Johnny Depp Filmleri

Johnny Depp Filmleri

Last Updated on 8 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Johnny Depp Filmleri

Johnny Depp filmleri hakkında konuşmadan önce Johnny Depp‘in hayat hikayesine biraz bakalım. Johnny Depp 9 Haziran 1963 tarihinde Owensboro, Kentucky’de doğdu.

12 yaşında gitar çalmaya başlayan Johnny Depp, 15 yaşında müzisyen olmak için okulu bıraktı. The Kids isimli müzik gurubuna dahil olan Johnny Depp, grup arkadaşının kız kardeşi Lori Anne Allison’la 1983 yılında evlendi. Ancak gurubun dağılması üzerine sinema da roller almaya başladı. Eşinin vasıtasıyla tanıştığı Nicolas Cage, sinema dünyasının kapılarının Johnny Depp’e açılmasını sağladı.

1984 yılında Elm Sokağı’nda Kabus filmiyle sinema kariyerine başlayan Johnny Depp, bir kaç filmde daha küçük rollerde beyaz perde de yer aldı. 1986 yılında ilk eşi Lori Anne’en boşandı. 1987 yılında başlayan ve ülkemizde de gösterime giren 21 Jump Street dizisiyle bir gençlik idolü oldu.

1990 yılında oynadığı Tim Burton filmi Edward Scissorhands (Makas Eller) şöhretini daha da artırdı. Oynadığı bağımsız filmler ve Tim Burton yapımları ile giderek büyük bir yıldız haline gelen Johnny Depp, 1998-2012 yılları arasında Fransız Vanessa Paradis ile birlikte oldu. Çiftin bu ilişkiden 2 çocuğu dünyaya geldi.

en_cok_oscar_kazanan_yonetmenler
En Çok Oscar Kazanan Yönetmenler

Johnny Depp 2011 yapımı The Rum Dairy filminde Amerikalı aktris Amber Heard’le tanıştı. Bu tanışıklık zamanla çalkantılı bir ilişkiye dönüştü. Johnny Depp Amber Heard çifti 2015 yılında evlendi ancak bu evlilik 2017 yılında son buldu. Boşanmanın ardından sular bir türlü durulmadı. Her iki taraf da birbirini suçlayan açıklamalar yaptı. Eşine şiddet uygulamakla ile suçlanan Johnny Depp bir çok projeden çıkarıldı. Geçtiğimiz günlerde son bulan davada aklanan Johnny Depp şimdilik kariyerini ve hayatını geri alabilmiş gibi görünüyor.

Johnny Depp 3 kez en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adayı oldu. 2003 yapımı Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, 2004 Yapımı Filnding Neverland ve 2007 yapımı Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi filmleriyle aday oldu.

Johnny Depp-Tim Burton Ortak Filmleri

Johnny Depp ve Tim Burton ilk kez 1990 yapımı Edward Scissorhands filminde birlikte çalıştılar. Bu sinema tarihinin önemli birlikteliklerinden birinin başladığı film oldu. Tim Burton ve Johnny Depp toplamda 8 filmde birlikte çalıştılar.

Film AdıYılı
Edward Scissorhands (Makas Eller)1990
Ed Wood 1994
Sleepy Hallow (Hayalet Süvari)1999
Corpse Bride (Ölü Gelin)2005
Charlie and the Chocolate Factory (Charlie’nin Çikolata Fabrikası)2005
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street2007
Alice in Wonderland (Alice Harikalar Ülkesinde)2010
Dark Shadows (Karanlık Gölgeler)2012
Johnny Depp-Tim Burton Ortak Filmleri
otomatik_portakal
Otomatik Portakal Filmi Ve Özgürlük Sınırı
johnny_depp
Johnny Depp (1988) Beyaz Saray’da Amerikan Başkanı Ronald Reagan ve First Lady Nancy Reagan ile Birlikte

En İyi Johnny Depp Filmleri ve Filmlerin Hikayeleri

10. Corpse Bride (Ölü Gelin)-2005

Johnny Depp-Tim Burton işbirliği bir animasyon filmi. 1800’lerin bir şehrinde utangaç bir damat evlilik yeminini çalışırken bunu duyan ölü bir gelin ikisinin evlendiğini zanneder. Victor Van Dort için bu durum ölüler diyarına açılan bir kapı olur. Sürpriz sonu, etkileyici senaryosu ve atmosferi ile daha çok yetişkinlere hitap den bir animasyon filmi. Tim Burton’un, Mike Johnson’la birlikte yönettiği filmde Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson ve Albert Finney baş rolde. Filmin müziklerini Tim Burton’la bir çok projeye imza atam Danny Elfman’a ait.

Stop-motion tekniğiyle çekilen film 40 milyon dolar bütçeyle çekildi ve dünya çapında 118 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB punı: 7,3. Ölü Gelin En iyi animasyon filmi dalında Oscar Ödülü’ne aday oldu.

Corpse Bride (Ölü Gelin)-2005-Trailer
johnny_depp_filmleri
Alice in Wonderland (Alice Harikalar Ülkesinde)-2010

Johnny Depp tekrar bir Tim Burton filminde. Unutulmaz çocuk kitabı Alice Harikalar Ülkesinde romanının bir uyarlaması. Filmin senaryosunu Lewis Caroll’ın romanından Linda Woolverton tarafından uyarlandı. Alice Harikalar Ülkesinde Disney Stüdyoları için çekildi.

Tim Burton’ın yönettiği filmde Mia Wasikowska, Johnny Depp ve Helena Bonham Carter baş rolde. 19 yaşında ki Alice bir İngiliz asilzadesiyle nişanlanır. Nişan partisi sırasında gelecekte ki evliliği ile ilgili düşünmek için kalabalıktan uzaklaşır. Bu sırada alışılmadık bir tavşan gören Alice bahçedeki bir deliğe düşer. Klasik romandan biraz farklı konusu ile Alice Harikalar Ülkesinde özellikle Johnny Depp’in oyunculuğu ve enerjisiyle bambaşka yerlere gidiyor ve hiç kuşkusuz en iyi Johnny Depp filmlerinden biri. En iyi kostüm ve en iyi sanat yönetimi dallarında Oscar kazanan film 200 milyon dolar bütçeyle çekildi ve dünya çapında 1 milyar 25 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 6,4.

Alice in Wonderland (Alice Harikalar Ülkesinde)-2010
alice_harikalar_ulkesinde
Alice Harikalar Ülkesinde
hollywood_un_ikonik_ciftleri
Hollywood’un İkonik Çiftleri
johnny_depp_filmleri
Blow (Beyaz Şeytan)-2001

Beyaz Şeytan( Blow) filmi; George Jung’un, Pablo Escobar liderliğindeki Medellín Karteli ile birlikte 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan kokain pazarını kurmasını anlatıyor.

Genç yaşta hayatını kaybeden Ted Demme’in yönettiği filmin senaryosunu, Bruce Porter’ın kitabından David McKenna ve Nick Cassavetes uyarladı. Johnny Depp bu role hazırlanmak için o dönem hali hazırda hapiste olan George Jung’la bir çok kez görüştü. George Jung 2014 yılında hapisten çıktı.

blow_2001
Blow (Beyaz Şeytan)-2001

Filmde baş rolleri Johnny Depp, Penélope Cruz ve Franka Potente paylaşıyor.

53 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 83 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Filmin IMDB puanı: 7,5.

Hiç kuşkusuz konusu ve oyunculukları ile en iyi Johnny Depp filmlerinden biri.

Filmi yönetmeni Ted Demme 2002 yılında henüz 39 yaşında kokain kaynaklı kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Blow filminin konusu da düşünüldüğünde son derece üzücü ve erken bir kayıp.

Blow (Beyaz Şeytan)-2001
johnny_depp_filmleri
Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street)-2007

Sweeney Todd filmi, karısını elde etmek isteyen bir hakim tarafından Avustralya’ya gönderilen Benjamin Barker’ın hikayesini anlatır. Avustralya’dan dönen Barker’ın tek isteği karısını ve kızın bu adamdan kurtarmaktır. Bu arada Mrs. Lovett isimli bir kadın da Benjamin Barker’a yardım eder. Korku, drama ve müzikal türlerine giren film Johnny Depp filmlerinin içinde farklı bir yere sahip.

Tim Burton’un yönettiği filmde, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Sacha Baron Cohen ve Timothy Spall baş rolde yer aldı. En iyi sanat yönetimi dalında Oscar Ödülü kazanan Sweeney Todd filmi toplamda 3 Oscar’a aday oldu. 50 milyon dolara bütçeyle çekilen film, dünya çapında 150 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Hiç kuşkusuz Johnny Depp’in en iyi filmlerinden biri.

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street)-2007-Trailer
johnny_depp_filmleri
Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (Pirates of the Caribbean: At World’s End)-2007

2003 yapımı Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filminin devamı olan bu filmde, Elizabeth, Will ve Kaptan Barbossa Jack Sparrow’u ölüler diyarından kurtardıktan sonra, düşmanları Davy Jones ve Lord Cutler Beckett ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush ve Jack Davenport baş rolde. Gore Verbinski’nin yönettiği filmi IMDB puanı: 7,1.

300 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 960 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Jack Sparrow belki de Johnny Depp’in en ikonik ve bilinen rolü. Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu serinin en iyi filmi olmasa da, serinin ruhunu yakalayan bir yapım. Ayrıca Keira Knightley ve Orlando Bloom’un rol aldığı son Karayip Korsanları filmi.

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (Pirates of the Caribbean: At World’s End)-2007-Trailer
johnny_depp_filmleri
Gilbert Grape’i Ne Yiyor? (What’s Eating Gilbert Grape)-1993

Johnny Depp’in gençlik yıllarından bir klasik. Küçük bir kasabada yaşayan genç bir adam, kendi mutluluğunun peşinden gitmeye çalışırken, bir yandan da zihinsel engelli küçük kardeşi ve aşırı kilolu annesine bakmakta zorluk yaşar. Filmin yönetmenliğini Lasse Hallström yaparken, filmin senaryosu Peter Hedges’in aynı adlı romanına dayanıyor. Filmde Johnny Depp dışında Leonardo DiCaprio, Juliette Lewis ve Mary Steenburgen rol alıyor. Johnny Depp’in güçlü bir dram oyunculuğu çıkardığı filmin IMDB puanı:7,7.

Film yaklaşık 11 milyon dolar bütçeyle çekildi. Küçük kardeşi Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığını hatırlatalım.

Gilbert Grape’i Ne Yiyor? (What’s Eating Gilbert Grape)-1993-Trailer
johnny_depp_filmleri
Hayalet Süvari(Sleepy Hollow)-1999

Washington Irving’in The Legend of Sleepy Hollow hikayesine dayanan filmde, başsız süvari küçük bir kasabaya musallat olması ve genç polis memuru Ichabod Crane’in olayı araştırması anlatılıyor. tim Burton’un yönettiği filmin senaryosu, Kevin Yagher ve Andrew Kevin Walker’a ait. Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson, Christopher Walken ve Michael Gambon baş rolde. Gizem-gerilim türündeki film, gotik atmosferi ve ilginç konusuyla Johnny Depp filmlerinin en iyilerinden biri.

100 milyon dolara mal olan film, 206 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,3.

Hayalet Süvari(Sleepy Hollow )-1999-Trailer
johnny_depp_filmleri
Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı(Pirates Of The Caribbean: Dead Man’s Chest)-2006

Bir çok Karayip Korsanları hayranı için serinin yeterince değer görmemiş filmi Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı’dır. Jack ve Elizabeth düğün hazırlıkları yaparken, Jack Sparrow’un, efsanevi Uçan Hollandalı’nın kaptanı Davey Jones’a kan borcu olduğu ortaya çıkınca işler karışmaya başlar. Sparrow bu borçtan kurtulmazsa ölene dek Uçan Hollandalı’nın kölesi olarak kalacaktır. Gore Verbinski’nin yönettiği filmde, Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom, Bill Nighy ve Jack Davenport baş rolde.

225 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 1 milyar 66 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,3. En İyi Johnny Depp filmlerinden biri .

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı(Pirates Of The Caribbean: Dead Man’s Chest)-2006-Trailer
johnny_depp_filmleri
Makas Eller (Edward Scissorhands)-1990

Bir bilim adamı ellerini tamamlayamadan öldüğünde, Edward’ın elleri yerinde makas yer alır. Toplumdan dışlanmış bir şekilde hayatına devam eden Edward’ın talihi, bir pazarlamacıyla tanışıp, O’nun evinde yaşamaya başlayınca değişir.

Tim Burton’ın yönettiği bu kült filmin senaryosu da Tim Burton ve Caroline. Thompson’a ait. Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall, Vincent Price ve Alan Arkin baş rolde.

20 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 86 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,9.

Filmin konusu yönetmen Tim Burton’ın henüz ergen bir çocukken yaptığı çizimden ilham aldı. Tim Burton ve Johhny Depp’in uzun arkadaşlıklarının başladığı filmi aynı zamanda Makas Eller. Depp ve Burton bu filmde tanışıp arkadaş oldular ve sinema tarihine geçen bir çok filme birlikte imza attılar. Film en iyi makyaj dalında Oscar Ödülü’ne aday oldu.

Makas Eller (Edward Scissorhands)-1990-Trailer
johnny_depp
Makas Eller (Edward Scissorhands)-1990
johnny_depp_filmleri
kafa_karistirici_filmler
Sinema Tarihinin En Kafa Karıştırıcı Filmleri
Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (Pirates Of The Caribbean: The Curse Of The Black Pearl)-2003

Karayip Korsanları efsanesinin başladığı film. Demirci Will Turner, valinin kızına aşıktır. Elizabeth isimli bu genç kız ise korsanların eline düşer. Will, Elizabeth’i kurtarmak için egzantrik korsan Jack Sparrow’la iş birliği yapar.

Gore Verbinski’ninn yönettiği filmde, Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley ve Geoffrey Rush baş rolde. Film en iyi erkek oyuncu (Johnny Depp) dahil olmak üzere toplam 5 Oscar Ödülü’ne aday oldu.

140 milyon dolara mal olan film, 654 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Kült bir serinin başlangıcı olması dışında Johnny Depp’in en iyi filmlerinden biri.

Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (Pirates Of The Caribbean: The Curse Of The Black Pearl)-2003-Trailer

Bu listede olmasa da tavsiye edebileceğimiz iki Johnny Depp filmi daha var. İlki Tim Borton’la birlikte çalıştığı kült yönetmen Ed Wood’un hayatını anlatan Ed Wood (1994) filmi ve Minamata (2020).

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
johnny_depp_in_favori_kitaplari
Johnny Depp’in Favori Kitapları
minamata_johnny_depp
Minamata-Johnny Depp’in Beklenen Filmi
dunya_sinemasinin_en_iyi_100_filmi
Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi
En İiy Johnny Depp Filmleri

Bir cevap yazın