiyle bambaşka bir noktaya giden bir konu. Christos Stergioglou ve Michele Valley baş rolde. En iyi yabancı film Oscar ödülüne aday olan filmin imdb puanı:7,3

Köpek Dişi(Kynodontas)-2009-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri

Tehlikeli Oyun(Die Welle)-2008

Alman yönetmen Dennis Gansel’den ilginç bir film. Lise öğretmeni olan Rainer bir deney yapmaya başlar. Faşizmin kökenine dair bir deney ve toplumum dinamiğini oluşturan ergenlerle her zaman yarı otomatikleştirilmiş bir toplum yaratılabilir. Otokrasi dersi için öğrencilerini bir grup ve kendini de lider ilan eder Rainer ve Hitler’den sonra otokrasinin gelmesinin imkansız olmadığını gösterir. Çünkü öğrenciler bu olayı düşünülenden hızlı benimser. Baş rollerde Jürgen Vogel,Frederick Lau ve Max Riemelt yer alıyor. Filmin imdb notu:7,6

Filmle İlgili Not: Film 1967 yılında California’da yaşanmış gerçek bir olaydan uyarlandı.

Tehlikeli Oyun(Die Welle)-2008-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri

Yeraltı Peygamberi(Un Prophète)-2009

Jacques Audiard’ın etkileyici filmi.Okuma yazma dahi bilmeyen bir Arap delikanlı Fransız hapishanesine düşer. Ancak burada Korsikalı bir grubun ona ilgi göstermesiyle işler değişir.Zaman içinde bir mafya figürüne dönüşür.Bir anlamda en alt kademedeki adam en tepeye çıkar.Baş rollerde Tahar Rahim,Niels Arestrup,Adel Bencherif ve Reda Kateb yer alıyor.Film en iyi yabancı film Oscar ödülüne aday olurken,Cannes Film Festivalinde büyük jüri ödülünü aldı. imdb notu:7,9

Yeraltı Peygamberi(Un Prophète)-2009-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
Beyaz Bant(Das weiße Band )-2009

Michael Haneke’den sarsıcı bir film. Haneke’nin aynı zamanda senaryosunu yazdığı filmde I.Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’da bir kasabada yaşananlar konu ediliyor. Film her türlü terörizmin kökenlerini anlatır.Kasabada bazı esrarengiz kazalar meydana gelir.Bazı olaylar II.Dünya Savaşı dönemi neslinin kaynağını gösterir. Christian Friedel,Ernst Jacobi ve Ulrich Tukur baş rolde.En iyi yabancı film ve en iyi sinematografi dallarında Oscar’a aday olan film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü aldı. imdb notu:7,8.

Beyaz Bant(Das weiße Band )-2009-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi
Torino Atı(A torinói ló)-2011

Ünlü filozof Nietzsche bir İtalya gezisinde Torino’ya gider. Hikayeye göre bu gezi sırasında atı olan bir aile ile karşılaşır. Ancak bu at sahipleri tarafından dövülmektedir. Nietzsche’de atın boynuna sarılarak dövülmesine engel olur. Film de bu aileyi merkezine alıyor ve soruyor Nietzsche’ye ne olduğunu biliyoruz peki ata ne oldu? Béla Tarr’ın yönettiği ve Ágnes Hranitzky’nin yardımcı yönetmenliğini yaptığı filmde János Derzsi ve Erika Bók baş rolde yer alıyor. imdb notu:7,8.

Torino Atı(A torinói ló)-2011-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
Deney(Das Experiment)-2001

İki hafta için seçilen 20 denek ve yapılan ilginç deney. Deneye göre 8 kişi gardiyan,12 kişi de mahkum rolünü alır. Oyun gibi başlayan deney giderek ciddi bir hal alır. Gardiyan rolünü alanlar işlerini çok ciddiye almaya başlar ve bilim adamları deney üzerinde ki hakimiyetlerini kaybederler. Oliver Hirschbiegel’in yönettiği filmde Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski baş rolde.2010 yılında The Experiment adıyla bir Hollywood versiyonu da çekilen filmin imdb notu:7,7.

Deney(Das Experiment)-2001-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
Amelie(Le fabuleux destin d’Amélie Poulain)-2001

Amelie Paris’de yaşayan farklı bir kızdır. Kendine göre bir adalet anlayışı vardır ve etrafında ki insanlara yardım etmeye karar verir. Bunun için çabalarken bir yandan da aşkı bulur. Jean-Pierre Jeunet’in yönettiği filmde sanki bu rolü oynamak için doğmuş olan Audrey Tautou ve Mathieu Kassovitz baş rolde. En iyi senaryo, en iyi yabancı film, en iyi sinematografi, en iyi sanat yönetmeni ve en iyi ses dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8,3.

Amelie(Le fabuleux destin d’Amélie Poulain)-2001-Trailer
en_iyi_avrupa_filmleri
en_iyi_fransiz_filmleri
Tüm Zamanların En İyi Fransız Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
iskandinav_polisiye_filmleri
İskandinav Polisiye Filmleri

Bir cevap yazın