Benim Hikayem-Michelle Obama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
benim_hikayem_michelle_obama

Last Updated on 16 Mayıs 2023 by Aslıhan Demiralay

Benim Hikayem-Becoming

Benim Hikayem Birleşik Devletler’in 2 dönem First Lady’si olan Michelle Obama’nın ilginç ve ilham verici hayat hikayesini anlatan bir biyografi kitabı.

Amerika’nın ilk siyahi başkanının eşi olan, ilk siyahi First Lady olan Michelle Obama aynı zamanda Princeton ve Harvard mezunu bir avukat. Michelle Obama Türkçe’ye Benim Hikayem olarak çevrilen Becoming orijinal isimli kitabında doğumundan itibaren, hayatını, ailesini, eğitimini, eşi Barack Obama’yla tanışmasını ve başkanlık dönemini anlatıyor.

Chicago’nun orta bir mahallesinde Michelle Robinson ismiyle doğan Obama, iki çocuklu MS hastası bir babanın kızı. Büyüdüğü mahalle zamanla beyazların ayrılmasıyla beraber, giderek daha fazla tek tip insanın yaşadığı bir yere dönüşürken, Michelle Obama ve abisi dar gelirlerine rağmen, iyi bir eğitim almanın ve kendini yetiştirmenin önemini kavramış gençler olarak Princeton Üniversitesi’ne kabul edilme başarısı gösterirler.

benim_yolum
Michelle Obama Let’s Move! Hareketi İçin Yoga Yaparken-2014

Michelle Obama’nın Benim Hikayem kitabında Amerika’da siyah olmak, Amerika’da kadın olmak ve Amerika’da siyah bir kadın olmak hakkında belki de bu coğrafyada düşünmediğimiz sorunları öğrenme imkanı buluyoruz.

en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları

Kendini hatasız biri gibi göstermeden, mükemmelleştirmeden insanı yanlarına vurgu yapan Michelle Obama, aslında hikayesiyle de bir çok kişiye ilham kaynağı olabilecek bir kadın. Yılmadan çalışmak ve eğitimin insan hayatını dönüştürmesi üzerine alınacak dersler kitapta bolca var.

Özellikle ülkemizde son yıllarda kız çocuklarının eğitim almasını istemeyenler, genç kızların bağımsız ve seçme hakkına sahip bireyler olmasını engellemek için de mücadele ediyorlar. Benim Hikayem kitabı da eğitimli, ekonomik özgürlüğe sahip bir kadının, hayatta ki seçimlerini okuma fırsatını veriyor okurlarına.

Eşi Barack Obama Başkan olduktan sonra ise Michelle Obama kararlı ve eğitimli bir kadın olarak, gençlik obezitesi, liderlik programlarının başlatılması, asker ailelerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi vatandaşların hayatını direkt olarak etkileyecek girişimleri başlatırken, ülkesini de yurt dışı gezilerinde başarıyla temsil etmeyi başarmış bir First Lady. Elindeki imkanları alışveriş, çevrenin zenginleştirilmesi, günlük politik çıkarlar gibi meseleler için kullanmayan bir başkan eşinin yaratabileceği farklılığı gözler önüne seren bir kitap.

becoming_michelle_obama
Obama Ailesi-2011

Kitapta Başkan ve eşinin basınla ve yok edici muhalefetle mücadelesini, bir kadının hem çalışıp, hem ailesiyle bir arada olma çabasını ve kadınların üzerinde ki mükemmellik baskısını okuyup bir kez daha anlama fırsatı buluyoruz.

Michelle Obama’nın hayat hikayesi yaşamına yön vermek isteyen bir çok kişiye ilham kaynağı olabilecek bir kitap.

Michelle Obama Kimdir?

michelle_ve_barack_obama
Michelle ve Barack Obama

Michelle Obama, Michelle Robinson adıyla 17 ocak 1964 tarihinde Chicago’nun alt-orta gelirli bir mahallesinde doğdu. Babası belediyede görevli bir mavi yakalı annesi ise iki çocuklarına bakan bir ev hanımıydı.

Babası Fraser Robinson yıllarca MS hastalığıyla mücadele ederken, aile Michelle ve abisi Craig’e iyi bir yaşam sağlamak için uğraştı. Hem Craig, hem de Michelle Amerika’nın en önemli üniversitelerinden Princeton’dan mezun olurken, Michelle Obama daha sonra Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitim aldı. Bir süre avukat olarak çalışan Michelle Obama, daha sonra eğitimini toplum yararına kuruluşlar için kullandı. Bu arada Barack Obama ile tanışıp evlenen Michelle Obama, gençlerin daha iyi eğitim alması ve sağlık politikalarını yaygınlaştırmak için çalışan kurumlarda görev aldı. Michelle-Barack Obama çiftinin Malia Ve Sacha isimli iki kız çocuğu bulunuyor.

“Mükemmel olmak değil mesele. Sonunda kendinizi nerede bulduğunuzda değil. Asıl mesele insanların sizi görüp duymasında, kendi otantik sesinizi kullanmanızda. Başkalarını tanıyıp duymaya hazır olmak bir erdemdir. Benim için kendini gerçekleştirmek budur.”

Michelle Obama-Benim Hikayem

benim_yolum

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

elon_musk_in_onerdigi_20_kitap
Elon Musk’ın Önerdiği 20 Kitap
en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir