En İyi Politik Romanlar

En İyi Politik Romanlar

Last Updated on 12 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Politik Romanlar

En İyi Politik Romanlar, hayatın her anında yer alan politikayı merkezine alan kitaplar aslında. Günlük yaşamda da çok kullanılan kelime politika sadece politikacılar için değil sıradan insanlar için de önemli. Bu yazıda en iyi politik romanlar la ilgili bir liste hazırladık. Bize göre en iyi politik romanlar:

1.Kralın Bütün Adamları(All the King’s Men)-Robert Penn Warren

Ünlü yazar Robert Penn Warren’in 1946 yılında yazdığı politik eleştiri romanı. The Kingfish lakaplı Louisiana Valisi Huey Long’un yükselişi ve düşüşünü konu alan roman. Kitapta Huey Long kurgusal Willie Stark karakteri ile temsil edilir. Bir kaç kez beyaz perdeye aktarılan film en son 2006 yılında Sean Penn, Judd Law ve Kate Winslet’ten oluşan dev kadro ile filme çekildi. Huey long 1928-1932 yılları arasında Louisiana valisi olarak görev yaptı.1932 yılında 1935 yılına kadar Amerikan Senatosu’nda senatör olarak görev yaptı. Bu görevi 1935 yılında suikast sonucu ölmesiyle son buldu.

en_iyi_politik_filmler

2.Mançuryalı Aday (The Manchurian Candidate)-Richard Condon

mancuryali_aday
Mançuryalı Aday-Richard Condon

1959 yılında ilk baskısı yapılan politik-gerilim romanı komünist bir komplo için beyni yıkanan Amerika’nın siyaseten güçlü ailelerinden birinin oğlu hakkında. Kore Savaşı sırasında esir alınan Amerikalı askerler Sovyet komandoları tarafından yakalanır ve Mançurya’ya götürülür. Burada komünizm lehine olacak şekilde beyin yıkama işlemine maruz kalırlar. İki kez filme alınan romanın 1962 versiyonu romana sadık bir çevrim olurken 2004 yılında ki versiyonu güncellenmiş bir yapım. 2004 yılında çekilen filmin yönetmenliğini Jonathan Demme yaparken Denzel Washington, Liev Schreiber ve Meryl Streep rol aldı.

en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
en_iyi_politik_filmler
3.Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)-Harper Lee

Harper Lee’nin unutulmaz eseri 1960 yılında ilk baskısını yaptı. Pulitzer Ödülü’nü de alan kitap ,Amerika’nın güneyinde ırkçılığın vardığı cinayeti, politikayı, siyahların durumunu bir çocuğun anlatımıyla aktarır. Roman 1962 yılında filme de alındı. Robert Mulligan’ın yönettiği filmde Gregory Peck baş rolde. 8 dalda Oscar’a aday olan film en iyi erkek oyuncu, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi sanat yönetimi dallarında bu ödülü aldı. Bu kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın...

bulbulu_oldurmek_harper_lee
Bülbülü Öldürmek-Harper Lee
en_iyi_politik_filmler
4.Ivan Denisovic’in Bir Günü (One Day in the Life of Ivan Denisovich )-Alexander Solzhenitsyn
ivan_denisovicin_bir_gunu
İvan Denisovic’in Bir Günü-Alexander Solzhenitsyn

Usta yazar Solzhenitzyn’in kitabında toplama kamplarında ki yaşam anlatılır. Kitapta kampa gönderilen eski askerin tek suçu birliği muharebede öldüğünde kendisinin sağ kalmasıdır.1962’de yayınlanan roman çok ses getirmiş ve akabinde Sovyetler Birliği’nde yasaklanmıştır. Solzhenitzyn’in Gulag döneminden izler de taşıyan otobiyografik özellikleri olan ölümsüz bir eser. Roman 1970 yılında Casper Wrede’nin yönetiminde filme alındı.

en_iyi_politik_filmler
5.Lincoln-Gore Vidal

Gore Vidal’ın unutulmaz eseri. Kitap Abraham Lincoln’un başkan seçilmesiyle başlıyor. İç Savaş sıkıntıları ile boğuşan Lincoln bir yandan da kendi partisi ve dışındaki politik olaylarla da baş etmek zorunda kalır. Bir çok tarihi karakterin yer aldığı kitapta ülkemizde çok bilinmeyen Amerikan iç Savaşı üzerine de bir rehber olarak alınabilir. Kitap hakkında Gabriel Garcia Marquez’in yorumu da kitabın özeti gibidir. “Gore Vidal’in muhteşem tarihsel romanı ya da romanlaştırılmış tarihi.”

abraham_lincoln
Abraham Lincoln
20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları
en_iyi_politik_filmler
6.Böyle Yaşıyoruz Artık (The Way We Live Now)-Anthony Trollope
anthony_trollope
Anthony Trollope

İngiliz Viktorya döneminin usta yazarı bir çok eseri ile klasikler arasına girdi. The Way We Live Now ‘da bunlardan biri. Politik, ticari, ahlaki, entelektüel dünyadaki yolsuzluğu, yozlaşmayı ve ahlaksızlığı hicivli bir dille anlatıyor. Augustus Melmotte gizemli bir finansçıdır .Amerika’da ki bir demir yolu projesi için hisse senetleri satar. Senetlerin fiyatını yükselterek kendi gelirin artırmaya çalışır ve aslında inşaatın yapılıp yapılmaması O’nun için önemli de değildir.

en_iyi_politik_filmler
7.Görülmeyen Adam(The Invisible Man) Ralph Ellison

1952’de yayınlanan roman, yayınlandıktan bir yıl sonra Ulusal Kitap Ödülü’nü aldı. Siyahi bir gencin Amerika’da hayatın içinde tutunma çabasının anlatıldığı kitap ırkçılık, toplumsal ikiyüzlülük ve sömürü hakkında düşünmeye itiyor. Siyahi genç beyazlar tarafından görmezden gelindikçe görünmez olur ve en sonunda bunu avantaj olarak kullanır. Newsweek Dergisi’nin yaptığı tüm zamanların en iyi 100 kitabı listesine 6.sıradan girmiştir.

ralph_ellison
Ralph Ellison
en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
en_iyi_tarih_kitaplari
En İyi Tarih Kitapları
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman

Bir cevap yazın