Milli Mücadeleyi En İyi Anlatan Kitaplar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar

Last Updated on 9 Nisan 2024 by Aslıhan Demiralay

Milli Mücadele Hakkında En İyi Kitaplar

Milli Mücadele, hakkı çok teslim edilememiş bir konu. Yeteri kadar kitaba, filme ve belgesele konu olmamış olsa da Milli Mücadeleyi çok iyi anlatan, hakkını veren kitaplar da var. Emperyalizme karşı verilen en büyük mücadelenin, en büyük destanın hikayesi daha bir çok esere konu olacak hikayeler barındırıyor.

Ayışığında Çalışkur-Haldun Taner

1.Nutuk-Mustafa Kemal Atatürk

Milli Mücadelenin en yetkili ağzından bir tanıklık öyküsü. Hayatı cephelerde geçen, bağımsızlıktan başka yol tahayyül edemeyen bir adam bir milletin kaderini çizdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi ağzından yaşananlara ve yapılan fedakarlıklara ışık tutuyor. Mecliste Mustafa Kemal’in 6 gün boyunca okuduğu kitap ilk kez 1927 yılında basıldı. Kitap Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlıyor ve Gençliğe Hitabeyle sonlanıyor.

Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan yüksek bir davranışa layık görülemez.

yabancı bir devletin koruyup kollayacağını kabul etmek, insanlık vasıflarından yoksunluğu, güçsüzlük ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. Gerçekten de, bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.

Halbuki, Türk’ün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!..

O halde, ya istiklal ya ölüm!

Kitaptan
nutuk_mustafa_kemal_ataturk
Nutuk-Mustafa kemal Atatürk
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları

2.Şu Çılgın Türkler-Turgut Özakman

Usta yazar Turgut Özakman’ın gençlik yıllarından beri tuttuğu notlar ve araştırmaların neticesinde ortaya çıkan Şu Çılgın Türkler aslında bir üçlemeye ait. Kronolojik olarak okumak isterseniz sıralama şöyle;

1.Diriliş-Çanakkale 1915

2.Şu Çılgın Türkler

3.Cumhuriyet-Türk Mucizesi

Turgut Özakman kitabında yaşanmış olayları güzel Türkçesiyle roman haline getirdi. 688 sayfalık kitap bir çırpıda okunurken, daha önce hiç bilinmeyen milli kahramanlar ve hikayeleri gün yüzüne çıkıyor.

Turgut Özakman-1930 yılında Ankara’da doğan Özakman Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra tiyatro eğitimi alan yazar tiyatro üzerine çalışmaya başladı. 2013 yılında hayatını kaybetti.

cumhuriyet_turgut_ozakman
Cumhuriyet-Turgut Özakman
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
3.Mustafa Kemal-Yılmaz Özdil

Usta gazeteci Yılmaz Özdil’in kaleminden Mustafa Kemal’in hayatı. Mustafa Kemal’in hayatıyla milli mücadeleyi ayırmak mümkün olmadığı için, bu kitap da konunu en iyilerinden. Turgut Özakman’ın kitabında olduğu gibi daha önce gündeme gelmemiş ayrıntılar, verilen mücadele için yapılan fedakarlıklar akıcı bir dille anlatılıyor.

Yılmaz Özdil 1965 yılında İzmir’de doğdu. Gazetecilik ve Basın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra muhabirliğe başladı. Televizyon haberleri de için çalışan Özdil, Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Son olarak Sözcü Gazetesi’nde yazan Özdil Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından biri.

milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
beyni_gelistiren_kitaplar
Beyni Geliştiren Kitaplar
4.Zeytindağı-Falih Rıfkı Atay

Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı kitabı 1915 yılından başlıyor anlatmaya. O dönem Cemal Paşa’nın emir subayı olan Falih Rıfkı Osmanlı Ordusu’nun durumunu birinci elden anlatıyor. Görevi için İstanbul’dan Kudüs’e giden Atay, burada Osmanlı’ya bakışı, ordunun çaresizliğini net bir şekilde gösteriyor. Osmanlı’nın son yıllarına ışık tutan bu kısacık kitap, dönemin bir analizini yapıyor. Kitapla ilgili Behçet Kemal Çağlar şunları yazdı:

….Gençlere kitap, mekteplere kıraat, milli edebiyata nümune…

İşte; bu kitap, o kadar çok beklenen ve o kadar çok aranan hayati ihtiyaçlara tek başına cevap vermek kudretin haizdir.

Ne kadar muhteşem; kimsenin dudağını bükmeye hakkı olamaz. Halep ordaysa arşın burdadır…

Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir.

Behçet Kemal Çağlar

Falih Rıfkı Atay 1984’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi ve gazeteci olarak çalışmaya başladı. Falih Rıfkı I. Dünya Savaşı’na yedek subay olarak katıldı. Cemal Paşa’nın emir subayı olarak Kudüs ve Suriye’de görev yaptı. I. Dünya Savaşı sonrası gazeteciliğe devam etti.1922 yılında milletvekili seçildi. 1950 yılında siyaseti bıraktı ve yazarlığa odaklandı.1971 yılında hayatını kaybetti. En önemli kitapları arasında Çankaya(1961), Zeytindağı (1932), Babanız Atatürk(1955), Kurtuluş(1966) sayılabilir.

milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları
5.Yaban-Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yakup Kadri Yaban kitabında I. Dünya Savaşı’nın bitiminde Sakarya Savaşı’nın sonuna kadar geçen süreçte bir köyde yaşananları anlatır. Köydeki hayat, köylülerin milli mücadeleye bakışları, köydeki yaşam şartlarını tarafsız bir dille anlatır. Milli mücadelenin sadece emperyal devletlere karşı değil, yoksulluğa ve cahilliğe karşı da yapıldığını hatırlatır. Yoksul ve cahil bırakılmış Anadolu halkının bir portresini ve ve İstanbul aydının rolünü anlatır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu 1887’de Kahire’de doğdu. Asıl ünün romanlarıyla sağladı. En bilinen romanları Yaban, Nur Baba ve Kiralık Konak’tır. Milli Mücadele’nin başından itibaren Atatürk’ün yanında yer alan yazar, savaş sonrası milletvekili ve diplomat oldu. Özellikle büyük elçi olarak anılarını yazdığı kitabı Zoraki Diplomat tarih ve diplomasi ile ilgilenenler için bir başvuru kitabı niteliğindedir. Yakup Kadri 1974 yılında Ankara’da hayatını kaybetti.

yaban_yakup_kadri_karaosmaoglu
Yaban-Yakup Kadri Karaosmanoğlu
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
6.Son Cüret-Yılmaz Özdil

Yılmaz Özdil’in Son Cüret kitabı Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmadan önce yaptığı son hazırlıklardan başlıyor. Milli Mücadele hangi şartlarda başladı? Nasıl Karar verildi? Başlangıçtan sonra da Milli Mücadelede yaşanan eşi benzeri görülmemiş tarihi olaylar yazar tarafından akıcı bir şekilde anlatılıyor. Yazarın da kitap içinde sorduğu gibi bazı olaylar ve kişilerin milli eğitim müfredatında hiç olmaması ve tarih kitaplarına geçmemesi de son derece manidar. Kitap Mustafa Kemal’in şu sözleriyle başlıyor.

Kuvayi Milliye, namuslu bir insanın

yastığının altındaki tabancaya benzer,

namusunu korumak için herhangi bir ümit

kalmadığı anda, hiç olmazsa

intihar etmeye yarar.

Mustafa Kemal
son_curet_yilmaz_özdil
Son Cüret-Yılmaz Özdil
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
7. O Sarışın Kurt-Attila İlhan

Türk Edebiyatı’nın büyük şairi Attila İlhan’dan bir destan. İşgal kuvvetlerinin İstanbul’a girişi ile başlayan kitap, Cumhuriyetin kuruluş yıllarına bir ülkenin doğum sancılarına tanıklık ediyor. Usta yazarın 1997-1998 yıllarında tamamladığı görsel roman olarak da tabir edilen yapıt senaryo formatında yazıldı.

Attila İlhan 1925 yılında İzmir Menemen’de doğdu.16 yaşında bir Nazım Hikmet şiirine yazdığı bir mektupta yer vermesi nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı ve tutuklandı. Liseyi zorluklarla bitirdikten sonra hukuk fakültesine gitti ancak gazetecilik ve yazarlık çalışmaları nedeniyle okulu bitirmedi. Roman, şiir, senaryo gibi çeşitli dallarda eserler veren yazar 2005 yılında hayatını kaybetti.

milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
8. Anadolu İhtilali-Sabahattin Selek

Sabahattin Selek’in 9 yılda, resmi belgelere ve yayınlara dayanarak hazırladığı unutulmaz eser. Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan, Kurtuluş Savaşı’nın sonuna dek geçen süre bütün yönleriyle anlatılıyor. Anadolu İhtilali milli mücadeleyi en iyi anlatan kitaplardan biri.

Sabahattin Selek-Sabahattin Selek 1922 yılında dünyaya geldi. Bursa Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu’nda eğitim gördü. Süvari teğmeni olarak görev yaptığı ordudan ayrıldı ve Ant Dergisi’nde çalışmaya başladı. 1973-1977 yılları arasında CHP Ankara milletvekilliği yaptı. Anadolu İhtilali adlı kitabıyla Cumhuriyet gazetesince verilen 1966 Yunus Nadi Sosyal Bilimler Ödülünü aldı. 1990 yılında hayatını kaybetti.

Sabahattin Selek Kitapları

Anadolu İhtilali (2 c., 1965-1966)

Millî Mücadele:Büyük Taarruzdan İzmir’e (1971),

İsmet İnönü: Hatıralar (1969, 1988).

İlgili Yazı: Aziz Nesin’in En Çok Okunan Kitapları

milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
9. Ateşten Gömlek-Halide Edib Adıvar

Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden Halide Edib Adıvar’ın eseri Ateşten Gömlek, Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatıyor. Kendisi de bizzat savaşta görev alan Halide Edib’in kaleminden yaşananlar.

İhtilal ve isyan günlerinden beri koza, kurt, kelebek devirleri tetkik edilen mahlûkat gibi Sakarya silâh arkadaşlarımın “Ateşten Gömlek”te birkaç solgun aksini İstanbul, ihtilal ve ordu günlerinden alıp kâğıt üstüne koymaya çalıştım. İstediğim gibi olmadığı için silâh arkadaşlarımdan af dilemek isterdim. Bize onlar ilham ettiler.”
Halide Edib Adıvar

atesten_gomlek_halide_edip_adivar
Ateşten Gömlek-Halide Edip Adıvar
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
ataturk_un_az_bilinen_fotograflari
Atatürk’ün Az Bilinen Fotoğrafları
en_iyi_tarih_kitaplari
En İyi Tarih Kitapları
savas_karsiti_kitaplar
En İyi Savaş Karşıtı Kitaplar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir