En İyi Mitolojik Filmler

En İyi Mitolojik Filmler

Last Updated on 9 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Mitolojik Filmler

En iyi mitolojik filmler. Mitoloji özellikle de Yunan mitolojisi her zaman ilgi çeken bir konu. Öncelikle edebiyatta ve tiyatroda kendine yer bulan mitoloji günümüzde sinemanın ana temalarından biri hatta bir çok bilgisayar oyunu yine mitoloji üzerine. Oyunlar bizim ilgi alanımız olmadığı için en iyi mitolojik filmler listesi hazırladık. İşte tamamen öznel olarak hazırlanan en iyi mitolojik filmler.

Truva(Troy)-2004

Homeros’un eserinden uyarlanan Truva Prensi Paris, Sparta Kraliçesi Helen’e aşık olur. Helen Paris’le birlikte Truva’ya gider ancak kraliçenin kocası Kral Menelaus bu işi kolayca kabul etmeyecektir. İki ülke arasında bu sebeple savaş çıkar ve Mikene Kralı Agamemnon’da Sparta Kralı Menelaus’la iş birliğine girer.

Savaş sahneleri ile akıllardan çıkmayan filmin yönetmeni Wolfgang Petersen olurken baş rollerde Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Brian Cox ve Brendan Gleeson ye aldı. En iyi kostüm dalında Oscar Ödülü’ne aday olan film 175 milyon dolara mal oldu ve dünya çapında 497 milyon dolar hasılat yaptı. Filmin imdb notu: 7.2.

Film gösterime girdiğinde tüm dikkatlerin Brad Pitt (Achilles) ve Orlando Bloom (Paris) üzerinde olacağı düşünülürken Hector rolüyle Eric Bana tüm dikkatleri üzerine çekti ve filmdeki performansı sayesinde dünya çapında ün kazandı. Filmin ilginç notlarından biri de Brat Pitt’in filmdeki kaslı görüntüsüne ulaşmak için sigarayı bırakması ve çok ciddi anlamda spor yapması.

Truva-Troy-2004-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
en_iyi_superman_filmleri
En İyi Superman Filmleri

Narnia Günlükleri-Aslan Cadı ve Dolap(The Chronicles Of Narnia: The Lion, The Witch And The Wardrobe-2005

C.S. Lewis’in aynı adlı serisinden uyarlanan filmde II. Dünya Savaşı sırasında hava bombardımanından korunmaları için taşraya gönderilen 4 kardeşin hikayesi. Gittikleri eski ve büyük evde bir gardrop bulan çocuklar kapısını açtıklarında Narnia isimli bir ülkede bulurlar kendilerini. Narnia kralı bir Aslandır ve Beyaz Cadı tüm ülkeyi ele geçirmeye çalışır. Filmi Andrew Adamson yönetirken James McAvoy, Skender Keynes, Tilda Swinton ve Georgia Henley baş rolde .Filmin IMDB puanı:6,9.

En iyi makyaj dalında Oscar alan film 180 milyon dolara mal olurken 745 milyon dolar hasılat yaptı.

Bir çocuk filmi gibi algılansa da etkileyici savaş sahneleri olan yapımda mitolojik canlılar, centourlar, konuşan hayvanlar yer alıyor.

Kitabın yazarı C.S.Lewis ,Yüzüklerin Efendisi serisinin yazarı Tolkien’le yakın arkadaştı. Hatta Lewis Tolkien’i fantastik bir kitap yazması konusunda cesaretlendirdi. Ayrıca Lewis kitaplarının filme alınmamasını da istiyordu ancak mirasçıları filmlerin çekilmesine izin verdi.

Narnia Günlükleri-Aslan Cadı ve Dolap(The Chronicles Of Narnia: The Lion, The Witch And The Wardrobe-2005-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
v_for_vendetta_2005
V For Vendetta-2005
Die Nibelungen: Siegfried-1924
die_nibelungen_1924
Die Nibelungen: Siegfried-1924

Almanların geçmişi XIII. yüzyıla dayan ünlü destanı Die Nibelungen’den uyarlanan filmde Kral Sigmund ‘un oğlu Siegfried, Gunther’in güzel kız kardeşini duyar. Gunther Worms kralıdır. Bu güzel kızın gönlünü kazanmak için yola çıkan Siegfrid yolda bir ejderha öldürür ve Hort ismi verilen bir hazine bulur. Hort bir görünmezlik maskesidir. Ancak kötü bir kişi olan Brunhild Siegfried’in peşine düşer.

İlgili Yazı: The Northman (Kuzeyli)-2022 Bir Viking Efsanesi

Filmi usta Alman yönetmen Fritz Lang tarafından yönetilirken Paul Richter, Margerete Schön ve Theodor Loos baş rolde. Siyah-beyaz ve sesiz olarak çekilen film döneminin önemli yapımlarından biri. IMDB puanı: 8,1.

Yönetmen Fritz Lang tarafından Die Nibelungen: Kriemhilds Rache ismiyle bir devam filmi aynı yıl çekildi.

Die Nibelungen: Siegfried-1924-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
300 Spartalı-2006

Frank Miller’in grafik romanından uyarlanan film M.Ö. 480 yılında geçiyor. Thermopylae savaşı öncesi ve savaşı ayrıntılı olarak anlatılıyor. Sparta ordusu ve Pers ordusu arasında geçen savaşta bütün Yunanistan Persler’e karşı birlik olur.

Filmi Zack Snyder yönetirken baş rollerde Gerard Butler ,David Wenham ve Dominic West rol alıyor. imdb notu :7,6 olan filmin 65 milyon dolar olan bütçesine karşılık 456 milyon dolar hasılat yaptığını hatırlatalım.

Savaş ve dövüş sahnelerinin yoğun olduğu filmde zaman zaman inandırıcılık sorunları olsa da türünün iyi bir örneği olduğu söylenebilir. Gösterime girdiği dönemde oyuncuların forma girmek için yaptıkları sporlar özellikle filmin promosyonu için bolca kullanıldı. Filmin belki de en akılda kalan sahnesi kendisini tehdit eden Persli elçiye Sparta Kralı Leonidas’ın “This is Sparta” diye bağırarak kuyuya doğru itmesi.

300 Spartalı-2006-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
Thor-2011

Usta sinemacı Kenneth Branagh’ın yönettiği filmde bilinçsiz hareketleri nedeni ile bir savaşı hararetlendiren genç ve kibirli Thor dünyaya sürülür. Ancak karanlık bir düşman dünyayı ele geçirmeye çalışınca Thor sorumluluk almak zorunda kalır.

Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Natalie Portman ve Rene Russo’nun baş rolünde olduğu filmin imdb puanı:7,0.

150 milyon dolara mal olan film dünya çapında 450 milyon dolar hasılat yaptı.

Bir İskandinav tanrısı olan Thor ilginç bir biçimde Nazilerin de ilgisini çekti. Yeni ve efsanelere dayanan bir din kurmaya çalışan Heinrich Himmler arkeoloji gruplarına Thor’un çekicini arattı. Bu efsanelerin Aryan ırkının geçmişini oluşturduğunu düşünmesi de ayrıca ilginçtir.

Thor-2011-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
Pan’ın Labirenti(El Laberinto del Fauno)-2006

Guillermo del Toro’nun yönettiği filmde İspanya İç Savaşı döneminde Ophelia isimli bir kızın hayatına odaklanıyoruz. Asker olan üvey babasının zalimliklerini gözleyen genç kız gerçekliğin kötülüğünden kaçmak için hayal gücüne sığınır. Bir gece Ophelia bir peri ile karşılaşır ve bu peri Onu labirente bir faunun (yarı keçi yarı insan orman tanrısı) yanına götürür. Faun Ophelia’ya bir prenses olduğunu ve kendisine verilen 3 görevi tamamlaması halinde babası olan kralı görebileceğini söyler.

Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú ve Doug Jones’un başrolünde olduğu filmin IMDB puanı: 8,2 6 dalda Oscar’a aday olan film en iyi sinematografi, en iyi sanat yönetimi ve en iyi makyaj dallarında bu ödülü kazandı. Sette tek Amerikalı oyuncu Doug Jones’tu ve aynı zamanda İspanyolca konuşamayan tek kişide Jones’tu.

Pan’ın Labirenti(El Laberinto del Fauno)-2006-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
Herkül (Hercules)-1997

Disney’in bu iddialı animasyonunda Yunan tanrısı Zeus’un ve Hera’nın oğlu olan Herkül’ün hikayesi anlatılıyor. Herkül’e Ona bir iksir içeren Hades Onu bir ölümlüye çevirir fakat Herkül iksirin hepsini içmediği için tanrısal özelliklerini korumaya devam eder. Ölümlü bir tanrı yeryüzüne inmiş olur ve macera başlar.

Ron Clements ve John Musker’ın yönettikleri filmin seslendirme kadrosu da yıldızlar topluluğu :Tate Donovan, Danny DeVito ve James Woods gibi isimler yer alıyor. En iyi orijinal şarkı dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB notu:7,3.

85 milyon dolara mal olan film dünya çapında 252 milyon dolar hasılat yaptı.

Herkül(Hercules)-1997-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
Medea-1969

En iyi mitolojik filmler listesine bir İtalyan katkısı. Euripides’in M. Ö. 431’de yazdığı Medea trajedisine dayanan filmde, Altın Post’un peşine düşen Argonotlar’ın lideri Iason ve adamları, Anadolu Toprakları’nda ki Kolhis Krallığı’na gelirler. Kralın kız kardeşi Medea, Iason’a aşık olur ve Altın Postu çalarak Iason’a verir. Birlikte kaçarlarken Medea kendi kardeşini ve çocuklarını öldürür.

İtalyanların efsanevi yönetmeni Pier Paolo Pasolini’nin yönettiği ve senaryosunu yazdığı filmde, operanın unutulmaz divası Maria Callas, Massimo Girotti, Giuseppe Gentile ve Laurent Terzieff baş rolde.

Bizim açımızdan filmle ilgili ilginç bir noktada, filmin büyük bölümünün Kapadokya’da Göreme Tarihi Milli Parkı’nda çekilmiş olması. Filmin IMDB puanı: 6,9.

Medea-1969-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
Wonder Woman-2017

Amazon Prensesi Diana Price yani Wonder Woman, dünyayı keşfetmek için yaşadığı dünyayı bırakıp gezegenimize gelir. Bir çok yeteneği olan Wonder Woman aşkı ve macerayı keşfedecektir.

Patty Jenkins’in yönettiği filmde, Gal Gadot, Chris Pine, Connie Nielsen ve Robin Wright baş rolde. 149 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 822 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmin IMDB puanı: 7,4. bu filmin 2020 yılında Wonder Woman 1984 isimli bir devam filmi de gösterime girdi. Ayrıca gösterim tarihi henüz belli olmayan Wonder Woman 3 filminin de anonsu yapıldı.

wonder_woman_1984
Wonder Woman-1984
Wonder Woman-2017-Trailer
en_iyi_mitolojik_filmler
Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: Legend of the Sword)-2017

Doğuştan gelen hakları elinden alınan ve kim olduğunu bilmeyen Arthur, şehrin arka sokaklarında yaşamına devam eder. Ancak efsanevi kılıcı taştan çekip aldığında bütün hayatı değişime uğrar ve mirasına sahip çıkmak zorunda kalır.

Guy Ritchie’nin yönetmen koltuğunda olduğu filmin baş rollerinde Charlie Hunman, Astrid Bergès-Frisbey, Jude Law, Eric Bana ve Djimon Hounsou yer alıyor. Başlangıçta 6 filmlik bir seri olarak planlanan yapım, filmin gişede istenen başarıyı elde edememesi nedeniyle rafa kalktı. Son dönemin en iyi mitolojik filmlerinden olan Kral Arthur: Kılıç Efsanesi filminin IMDB puanı: 6,7.

Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: Legend of the Sword)-2017-Trailer

En iyi mitolojik filmler

Bu yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
Epik Filmler
en_iyi_distopik_filmler
En İyi Distopik Filmler

Bir cevap yazın