En İyi Tarih Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_tarih_kitaplari

Last Updated on 15 Temmuz 2023 by Aslıhan Demiralay

En iyi tarih kitapları Kurgusal tarih romanları, tamamen bilimsel ve akademik olanlar ve tarihe giriş niteliğinde ki kitaplar. Hangi tür olursa olsun tarihi anlatan kitaplar her zaman ilgi çekti. En iyi tarih kitapları listesi:

Tarih Kitapları

Tüfek,Mikrop ve Çelik (Guns,Germs and Steel)-Jared Diamond

Belki de bu kitabın içeriğini anlatan en iyi cümleler kitaptan yapılacak şu alıntıdır.

“1972 yılında tropik bir ada olan Yeni Gine’de deniz kıyısında yürüyordum. Bir biyolog olarak kuşların evrimini incelediğim yerdir Yeni Gine. Yali adında müthiş bir yerli siyasetçiden söz edildiğini duymuştum, o günlerde o bölgede dolaşıyormuş. Bir rastlantı sonucu o gün Yali ile ikimiz aynı yöne doğru doğru yürümekteymişiz. Yali arkamdan yetişti.Bir saat birlikte yürüdük ve bir saat boyunca konuştuk…Yali şöyle sordu: Neden siz beyazların bu kadar çok kargosu var ,bunları Yeni Gine’ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az?

Kitap neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi? gibi basit görünen ancak çok önemli bir soruya cevap arıyor. Fizyoloji profesörü Jared Diamond’ın engin araştırmasında bu sorulara daha fazlası ekleniyor.

en_iyi_tarih_kitaplari

Gece (La Nuit)-Elie Wiesel

Kendisi de Auschwitz kampında bir mahkum olan yazar Elie Wiesel çocukluğunun geçtiği köyden başlıyor anlatmaya ve 16 yaşında ailesi ile birlikte Auschwitz’e gidişini okuyoruz. Annesi ve kız kardeşini kaybettiği ve işkenceyi yaşadığı kampı da anlatıyor yazar.Bazı şeylerin hayal bile edilebilmesi zorken gerçekten yaşanmış olması okurken bile insanı etkiliyor.1986 yılında Nobel Ödülü’nü alan Wiesel kitabın ön sözünde aslında her şeyi özetlemiş: “Hayatımda tek bir kitap yazacak olsaydım o, bu kitap olurdu. Geçmişin şimdide yaşadığı gibi , Gece’yi takip eden bütün kitaplarım, derin bir anlamda, onun izini taşıyor ve aynı durum Tevrat,Talmud ve hasidik temalı kitaplarım için de geçerli: Gece’yi okumadan onlar anlaşılamayacaktır.

Bu kitabı neden yazdım?

Delirmemek için. Veya tam tersine delirmek için. Ve böylece kötülüğün gücü ile kurbanlarının acısı arasında salınan bir insanlık tarihinde ve bilincinde eskiden ortaya çıkmış olan o büyük ve korkutucu deliliği daha iyi anlamak için.”

en_iyi_tarih_kitaplari
beyni_gelistiren_kitaplar
Beyni Geliştiren Kitaplar
Cellat-Helmut Ortner

Alt başlığı Hitler’in Hizmetindeki Katil, Roland Freisler olan kitap Nazi Dönemi’nde bir hakimin hukuku nasıl hiçe sayarak insan hayatıyla oynadığını gözler önüne seriyor .Meslek ahlakını ideolojinin gerisine atmanın ibretlik ve vicdansız sonuçları.2200 ölüm cezasının sorumlusu olan yargıç Hitler’e 1944 yılında düzenlenen suikastin faillerini ve Beyaz Gül Direnişçileri Scholl kardeşleri de ölüm cezasına çarptırdı. Bu değerli kitap Nazi mahkemelerinin doğuşunu, acımasız ve adaletsiz uygulamalarını çok ciddi örneklerle anlatıyor.

en_iyi_tarih_kitaplari
Latin Amerika’nın Kesik Damarları-Eduardo Galeano
eduardo_galeano
Eduardo Galeano

1970’lerde yayınlandığında da büyük ses getiren kitap 2009 yılında tekrar gündeme geldi. O yıllarda Venezuela devlet başkanı olan Hugo Chavez bir görüşmeleri sırasında Barack Obama’ya bu kitabı hediye etti. Galeano kitap ta koskoca bir kıtanın nasıl sömürüldüğünü, yerli halkların nasıl katledildiğini akıcı ve belgelere dayanan bir şekilde anlatıyor. Günümüzde hala emperyalizmin halkları sömürdüğü bir ortamda bu kitaptan alınacak çok fazla ders var. Bu sömürü düzenini Josué de Castro ‘nun şu sözleri ile açıklamak da mümkün:” Uluslararası bir barış ödülü veridi bana; ama ben ne yazık ki, Latin Amerika için şiddetten başka çözüm yolu olmadığı fikrindeyim.”

en_iyi_tarih_kitaplari
Kısa 20.Yüzyıl (Age of Extrems)-Eric Hobsbawn

1914 yılında başlayan 1991 yılında ki olaylarla son bulan kitap tam bir rehber. Dönemin önemli olaylarını anlamak, bilinmeyenleri öğrenmek için bir başucu kitabı. Türkçe çevirisi yaklaşık 800 sayfa olan kitap akıcı anlatımıyla çabucak okunabiliyor. Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcıyla başlayan kitap Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla son buluyor.1917 yılında İskenderiye’de doğan Hobsbawn anlattığı bir çok olayı ilk elden gözlemleme fırsatı da bulmuş.

en_iyi_tarih_kitaplari
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
Vicdan Zorbalığa Karşı (The Right to Heresy: Castellio Against Calvin)- Stefan Zweig

Stefan Zweig’in unutulmaz kitabı. Tam adı Vicdan zorbalığa Karşı Yada Castello Calvin’e. Kitap Stefan Zweig’in anlatımıyla Jean Calvin’in diktatörlüğü döneminde Cenevre’de yaşananlar anlatılır. Migule Servato resmi görüşlere ters fikirleri neden ile ölüm cezasına çarptırılır ve Sebastion Castello Calvin’e muhalefet etme cürretini gösterir. Fakat Calvin’in gazabından korunmak mümkün müdür? Okuyucular yazar Zweig’in totaliter rejimlere bakış açısını da görme şansına sahip oluyor. Kitapla ilgili ilginç olan noktalardan biri Orta Çağ Avrupası’nda ki olaylardan bahsetmesine rağmen günümüzün dikta rejimlerinden benzerlikler bulunması.

en_iyi_tarih_kitaplari
Kayıp (The Lost)-Daniel Mendelson

Amerika’lı gazeteci Daniel Mendelson’un bu çok ilginç kitabında holokost gerçeğini araştırmasını okuma fırsatı buluyoruz. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak New york’da doğup büyüyen yazarın Naziler tarafından eşi ve dört kızıyla öldürülen büyük amcası Shimel’in hayatını anlattığı hikayesi. Bir çok ülkeye giden 5 yıl boyunca araştırma yapan Mendelson onları tanıyan ve onlara tam olarak ne olduğunu bulmaya çalışırken aslında Nazi katliamları ve yarattıkları terör hakkında da ilk elden tanıklıklar gösteriyor.

en_iyi_tarih_kitaplari
Hiroşima-John Hersey
john_hersey
John Hersey

Amerikalı gazeteci-yazar John Hersey’in Hiroşima’yı anlattığı kitabı.1914-1993 yılları arasında yaşayan Hersey daha çok II.Dünya Savaşı hakkında yazdığı kitaplarla tanınır. İlk kez II.Dünya Savaşı’nda kullanılan atom bombası gibi bir kitle imha silahının hayatlar üzerinde ki etkisi. Kitap Hiroşima’yı yaşamış 6 kişinin gözünden olaylara tanıklık ediyor. İlk defa 1946 yılında New Yorker isimli dergide yayınlanan ve sansasyon yaratan yazı kitap olarak da basıldı. Yazar Hersey’in bu kitabıyla Pulitzer Ödülü’nü de kazandığını hatırlatalım. Kitabın Japonca çevirisi ilk kez 1949’da yayınlandı.

en_iyi_tarih_kitaplari
en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
Canavarların Bahçesinde (In the Garden of the Beasts)-Erik Larson

1933-1937 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Almanya büyük elçisi olan William Dodd’un Berlin’de yaşadıkları üzerine bir kitap. Nazi Almanyası’nın ilk Amerikan diplomatı olan Dodd ülkeye eşi, oğlu ve kızıyla birlikte gider. Ülkeyi gözlemleyen büyük elçi kendi ülkesi Amerika’ya bir çok uyarı yazısı gönderir ancak pek de sonuç alamaz. Almanya’yı iyi tanıyan, görevinden 40 yıl önce Leipzig’de doktora yapan Dodd göreve başladıktan sonra kızıyla da sorunlar yaşar. Almanya’nın durumundan çok etkilenen Martha isimli genç kadın bazı ileri gelen Nazilerle, hatta Gestapo’nun ilk lideri Rodolph Diels ‘le ve Sovyet ataşe ve gizli ajan Boris Vinogradov ile ilişki yaşar.

En iyi tarih kitapları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar

en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar
milli_mucadeleyi_en_iyi_anlatan_kitaplar
Milli Mücadeleyi En İyi Anlatan Kitaplar
en_iyi_sinema_kitaplari
En İyi Sinema Kitapları
surpriz_sonlu_romanlar
Sürpriz Sonlu Romanlar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir