En İyi Politik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_politik_filmler

Last Updated on 8 Haziran 2023 by Aslıhan Demiralay

Politik Filmler

En iyi politik filmler politika sadece meclis kürsülerinde değil hayatın tam içinde. En ilgisiz insanların bile yaşamını aslında belirleyen olgu da politika. En İyi Politik Filmler listesini hazırlarken bunları dikkate aldık ve politikanın insan hayatında ki etkilerini anlatan filmleri sizler için seçtik.

1.Mr. Smith Washington’a Gidiyor (Mr. Smith Goes to Washington)-1939

Washington’da bir senatör hayatını kaybeder ve yerine geçici bir süre başka birinin seçilmesi gerekir. Güçlü bir medya patronunun da isteğiyle bu göreve etkisiz olacağını düşündükleri genç bir adam seçilir. Ancak bu saf ve genç adam dürüstlüğüyle politikanın acımasız çarklarında bir değişiklik yaratacaktır. Usta yönetmen Frank Capra’nın yönetmenliğini yaptığı bu ikonik filmde James Stewart baş rolde. Jean Arthur ve Claude Rains de rol alıyor.

mr_smith_goes_to_washington_1939
James Stewart

Film 11 dalda Oscar ödülüne aday olurken en iyi orijinal senaryo dalında bu ödülü kucakladı. Filmin IMDB puanı: 8.1.

Mr. Smith Washington’a Gidiyor (Mr. Smith Goes to Washington)-1939-Trailer
komiser_columbo_nun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi
en_iyi_politik_filmler

2.Başkanın Bütün Adamları (All the President’s Men)-1976

robert_redford
Robert Redford

The Washington Post gazetesinin iki muhabirinin yakaladığı büyük haberin gerçek hikayesi. Tarihe Watergate Skandalı olarak geçen Cumhuriyetçilerin Demokratları dinleme vakasının perde arkası. Olayı haber yapan gazeteciler Bob Woodward ve Carl Bernstein’in yazdığı kitaptan uyarlanan ve Başkan Richard Nixon’ın istifası ile sonuçlanan skandalı konu alan film Alan J.Pakula tarafından yönetildi. Dustin Hoffman, Robert Redford ve Jason Robards’ın baş rolünde olduğu yapım 8 dalda Oscar’a aday olurken en iyi yardımcı erkek oyuncu (Jason Robards), en iyi uyarlama senaryo (William Goldman), en iyi sanat yönetimi ve en iyi ses ödüllerini kazandı. Filmin IMDB notu: 8.0.

Başkanın Bütün Adamları (All the President’s Men)-1976
en_iyi_politik_filmler
3.Cezayir Savaşı (La battaglia di Algeri)-1966

1950’ler de Cezayir bağımsızlığına kavuşmak için Fransa ile savaşmaktadır. Savaş korku ve şiddeti beraberinde getirir. Belgesel izlenimi veren film kurmaca bir yapıya sahip ve haber görüntüleri kullanılmadan çekildi. Filmin görüntüleri o derece gerçekçi ki 2003 yılında eğitim amaçlı olarak Pentagon’da gösterildi. Tarafsız bir havada olayların anlatıldığı filmi İtalyan komünist yönetmen Gillo Pontecorvo yönetti Brahim Hadjadj ve Jean Martin baş rolde. Film en iyi yönetmen ve senaryo dallarında Oscar’a aday oldu. Unutmadan hatırlatalım yapımın hafızalar kazınan müziklerini usta müzik adamı Ennio Morricone yaparken filmin IMDB puanı :8.1.

Yönetmen Gillo Pontecorvo Venedik’te Basın Konferansında-1966
Cezayir Savaşı (La battaglia di Algeri)-1966
en_iyi_politik_filmler
en_iyi_latin_amerika_filmleri
En İyi Latin Amerika Filmleri
4.Dr. Garipaşk (Dr.Strangelove)-1964

Yönetmen Stanley Kubrick’in politik hiciv türündeki filmi Peter George’un “Red Alert” isimli kitabından uyarlama. Filmde Amerikalı istihbaratçıların ve genelkurmay yetkililerinin iletişimsizliği yüzünden dünyanın bir nükleer savaşa sürüklenmesi konu ediliyor. Filmin baş rollerinde 3 ayrı rolde oynayan Peter Sellers, George C.Scott ve Sterling Hayden yer alıyor. En iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar’a aday oldu. IMDB notu: 8.4.

Dr.Garipaşk (Dr.Strangelove)-1964
Dr.Garipaşk (Dr.Strangelove)-1964-Trailer
en_iyi_politik_filmler
en_iyi_edebiyat_uyrlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
5.Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)-2006

1984 yılının Doğu Almanyası’nda geçen film Doğu Alman gizli servisi Stasi ile tanıştırır seyirciyi. Gizli servis elemanı bir çalışan, sanatçı bir çifti dinlerken bir yandan yaptığı işi sorgular bir yandan pişmanlık duymaya başlar. Bir politikacının şahsi istekleri için yapılan dinleme nedeniyle yaşananlar psikolojik çözümlemelerle aktarılıyor. Florian Henckel von Donnersmarck’ın yazıp yönettiği filmde baş rollerinde Ulrich Tukur, Ulrich Mühe, Sebastian Koch ve Martina Gedeck yer alıyor. En iyi yabancı film Oscar’ı alan yapımın IMDB notu:8.4.

Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)-2006-Trailer
politik_filmler
6.Dünkü Çocuk (Born Yesterday)-1950

1950 yapımı George Cukor imzalı bu komedi drama filmi Garson Kanin’in aynı adlı oyunundan uyarlama. Film eğitimsiz genç bir kadın olan Billie Dawn’ın hikayesine odaklanıyor. Güçlü bir iş adamı Washington’da kongre işlerini çok da dürüst olmayan yollarla halletmeye çalışırken kız arkadaşı Billie’nin bazı hareketlerinden utanır ve O’nu eğitmesi için bir gazeteciyi işe alır. Billie zaman geçtikçe bu iş adamının dürüstlüğünü sorgulamaya başlar. Filmde performansıyla en iyi kadın oyuncu Oscar’ı alan Judy Hollyday, William Holden ve Broderick Crawford baş rolde. IMDB notu:7.6.

born_yesterday_1950
Dünkü Çocuk (Born Yesterday)-1950
Dünkü Çocuk (Born Yesterday)-1950-Trailer
en_iyi_politik_filmler
7.Yalnız Kovboy (Lone Star)-1996

Amerikan yapımı bu neo-western tarzı gizem filminde Texas’da ki bir kasabanın şerifi çölde bulunan ve 40 yıl önce öldüğü tahmin edilen bir iskeletin gizemini çözmekle görevlendirilir. Şerif kasabayla ilgili hiç duymadığı sırları öğrenmeye başlar. Irkçılık, iki yüzlülük, ensest üzerine çarpıcı bir hikaye. John Sayles’ın yazıp yönettiği filmde Chris Cooper, Elizabeth Peña ve Matthew McConaughey baş rolde. En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar adayı olan filmin IMDB notu: 7.4.

Yalnız Kovboy (Lone Star)-1996-Trailer
en_iyi_politik_filmler
8.Yurttaş Kane (Citizen Kane)-1941
orson_welles
Orson Welles

Orson Welles’in bu epik drama filmi sinema tarihinin köşe taşlarından biri ve en iyi politik filmlerden. Welles’in 26 yaşındayken yazıp, yönetip, baş rolünü oynadığı eser en iyi orijinal senaryo Oscar’ını kazandı ve 8 dalda daha Oscar ödülüne aday oldu. Çok güçlü bir medya imparatoru ölüm döşeğinde bir kelime söyler. Bir muhabir de bu kelimenin anlamını çözmek için uğraşırken bu medya imparatorunun bütün hayatını, sıfırdan yükselişini izleme fırsatı bulur. Filmde ayrıca Joseph Cotten, Agnes Moorehead ve Dorothy Comingore yer alıyor. IMDB notu: 8.3.

yurttas_kane_citizen_kane_1941
Yurttaş Kane (Citizen Kane)-1941-Film Afişi
Yurttaş Kane (Citizen Kane)-1941-Trailer
en_iyi_politik_filmler
9.Fırlama Beyefendi (The Distinguished Gentleman)-1992

1992 yılından gelen bu eğlenceli politik hiciv filminde Eddie Murphy, Lane Smith ve Victoria Rowell baş rolde. Yakın zamanda hayatını kaybeden bir politikacıyla aynı ismi taşıyan bir dolandırıcı Amerikan Kongresi’ne seçilir. Ancak Kongre’nin bazı üyeleri bu dolandırıcıdan bile daha çok numaraya sahiptir. The Distinguished Gentleman, Eddie Murphy’nin filmografisinde nispeten az bilinen bir film olmasına rağmen hiç kuşkusuz en iyilerinden biri.

Filmin yönetmenliğini ülkemizde Emret Bakanım (Yes Minister ) ismiyle tanınan dizinin yaratıcılarından Jonathan Lynn yaparken, senaryo Marty Kaplan ve Jonathan Reynolds’a ait. IMDB puanı: 5,9.

Fırlama Beyefendi (The Distinguished Gentleman)-1992-Trailer
en_iyi_politik_filmler
10. Lincoln-2012

Amerikan Başkanı Abraham Lincoln’un Amerika İç Savaşı sırasında yaşadıklarını anlatan epik film. Steven Spielberg’in yönettiği filmin senaryosunu Tony Kushner, Doris Kearns Goodwin’in kitabına dayanarak yazdı. Daniel Day-Lewis, Sally Field ve David Strathairn baş rolde.

Filmde ki rolüyle Daniel Day-Lewis en iyi erkek oyuncu Oscar ödülü alırken, en iyi prodüksiyon Oscar Ödülü’nü de kazandı. Toplamda 12 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB puanı: 7,3.

Filmin çekimlerinden sonra Daniel Day-Lewis Lincoln hakkında şunları söyledi:

Hiç tanışmadığım başka bir insana karşı bu derin sevgiyi asla, asla hissetmedim. Ve bence, Lincoln’ün onu keşfetmek için zaman ayıran çoğu insan üzerindeki etkisi bu olabilir.”

65 milyon dolara mal olan film dünya çapında 275 milyon dolar hasılat elde etti. Hiç kuşkusuz en iyi politik filmlerden biri.

Lincoln-2012 -Trailer
en_iyi_politik_filmler
Başkanın Adamları (Wag the Dog)-1997

Barry Levinson’ın yönettiği filmin senaryosu Larry Beinhart’ın American Hero kitabından, Hillary Henkin ve David Mamet tarafından yazıldı. Filmin baş rollerinde ise sinemanın efsanevi aktörleri Dustin Hoffman ve Robet De Niro yer alıyor. Filmde ayrıca geçtiğimiz yıl trajik bir kazada hayatını kaybeden Anne Heche, Woody Harrelson ve Denis Leary’de rol alıyor.

Seçimlere iki hafta kala Amerikan Başkanı genç bir kızla ilgili skandalın ortasında kalır. Dikkati dağıtmak için bir medya uzmanı ve bir Hollywood yönetmeni, kamuoyunu var olmayan bir savaşa yönlendirir.

Başkanın Adamları, en iyi erkek oyuncu (Dustin Hoffman) ve en iyi Senaryo dallarında Oscar adayı oldu. 15 milyon dolara bütçeyle çekilen film, dünya çapında 64 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,1.

Başkanın Adamları (Wag the Dog)-1997-Trailer

En iyi politik filmler

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_ikinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi II.Dünya Savaşı Filmleri
sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film
dunya_sinemasinin_en_iyi_100_filmi
Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi
En İyi Politik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir