Tom Hanks Filmleri

Tom Hanks Filmleri

Last Updated on 7 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Tom Hanks Filmleri

Tom Hanks Filmleri. Amerikan sinemasının en yetenekli ve en sevilen isimlerinden biri Tom Hanks. Hemen her filmiyle ciddi gişe başarısı yakalayan, 6 filmiyle Oscar’a aday olan ve ikisiyle bu ödülü alan bir aktör.

Son yıllarda oynadığı filmlerin sayısını azaltsa da yapımcı ve yönetmen olarak da çalışmalarına devam ediyor. Bize göre en iyi Tom Hanks filmleri:

Tom Hanks En Sevdiği 3 Filmini Açıkladı

1.Philadelphia-1993

Jonathan Demme’in yönettiği unutulmaz film. Baş rollerde tabi ki Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas ve Jason Robards yer alıyor. AIDS hastası olduğu için işinden çıkarılan bir avukat, çalıştığı hukuk bürosunu dava etmek ister. Ancak firmayı dava edecek avukat bile bulmakta zorluk çeker. Dava sürecini tüm acımasızlığı ile anlatan film, Tom Hanks filmleri arasında farklı bir yere sahip.

Philadelphia Konunun öncü filmlerinden biri aynı zamanda. Filmin senaryosu Ron Nyswaner’e ait. En iyi erkek oyuncu dalında Tom Hanks’e Oscar kazandıran film; en iyi şarkı dalında Bruce Springsteen’e de bir Oscar kazandırdı. Film toplamda 5 dalda bu ödüle aday oldu ve IMDB puanı:7,7.

Filmi mahkeme sahneleri, izin alındığı için gerçek bir mahkeme salonunda çekildi. Yönetmen Jonathan Demme, Denzel Washington’ın canlandırdığı karakteri bir komedi oyuncusunun canlandırmasını istiyordu. Bill Murray ya da Robin Williams gibi; ancak rolü sonunda Washington’a verdi.

26 milyon dolara mal olan film dünya çapında 206 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Philadelphia (1993)-Trailer
tom_hanks_filmleri

2.Forrest Gump-1994

Winston Groom’un aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Robert Zemeckis. Filmde Tom Hanks dışında Robin Wright ve Gary Sinise rol alıyor. Düşük IQ’ya sahip Forrest Gump isimli bir genç Elvis Presley, Nixon,Kennedy gibi isimlerle tesadüfen tanışır ve tarihi olaylara tanıklık eder. Tom Hanks filmleri arasında ilk akla gelenlerden biri hiç şüphesiz Forrest Gump.

Tom Hanks’e ikinci Oscar’ını kazandıran film toplamda 6 dalda bu ödülü kazandı. En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kurgu ve en iyi görsel efekt dallarında ödülü aldı. Filmin IMDB puanı:8,8.

55 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 678 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

forrest_gump
Forrest Gump (1994)
Forrest Gump (1994)-Trailer
tom_hanks_filmleri
3.Greyhound-2020

Tom Hanks’in senaryosunu da kaleme aldığı film. II.Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltılarıyla karşılaşan bir askeri konvoyun mücadelesini anlatan film tek bir mekanda geçmesine rağmen sıkılmadan izlenen bir savaş filmi. Yapımda Tom Hanks, Stephen Graham ve Elizabeth Shue baş rolde.

Filmin yönetmenliğini Get Low (2009) filminden hatırladığımız Aaron Schneider yapıyor. Başta Tom Hanks’in senaryosunu yazdığını söylemiştik. Hanks senaryoyu C.S.Forester’ın The Good Shepherd romanından uyarladı. Filmin IMDB puanı: 7,0.

Greyhound filmi 50 milyon dolar bütçeyle çekildi.

İlgili Haber: Greyhound (2020)

Greyhound-2020-Trailer
tom_hanks_filmleri
4.The Post-2017

1971 yılında ki gerçek bir olayı anlatan yapım. Bazı askeri sırların ortaya çıkması ve yarattığı skandalı basın özgürlüğü penceresinden anlatan filmde Meryl Streep, Tom Hanks ve Sarah Paulson baş rolde. Filmin yönetmeni ise Steven Spielberg.

Tom Hanks’in Washington Post’un efsanevi yayın yönetmeni Ben Bradlee’yi canlandırdığı film en iyi kadın oyuncu ve en iyi film dalında Oscar’a aday oldu.

50 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 193 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

İlgili Haber: The Post (2017)

The Post-2017-Trailer
tom_hanks_filmleri
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri
5.Mahallede Güzel Bir Gün(A Beutiful Day in the Neighborhood)-2019

Tom Hanks’in efsanevi televizyon programcısı Fred Rogers’a hayat verdiği film. Çalıştığı dergi için Fred Rogers’la röportaj yapma görevi alan bir gazetecinin hikayesi. Ailevi sorunları, öfke problemleri yaşayan genç gazeteci, Fred Rogers’la yaptığı görüşmelerde hayatını sorgulamaya başlar.

Baş rollerde Tom Hanks,Matthew Rhys ve Chris Cooper yer alıyor. Tom Hanks’e en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar adaylığı getiren filmi Mariell Heller yönetiyor. 25 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 67 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

İlgili Haber: Mahallede Güzel Bir Gün (2019)

Mahallede Güzel Bir Gün(A Beutiful Day in the Neighborhood)-2019-Trailer
tom_hanks_filmleri
6.Casuslar Köprüsü(Bridge of Spies)-2015

Gerçek olaylara dayanan etkileyici bir casusluk draması. Soğuk savaş döneminde Amerika’da yakalanan bir Sovyet Casusunu yine Amerikalı bir avukat savunacaktır. Avukat savunmakla kalmaz Doğu Almanya’ya giderek takas görüşmeleri de yapar.

Steven Spielberg’in yönettiği filmde senaryo Coen Kardeşler ve Matt Charman’ın elinden çıkma. Baş rollerde Tom Hanks, Mark Rylance ve Alan Alda yer alıyor. Mark Rylance’ın en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını aldığını da hatırlatalım. Filmin IMDB notu:7,6.

40 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 165 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

bridge_of_spies
Casuslar Köprüsü(Bridge of Spies)-2015
Casuslar Köprüsü(Bridge of Spies)-2015-Trailer
tom_hanks_filmleri
7.Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998

Gerçekçi savaş sahnelerine sahip II.Dünya Savaşı filmi. Adeta yıldızlar topluluğu olan filmin baş rollerinde Tom Hanks,Tom Sizemore,Edward Burns,Matt Damon ve Ted Danson yer alıyor.

3 kardeşi savaşta ölen Er Ryan’ı cepheden alıp güvenli bir yere götürmekle görevli bir timin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yönetirken senaryosu Robert Rodat tarafından yazıldı. En iyi yönetmen de dahil olmak üzere 6 dalda Oscar alan filmin IMDB puanı: 8,6.

70 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 482 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

saving_private_ryan
Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998
en_iyi_2_dunya_savasi_filmleri
En İyi II.Dünya Savaşı Filmleri
Er Ryan’ı Kurtarmak(Saving Private Ryan)-1998-Trailer
tom_hanks_filmleri
8.Yeni Hayat(Cast Away)-2000

Görevine son derece bağlı bir kargo firması yöneticisi, kendi şirketinin uçağının okyanusa düşmesiyle ıssız bir adada mahsur kalır. Adadaki yaşam ve kurtulma mücadelesi üzerine neredeyse epik bir film.

Baş rollerde Tom Hanks, Helen Hunt ve Paul Sanchez yer alırken filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis yaptı. En iyi erkek oyucu ve en iyi ses dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı:7,8.

90 milyon dolara mal olan film, toplamda 429 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

cast_away
Yeni Hayat(Cast Away)-2000
Yeni Hayat(Cast Away)-2000-Trailer
tom_hanks_filmleri

1956 yılında California Concord’da dünyaya gelen Tom Hanks tiyatro oyunlarıyla başladığı oyunculuk kariyerine sinema ile devam etti.Dikkat çeken ilk rolleri Splash(1984) ve Big (1988)filmlerindeydi. Tom Hanks günümüzde bir Amerikan ikonu haline geldi ve filmleri dünya çapında 9,9 milyar dolar hasılat yaptı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_johnny_depp_filmleri
En İyi Johnny Depp Filmleri
jennifer_aniston
Jennifer Aniston Hayatı ve Filmleri
sinema_akimlari
Sinema Akımları ve Sinema Akımlarının En Güzel Örnekleri

Bir cevap yazın