En İyi Komedi Filmleri

en_iyi-komedi_filmleri

Koronadan evde kalınan bu günlerde belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz mevzu mizah.Bu sebeple en iyi komedi filmleri listesi hazırlama gereği duyduk.İşte en iyi komedi filmleri listesi :

1.Ucuz Roman(Pulp Fiction)-1994

Ucuz Roman bir komedi filmi mi diye düşünebilirsiniz ancak Tarantino’nun her filminde biraz mizah muhakkak bulunur.Hem kaliteli bir film hem de mizah unsurları içermesi nedeni ile bu listeye aldık. Tarantino’nun aynı zamanda senaryosunu da yazdığı filmde uzun zaman sonra tekrar patlama gerçekleştiren John Travolta,Bruve Willis,Samuel L.Jackson ,Uma Thurman ve Harvey Keitel gibi yıldızlar yer alıyor.7 dalda Oscar’a aday olan film en iyi senaryo dalında bu ödülü aldı. imdb puanı:8.9.

Fulp Fiction-1994-Trailer

*

the_sister_borthers_2018
The Sisters Brothers-2018

2.Sıkı Aynasızlar(Hot Fuzz)-2007

İngiliz mizahını sevenler için müthiş bir komedi. Londra’da görev yapan bir polis küçük bir kasabaya sürülür.Büyük şehir yaşamından ve vakalarından sonra kasaba polisi olmaktan hiç hoşlanmaz ancak bazı gizemli olaylar vuku bulmaya başlamıştır.Ortağı ile uyumu da gözle görülür hale gelir. Edgar Wright’nin yönettiği ve baş rol oyuncusu Simon Pegg’le senaryosunu yazdığı filmde Mission Imposible serisinden tanıdığımız Simon Pegg ,Nick Frost ve Martin Freeman baş rolde.Filmin imdb notu:7.8.

Hot Fuzz-2007-Trailer

*

3.Altına Hücum(The Gold Rush)-1925

Sinema dahisi Charlie Chaplin’in zamana meydan okuyan sessiz filmi.Bir madenci Klondike’a altın aramaya gider ve hem altın bulur hem de daha fazlasını. O yıllar için çok uzun bir süre sayılan 14 ayda tamamlanan esrin bütçesi yine bir rekor olan 650 bin dolardı. Chaplin’in hem yönetip,hem senaryosunu yazıp hem de baş rolünü oynadığı filmde Mark Swain ve Tom Murray’da rol alıyor.1942 yılında yine Chaplin tarafından gözden geçirilmiş bir versiyonu tekrar gösterime girdi. En iyi ses ve en iyi müzki dalında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:8.2.

charlie_chaplin
Charlie Chaplin
The Gold Rush-1925-Trailer

*

komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

4.Maske (The Mask)-1994

1994 yılından bir klasik.Chuck Russel’in yönettiği filmde Jim Carrey ve Cameron Diaz baş rolde.Kendine güven sorunları yaşayan bankacı Stanley Ipkiss kadim zamanlardan kalan bir maske bulur.Maskenin özelliği takan kişiye büyük güçler vermektedir. Stanley maskeyi kullanmaya başladıktan sonra banka soyguncularıyla ,aşkla ve polisle mücadele edecektir. Jim Carrey’in müthiş mimikleri,Cameron Diaz’ın güzelliği ve ilginç mizah anlayışıyla her yaştan izleyiciye hitap ediyor.En iyi efekt dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:6.9.

The Mask-1994-Trailer

*

5.Pembe Panter(The Pink Panther)-1963

Sakar polis müfettişi Jacques Clouseau’nun beyaz perde seyircisi ile tanışma filmi. Blake Edwards’ın yazıp yönettiği yapımda Peter Sellers müfettiş Clouseau rolünde ünlü bir mücevher hırsızının peşine düşer ve İsviçre Alplerine kadar gider.Filmde ayrıca David Niven ,Robert Wagner ve Capucine’de rol alıyor.Bu filmden sonra fenomen haline gelen müfettiş karakteri bir seri filmede konu oldu ve hatta Peter Sellers rahmetli olduktan sonra önceki filmlerde kullanılmayan sahnelerden bir film daha yapıldı. Henry Mancini’nin müthiş müzikleri ile Oscar’a aday olan yapımın imdb notu:7.1.

The Pink Panther-1963-Trailer

*

6.Büyük Diktatör(The Great Dictator)-1940

the_great_dictator_1940
Büyük Diktatör-1940

Dahi Charlie Chaplinden bir film daha. Chaplin’in yazıp,yönetip ,baş rolünü o dönem eşi olan Paulette Goddard’la oynadığı diktatörlük eleştirisi.Filmde Chaplin Adolph Hitler’i canlandırır ve Hitler ve Nazizm’i sert ancak komik bir dille eleştirir.Diktatörlük rejimlerinin görüntüye,sembollere yüklediği fazladan anlamı akıcı bir dille de anlatır. Charlie Chaplin’in ilk sesli filmi olma özelliğini de taşır ve gösterime girdiği yıllarda Almanya’da yasaklanmıştır.En iyi film,en iyi erkek oyuncu,en iyi yardımcı erkek oyuncu ,en iyi müzik ve en iyi senaryo dallarında Oscar’a aday oldu. imdb puanı:8.4

The Great Dictator-1940-Trailer

*

7.Çok Gizli(Top Secret)-1984

Airplane I ve II nin yaratıcıları Jim Abrahams, David Zucker’in yönettiği ve bu ikiliye Jerry Zucker ve Martyn Burke’ün eklendiği isimlerle senaryosunu yazdığı absürt komedinin zirvesi. Val Kilmer’in baş rolünde olduğu yapım Elvis presley filmleri, casus filmleri ve soğuk savaş filmlerinin akılcı bir parodisi. Maurice Jarre’ın müziklerini hazırladığı yapımda Amerikalı ünlü bir şarkıcı Doğu Almanya’ya gider ve casusluk komplolarının içinde bulur kendini. Usta aktör Omar Sharif’in de rol aldığı filmin imdb notu:7.2.

Top Secret-1984-Trailer

*

8.Garip Bir Çift(The Odd Couple)-1968

jack_lemmon
Jack Lemmon

Gene Saks’ın yönettiği asla eskimeyen bir flim.Neil simon’ın oyunundan uyarlanan filmde Walter Matthau ve Jack Lemon baş rolde. Mathau’nun canlandırdığı Oscar savruk bir spor yazarını oynar. Çok yakın arkadaşı Lemon’ın canlandırdığı Felix ise karısı tarafından terk edilmiş ve karısına hala aşık bir adamdır.Evsiz kalan Felix Oscar’ın yanına taşınır .Ancak bir sorun vardır Oscar ne kadar düzensiz bir adamsa Felix bir o kadar düzenli hatta obsesif compuilsif bir adamdır ve ikili arasında çekişme hiç bitmeyecektir.En iyi kurgu ve eni iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:7.7

The Odd Couple-1968-Trailer

*

9.Çöl Arkadaşları(Sons of the Desert)-1933

Komedi filmlerinden bahsederken Laurel &Hardy’den bahsetmeden olmaz.1933 yılından gelen bu harika filmde Stan Laurel ve Oliver Hardy baş rolde. William A.Seiter’in yönettiği yapımda Laurel ve Hardy orta-sınıftan iki saygın adam “Çölün Oğulları” isimli toplantıya katılmak için Chicago’ya gitmek isterler ve eşlerini kandırmak için tıbbi bir toplantıya gittiklerini söylerler.Filmin sonuna kadar bitmeyen bir kahkahaya hazır mısınız?

stan_laurel
Stan Laurel
The Sons of the desert-1933-Trailer

*

10.Ölüm Tuzağı(Deathtrap)-1982

Usta yazar Ira Levin’in tiyatro oyunundan uyarlanan muhteşem film .Yıllarca tiyatrolarda sahnelendikten sonra Sidney Lumet tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Michael Caine, Christopher Reeve ve Dyan Cannon bu kara komedide baş rolde.Filmde bir Broadway oyun yazarı öğrencisinin yazdığı oyunu çok beğenir ve öğrencisini öldürerek oyunu sahiplenmek ister ancak hiç bir şey göründüğü gibi değildir.Tek bir mekanda geçen ancak bunu hiç hissedemediğiniz son ana kadar komik ve son ana kadar gizemli bir film. imdb notu:7.0.

Deathtrap-1982-Trailer

***

En iyi komedi filmleri burada bitse de komedi filmleri asla bitmez bir başka listede görüşmek üzere.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik Filmler
en_iyi_savas_filmleri
En İyi Savaş Filmleri
sean_connery
Sean Connery-Efsanevi James Bond

Bir cevap yazın