En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler

en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler

En iyi edebiyat uyarlaması filmler. Aslında bir kitabı filme almak çok zor bir iş çünkü her insanın farklı hayal gücünde canlanan imgeleri tek bir gerçekliğe bağlamak zor ayın zamanda riskli. Ancak bu zor işi büyük bir başarıyla yapmış örneklerde var.En iyi edebiyat uyarlaması filmler ya da en iyi roman uyarlaması filmler.

En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler

The Godfather-Baba(1972)

Mario Puzo’nun 1969 yılında yayınlanan efsanevi romanından uyarlanan film. 40’lı ve 50’li yıllarda geçen filmde bir İtalyan mafya ailesinin hikayesi anlatılıyor.Mafya lideri Don Vito Corleone bir suikast girişimi nedeniyle işleri yürütemeyecek hale gelir ve oğlu işleri devralır..Bir çok filme ve kitaba referans olan film Francis Ford Coppola tarafından yönetilirken senaryosunu da yönetmen Coppola ve kitabın yazarı Mario Puzo yazdı.Filmde Marlon Brando, Al Pacino, James Caan,genç yaşta hayatını kaybeden John Cazale ve Coppola’nın kız kardeşi Talia Shire rol alıyor.

Toplam 11 dalda Oscar’a aday olan film en iyi film, en iyi erkek oyuncu (Marlon Brando) ve en iyi uyarlama senaryo (Francis Ford Coppola ve Mario Puzo) dallarında ödülü kazandı.Filmin IMDB puanı:9,2. Filmle ilgili ilginç ayrıntılardan biri filmdeki Johnny Fontane karakterinin ünlü şarkıcı ve oyuncu Frank Sinatra’dan esinlenlenilerek yaratılmış olması. Johnny Fontane karakteri filmde Don Vito Corleone’nin vaftiz oğlu ve ünlü bir şarkıcı. Filmde Fontane’yi Al Martino canlandırdı.

Şüphesiz en iyi edebiyat uyarlaması filmler listesinde 1 numarayı hak eden bir film.

The Godfather-Baba-1972-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri

Sense and Sensibility-Aşk ve Yaşam(1995)

Jane Austen’in en güzel romanlarından biri Sense and Sensibility. Zengin olan Mr.Daashwood öldükten sonra ikinci eşi ve kızları mirasın şartlerı edeniyle maddi zorluğa düşerek evlerinden taşınır. Evin büyük kızları için hayat yeni sürprizler hazırlar. Filmi ünlü yönetmen Ang Lee yönetirken senaryosunu aynı zamanda baş rolde rol alan Emma Thomson yazdı. Filmde ayrıca Kate Winslet, James Fleet ve Hugh Grant’de rol alıyor. Toplamda 7 dalda Oscar’a aday olan film en iyi uyarlama senaryo dalında Emm Thompson’a Oscar getirdi.Filmin IMDB notu:7,6.

Sense and Sensibility-Aşk ve Yaşam-1995-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler

The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli(1994)

Stephen King’in Rita Hayworth and Shawshank Redemption adlı hikayesinden uyarlanan epik film. Karısını ve karısının sevgilisin öldürmekle suçlanan Andy Dufrense hapse girer.Hapishanede bir yandan insanlarla dost olurken diğer taraftan oradaki yaşamın acımasız yüzüyle karşılaşır. Gardiyanlar, hapishane müdürü ve mahkumlar arasında yıllara uzanan bir hikaye.Sürpriz sonu da unutulmazlar arsında.Filmin yönetmeni ve senaristi Frank Darabont. Baş rollerde Tim Robbins, Morgan Freeman ve William Sadler yer alıyor.Toplam 7 dala Oscar’a aday olan film IMDB listesinde 9,3 puanla 1 numarada. Filmle ilgili ilginç bir ayrıntıda Morgan Freeman’ın oynadığı Red karakterinin hikayenin orjinalinde İrlandalı olması. Filmde bir sahnede Red’e nereli olduğunu soran adam O’ndan İrlandalı cevabını alır.

The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli-1994-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

The Color Purple-Mor Yıllar(1985)

Alice Walker’ın unutulmaz romanından uyarlanan filmin yönetmeni Steven Spielberg. Güneyli siyahi bir kadının babasından ve etrafındaki insanlardan gördüğü tacizlerden sonra kendini bulma çabasını anlatan epik film. Yaşadıklarını yüksek sesle söylemeyen bunları sadece yazarak anlatabilen Celia’nın hikayesi. Whoopi Goldberg, Danny Glover, Oprah Winfrey ve Margaret Avery baş rolde.Film Oprah’ın ilk filmi ve bu filmde ki rolüyle Oscar’a aday oldu ve yapım toplamda 11 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB notu:7,8.

The Color Purple-Renklerden Moru-1985 Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler

Lord of the Rings Trilogy-Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi(2001-2003)

J.R.R.Tolken’in 1954’de yayımlanan romanından uyarlanan filmlerde,yıllar önce üretilen ve Orta Dünya’ya kötülükten başka bir şey getirmeyen yüzüğü yok etmeye çalışan farklı toplulukların hikayesi. Frodo ve Sam yüzüğün yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmeye çalışırken diğerleri de Souron’a karşı savaşır. Destansı üçlemenin yönetmenliğini Peter Jackson yaparken baş rollerde Elijah Wood, Viggo Mortensen, Cate Blanchett, Ian MCkellen ve Christopher Lee baş rolde.

Filmlerle ilgili ilginç bir ayrıntıda filmde Saruman’ı canlandıran usta aktör Christopher Lee’nin 1973 yılında hayatını kaybeden yazar J.R.R.Tolkien’le hayattayken tanışmış olması.

The Lords of the Rings Trilogy-Yüzüklerin Efendisi Üçleme-2001-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler

There Will Be Blood-Kan Dökülecek(2007)

Upton Sinclair’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni ve senaristi Paul Thomas Anderson. Baş rollerde Daniel Day-Lewis, Paul Dano ve Ciarán Hinds yer alıyor.

Daniel Plainview,1900’lü yılların başında bir petrol şirketine sahiptir.Yeni petrol sahaları bulmak ve petrolü çıkarmakla ilgilenen adam son derece hırslıdır. 8 dalda Oscar’a aday olan film en iyi erkek oyuncu (Daniel Day-Lewis) ve en iyi sinematografi dallarında bu ödülü kazandı. Filmin IMDB puanı :8,2.

There Will Be Blood-Kan Dökülecek(2007)-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri

The Prestige-Prestij(2006)

Christopher Priest’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Christopher Nolan,senaryo ise yönetmen Nolan ve kardeşi Jonathan Nolan’a ait.Birbiriyle rekabet halindeki iki sihirbazın rekabeti intikam ve kıskançlık dolu bir hikayeye doğru evrilir.Filmin ilginç özelliklerinden biri Nicola Tesla’nın da bir karakter olarak filmde yer alması. Tesla’yı yakın zamanda kaybettiğimiz David Bowie canlandırıyor. Filmde Bowie dışında Hugh Jackman, Chritian Bale,Scarlet johannson ve Andy Serkis de rol alıyor.Film 2 dalda Oscar’a aday oldu. IMDB notu:8,5.

The Prestige-Prestij(2006)-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler

One Flew Over the Cuckoo’s Nest-Guguk Kuşu-1975

Ken Kesey’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmi efsanevi sinemacı Milos Forman yönetti. Tutuklu olduğu ceza evinden kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkum akıl hastanesinde daha zor şartlar olduğu gerçeğiyle karşılaşır.Hastanenin baş hemşiresi Ratched’in tavırları da hastanedeki yaşamı daha da zorlaştırır. Filmde Jack Nicholson, Louise Fletcher ve Danny De Vito baş rolde. Film toplamda 8 dalda Oscar’a aday olurken Eni iyi film, en iyi yönetmen(Milos Forman), en iyi erkek oyuncu (Jack Nicholson), en iyi kadın oyuncu (Louise Fletcher) ve en iyi uyarlama senaryo (Lawrence Hauben ve Bo Goldman) dallarında toplam 5 Oscar kazandı. Filmin yapımcısı bir başka ünlü sinemacı Michael Douglas. Guguk Kuşu filmi bu 5 ana dalda birden ödülü alan ilk film oldu.

guguk_kusu_logo
Guguk Kuşu-1975
One Flew Over the Cuckoo’s Nest-Guguk Kuşu-1975-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler

The Help-Duyguların Rengi-2011

Kathryn Stocket’in 2009 yılında basılan aynı adlı romanından uyarlanan film 1963 yılında geçiyor. Eugenia “Skeeter” Phelan isimli bir genç kız bir yandan gazeteci olmaya çabalarken bir yandan da 2 siyahi kadınla arkadaş olmuştur.Bu 2 kadın evlerde yardımcı olarak çalışırken,çalıştıkları zengin evlerde bir çok değişik davranışa da maruz kalırlar. Film o yılların kadınlara ve siyahilere olan bakışını net bir şekilde ortaya koyuyor.Evlilik yaşına gelen beyaz kadınlar ideal bir koca adayıyla evlenmeli ve çocuk doğurmalıdır, siyahi kadınlar ise itaatle çalışmalı ve hizmet etmelidir…Filmin yönetmeni Tate Taylor ve Taylor senaryoyu da yazdı. Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer, Bryce Dallas Howard ve Jessica Chastain baş rolde. 4 dalda Oscar’a aday olan film en iyi yardımcı kadın oyuncu (Octavia Spencer) dalında bu ödülü aldı.

The Help-Duyguların Rengi-2011-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

Cool Hand Luke-Parmaklıklar Ardında-1967

Donn Pearce’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Stuart Rosenberg. Unutulmaz aktör Paul Newman, George Kennedy ve Strother Martin baş rollerde. Luke isimli bir genç park metrelere zarar verdiği için hapse atılır. Burası ağır çalışma şartları olan bir hapishanedir. Luke zaman içinde hapishane yönetimine baş kaldırırken diğer mahkumlarında gözünde bir kahramana dönüşür. Baş roldeki Paul Newman’ın kariyerindeki en iyi performanslarından bir olan film 4 dalda Oscar’a aday oldu ve George Kennedy en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını aldı.

Cool Hand Luke-Parmaklıklar Ardında-1967
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
ikinci_dunya_savasini_en_iyi_anlatan_filmler
II.Dünya Savaşı’nı En İyi Anlatan Filmler
en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik filmler
sean_connery
Efsanevi James Bond-Sean Connery

Bir cevap yazın