Epik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
epik_filmler

Last Updated on 5 Nisan 2024 by Aslıhan Demiralay

En İyi Epik Filmler

Epik film aslında anlamı biraz muaallak bir kavram olsa da biz daha çok destansı olayları anlatan kahramanlık filmleri olarak algılıyoruz. En iyi epik filmler listesini de buna göre hazırladık. En iyi epik filmler sıralaması:

Kleopatra (Cleopatra)-1963

Kleopatra Filminde Elizabeth Taylor

Milattan önce 48 yılında Mısır Kraliçesi Kleopatra, Roma’nın emperyal emellerine direnmeye çalışırken hem zafer hem de trajedi yaşar.

Kleopatra önce kendisini Mısır tahtına çıkaran Sezar’la sonra da Roma’ya isyan eden General Marcus Antoinus’la yaşadığı aşklar destansı bir dille anlatılıyor.

Joseph L.Mankiewicz’in yönettiği filmin senaryosu Carlo Maria Franzero’nu kitabından uyarlama. Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Pamela Brown ve Martin Landau baş rolde. 44 milyon dolar gibi rekor bir maliye sahip film, 57 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. 44 milyon dolar 2021 ölçülerinde 400 milyon dolara tekabül ediyor.

Filmin IMDB puanı: 7,0.

Çekildiği dönemde bütçesi, baş rol oyuncuları Elizabeth Taylor ve Richard Burton arasındaki aşkla ve yaşanan skandallarla da gündem olan film epik film denilince unutulmaması gereken bir yapım.

9 dalda Oscar Ödülü’ne aday olan film, 4 teknik dalda bu ödülü kucakladı.

kleopatra_1963
Kleopatra-1963-Elizabeth Taylor
Kleopatra-1963-Trailer
epik_filmler

Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)-1939

Rüzgar Gibi Geçti, çekildiği yıllarda olay yaratan bir film. Georgia’da plantasyon sahibi zengin bir adamın manipülatif kızı ve bir ticaret adamı Amerikan İç Savaşı döneminde çalkantılı bir aşk yaşar.

Victor Fleming’in yönettiği bu epik filmin senaryosu Margaret Mitchell’ın romanına dayanıyor. Clark Gable, Vivien Leigh, Hattie McDaniel, Olivia de Havilland ve Leslie Howard baş rolde.

gone_with_the_wind_1939
Rüzgar Gibi Geçti-1939

Film o dönem siyah köleleri mutlu çalışanlar gibi göstermesi nedeniyle eleştirilmişti. 3 saat 58 dakika süresi ile de dikkat çeken film 15 dalda Oscar Ödülü’ne aday oldu ve 10 dalda bu ödülü almayı başardı. Bu Oscar ödülleri arasında en iyi yönetmen, en iyi film, en iyi kadın oyuncu (Vivien Leigh) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Hattie McDaniel) ödülleri de yer alıyor. Hattie McDaniel Oscar Ödülü’ne aday olan ve kazanan ilk afrikalı-amerikalı oyuncu olarak tarihe geçti. Ancak o dönem siyahiler ciddi ayrımcılık gördüğü için Hattie McDaniel ödülünü törende, seyircilerin önünde değil ayrı bir odada aldı.

hattie_mcdaniel
Hattie McDaniel
viven_leigh
Vivien Leigh Rüzgar Gibi Geçti Filminin Bir Sahnesinde

Yaklaşık 4 milyon dolara mal olan Rüzgar Gibi Geçti, dünya çapında 400 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)-1939-Trailer
epik_filmler

Ben-Hur-1959

ben_hur_1959
Ben-Hur (1959)

Bir yahudi olan Judah Ben-Hur ailesi ile birlikte Kudüs’te yaşar. Çocukluk arkadaşı Messala ise Romalı bir hakimdir. Aralarındaki bir anlaşmazlık nedeni ile Messala, Ben-Hur’u kürek mahkumiyeti cezasına çarptırır. Çektiği büyük sıkıntılardan sonra Kudüs’e muzaffer bir adam olarak dönen Ben-Hur’un aklında sadece intikam vardır. Epik film denilince akla ilk gelen filmlerden biri.

William Wyler’ın yönettiği film Lew Wallace’ın romanından uyarlama. Baş rollerde Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd yer alıyor. En iyi film ve en iyi erkek oyucu dalları da dahil olmak üzere toplam 11 dalda Oscar alan filmin IMDB notu:8,1.

15 milyon dolara mal olan film dünya çapında 74 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Film çekimi sırasında fenalaşan yapımcı Sam Zimbalist, aynı gün kalp krizinden 54 yaşında hayatını kaybetti.

Filmin baş rolü için önce Paul Newman düşünülse de, ünlü oyuncu 1954 yılında rol aldığı tarihi drama Gümüş Kupa (The Silver Chalice) filminde ki deneyimlerinden hoşlanmadığı için rolü geri çevirdi.

Ben-Hur-1959 Trailer
epik_filmler
Spartacus-1960
spartacus_1960
Spartacus-1960

Bir gladyatör olarak yetiştirilen Spartacus aslında bir köledir. Arenada ki bir dövüş sırasında isyan bayrağını açan gladyatör, ona inananlarla beraber Roma sınırlarına kadar dayanır. Tarihin egemen sınıflara karşı ilk köle isyanının anlatıldığı epik film.

Filmi ünlü yönetmen Stanley Kubrick yönetti. Howard Fast’ın romanını Dalton Trumbo senaryolaştırdı. Baş rollerde Kirk Douglas, Tony Curtis, Laurence Olivier, Jean Simmons ve Peter Ustinov yer alıyor.

En iyi yardımcı erkek oyuncu (Peter Ustinov), en iyi sinematografi, en iyi sanat yönetimi ve en iyi kostüm dallarında olmak üzere 4 Oscar ödülü kazandı. IMDB notu:7,9.

Filmin yönetmeni olarak Anthon Mann ile anlaşılsa da bir kaç sahnenin çekiminden sonra Stanley Kubrick yönetmen koltuğuna oturdu. Filmin özellikle kalabalık savaş sahnelerinde 50.000’den fazla figüran kullanıldı.

stanley_kubrick_tony_curtis_Spartacus_1960
Stanley Kubrick ve Tony Curtis SPartacus Filminin Setinde

Spartacus-1960 Trailer
epik_filmler
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi (The Lords of the Rings Trilogy) (2001-2003)

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi son 20 yıla damga vuran filmlerden. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 2001, Yüzükleri Efendisi: İki Kule 2002 ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü 2003 yılında gösterime girdi.

J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanlarından uyarlanan filmleri ünlü Yeni Zelanda’lı sinemacı Peter Jackson yönetti. Viggo Mortensen, Ian McKellen, Orlando Bloom, Elijah Wood, Cate Blanchett, Andy Serkis baş rolde yer aldı.

Shire’da yaşayan kendi halinde bir Hobbit ve arkadaşları Güç Yüzüğü’nü yok etmek ve Orta Dünya’yı Lord Sauron’dan kurtarmak için yolculuğa çıkarlar. Epik savaş sahnelerinin yer aldığı seri tüm dünyada rekor hasılata ulaştı.

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi (The Lords of the Rings Trilogy) 2001-2003
epik_filmler
Vatansever (The Patriot)-2000

Amerikan Bağımsızlık Savaşı’na aslında katılmak istemeyen bir çiftçi olan Benjamin Martin mecburen savaşın içinde bulur kendini. Daha önce Kızılderililerle yapılan savaşta yaptıklarından dolayı kendini suçlu hisseden Martin, Britanyalı bir askerin oğlunu katletmesi ile ülkesinin ve ailesinin geleceği için savaşmaya başlar.

Roland Emmerich’in yönettiği filmin baş rollerinde Mel Gibson, genç yaşta hayatını kaybeden oyuncu Heath Ledger, Joely Richardson ve Jason Isaacs yer alıyor. 164 dakikalık süresiyle dikkat çeken film teknik dallarda 3 Oscar Ödülü’ne aday oldu. 110 milyon dolara mal olan film dünya çapında 215 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Sadece en iyi epik filmlerden değil, Mel Gibson’ın da en iyi filmlerinden biri.

IMDB notu:7,2.

The Patriot-2000 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Gettysburg-1993

1863 yılında Amerikan İç Savaşı’nda geçen epik film. Ünlü Gettysburg muharebesini anlatan yapım 254 dakika. Ron Maxwell’in yönettiği film Michael Shaara’nın The Killer Angels romanından uyarlama. Filmin IMDB notu:7,6.

Baş rollerde Martin Sheen, Jeff Daniels, Bo Brinkman ve Tom Berenger yer alıyor. Birlik kuvvetlerinin zaferiyle sonuçlanan muharebe iç savaşın dönüm noktalarından biri. Özellikle Jeff Daniels’ın olduğu sahnelere dikkat çekmek isteriz.

Gettyysburg-1993 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2022
Son İmparator (The Last Emperor )-1987

Çin Hanedanı Qing’in son lideri Puyi’nin yaşam öyküsünü anlatan destansı film. 2 yaşında tahta çıkan imparatorun gözünden 60 yılın hikayesi. Bu film aynı zamanda Çin Hükümeti’nin Yasak Şehir’de çekilmesine izin verdiği ilk film olma özelliğine de sahip.

Bernardo Bertolucci tarafından yönetilen film Bertolucci ve Mark Peploe’nun senaryosundan uyarlama. John Lone, Joan Chen ve Peter O’Toole baş rollerde yer alıyor. En iyi film ve en iyi yönetmende dahil olmak üzere toplam 9 dalda Oscar alan filmin IMDB puanı: 7,7.

The Last Emperor-1987 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)-1998

Steven Spielberg’in yönettiği film Normandiya çıkarmasının acımasız görüntüleri ile başlıyor. 3 kardeşi savaşın değişik cephelerinde ölen Ryan isimli erin görevi sona erer. Tom Hanks liderliğinde ki askerlerin Ryan’ı bularak sağ salim Amerika’ya dönmesin sağlamaktır.

Baş rollerde Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper ve Matt Damon yer alıyor. En iyi yönetmen dahil toplamda 5 dalda Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,6.

70 milyon dolara mal olan yapım, dünya çapında 482 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Yönetmen Steven Spielberg Matt Damon’u role seçerken tanınmayan ve tamamen Amerikalı görünen bir aktörü tercih etti. Ancak film gösterime girmeden hemen önce Matt Damon Good Will Hunting filmiyle Oscar kazandı ve tüm dünyada tanınan bir oyuncu oldu.

Er Ryan’ı Kurtarmak filminin En iyi film Oscar Ödülü’nü Aşık Shakespeare filmine kaptırması tartışılan bir konu. Taciz suçlamaları nedeniyle hapiste olan yapımcı Harvey Weinstein’in o dönem sürekli kendi filmi Aşık Shakespeare için Akademi üyelerine lobi yapması ve Er Ryan’ı Kurtarmak Filminde ki tarihsel hatalara saldırması nedeniyle bu ödülün kaçırıldığı düşünülüyor.

Filmin baş rolü için Mel Gibson ve Harrison Ford düşünülse de yönetmen Steven Spielberg Tom Hanks’de karar kıldı.

er_ryan_i_kurtarmak_1998
Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998
Saving Private Ryan-1998 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
On Emir (The Ten Commandments)-1956

Cecil B.DeMille’in yönettiği bu destansı filmin baş rollerinde Charlton Heston, Yul Brynner ve Anne Baxter yer alıyor. Filmde Heston Hz.Musa’yı Anne Baxter, Nefertiti’yi, Brynner ise Ramses’i canlandırıyor. En iyi efekt dalında Oscar alan film toplamda 7 dalda bu ödüle aday oldu. IMDB notu:7,8.

Mısır sarayına öksüz bir bebek olarak getirilen Musa burada yetiştirilir ve tahtın varisi olarak görülmeye başlanır. Ancak Ramses’in tahtı Musa’ya bırakmak gibi bir niyeti yoktur.

the_ten_commandments_1956
The Ten Commandments-1956
the_ten_commandments_1956
On Emir (The Ten Commandments )-1956
The Ten Commandments-1956 Trailer
en_iyi_dovus_filmleri
Kurtlarla Dans (Dances with Wolves)-1990

Kevin Costner’dan epik bir film. John Dunbar Amerikan İç Savaşı’nda görev yapmış bir subaydır ve savaşın bitiminden sonra 1865 yılında batıda yer alan sakin bir karakola atanır. John Dunbar buradaki görevi sırasında Lakota Kızılderilileri ile dost olmaya başlar.

Kevin Costner’ın yönettiği filmin senaryosu Michael Blake’in aynı adlı romanına dayanıyor. Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene ve Rodney A.Grant’in baş rolde yer aldığı film, 12 dalda Oscar’a aday oldu ve 7 dalda bu ödülü almayı başardı.

Filmin aldığı 7 Oscar arasında en iyi film ve en iyi yönetmen (Kevin Costner), en iyi uyarlama senaryo (Michael Blake) ödülleri de bulunuyor.

22 milyon dolara mal olan film dünya çapında 424 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmin IMDB notu: 8,1.

epik_filmler
Gandhi(1982)

Epik bir hayatı anlatan epik bir film. Bir avukat olarak eğitim alan Mahatma Gandhi, daha sonra şiddet içermeyen protesto eylemleriyle İngiliz Hükümeti’nin baskılarına karşı çıkar. Hint İsyanının öncüsü ve doğal lideri olur.

Richard Attenborough’un yönettiği filmin senaryosu, John Briley’e ait. Ben Kingsley, John Gielgud, Rohini Hattangadi ve Candice Bergen baş rolde.

3 saat 11 dakika süren bu epik film, 11 dalda Oscar Ödülü’ne aday oldu. En iyi film, en iyi erkek oyuncu (Ben Kingsley), en iyi yönetmen (Richard Attenborough), en iyi senaryo (John Briley), en iyi sinematografi, en iyi dekor, en iyi kostüm ve en iyi kurgu dallarında toplam 8 dalda bu ödülü kazandı.

Filmin IMDB puanı: 8,1.

Gandhi-1982-Trailer
epik_filmler

Devlerin Aşkı, süresi, oyuncuları, anlattığı epik hikaye ve baş rol oyuncusu James Dean’in film tamamlanmadan hayatını kaybetmesiyle akıllara kazınmış bir film.

Teksas’ta geçen “Giant” birkaç on yıla yayılıyor ve bir sığır çiftçisi, karısı ve petrol bulup zengin olan kaba bir adamın iç içe geçmiş hayatlarını konu alıyor. Film, Güneybatı Amerika’nın arka planında aile, zenginlik, ırkçılık ve sosyal değişim temalarını araştırıyor. “Giant” sinemanın bir başyapıtı olarak kabul ediliyor ve destansı dramalar alanında etkisini sürdürüyor.

George Stevens’ın yönettiği film , Edna Ferber’in aynı adlı romanından uyarlandı. Filmin baş rollerinde James Dean, Rock Hudson ve Elizabeth Taylor baş rolde.

11 dalda Oscar’a aday olan film, en iyi yönetmen dalında ödülü kucakladı. 5,4 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 32 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

gaint_1956
Devlerin Aşkı (Giant/1956)
gaint_1956
Devlerin Aşkı (Gaint/1956) Elizabeth Taylor-Sal Mineo
Devlerin Aşkı (Giant)-1956-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
En İyi Bilim Kurgu Filmleri
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
roscoe_arbuckle
Roscoe Arbuckle-Bir Hollywood Trajedisi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir