En İyi Politik Filmler

en_iyi_politik_filmler

Sadece meclis kürsülerinde değil hayatın tam içinde politika.En ilgisiz insanların bile yaşamını aslında belirleyen olgu politika.Bu minvalde en iyi politik filmler listesi hazırlamak,kaliteli politik filmleri tekrar hatırlamak istedik.

Mr.Smith Washington’a Gidiyor(Mr.Smith Goes to Washington)-1939

Washington’da bir senatör hayatını kaybeder ve yerine geçici bir süre başka birinin seçilmesi gerekir.Güçlü bir medya patronunun da isteğiyle bu göreve etkisiz olacağını düşündükleri genç bir adam seçilir.Ancak bu saf ve genç adam dürüstlüğüyle politikanın acımasız çarklarında bir değişiklik yaratacaktır.Usta yönetmen Frank Capra’nın yönetmenliğini yaptığı bu ikonik filmde James Stewart baş rolde.Jean Arthur ve Claude Rains de filmde rol alıyor.Film 11 dalda Oscar ödülüne aday olurken en iyi orijinal senaryo dalında bu ödülü kucakladı.Filmin imdb puanı:8.1.

mr_smith_goes_to_washington_1939_james_stewart
Mr.Smith Washington’a Gidiyor-1939

Mr.Smith Washington’a Gidiyor -1939-Trailer

*

Başkanın Bütün Adamları(All the President’s Men)-1976

all_the_presidents_men_1976
Başkanın Bütün Adamları-1976

The Washington Post gazetesinin iki muhabirinin yakaladığı büyük haberin gerçek hikayesi.Tarihe Watergate Skandalı olarak geçen Cumhuriyetçilerin Demokratları dinleme vakasının perde arkası.Olayı haber yapan gazeteciler Bob Woodward ve Carl Bernstein’in yazdığı kitaptan uyarlanan ve Başkan Richard Nixon’ın istifası ile sonuçlanan skandalı konu alan film Alan J.Pakula tarafından yönetildi.Dustin Hoffman,Robert Redford ve Jason Robards’ın baş rolünde olduğu yapım 8 dalda Oscar’a aday olurken en iyi yardımcı erkek oyuncu (Jason Robards),en iyi uyarlama senaryo,en iyi sanat yönetimi ve en iyi ses ödüllerini kazandı.Filmin imdb notu:8.0.

Başkanın Bütün Adamları-1976-Trailer

*

Cezayir Savaşı(La battaglia di Algeri)-1966

1950’ler de Cezayir bağımsızlığına kavuşmak için Fransa ile savaşmaktadır.Savaş korku ve şiddeti beraberinde getirir.Belgesel izlenimi veren film kurmaca bir yapıya sahip ve haber görüntüleri kullanılmadan çekildi.Filmin görüntüleri o derece gerçekçi ki 2003 yılında eğitim amaçlı olarak Pentagon’da gösterildi.Tarafsız bir havada olayların anlatıldığı filmi İtalyan komünist yönetmen Gillo Pontecorvo yönetti Brahim Hadjadj ve Jean Martin baş rolde.Film en iyi yönetmen ve senaryo dallarında Oscar’a aday oldu.Unutmadan hatırlatalım yapımın hafızalar kazınan müziklerini usta müzik adamı Ennio Morricone yaparken filmin imdb puanı :8.1.

The_Battle_of_Algiers-1966
Cezayir Savaşı-1966
Cezayir Savaşı

*

Dr.Garipaşk(Dr.Strangelove)-1964

dr_stranglove_1964
Dr.Garipaşk-1964

Yönetmen Stanley Kubrick’in politik hiciv türündeki filmi Peter George’un “Red Alert” isimli kitabından uyarlama.Film Amerikalı istihbaratçıların ve genelkurmay yetkililerinin iletişimsizliği yüzünden dünyanın bir nükleer savaşa sürüklenmesi konu ediliyor.Filmin baş rollerinde 3 ayrı rolde oynayan Peter Sellers,George C.Scott ve Sterling Hayden baş rolde.En iyi yönetmen,en iyi erkek oyuncu,en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar’a aday oldu. imdb notu:8.4.

Dr.Garipaşk

*

Başkalarının Hayatı(Das Leben der Anderen)-2006

1984 yılının Doğu Almanyası’nda geçen film Doğu Alman gizli servisi Stasi ile tanıştırır seyirciyi.Gizli servis elemanı bir çalışan sanatçı bir çifti dinlerken bir yandan yaptığı işi sorgularken bir yandan pişmanlık duymaya başlar. Bir politikacının şahsi istekleri için yapılan dinleme nedeniyle yaşananlar psikolojik çözümlemelerle aktarılıyor.Florian Henckel von Donnersmarck’ın yazıp yönettiği filmde baş rollerinde Ulrich Tukur,Ulrich Mühe ,Sebastian Koch ve Martina Gedeck yer alıyor.En iyi yabancı film Oscar’ı alan yapımın imdb notu:8.4.

das_leben_der_anderen_2006
Başkalarının Hayatı-2006
Başkalarının Hayatı

*

Dünkü Çocuk(Born Yesterday)-1950

born_yesterday_1950
Dünkü Çocuk-1950

1950 yapımı George Cukor imzalı bu komedi drama filmi Garson Kanin’in aynı adlı oyunundan uyarlama.Film eğitimsiz genç bir kadın olan Billie Dawn’ın hikayesi.Güçlü bir iş adamı Washington’da kongre işlerini çok da dürüst olmayan yollarla halletmeye çalışırken kız arkadaşı Billie’nin bazı hareketlerinden utanır ve O’nu eğitmesi için bir gazeteciyi işe alır. Billie zaman geçtikçe bu iş adamının dürüstlüğünü sorgulamaya başlar.Filmde performansıyla en iyi kadın oyuncu Oscar’ı alan Judy Hollyday,William Holden ve Broderick Crawford baş rolde. imdb notu:7.6.

Dünkü Çocuk

*

Yalnız Kovboy(Lone Star)-1996

Amerikan yapımı bu neo-western tarzı gizem filminde Texas’da ki bir kasabanın şerifi çölde bulunan ve 40 yıl önce öldüğü tahmin edilen bir iskeletin gizemini çözmekle görevlidir.Şerif kasabayla ilgili hiç duymadığı sırları öğrenmeye başlar.Irkçılık,iki yüzlülük,ensest üzerine çarpıcı bir hikaye.John Sayles’ın yazıp yönettiği filmde Chris Cooper,Elizabeth Peña ve Matthew McConaughey baş rolde.En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar adayı olan filmin imdb notu:7.4.

lone_star_1996
Yalnız Kovboy-1996
Yalnız Kovboy

*

Yurttaş Kane(Citizen Kane)-1941

citizen_kane_1941
Yurttaş Kane-1941

Orson Welles’in bu epik drama filmi sinema tarihinin köşe taşlarından biri.Welles’in 26 yaşındayken yazıp,yönetip,baş rolünü oynadığı eser en iyi orijinal senaryo Oscar’ını kazandı ve 8 dalda daha Oscar ödülüne aday oldu.Çok güçlü bir medya imparatoru ölüm döşeğinde bir kelime söyler.Bir muhabir de bu kelimenin anlamını çözmek için uğraşırken bu medya imparatorunun bütün hayatını,sıfırdan yükselişini izleme fırsatı buluyoruz.Filmde ayrıca Joseph Cotten,Agnes Moorehead ve Dorothy Comingore yer alıyor. imdb notu:8.3.

Yurttaş Kane

***

En iyi politik filmler listesi burada bitse de yazıda yer veremediğimiz onlarca kaliteli politik film tabi ki mevcut.Bir daha ki listede yer veremediğimiz politik filmlere yer vermeyi umuyoruz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlarda Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_ikinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi 2.Dünya Savaşı Filmleri
en_iyi alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
en_iyi_felaket_filmleri
En İyi Felaket Filmleri

Yorum Yaz