En İyi Politik Filmler

en_iyi_politik_filmler

Sadece meclis kürsülerinde değil hayatın tam içinde politika.En ilgisiz insanların bile yaşamını aslında belirleyen olgu politika. En İyi Politik Filmler

Mr.Smith Washington’a Gidiyor(Mr.Smith Goes to Washington)-1939

Washington’da bir senatör hayatını kaybeder ve yerine geçici bir süre başka birinin seçilmesi gerekir. Güçlü bir medya patronunun da isteğiyle bu göreve etkisiz olacağını düşündükleri genç bir adam seçilir. Ancak bu saf ve genç adam dürüstlüğüyle politikanın acımasız çarklarında bir değişiklik yaratacaktır. Usta yönetmen Frank Capra’nın yönetmenliğini yaptığı bu ikonik filmde James Stewart baş rolde. Jean Arthur ve Claude Rains de rol alıyor.Film 11 dalda Oscar ödülüne aday olurken en iyi orijinal senaryo dalında bu ödülü kucakladı.Filmin imdb puanı:8.1.

james_stewart
James Stewart
Mr.Smith Washington’a Gidiyor -1939-Trailer
komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi
en_iyi_politik_filmler

Başkanın Bütün Adamları(All the President’s Men)-1976

robert_redford
Robert Redford

The Washington Post gazetesinin iki muhabirinin yakaladığı büyük haberin gerçek hikayesi. Tarihe Watergate Skandalı olarak geçen Cumhuriyetçilerin Demokratları dinleme vakasının perde arkası. Olayı haber yapan gazeteciler Bob Woodward ve Carl Bernstein’in yazdığı kitaptan uyarlanan ve Başkan Richard Nixon’ın istifası ile sonuçlanan skandalı konu alan film Alan J.Pakula tarafından yönetildi .Dustin Hoffman,Robert Redford ve Jason Robards’ın baş rolünde olduğu yapım 8 dalda Oscar’a aday olurken en iyi yardımcı erkek oyuncu (Jason Robards), en iyi uyarlama senaryo (William Goldman), en iyi sanat yönetimi ve en iyi ses ödüllerini kazandı.Filmin imdb notu:8.0.

Başkanın Bütün Adamları-1976-Trailer
en_iyi_politik_filmler

Cezayir Savaşı(La battaglia di Algeri)-1966

1950’ler de Cezayir bağımsızlığına kavuşmak için Fransa ile savaşmaktadır. Savaş korku ve şiddeti beraberinde getirir. Belgesel izlenimi veren film kurmaca bir yapıya sahip ve haber görüntüleri kullanılmadan çekildi. Filmin görüntüleri o derece gerçekçi ki 2003 yılında eğitim amaçlı olarak Pentagon’da gösterildi. Tarafsız bir havada olayların anlatıldığı filmi İtalyan komünist yönetmen Gillo Pontecorvo yönetti Brahim Hadjadj ve Jean Martin baş rolde.Film en iyi yönetmen ve senaryo dallarında Oscar’a aday oldu. Unutmadan hatırlatalım yapımın hafızalar kazınan müziklerini usta müzik adamı Ennio Morricone yaparken filmin IMDB puanı :8.1.

Yönetmen Gillo Pontecorvo Venedik’te Basın Konferansında-1966
Cezayir Savaşı
en_iyi_politik_filmler
en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri

Dr.Garipaşk(Dr.Strangelove)-1964

Yönetmen Stanley Kubrick’in politik hiciv türündeki filmi Peter George’un “Red Alert” isimli kitabından uyarlama. Filmde Amerikalı istihbaratçıların ve genelkurmay yetkililerinin iletişimsizliği yüzünden dünyanın bir nükleer savaşa sürüklenmesi konu ediliyor. Filmin baş rollerinde 3 ayrı rolde oynayan Peter Sellers, George C.Scott ve Sterling Hayden yer alıyor. En iyi yönetmen,en iyi erkek oyuncu,en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu: 8.4.

Dr.Garipaşk(Dr.Strangelove)-1964
Dr.Garipaşk-1964-Trailer
en_iyi_politik_filmler
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler

Başkalarının Hayatı(Das Leben der Anderen)-2006

1984 yılının Doğu Almanyası’nda geçen film Doğu Alman gizli servisi Stasi ile tanıştırır seyirciyi. Gizli servis elemanı bir çalışan sanatçı bir çifti dinlerken bir yandan yaptığı işi sorgular bir yandan pişmanlık duymaya başlar. Bir politikacının şahsi istekleri için yapılan dinleme nedeniyle yaşananlar psikolojik çözümlemelerle aktarılıyor. Florian Henckel von Donnersmarck’ın yazıp yönettiği filmde baş rollerinde Ulrich Tukur,Ulrich Mühe ,Sebastian Koch ve Martina Gedeck yer alıyor.En iyi yabancı film Oscar’ı alan yapımın imdb notu:8.4.

Başkalarının Hayatı
politik_filmler

Dünkü Çocuk(Born Yesterday)-1950

1950 yapımı George Cukor imzalı bu komedi drama filmi Garson Kanin’in aynı adlı oyunundan uyarlama.Film eğitimsiz genç bir kadın olan Billie Dawn’ın hikayesine odaklanıyor. Güçlü bir iş adamı Washington’da kongre işlerini çok da dürüst olmayan yollarla halletmeye çalışırken kız arkadaşı Billie’nin bazı hareketlerinden utanır ve O’nu eğitmesi için bir gazeteciyi işe alır. Billie zaman geçtikçe bu iş adamının dürüstlüğünü sorgulamaya başlar. Filmde performansıyla en iyi kadın oyuncu Oscar’ı alan Judy Hollyday, William Holden ve Broderick Crawford baş rolde. imdb notu:7.6.

Dünkü Çocuk
en_iyi_politik_filmler

Yalnız Kovboy(Lone Star)-1996

Amerikan yapımı bu neo-western tarzı gizem filminde Texas’da ki bir kasabanın şerifi çölde bulunan ve 40 yıl önce öldüğü tahmin edilen bir iskeletin gizemini çözmekle görevlendirilir. Şerif kasabayla ilgili hiç duymadığı sırları öğrenmeye başlar. Irkçılık, iki yüzlülük, ensest üzerine çarpıcı bir hikaye. John Sayles’ın yazıp yönettiği filmde Chris Cooper, Elizabeth Peña ve Matthew McConaughey baş rolde. En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar adayı olan filmin imdb notu:7.4.

Yalnız Kovboy
en_iyi_politik_filmler

Yurttaş Kane(Citizen Kane)-1941

orson_welles
Orson Welles

Orson Welles’in bu epik drama filmi sinema tarihinin köşe taşlarından biri.Welles’in 26 yaşındayken yazıp, yönetip ,baş rolünü oynadığı eser en iyi orijinal senaryo Oscar’ını kazandı ve 8 dalda daha Oscar ödülüne aday oldu. Çok güçlü bir medya imparatoru ölüm döşeğinde bir kelime söyler.Bir muhabir de bu kelimenin anlamını çözmek için uğraşırken bu medya imparatorunun bütün hayatını, sıfırdan yükselişini izleme fırsatı bulur. Filmde ayrıca Joseph Cotten, Agnes Moorehead ve Dorothy Comingore yer alıyor. imdb notu:8.3.

Yurttaş Kane
en_iyi_politik_filmler

En iyi politik filmler

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_ikinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi 2.Dünya Savaşı Filmleri
en_iyi_protest_filmler
En İyi Protest Filmler
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri

Bir cevap yazın