Epik Filmler

En İyi Epik Filmler

Epik film aslında anlamı biraz muaallak bir kavram olsa da biz daha çok destansı olayları anlatan kahramanlık filmleri olarak algılıyoruz. En iyi epik filmler listesini de buna göre hazırladık. En iyi epik filmler sıralaması:

Ben-Hur-1959

Bir yahudi olan Judah Ben-Hur Kudüs’te yaşar.Çocukluk arkadaşı Messala ise Romalı hakimdir.Aralarındaki bir anlaşmazlık nedeni ile Messala Ben-Hur’u kürek mahkumiyeti cezasına çarptırır.Çektiği büyük sıkıntılardan sonra Kudüs’e muzaffer bir adam olarak dönen Ben-Hur’un aklında sadece intikam vardır.

William Wyler’ın yönettiği film Lew wallace’ın romanından uyarlama.Baş rollerde Charlton Heston ,Jack Hawkins,Stephen Boyd yer alıyor.En iyi film ve en iyi erkek oyucu dalları da dahil olmak üzere toplam 11 dalda Oscar alan filmin imdb notu:8,1.

Ben-Hur-1959 Trailer
epik_filmler

Spartacus-1960

Bir gladyatör olarak yetiştirilen Spartacus aslında bir köledir.Arenada ki bir dövüş sırasında isyan bayrağını açan gladyatör,ona inananlarla beraber Roma sınırlarına kadar dayanır.Tarihin egemen sınıflara karşı ilk köle isyanının anlatıldığı yapım.

Filmi ünlü yönetmen Stanley Kubrick yönetti. Howard Fast’ın romanını Dalton Trumbo senaryolaştırdı.Baş rollerde Kirk Douglas,Tony Curtis,Laurence Olivier,Jean Simmons ve Peter Ustinov yer alıyor.En iyi yardımcı erkek oyuncu (Peter Ustinov),en iyi sinematografi,en iyi sanat yönetimi ve en iyi kostüm dallarında olmak üzere 4 Oscar ödülü kazandı. imdb notu:7,9.

Spartacus-1960 Trailer
epik_filmler
en_iyi_superman_filmleri
En İyi Superman Filmleri
Vatansever(The Patriot)-2000

Amerikan Bağımsızlık savaşı’na aslında katılmak istemeyen bir çiftçi olan Benjamin Martin mecburen savaşın içinde bulur kendini. Britanyalı bir askerin oğlunu katletmesi ile ülkesinin bağımsızlığı ve ailesinin geleceği için savaşmaya başlar.

Roland Emmerich’in yönettiği filmin baş rollerinde Mel Gibson,Heath Ledger,Joely Richardson ve Jason Isaacs yer alıyor.164 dakikalık süresiyle dikkat çeken film en iyi sinematografi,en iyi müzik ve en iyi ses olmak üzere 3 dalda Oscar’a aday oldu. imdb notu:7,2.

The Patriot-2000 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Gettysburg-1993

1863 yılında Amerikan İç Savaşı’nda geçen epik film.Ünlü Gettysburg muharebesini anlatan yapım 254 dakika. Ron Maxwell’in yönettiği film Michael Shaara’nın The Killer Angels romanından uyarlama.Filmin imdb notu:7,6.

Baş rollerde Martin Sheen,Jeff Daniels,Bo Brinkman ve Tom Berenger yer alıyor.Birlik kuvvetlerinin zaferiyle sonuçlanan muharebe iç savaşın dönüm noktalarından biri.Özellikle Jeff Daniels’ın olduğu sahnelere dikkat çekmek isteriz.

Gettyysburg-1993 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021
Son İmparator(The Last Emperor )-1987

Çin Hanedanı Qing son lideri Puyi’nin yaşam öyküsünü anlatan destansı film. 2 yaşında tahta çıkan imparatorun gözünden 60 yılın hikayesi.Bu film aynı zamanda Çin Hükümeti’nin Yasak Şehir’de çekilmesine izin verilen ilk film olma özelliğine de sahip.

Bernardo Bertolucci tarafından yönetilen film Bertolucci ve Mark Peploe’nun senaryosundan uyarlama. John Lone ,Joan Chen ve Peter O’Toole baş rollerde yer alıyor.En iyi film ve en iyi yönetmende dahil olmak üzere toplam 9 dalda Oscar alan filmin imdb puanı:7,7.

The Last Emperor-1987 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998

Steven Spielberg’in yönettiği film Normandiya çıkarmasının acımasız görüntüleri ile başlıyor.3 kardeşi savaşın değişik cephelerinde ölen Ryan isimli erin görevi sona erer. Tom Hanks liderliğinde ki askerlerin Ryan’ı bularak sağ salim Amerika’ya dönmesin sağlamaktır.

Baş rollerde Tom Hanks,Tom Sizemore ,Edward Burns ve Matt Damon yer alıyor.En iyi yönetmen dahil toplamda 5 dalda Oscar alan filmin imdb puanı:8,6.

Saving Private Ryan-1998 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
On Emir(The Ten Commandments )-1956

Cecil B.DeMille’in yönettiği bu destansı filmin baş rollerinde Charlton Heston,Yul Brynner ve Anne Baxter yer alıyor.Filmde Heston Hz.Musa’yı Anne Baxter Nefertiti’yi Brynner ise Ramses’i canlandırıyor.En iyi efekt dalında Oscar alan film toplamda 7 dalda bu ödüle aday oldu. imdb notu:7,8.

Mısır sarayına öksüz bir bebek olarak getirilen Musa burada yetiştirilir ve tahtın varisi olarak görülmeye başlanır.Ancak Ramses’in tahtı Musa’ya bırakmak gibi bir niyeti yoktur.

The Ten Commandments-1956 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
En İyi Bilim Kurgu Filmleri
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle-Bir Hollywood Trajedisi

Bir cevap yazın