En İyi Biyografi Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_biyografi_kitapları

Last Updated on 19 Eylül 2023 by Aslıhan Demiralay

En iyi biyografi kitapları. İyi yazılmış bir biyografi kitabı, hakkında yazılan kişinin dünyasına götürür. Yerli, yabancı listeleri tarayarak hazırladığımız en iyi biyografi kitapları.

Biyografi Kitapları

1.Annemin Öğrettiği Şarkılar(Songs My Mother Taught Me)-Marlon Brando

Efsanevi sinema yıldızı Marlon Brando‘nun Robert Lindsey’le birlikte kaleme aldığı kitapta çocukluğundan itibaren yaşadıkları, annesi ve babasıyla sorunlu ilişkisi tiyatro çalışmaları, sinemaya geçişi akıcı bir dille anlatılıyor. Sinema dünyasından arkadaşlıkları özellikle çok ilginç anektotlara sahip. Gençliğin idolü James Dean’in Marlon Brando’yu örnek alması, kadın oyuncularla ilişkilerini dürüstçe ve sansürsüz anlatması kitabın artı yönü. Brando aynı şeffaflığı bir dönem gazete haberlerinden düşmeyen çocukları ve evlilikleri için göstermemeyi tercih etmiş. Sadece oyuncunun hayatı değil sinema tarihi açısından da okunmaya değer bir kitap. En iyi biyografi kitapları listesinin en ilginç kitaplarından.

marlon_brando
Marlon Brando
mmarlon_brando_annemin_ogrettigi_sarkilar
Annemin Öğrettiği Şarkılar(Songs My Mother Taıght Me)-Marlon Brando

1924 yılında Omaha’da doğan oyuncu annesinin de teşvikiyle oyunculuk eğitimi aldı. Actors Studio’da çalışmalarda bulundu. Lee Strasberg ve Stella Adler’le çalıştı. Önce tiyatroda başarı kazandı ve sonra sinemaya geçiş yaptı. İlk dönemlerinde Elia Kazan ile yaptığı filmler büyük beğeni kazandı.

Marlon Brando 1955 yılına Rıhtımlar Üzerinde(On the Waterfront) filmi ile Oscar kazandı. Baba (the Godfather) filmi ile ikinci kez Oscar kazandı ancak kızıl derililere yapılanları protesto etmek için ödülü reddetti. 8 kez Oscar’a aday olan Brando 2004 yılında ardında bir çok kült film ve azınlık hakları için çalışmış bir adamın mirasını bırakarak hayata gözlerini yumdu.

biyografi_kitaplari
kurtara_mesafesi_samanta_schweblin
Kurtarma Mesafesi-Samanta Schweblin

2.Frida-Hayden Herrera

Aykırı ressam Frida Kahlo’nun hayatına derinlikli bir bakış. Sanat tarihçisi olan yazar Hayden Herrera özellikle Latin Amerika sanatı üzerine bir uzman. Kitap Frida’nın hayatını anlatmakla kalmayıp, O’nun eserleri hakkında eleştirel açıklamalarıyla sadece bir biyografi kitabı değil aynı zamanda bir sanat kitabı. 2002 yılında beyaz perdeye uyarlanan eserde Frida’yı Salma Hayek canlandırırken büyük aşkı ve eşi Diego Rivera’yı Alfred Molina oynadı.

Frida Kahlo
en_iyi_bilim_kurgu_kitaplari
En İyi Bilim-Kurgu Romanları

1907’de Mexico City’de doğan Frida Kahlo Alman asıllı bir baba ve Meksika yerlisi bir annenin çocuğuydu. Babası başarılı bir fotoğrafçıydı ve kızını sanat konusunda cesaretlendirdi. Annesi ise iyi eğitim almamış bir kadındı ve son derece dindardı. Frida 6 yaşında çocuk felci geçirdi ve sol bacağında bir deformasyon gelişti. Ancak tedavisi iyi sonuç vermeye başladı ve 14 yaşında tıp eğitimi almak için son derece prestijli bir okula kaydoldu. Fakat 1925 yılında geçirdiği bir trafik kazası ciddi şekilde yaralanmasına ve bütün hayatının değişmesine neden oldu. Toplamda 32 ameliyat geçirmesine sebep olan kazadan sonra hayatını gözden geçirmeye başladı ve resim üzerine yoğunlaştı.

1927 yılında daha önceden tanıştığı ressam Diego Rivera’yla bir ilişkiye başladı. Kendinden 20 yaş büyük ressamla 1929 yılında evlendi. Aynı zamanda komünist parti üyesi de olan Frida, Troçki ülkesinden kaçtığında O’nu evinde ağırladı. Melankoli, hastalıklar, aldatılma, eşi ile boşanması ve tekrar evlenmesi merkezinde geçen hayatında tabloları çok başarılı oldu ve tüm dünyadan alıcılar buldu.1954 yılında hastalıklarından kaynaklı sebepler yüzünden genç yaşta henüz 47 yaşında hayatını kaybetti.

Hayden Herrera’nın Frida kitabı en iyi biyografi kitaplarından biri.

biyografi_kitaplari
68_yillik_kitap_kulubunun_hikayesi
68 Yıllık Kitap Kulübünün Hikayesi
3.Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)-Sylvia Nasar

John Forbes Nash’in inanılmaz hayat öyküsünü anlatan kitap. Aynı zamanda ekonomist olan Sylvia Nasar tarafından yazılan eser bu büyük dahinin yaşamına ışık tutuyor. Özellikle Nash’i genç kuşaklara tanıtması açısından da son derece önemli. 2001 yılında Ron Howard yönetiminde beyaz perdeye uyarlanan kitap 8 dalda Osca’a aday olurken en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo dallarında ödülü aldı. Fakat filmle ilgili ilk eleştiri bizzat John Nash’ten geldi. Nash filmin hayatını tam olarak yansıtmadığını bazı değişiklikler olduğunu söyledi.

1928 yılında Virginia’da doğan matematikçi. Babası elektrik mühendisi, annesi ise öğretmendi. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Mellon Üniversitesi’nde tamamlayan Nash 21 yaşında yazdığı teziyle 1994 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazandı. 1958 yılında şizofreni belirtileri göstermeye başladı. Bir kaç yıl akıl hastanesinde yattı ve 1970’lerden itibaren mucizevi bir şekilde iyileşmeye başladı. 2015 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

john_forbes_nash
John Forbes Nash (1951)
biyografi_kitaplari
4.Yabana Doğru (Into The Wild)-Jon Krakauer

Toplumun değerlerinin dışında bir hayat yaşamak isteyen Christopher McCandless’ın hüzünlü ve bir o kadar ilham verici yaşam öyküsü. Kendisi Everest’e tırmanan bir yazar olan Jon Krakauer bu kitabı 1996’da yazdı. Aynı isimli 2007 yapımı bir filme de konu oldu. Filmi usta aktör Sean Penn yönetirken Emile Hirsch, Vince Vaughn ve Catherine Keener rol aldı. Eddie Vedder’in unutulmaz müzikleriyle zenginleşen film en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi kurgu dalında Oscar’a aday oldu.

1968 yılında El Segundo’da doğan Christopher McCandless antropoloji üzerine lisans eğitimi aldı. Banka hesabındaki 25 bin doları bir vakfa bağışladı ve Meksika ve Amerika’nın güneyinde otostop çekerek gezmeye başladı. Bu gezileri 2 yıl kadar sürdü. Sonrasında asıl isteği olan Alaska gezisine çıktı. Yine otostop yaparak sırt çantasıyla Alaska’ya ulaştı. Terk edilmiş bir otobüs içinde yaşamaya başladı. Bıraktığı notlardan bu otobüste 112 gün yaşadığı anlaşılan McCandless, yediği bir bitkiden zehirlenerek 24 yaşında hayatını kaybetti. Christopher McCandless “Happiness is only real when shared” sözüyle akıllara kazınan bir insandı.

Dikkatle okunması gereken en iyi biyografi kitaplarından biri.

christopher_mcCandless
Christopher McCandless’ın Hayatını Kaybettiği Otobüs
biyografi_kitaplari
5.Churchill-Martin Gilbert

Holokost ve yahudi tarihi üzerine uzmanlaşmış tarihçi Martin Gilbert’ın yazdığı çok önemli eser. 1232 sayfalık tuğla kalınlığında ki kitap efsanevi politikacı Churchill’in hayatını ayrıntılı olarak anlatıyor.

winston_churchill
Winston Churchill-William Orpen’in tablosu (1916)

1894 yılında Oxfordshire’da doğan Churchill, genç bir delikanlıyken orduya katıldı. Boer Savaşı’nda yaralandı ve ülkesine döndü daha sonra askerliği bırakarak milletvekili seçildi. Önce denizcilik bakanı oldu ancak Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ordusunun başarısızlığı nedeniyle politik hayatı sekteye uğradı.1940’da başbakan oldu. II.Dünya Savaşı’ndaki başarılı politikalarıyla efsanevi bir kişilik haline geldi.1965 yılında 91 yaşında hayatını kaybetti.

biyografi_kitaplari
20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları
6.Kayıp Şehir Z (The Lost City of Z )-David Grann

Efsanevi kaşif Percy Fawcett’in izinde bir macera. New Yorker yazarı David Grann, Fawcett’in gezisine ait bir günlük bulduktan sonra aynı geziye çıkarak gizemi çözmeye çalışır. David Grann’in kitabı 2016 yapımı bir filme de uyarlandı. Yapımcılığını Brad Pitt’in yaptığı filmi James Gray yönetti.

1867 yılında Torquay Devon’da doğan Percy Fawcett haritacı, kaşif ve gezgin olarak adlandırılabilecek efsanevi kişilik. Orduda görev aldı ve bir haritalandırma görevi için Güney Amerika’ya gitti bu sırada El Dorado efsanesinden etkilenerek kayıp bir medeniyetin peşine düştü.1921 yılında yanına oğlunu ve yakın bir arkadaşını da alarak bu keşif gezisine çıktı. Aradığı uygarlığa Z adını verdi.1925 yılından sonra bu üç kişiden de haber alınamadı. Brezilya’da haklarında bir çok efsane çıktı ve yerliler tarafından öldürüldükleri düşünüldü, en son Brezilya ormanlarında oldukları düşünülüyordu. Percy Fawcett ünlü film karakteri Indiana Jones’a ilham verdi.

Kayıp Şehir Z En iyi biyografi kitapları listelerinin gediklilerinden biri.

percy_fawcett
Percy Fawcett (1911)
biyografi_kitaplari
7.Ormandaki Yabancı (The Stranger in the Woods)-Michael Finkel

Modern yaşamdan kaçma hayaline adanmış bir başka kitap. Christopher Knight 1986 yılında kendi başına yaşamaya karar vermiş ve 27 yıl boyunca North Pond ve Maine ormanlarında zamanını hiç kimseyle teması olmadan geçirdi. Yazar Finkel Knight’ın bu inanılmaz macerasını akıcı bir dille aktarıyor.

1965 yılında doğan Christopher Knight, 1986 yılında ormanda yaşamaya başladığında sadece 20 yaşındaydı. Kimseye bundan bahsetmeden ormana gitti. İlginç olan ise ailesinin O’nun hakkında hiç bir zaman polise kayıp ihbarında bulunmamasıydı. Bir komşuları 40 yıllık komşuluk dönemlerinde Knight’in annesiyle sadece bir kaç kelime konuştuklarını söyledi. Bu 27 yıl boyunca ihtiyaçlarını ormandaki kabinlerden çalarak giderdi. Şubat 2013’de bir balıkçı ve oğlu tarafından kampı keşfedildi ve 2 ay sonra polis tarafından yakalandı ve hırsızlık yüzünden hapse mahkum edildi. Daha sonra serbest bırakıldı ve kardeşi ile birlikte bir iş buldu.

Sadece ilginç değil en iyi biyografi kitaplarından biri.

8. Benim Hikayem (Becoming)-Michelle Obama

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk siyahi başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama‘nın kendi ağzından hayat hikayesi. Harvard Üniversitesi mezunu bir avukat olan Michelle Obama’nın hayat hikayesinden öğrenilecek çok şey var. Orta sınıf bir aileden gelen bir kadının eğitimi ve azmiyle ulaştığı başarı herkes için örnek olabilecek türden. Kitapla ilgili daha fazlası için linke tıklayabilirsiniz…

En iyi biyografi kitaplarından biri.

michelle_obama_benim_hikayem
Benim Hikayem (Becoming)-Michelle Obama
biyografi_kitaplari
9. Baraka (Barracoon)-Zora Neale Hurston

Aynı zamanda antropolog olan yazar Zora Neale Hurston‘ın, Cudjo “Kossola” Lewis’in hayatını anlattığı biyografi kitabı. Atlantik Köle Ticareti’nin son kurbanlarından biri olan Lewis, köle ticareti yasal bir uygulamayken yaşadıklarını Zora Neale Hurston’a anlattı ve Hurston’da duyduklarını olduğu gibi bu unutulmaz kitaba aktardı.

Cudjoe Kazoola Lewis tahminen 1841 yılında doğdu. Atlantik Köle Ticareti*’nin yaşayan son kurbanlarından biriydi. Kaçırılan 115 Afrikalı, Clotilda isimli gemiyle 1860 yılında ABD’ye götürüldü. Bu 115 kişinin içinde Lewis’de bulunuyordu. Gemide bulunan Afrikalılar Alaba’ya götürüldü ve yetkililerden saklandı. Gemide bulunmaması için batırıldı ve 2018 yılında bulunabildi.

Amerikan İç Savaşı sonrası Lewis ve diğer kaçırılan insanlar özgürlüğüne kavuştu. 20.yüzyılın başlarında Lewis Afrika hikayeleri ve masallarını paylaşarak kültürünün tanımasına yardım etti. Cudjo Lewis 17 Temmuz 1935’te öldü ve Africatown’daki Plateau Mezarlığı’na gömüldü.

Hiç kuşkusuz Baraka en iyi biyografi kitaplarından biri.

*Atlantik Köle Ticareti: Afrika Kıtası ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ki köle ticareti.

zora_neale_hurston
Zora Neale Hurston
cudjoe_kazoola_lewis
Cudjoe Kazoola Lewis

En iyi biyografi kitapları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlarda İlginizi Çekebilir:
tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
Milli Mücadeleyi En İyi Anlatan Kitaplar
en_iyi_tarih_kitaplari
En İyi Tarih Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir