Aziz Nesin’in En Çok Okunan Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
aziz_nesin_in_en_cok_okunan_kitaplari

Last Updated on 9 Nisan 2024 by Aslıhan Demiralay

Türk Edebiyatının en önemli mizah yazarlarından olan Aziz Nesin’in kitapları okuyucudan her zaman büyük ilgi gördü. Aziz Nesin’in en çok okunan kitapları.

Aziz Nesin’in Kısa Hayat Hikayesi

Aziz Nesin, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir. Gerçek adı Mehmet Nusret’tir ve 20 Aralık 1915’te İstanbul’da doğdu. Nesin ailesi, babası Mehmet Nesip, annesi İsmet Hanım ve dört çocuğuyla İstanbul’un varlıklı bir ailesine mensuptu. Ancak aile, babasının iflas etmesi sonucu maddi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kaldı.

Aziz Nesin, edebiyat kariyerine mizah dergilerinde yazılar yazarak başladı. Nesin’in eserlerinde sıklıkla toplumsal eleştiriler ve hicivler bulunur.

Aziz Nesin, sadece edebiyatla değil, aynı zamanda toplumsal ve siyasi konularda da aktifti. Özellikle dönemin baskıcı yönetimlerine karşı eleştirel bir duruş sergilediği için defalarca tutuklandı ve hapis cezalarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak baskılara rağmen yazmaya ve düşüncelerini ifade etmeye devam etti.

Nesin, 6 Temmuz 1995 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti. Ancak eserleri ve fikirleri Türk edebiyatı ve toplumu üzerinde derin etkiler bırakmaya devam etti.

Aziz Nesin ve En Çok Okunan Kitapları

1. Zübük

Zübük romanı Zübükzade İbrahim’in hikayesini anlatır. Zübükzade İbrahim politikada yükselmek için her şeyi yapan bir adamdır ve belediye başkanluğu ile başlayan politika yolculuğu çok ileri noktalara gelecektir. 1980 yılında filme çekilen romanı Kartal Tibet yönetti ve sinemamızı efsanesi Kemal Sunlar baş rolünde oynadı.

2. Şimdiki Çocuklar Harika

Aziz Nesin’in bu usta işi romanında çocukların gözüyle büyükler anlatılıyor.

Bu romanı salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım.

Aziz Nesin

3. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin’in öncelikle bir radyo oyunu olarak yazdığı eser, elde ettiği başarı üzerine bir tiyatro oyunu haline geldi. Resmi kayıtlarda ölü gözüktüğü için kimlik sahibi olamayan Yaşar Yaşamaz’ın başından geçenler anlatılır.

4. Yüz Liraya Bir Deli

ilk olarak 1961 yılında basılan kitap, Aziz Nesin2in en çok okunan kitapları arasında.

5. Fil Hamdi
6. Bay Düdük
7. Toros Canavarı
8. Biz Adam Olmayız
9. Ben de Çocuktum
10. Anıtı Dikilen Sinek
11. Tatlı Betüş
12. Seyyahatname
olu_ozanlar_dernegi_okuma_listesi
Ölü Ozanlar Derneği Okuma Listesi
en_iyi_alman_romanlari
En İyi Alman Romanları
savas_karsiti_kitaplar
En İyi Savaş Karşıtı Kitaplar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir