En İyi Biyografi Kitapları

en_iyi_biyografi_kitaplari

İyi yazılmış bir biyografi çoğu zaman hakkında yazıldığı kişinin dünyasına götürür bizi.Kitap bittiğinde o kişiyi tanıdığımızı hatta tanıştığımızı düşünmeye başlarız bazen.Tabi bütün biyografiler için geçerli değil bu kişiyi çok kötü ya da olmadığı gibi bir tanıtan yada tanıtmaya çalışan kitaplarda vardır.Kişisel olarak Gore Vidal’ın Lincoln kitabını okuduğumda Lincoln’u,çevresini ,eşini ,sekreterini tanıyor gibi hissettim.O derece canlı ve akıcı bir kitaptı ki Amerikan İç Savaşını bile görmüş gibiydim.Bu kadar önemli olduğu için en iyi biyografi kitapları listesi yapma gereği duydum.

Annemin Öğrettiği Şarkılar-Marlon Brando

Marlo Brando’nun Robert Lindsey’le birlikte kaleme aldığı kitapta çocukluğundan itibaren yaşadıkları ,annesi ve babasıyla sorunlu ilişkisi tiyatro çalışmaları,sinemaya geçişi akıcı bir dille anlatılıyor.Sinema dünyasından arkadaşlıkları özellikle çok ilginç anektodlara sahip.Gençliğin idolü James Dean’in Marlon Brando’yu örnek alması,kadın oyuncularla ilişkilerini dürüstçe ve sansürsüz anlatan Brando aynı şeffaflığı bir dönem gazete haberlerinden düşmeyen çocukları için göstermemeyi tercih etmiş. Sadece oyuncunun hayatı değil sinema tarihi açısından da okunmaya değer bir kitap.

marlon_brando
Annemin Öğrettiği Şarkılar-Marlon Brando

1924 yılında Omaha’da doğan oyuncu annesinin de teşvikiyle oyunculuk eğitimi aldı. Actors Studio’da çalışmalarda bulundu. Lee Strasberg ve Stella Adler’le çalıştı.Önce tiyatroda başarı kazandı ve sonra sinemaya geçiş yaptı.İlk dönemlerinde Elia Kazan ile yaptığı çalışmalar büyük beğeni kazandı.

1955 yılına Rıhtımlar Üzerinde(on the Waterfront) filmi ile Oscar kazandı.Baba (the Godfather) filmi ile ikinci kez Oscar kazandı ancak kızıl derililere yapılanları protesto etmek için ödülü reddetti.8 kez Oscar’a aday olan Brando 2004 yılında ardında bir çok kült film ve azınlık hakları için çalışmış bir adamın mirasını bırakarak hayata gözlerini yumdu.

*

Frida-Hayden Herrera

Aykırı ressam Frida Kahlo’nun hayatına derinlikli bir bakış.Sanat tarihçisi olan yazar Hayden Herrera özellikle Latin Amerika sanatı üzerine bir uzman.Kitap Frida’nın hayatını anlatmakla kalmayıp O’nun eserleri hakkında eleştirel açıklamalarıyla sadece bir biyografi kitabı değiş aynı zamanda bir sanat kitabı.2002 yılında beyaz perdeye uyarlanan eserde Frida’yı Salma Hayek canlandırıken büyük aşkı ve eşi Diego Rivera’yı Alfred Molina oynadı.En iyi müzik makyaj dalında Oscar alan film için ayrıntılı bilgi:https://www.imdb.com/title/tt0120679/?ref_=nv_sr_srsg_0

frida_hayden_herrera
Frida -Hayden Herrera

1907 ‘de Mexico City’de doğan Frida Kahlo Aiman asıllı bir baba ve Meksika yerlisi bir annenin çocuğuydu.Babası başarılı bir fotoğrafçıydı ve kızını sanat konusunda cesaretlendirdi.Annesi ise iyi eğitim almamış bir kadındı ve son derece dindardı.6 yaşında çocuk felci geçirdi ve sol bacağında bir deformasyon gelişti.Ancak tedavisi iyi sonuç vermeye başladı ve 14 yaşında tıp eğitimi almak için son derece prestijli bir okula kaydoldu.Fakat 1925 yılında geçirdiği bir trafik kazası ciddi şekilde yaralanmasına ve bütün hayatının değişmesine neden oldu.Toplamda 32 ameliyat geçirmesine sebep olan kazadan sonra hayatını gözden geçirmeye başladı ve resim üzerine yoğunlaştı.

1927 yılında daha önceden tanıştığı ressam Diego Rivera’yla bir ilişkiye başladı. Kendinden 20 yaş büyük ressamla 1929 yılında evlendi. Aynı zamanda komünist parti üyesi de olan Frida ,Troçki ülkesinden kaçtığında O’nu evinde ağırladı.Melankoli,hastalıklar,aldatılma,eşi ile boşanması ve tekrar evlenmesi merkezinde geçen hayatında tabloları çok başarılı oldu ve tüm dünyadan alıcılar buldu.1954 yılında hastalıklarından kaynaklı sebepler yüzünden genç yaşta henüz 47 yaşında hayatını kaybetti.

*

Akıl Oyunları-Sylvia Nasar

John Forbes Nash’in inanılmaz hayat öyküsünü anlatan kitap.Aynı zamanda ekonomist olan Sylvia Nasar tarafından yazılan eser bu büyük dahinin yaşamına ışık tutuyor.Özellikle Nash’i genç kuşaklara tanıtması açısından da son derece önemli.2001 yılında Ron Howard yönetiminde beyaz perdeye uyarlanan kitap 8 dalda Osca’a aday olurken en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo dallarında ödülü aldı.Fakat filmle ilgili ilk eleştri bizzat Jıhn Nash’ten geldi. Nash filmin hayatını tam olarak yansıtmadığını bazı değişiklikler olduğunu söyledi.Filmin imdb notu:8.2.

a_beautiful_mind_sylvia_nasar
Akıl Oyunları-Sylvia Nasar

1928 yılında Virginia’da doğan matematikçi. Babası elektrik mühendisi,annesi ise öğretmendi. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Mellon Üniversitesi’nde tamamlayan Nash 21 yaşında yazdığı teziyle 1994 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazandı.1958 yılında şizofreni belirtileri göstermeye başladı.Bir kaç yıl akıl hastanesinde yattı ve 1970’lerden itibaren mucizevi bir şekilde iyileşmeye başladı.2015 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

*

Yabana Doğru-Jon Krakauer

Toplumun değerlerinin dışında bir hayat yaşamak isteyen Christopher McCandless’ın hüzünlü ve bir o kadar ilham verici yaşam öyküsü. Kendisi Everest’e tırmanan bir yazar olan Jon Krakauer bu kitabı 1996’da yazdı.Aynı isimli 2007 yapımı bir filme de konu oldu.Filmi usta aktör Sean Penn yönetirken Emile Hirsch,Vince Vaughn ve Catherine Keener rol aldı. Eddie Vedder’in unutulmaz müzikleriyle zenginleşen film en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kurgu dalında Oscar’a aday oldu.Filmin imdb notu:8.1.

into_the_wild_jon_krakauer
Yabana Doğru-Jon Krakauer

1968 yılında El Segundo’da doğan Christopher McCandless antropoloji üzerine lisans eğitimi aldı.Banka hesabındaki 25 bin doları bir vakfa bağışladı ve Meksika ve Amerika’nın güneyinde otostop çekerek gezmeye başladı.Bu gezileri 2 yıl kadar sürdü.Sonrasında asıl isteği olan Alaska gezisine çıktı.Yine otostop yaparak sırt çantasıyla Alaska’ya ulaştı.Terk edilmiş bir otobüs içinde yaşamaya başladı.Bıraktığı notlardan bu otobüste 112 gün yaşadığı anlaşılan McCandless,yediği bir bitkiden zehirlenerek 24 yaşında hayatını kaybetti. “Happiness is only real when shared“sözüyle akıllara kazınan kişilik.

*

Churchill-Martin Gilbert

Holokost ve yahudi tarihi üzerine uzmanlaşmış tarihçi Martin Gilbert’ın yazdığı çok önemli eser.1232 sayfalık tuğla kalınlığında ki kitap efsanevi politikacı Churchill’in hayatına ayrıntılı bir bakış.

churchill_martin_gilbert
Churchill-Martin Gilbert

1894 yılında Oxfordshire’da doğan Churchill ,genç bir delikanlıyken orduya katıldı. Boer Savaşı’nda yaralandı ve ülkesine döndü daha sonra askerliği bırakarak milletvekili seçildi.Önce denizcilik bakanı oldu ancak Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ordusunun başarısızlığı nedeniyle politik hayatı sekteye uğradı.1940’da başbakan oldu .II.Dünya savaşındaki başarılı politikalarıyla efsanevi bir kişilik haline geldi.1965 yılında 91 yaşında hayatını kaybetti.

*

Kayıp Şehir Z-David Grann

Efsanevi kaşif Percy Fawcett’in izinde bir macera.New Yorker yazarı David Grann,Fawcett’in gezisine ait bir günlük bulduktan sonra aynı geziye çıkarak gizemi çözmeye çalışır .David Grann’in kitabı 2016 yapımı bir filme de uyarlandı.Yapımcılığını Brad Pittİn yaptığı filmi James Gray yönetti.Baş rollerde Charlie Hunman,Robert Pattison ve Sienna Miller oynadı. imdb puanı:6.6

the_lost_city_of_z_david_grann
Kayıp Şehir Z-David Grann

1867 yılında Torquay Devon’da doğan Percy Fawcett haritacı,kaşif ve gezgin olarak adlandırılabilecek efsanevi kişilik.Orduda görev aldı ve bir haritalandırma görevi için Güney Amerika’ya gitti bu sırada El Dorado efsanesinden etkilenerek kayıp bir medeniyetin peşine düştü.1921 yılında yanına oğlunu ve yakın bir arkadaşını da alarak bu keşif gezisine çıktı.Aradığı uygarlığa Z adını verdi.1925 yılından sonra bu üç kişiden de haber alınamadı.Brezilya Haklarında bir çok efsane çıktı ve yerliler tarafından öldürüldükleri düşünüldü,en son Brezilya ormanlarında oldukları düşünülüyordu. Percy Fawcett’ın ünlü film karakteri Indiana Jones’a ilham vermiştir.

*

Ormandaki Yabancı-Michael Finkel

Modern yaşamdan kaçma hayaline adanmış bir başka kitap. Christopher Knight 1986 yılında kendi başına yaşamaya karar vermiş ve 27 yıl boyunca North Pond ve Maine ormanlarında zamanını hiç kimseyle teması olmadan geçirdi.Yazar Finkel Knight’ın bu inanılmaz macerasını akıcı bir dille aktarır.

the_stranger_in_the_woods_michael_finken
Ormandaki Yabancı-Michael Finken

1965 yılında doğan Christopher Knight 1986 yılında ormanda yaşamaya başladığında sadece 20 yaşındaydı.Kimseye bundan bahsetmeden ormana gitti.İlginç olan ise ailesinin O’nun hakkında hiç bir zaman polise kayıp ihbarında bulunmamasıydı.Bir komşuları 40 yıllık komşuluk dönemlerinde Knight’in annesiyle sadece bir kaç kelime konuştuklarını söyledi.Bu 27 yıl boyunca ihtiyaçlarını ormandaki kabinlerden çalarak giderdi.Şubat 2013’de bir balıkçı ve oğlu tarafından kampı keşfedildi ve 2 ay sonra polis tarafından yakalandı ve hırsızlık yüzünden hapse mahkum edildi.Daha sonra serbest bırakıldı ve kardeşi ile birlikte bir iş buldu.

***

En iyi biyografi kitapları listesi tekrar tekrar farklı kitaplarla yapılabilir.Daha sonra tekrar bu başlıkta görüşmek üzere.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunlarda hoşunuza gidebilir:

olmeden_once_okunacak_kitaplar
ölmeden Önce Okunacak Kitaplar
en_iyi_politik_kitaplar
En İyi Politik kitaplar
en_iyi_latin_amerika_romanlari
Latin Amerika’yı Anlatan En İyi Romanlar
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
kitap_onerileri
Kitap Önerileri
jack_kerouac_yolda
Jack Kerouac

Yorum Yaz