Charlie Chaplin Filmleri

charlie_chaplin_filmleri

Charlie Chaplin Kimdir?

Usta bir yönetmen,senarist,oyuncu ve müzisyen…Bütün bu yetenekleri kendinde toplayan,İngiltere’nin fakir bir semtinde doğup Hollywood’da en tepelere çıkan bir adamın hikayesi..

Charlie Chaplin’in Hayatı

charlie_chaplin
Charlie Chaplin’in Gençliği

16 Nisan 1889’daEast Lane Londra’da doğdu.East Lane o dönem fafir bir semtti.Annesi çeşitli gösteri gruplarında çalışan bir kadındı .Chaplin’in anne ve babası o çok küçükken ayrılmışlardı. Charlie’nin başka bir babadan doğan Sydney isimli bir erkek kardeşi de vardı.Bütün hayatlarında bu kardeşler birbirlerinden ayrılmadılar. Annelerinin akli dengesinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle iki kardeş zor günler geçirdi ve genç kadın bir bakım evine yatırıldı.

Charlie Chaplin’in Sinema Kariyeri

Charlie 1908 yılında Fred Karno kumpanyasına katıldı.Kardeşi Sydney daha önce bu gruba girmeyi başarmıştı.1912 yılında grupla Amerika turnesine çıktılar ve Chaplin orada Amerikalı bir yapımcının dikkatini çekmeyi başardı.Yaptığı sözleşme sayesinde bir yıl içinde 35 filmde rol aldı.

Charlie Chaplin daha sonra Mutual Film Corporation isimli şirketle anlaştı ve bu şirket adına filmler yapmaya başladı.Bu dönem yaptığı kısa filmlerle ve yarattığı Şarlo (The Tramp)tiplemesiyle büyük başarı elde etti.

charlie_chaplin
Charlie Chaplin-1918
charlie_chaplin_1914
Charlie Chaplin 1914

United Artists Dönemi

Yakın arkadaşları olan sesiz sinemanın büyük yıldızları Douglas Fairbanks,Mary Pickford ve D.W.Griffith ile birlikte 1919 yılında United Artsits isimli film şirketini kurdu.Bu şirket sayesinde kendi hesabına daha bağımsız filmler çekmeye başladı.Çünkü filmleri üzerindeki tek hakimiyet kendisine aitti.

United Artist Şirketi film endüstrisinde bir devrim niteliğindeydi.Çünkü tümü yaratıcı sanatçı olan dört ortağın filmlerini finanse etmesine ve kontrol etmesine olanak sağlıyordu.

charlie_chaplin
Charlie Chaplin

Charlie Chaplin ve The Kid Filmi

1919 yılında Charlie Chaplin The Kid (Yumurcak) filminin çekimine başladı.Bu filmde Chaplin’in yardımcı oyuncusu 4 yaşında ki Jackie Coogan’dı.Film 1921 yılında gösterime girdi ve hem komedi hem dramın yer aldığı ilk filmlerden biri olarak kabul edildi.Film 1924 yılında 50 ülkede gösterime girdi.

charlie_chaplin_yumurcak_filmi
Charlie Chaplin-Jackie Coogan Yumurcak filminde
yumurcak_charlie_chaplin_jackie_coogan
Yumurcak Filminden Charlie Chaplin ve Jackie coogan

Yumurcak-1921

*

Charlie Chaplin Altına Hücum(The Gold Rush)

Yumurcak’tan sonra bir kaç film daha çeken Chaplin Altına Hücum (The Gold Rush) filminin çekimlerine başladı.Filmde bir altın arayıcısının maceraları anlatılır.Dönemi için çok uzun bir sürede yaklaşık 15 ayda çekilen film sessiz film döneminin en çok gişe yapan filmi oldu. Amerika’da 5 milyon dolar hasılat yaptı.

Altına Hücum-1925

Yaptığı evlilik yüzünden sıkıntılar yaşayan sanatçı zor bir boşanma dönemi geçirdi.

1928 yılında The Circus(Sirk) filmi gösterime girdi.1931 yılında yine büyük bir başarı sağlayan City Lights(Şehir Işıkları) sinema salonlarında yerini aldı.Büyük başarısına rağmen Chaplin bir kez daha sessiz film yapma konusunda kararsızdı.

Charlie Chaplin’in İrlanda’da Bulunan Heykeli

Bu dönemde 16 aylık bir seyahate çıktı.Avrupa ve Japonya’ya gitti.Japonya’ya varışından bir gün sonra ülkenin başbakanı katledildi.Aslında bunu yapan grubun amacı Chaplin’i öldürmekti bu şekilde Amerikayla bir savaş çıkacağını düşünüyorlardı.Bunu da başbakanın resepsiyonu sırasında yapmak gibi bir fikirleri vardı.Ancak resepsiyon tarihinde yapılan bir hata nedeniyle başbakan (Inukai Tsuyaski) öldürüldü.

Charlie Chaplin-Asri Zamanlar(Modern Times)

Charlie Chaplin’in 1936 yılında gösterime soktuğu filmi.Endüstriyel yaşama karşı bir hiciv olan film,Chaplin’in politik görüşlerinin de bir yansıması oldu.

Charlie Chaplin-Büyük Diktatör(The Great Dictator)

1940 yılında gösterime giren film aslında Chaplin’in politik olarak ne kadar ileri görüşlü olduğunu da gösteriyor.Yayımlandığı dönemde Birleşik Devletler ve Almanya arasında henüz barış hüküm sürdüğü için Amerika’da çok hoş karşılanmadı. Chaplin’in bu filmi tamamladığı 1938’de Time Dergisi Adolf Hitler’i Yılın Kişisi seçmişti.

Asri Zamanlar-1936

Bu filmlerin de etkisiyle Charlie Chaplin hakkında FBI hakkında araştırma yapmaya başladı.Dönemin FBI başkanı Edgar J.Hoover’ın da etkisiyle hakkında yıllar içinde 1900 sayfalık bir rapor oluşturuldu.Komünist olduğu iddialarına yer verildi. Chaplin’in ısrarla komünist olmadığını ama Rusya’da ölen askerlerin de bir annesi olduğunu ve hiç kimseye düşüncelerinden dolayı düşman olmayacağını ifade eden açıklamalar yapması onun sanık olmasına yetmişti.

Baskılara daha fazla dayanamayan Chaplin’in ülkesi İngiltere’ye döndükten kısa bir süre sonra ABD’ye bir daha girmesi yasaklandı.

İsviçre’ye yerleşen Chaplin’in ABD’ye giriş yasağı bir süre sonra kaldırıldı ve İngiltere Kraliçesi tarafından Sir ünvanı verildi ve tarihi gelişmeler Chaplin’in ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu.

Charlie Chaplin’in sağlığı 1960’lı yıllardan sonra bozulmaya başladı.1977 yılında İsviçre’de hayatını kaybetti.İsviçre’de toprağa verilen Chaplin’in naaşı fidye için kaçırıldı.Fidyeciler Charlie Chaplin’in eşi Oona O’Neill’den 600 bin dolar istediler ancak acılı eş bu parayı ödemeyi reddetti. Polisin yaptığı bir operasyonla Roman Wardas ve Gantscho Ganev  isimli hırsızlar yakalandı. Charlie Chaplin’in naaşı daha sonra tekrar toprağa verildi.

Diğer Önemli Filmleri

Monsieur Verdoux (Mösyö Verdu)-1947
Mösyö Verdu-1947
Limelight(Sahne Işıkları)-1952
Sahne Işıkları-1952

charlie_chaplin_albert_einstein_1931
Albert Einstein ve Charlie Chaplin-1931
charlie_chaplin_ve_matatma_gandhi_1931
Charlie Chaplin ve Mahatma Gandhi-1931

***

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
en_iyi_fantastik_filmler
En İyi Fantastik Filmler
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler

Bir cevap yazın