Johnny Depp’in Favori Kitapları

Johnny Depp’in Favori Kitapları

Johnny Depp’in Favori Kitapları. Dünyaca ünlü film yıldızı Johnny Depp edebiyat merakı ile de tanınıyor. Özel hayatında bir çok yazarla yakın dostluk kuran Johnny Depp özellikle Hunter S.Thompson’la yakın arkadaştı. Aynı zamanda nadir kitap koleksiyoncusu da olan Johnny Depp, Harper Collins kitap evi ve kendi film şirketi Infinitum Nihil aracılığıyla kitap yayıncılığı ile de ilgileniyor.

benim_hikayem_michelle_obama
Benim Hikayem-Michelle Obama

Johnny Depp’in Favori Kitapları

  • The People’s Act of Love (Melekler Tarikatı) – James Meek, Ülkemizde çok tanınmayan Britanya’lı yazar James Meek’in ilginç kitaplarından biri. Dilimize Melekler Tarikatı ismiyle çevrilen roman Johhny Depp’in favori kitaplarından biri. 1919 Rus İç Savaşı sırasında geçen kitap, yıllar öncesindeki bir zamanı anlatmasına rağmen çok çağdaş bir roman.
  • In the Hand Of Dante- Nick Tosches, 2019 yılında hayatını kaybeden gazeteci-yazar Nick Tosches’un en bilinen romanlarından biri. Ülkemizde basımı bulunmayan roman 14.yüzyılda Sicilya İtalya’da Dante Alighieri ve 2001 yılında yazar Nick Tosches’in kurgusal bir versiyonunun iki ayrı hikayesini anlatıyor.
  • The Wilderness Warrior: Theodore Roosevelt and the Crusade for AmericaDouglas Brinkley, Ney York Times’ın en çok satan tarihçi yazarı Douglas Brinkley’den önemli bir biyografi. Amerikan Başkanı Theodore Roosevelt’in hayat hikayesi. Roosevelt sadece başkan değil, aynı zamanda kuş gözlemcisi ve doğa bilimciydi.
  • The Ginger Man (Zencefil Adam)- J. P. Donleavy, İrlanda’lı yazar J. P. Donleavy’den biyografik izler taşıyan bir roman. Yazarın ilk romanı olan eserde, Dublin’de Trinity College’de Hukuk okuyan Sebastian Dangerfield’in hayatından kesitler anlatılıyor.
  • Fierce Invalids Home from Hot Climates-Tom Robbins, Ülkemizde çok tanınmayan bir başka Amerikalı yazar olan Tom Robbins’in 2000 yılında basılan romanı. Hükümet için çalışan anarşist bir adam bir rahibeye aşık olur. Tom Robbins’in Parfümün Dansı isimli romanının ise Türkçe baskısı mevcut.
  • On The Road (Yolda)- Jack Kerouac, Beat kuşağının önde gelen yazarlarından Jack Kerouac‘ın en bilinen kitabı. Ülkemizde de bir çok kitabı basılan yazar ve Yolda kitabıyla ilgili ayrıntılar için linke tıklayabilirsiniz…
  • The Master and Margarita (Usta ile Margarita)- Mikhail Bulgakov, 1930’larda bir parkta oturup İsa’nın varlığını sorgulayan iki yazarın yanına bir adam yanaşır. Geleceği görebilen Woland isimli bu adam aslında Sovyet toplumuna gönderilen Şeytan’ın ta kendisidir. 1891 yılında Kiev’de doğan Bulgakov roman ve tiyatro oyunları yazdı. Tıp fakültesini bitiren sanatçı hekimlikte yaptı. “Genç Bir Doktorun Anıları” kitabı hekimlik deneyimlerini de içerir. 1930’lar da kitapları yasaklanan Bulgakov 1940 yılında Moskova’da böbrek rahatsızlığından hayatını kaybetti.
  • The Rum Diary (Rom Günlükleri)- Hynter S.Thompson, Gonzo* türü gazeteciliği yaratan ünlü gazeteci ve yazar Hunter S.Thompson’ın romanında Eisenhower döneminde iş bulamayan bir gazeteci Porto Rico’da bir gazetede iş bulur. Porto Rico’nun yerel içkilerinden olan rom içkisine tutkuyla bağlanan gazeteci, bölgede iş yapan bir Amerikalı’nın nişanlısına aşık olur. Hunter S.Thompson’ın 1961 yılında yazdığı ancak 1998 yılında Johnny Depp’in çabalarıyla basılan roman, 2011 yılında Johnny Depp’in baş rolünde olduğu bir filme de dönüştü.
paulo_coleho_nun_onerdigi_kitaplar
Paulo Coelho’nun Önerdiği Kitaplar

Hunter S.ThompsonIn hayatından da biraz bahsedelim. Hunter Stockton Thompson 1937 yılında Kentucky’de doğdu. Amerikan Hava Kuvvetleri’nde bir süre görev yaptıktan sonra, spor editörü olarak gazetecilik yapmaya başladı. 1960’lı yıllarda Porto Rico’da bir gazetede çalışmaya başladı. The Rum Diary ve Prince Jellyfish romanlarını bu dönemde yazdı. Daha sonra Amerika’ya dönen Thompson yazdığı makalelerle başarı elde etti. 1970’li yıllarda büyük başarı elde eden  Fear and Loathing in Las Vegas (Las Vegas’ta Korku ve Nefret) yayınlandı. 2005 yılında kendini vurarak öldüren Thompson, hayatı boyunca ciddi miktarda alkol ve uyuşturucu kullandı. Ölümünden sonra cenaze törenini yakın arkadaşı Johnny Depp organize etti. Ayrıca 1998 yılında Vegas’ta Korku ve Nefret isimli romanı yönetmenliğini Terry Gilliam’ın yaptığı bir filme çekildi. Filmin baş rolünde Johnny Depp rol aldı.

*Gonzo Gazeteciliği Hunter S.Thompson’la özdeşleşen bir gazetecilik türü. İlk kez 1970 yılında Birleşik Devletler’de ortaya çıkan gazateciliğin objektif olmak gibi bir iddiası yoktur. Çoğunlukla politik olan makalelerde eğlenceli bir üslup kullanılır. Gonzo kelimesi de alkole ilintilidir. Boston’da yaşayan İrlandalılar’ın argosunda Gonzo, büyük içki maratonu sonrası sızmayıp ayakta kalan kişiye denir.

dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları
hunter_s_thompson
Hunter S.Thompson
jack_kerouac
Jack Kerouac
mihail_bulgakov
Mihail Bulgakov
20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

elon_musk_in_onerdigi_20_kitap
Elon Musk’ın Önerdiği 20 Kitap
en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar
beyni_gelistiren_kitaplar
Beyni Geliştiren Kitaplar

Bir cevap yazın