En İyi Tarih Kitapları

en_iyi_tarih_kitaplari

Kurgusal tarih romanları,tamamen bilimsel ve akademik olanlar ve tarihe giriş niteliğinde ki kitaplar. Hangi tür olursa olsun tarihi anlatan kitaplar her zaman ilgi çekiyor.En iyi tarih kitapları listesi:

Tüfek,Mikrop ve Çelik(Guns,Germs and Steel)-Jared Diamond

Belki de bu kitabın içeriğini anlatan en iyi cümleler kitaptan yapılacak şu alıntıdır.

“1972 yılında tropik bir ada olan Yeni Gine’de deniz kıyısında yürüyordum.Bir biyolog olarak kuşların evrimini incelediğim yerdir Yeni Gine.Yali adında müthiş bir yerli siyasetçiden söz edildiğini duymuştum,o günlerde o bölgede dolaşıyormuş.Bir rastlantı sonucu o gün Yali ile ikimiz aynı yöne doğru doğru yürümekteymişiz. Yali arkamdan yetişti.Bir saat birlikte yürüdük ve bir saat boyunca konuştuk…Yali şöyle sordu:Neden siz beyazların bu kadar çok kargosu var ,bunları Yeni Gine’ye neden getirdiniz ve biz siyahların kendi kargosu neden bu kadar az?

Kitap neden Avrupalılar Amerika’yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa’yı keşfetmedi? gibi basit görünen ancak çok önemli bir soruya cevap arıyor.Fizyoloji profesörü Jared Diamond’ın engin araştırmasında bu sorulara daha fazlası ekleniyor.

jared_diamond_guns_germs_and_steel
Tüfek,Mikrop ve Çelik

*

Gece (La Nuit)-Elie Wiesel

elie_wiesel_la_nuit
Gece – Elie Wiesel

Kendisi de Auschwitz kampında bir mahkum olan yazar Elie Wiesel çocukluğunun geçtiği köyden başlıyor anlatmaya ve 16 yaşında ailesi ile birlikte Auschwitz’e gidişini okuyoruz.Annesi ve kız kardeşini kaybettiği ve işkenceyi yaşadığı kampı da anlatıyor yazar.Bazı şeylerin hayal bile edilebilmesi zorken gerçekten yaşanmış olması okurken bile insanı etkiliyor.1986 yılında Nobel Ödülü’nü alan Wiesel kitabın ön sözünde aslında her şeyi özetlemiş:”Hayatımda tek bir kitap yazacak olsaydım o, bu kitap olurdu.Geçmişin şimdide yaşadığı gibi , Gece’yi takip eden bütün kitaplarım,derin bir anlamda, onun izini taşıyor ve aynı durum Tevrat,Talmud ve hasidik temalı kitaplarım için de geçerli:Gece’yi okumadan onlar anlaşılamayacaktır.

Bu kitabı neden yazdım?

Delirmemek için.Veya tam tersine delirmek için.Ve böylece kötülüğün gücü ile kurbanlarının acısı arasında salınan bir insanlık tarihinde ve bilincinde eskiden ortaya çıkmış olan o büyük ve korkutucu deliliği daha iyi anlamak için.”

elie_wiesel_auschwitz_birkenau
Elie Wiesel Auschwitz’de
elie_wiesel
Elie Wiesel

*

Cellat-Helmut Ortner

Alt başlığı Hitler’in Hizmetindeki Katil,Roland Freisler olan kitap Nazi Dönemi’nde bir hakimin hukuku nasıl hiçe sayarak insan hayatıyla oynadığını gözler önüne seriyor.Meslek ahlakını ideolojinin gerisine atmanın ibretlik ve vicdansız sonuçları.2200 ölüm cezasının sorumlusu olan yargıç Hitler’e 1944 yılında düzenlenen suikastin faillerini ve Beyaz Gül Direnişçileri Scholl kardeşleri de ölüm cezasına çarptırdı.Bu değerli kitap Nazi mahkemelerinin doğuşunu,acımasız ve adaletsiz uygulamalarını çok ciddi örneklerle anlatıyor.

helmut_ortner_cellat
Cellat-Helmut Ortner

*

Latin Amerika’nın Kesik Damarları-Eduardo Galeano

eduardo_galeano_latin_amerikanin_kesik_damarlari
Latin Amerika’nın Kesik Damarları

1970’lerde yayınlandığında da büyük ses getiren kitap 2009 yılında tekrar gündeme geldi. O yıllarda Venezuela devlet başkanı olan Hugo Chavez bir görüşmeleri sırasında Barack Obama’ya bu kitabı hediye etti. Galeano kitap ta koskoca bir kıtanın nasıl sömürüldüğünü,yerli halkların nasıl katledildiğini akıcı ve belgelere dayanan bir şekilde anlatıyor. Günümüzde hala emperyalizmin halkları sömürdüğü bir ortamda bu kitaptan alınacak çok fazla ders var.Bu sömürü düzenini Josué de Castro ‘nun şu sözleri ile açıklamak da mümkün:”Uluslararası bir barış ödülü veridi bana;ama ben ne yazık ki ,Latin Amerika için şiddetten başka çözüm yolu olmadığı fikrindeyim.”

chavez_gives_a_book_to_obama
Chavez Obama’ya kitabı verirken

*

Kısa 20.Yüzyıl (Age of Extrems)-Eric Hobsbawn

1914 yılında başlayan 1991 yılında ki olaylarla son bulan kitap tam bir rehber.Dönemin önemli olaylarını anlamak,bilinmeyenleri öğrenmek için bir başucu kitabı.Türkçe çevirisi yaklaşık 800 sayfa olan kitap akıcı anlatımıyla çabucak okunabiliyor.Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcıyla başlayan kitap Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla son buluyor.1917 yılında İskenderiye’de doğan Hobsbawn anlattığı bir çok olayı ilk elden gözlemleme fırsatı da bulmuş.

eric_ hobsbawn_age_of_extremes
Kısa 20.Yüzyıl

*

Vicdan Zorbalığa Karşı-Stefan Zweig

stefan_zweig_vicdan_zorbaliga_karsi
Vicdan Zorbalığa Karşı-Stefan Zweig

Stefan Zweig’in unutulmaz kitabı.Tam adı Vicdan zorbalığa Karşı Yada Castello Calvin’e.Kitap Stefan Zweig’in anlatımıyla Jean Calvin’in diktatörlüğü döneminde Cenevre’de yaşananlar anlatılır.migule Servato resmi görüşlere ters fikirleri neden ile ölüm cezasına çarptırılır ve Sebastion Castello Calvin’e muhalefet etme cürretini gösteriyor.Fakat Calvin’in gazabından korunmak mümkün müdür? Okuyucular yazar Zweig’in totaliter rejimlere bakış açısını da görme şansına sahip oluyor.Kitapla ilgili ilginç olan noktalardan biri Orta Çağ Avrupası’nda ki olaylardan bahsetmesine rağmen günümüzün dikta rejimlerinden benzerlikler bulunması.

*

Kayıp(The Lost)-Daniel Mendelson

Amerika’lı gazeteci Daniel Mendelson’un bu çok ilginç kitabında holokost gerçeğini araştırmasını okuma fırsatı buluyoruz.Yahudi bir ailenin çocuğu olarak New york’da doğup,büyüyen yazar Nazilertarafından eşi ve dört kızıyla öldürülen büyük amcası Shimel’in hayatını anlatma hikayesi.Bir çok ülkeye giden 5 yıl boyunca araştırma yapan Mendelson onları tanıyan ve onlara tam olarak ne olduğunu bulmaya çalışırken aslında Nazi katliamları ve yarattıkları terör hakkında da ilk elden tanıklıklar gösteriyor.

daniel_mendelson_kayip
Kayıp – Daniel Mendelson

*

Hiroşima-John Hersey

john_hersey_hiroshima
Hiroşima-John Hersey

Amerikalı gazeteci-yazar John Hersey’in Hiroşima’yı anlattığı kitabı.1914-1993 yılları arasında yaşayan Hersey daha çok II.Dünya Savaşı hakkında yazdığı kitaplarla tanınır.İlk kez II.Dünya Savaşı’nda kullanılan atom bombası gibi bir kitle imha silahının hayatlar üzerinde ki etkisi.Kitap Hiroşima’yı yaşamış 6 kişinin gözünden olaylara tanıklık ediyor.İlk defa 1946 yılında New Yorker isimli dergide yayınlanan ve sansayon yaratan yazı kitap olarak da basıldı.Yazar Hersey’in bu kitabıyla Pulitzer Ödülü’nü de kazandığını hatırlatalım.Kitabın aponca çevirisi ilk kez 1949’da yayınlandı.

*

Canavarların Bahçesinde(In the Garden of the Beasts)-Erik Larson

1933-1937 yılları arasında Amerika Birleişk Devletleri’nin Almanya büyük elçisi olan William Dodd’un Berlin’de yaşadıkları üzerine bir kitap.Nazi Almanyası’nın ilk Amerikan diplomatı olan Dodd ülkeye eşi,oğlu ve kızıyla birlikte gider.Ülkeyi gözlemleyen büyük elçi kendi ülkesi Amerika’ya bir çok uyarı yazısı gönderir ancak pek de sonuç alamaz. Almanya’yı iyi tanıyan,görevinden 40 yıl önce Leipzig’de doktora yapan Dodd göreve başladıktan sonra kızyla da sorunlar yaşar. Almanya’nın durumundan çok etkilenen Martha isimli genç kadın bazı ileri gelen Nazilerle,hatta Gestapo’nun ilk lideri Rodolph Diels’le ve Sovet ataşe ve gizli ajan Boris Vinogradov ile ilişki yaşar.

eric_larson_canavarlarin_bahcesinde
Canavarların Bahçesinde

***

En iyi tarih kitapları listesi burada bitse de bunun gibi yüzlerce liste yapılabilir.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_politik_romanlar
En İyi Politik Romanlar

en_iyi_rus_romanlari
En İyi Rus Romanları
jack_kerouac_yolda
Jack Kerouac-Yolda

Yorum Yaz