Distopik Filmler

distopik_filmler

Distopyayı yaşadığımız günlerde(malum korona) kurmaca olan distopik filmler dosyası hazırlamak istedik.Genellikle karanlık bir geleceği betimleyen distopik kitaplar listesini daha önce yapmıştık.Şimdi de distopik filmler veya distopya filmleri sıralamasına sıra geldi.İşte en iyi distopik filmler tabi bize göre:

1.Gerçeğe Çağrı(Total Recall)-1990

Bilim kurgunun en önemli isimlerinden biri olan Philip K. Dick’in “We Can Remember It For You Wholesale” isimli kısa hikayesinden uyarlanan filmi Hollanda’lı ünlü sinemacı Paul Verhoeven yönetti.Baş rollerde Arnold Schwarzenegger,Rachel Ticotin ve Sharon Stone ve Michael Ironside yer alıyor.

Douglass Quaid isimli bir işçinin en büyük hayali Mars’a gitmektir.Anı transferi yapan bir şirket aracılığıyla sanal bir Mars gezisi satın alan Quaid bu işlem sırasında bazı sorunlar yaşar.Birden bire kendini bir gizli ajan olarak bulan adam gerçekle hayal arasında sıkışır ve neye inanacağını bilemez.

En iyi ses ve en iyi efekt dallarında Oscar adayı olan filmin imdb puanı:7,5.

Gerçeğe Çağrı-1990

*

2.Gattaca-1997

Andrew Niccol’un hem senaryosunu yazıp hem de yönettiği etkileyici distopik film.Baş rollerde o dönem evli olan Uma Thurman ve Ethan Hawke yer alıyor.Ayrıca ünlü yazar Gore Vidal ve Elias Koteas da rol alıyor.

Süper insan modelinin geliştirildiği bir dönemde,bu yeni insanlar eski tip insanların yerini alır.Eski tip insanlar hayattan soyutlanmaya başlar.Eski bir astronot bir takım oyunlarla kendine iyi bir iş bulur.Ancak özel bir dedektif Onun peşindedir.

En iyi sanat yönetimi dalında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:7,8.

Gattaca-1997

*

3.Soylent Green-1973

Ülkemizde çok bilinmeyen ama önemli bir distopik film. Amerika’lı ünlü bilim kurgu yazarı Harry Harrison’un romanından uyarlama.Richard Fleischer’in yönettiği filmin baş rollerinde Charlton Heston,Joseph Cotten,Leigh Taylor-Young ve Edward G.Robinson yer alıyor.

Film 2022 yılında geçiyor.Dünya fazla nüfus ve kirliliğin etkisi altında.Doğal kaynaklar tükenmek üzere olduğu için Soylent Endüstri isimli bir şirket okyanuslarda ki planktonlardan besin üretir.Şirketin yönetim kurulu üyesi bir cinayete kurban gider ve Dedektif Thorn cinayetle ilgilenmeye başlar.

Dedektif dava ile ilgilendikçe bazı bulgulara ulaşır.Bunların en önemlisi de besin üretmek için kullanılan malzemenin menşeidir.

Soylent Green-1973

*

4.The Lobster-2015

Aykırı Yunanlı sinemacı Yorgos Latsimos’un yönettiği filmin senaryosu Latsimos ve Efthymis Filippou tarafından yazıldı. Colin Farrell,Rachel Weisz ,Jessica Barden ve Olivia Colman baş rolde.En iyi senaryo dalında Oscar’a aday oldu.

Yakın bir gelecekten bir distopya hikayesi.Bekar insanlar şehir kanunlarına göre bir otele yerleştirilir.Burada kendilerine 45 gün süre verilir bir eş bulmaları için.Bu süre içinde bir ilişkiye başlamazlarsa istedikleri hayvana dönüştürülürler.

The Lobster -2015

*

5.Son Umut(Children of Men)-2006

P.D. James’in romanından uyarlanan distopik filmi Alfonso Cuarón yönetti.Baş rollerde Clive Owen,Julianna Moore ,Michael Caine ve Chiwetel Ejiofor baş rolde.En iyi sinematografi,en iyi uyarlama senaryo ve en iyi kurgu dallarında Oscar’a aday oldu. imdb puanı:7,9.

Dünyada üremenin durduğu bir dönemdeyiz.En son doğan çocuk 18 yaşındayken bir kavgada ölür.Nüfusun artmaması politik dengeleri de bozar.Bazı insanlar düzenden rahatsız olmazken bir grup da direnişe geçmeye karar verir.İngiltere genel olarak düzenini korurken mülteci baskısı altındadır.

Son Umut-2006

*

6.Bıçak Sırtı(Blade Runner)-1982

Ünlü yazar Philip K. Dick’in “Do Androids Dream of Electric Sheep?“isimli romanından uyarlanan etkileyici bir distopik film.Filmin yönetmenliğini Ridley Scott yaparken baş rollerde Harrison Ford ,Sean Young ve Rutger Hauer yer alıyor.

Film yakın bir gelecekte Los Angeles’da geçiyor.İnsan benzeri robotları yok etmek için bir tim oluşturulur.Emekli bir tim görevlisine bir gemiyi ele geçiren 4 robotu bulması görevi verilir.Bu göreve başladığında Onun kopyaların insanlık seviyesini sorgulamasına sebep olacak bir kopyayla karşılaşır.

Bıçak Sırtı-1982

*

7.Brazil-1985

Terry Gilliam’ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği distopik film. Jonathan Pryce,Kim Greist ve Robert De Niro baş rolde.En iyi senaryo ve en iyi sanat yönetimi dalalrında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:7,9.

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen filmde Sam Lowry isimli sıradan bir memurla tanışıyoruz.Bu memur çarkın dişlilerinden sadece biridir.Masum bir adamın tutuklanmasıyla sonuçlanan bir hatasını düzeltmeye çalışan Lowry bir soruşturmayla karşı karşıya kalır.Bürokratların ve teknotratların aşırı güçlenmesinin sonuçları üzerine düşünmeye iten bir film.

Brazil-1985

8.Ben Efsaneyim(I Am Legend)-2007

Yakın bir gelecekte kanseri yok etmek için üretilen bir ilaç bir virüs olarak insanları öldürür. New York’ta üç yıldır mücadele veren Dr.Neville bir panzehir geliştirmeye çalışır.Bir yandan da hayatta kalan sağlıklı insanlar olup olmadığını araştırır. Virüsden etkilenen ama ölmeyen insanlar zombiye dönüşmüştür.

Richard Matheson’un romanından uyarlanan filmin yönetmeni Francis Lawrence olurken baş rollerde Will Smith,Alice Braga ve Charlie Tahan yer alıyor.imdb notu:7,2.

Ben Efsaneyim-2007

*

9.Azınlık Raporu(Minority Report)-2002

Yine usta yazar Philip K.Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan film.Yönetmenliğini Steven Spielberg yaparken baş rollerde Tom Cruise,Colin Farrell ve Samantha Morton yer alıyor.En iyi ses dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:7,6.

Bazı teknolojik icatlar ve psişik kahinler sayesinde geleceği gören bir sistem oluşturulur.Bu sistem sayesinde cinayetler işlenmeden failleri yakalanır. John Anderton’da bu sistem içinde bir polistir ve sisteme inanmaktadır.Ancak sistem katil olarak onun adını verdiği gün işler değişir ve kaçıp kovalamaca başlar.

Azınlık Raporu-2002

En iyi distopik filmler listesinde genel olarak Philip K.Dick’in uyarlamalarını gördük.Usta bilim kurgu yazarı türlerin flulaştığı noktalarda hem bilim kurgu hem de distopik eserlere imza attı.

***

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_hayalet_filmleri
En İyi Hayalet Filmleri
roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle-Bir Hollywood Trajedisi
en_iyi_western_filmleri
En İyi Western Filmleri

Bir cevap yazın