Ölmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
olmeden_nce_okunmasi_gereken_kitaplar

Last Updated on 24 Şubat 2024 by Aslıhan Demiralay

Kitap kurtlarının mutlaka okuması gereken kitaplar listesi. Bazıları arada kalmış, bazıları göz ardı edilmiş, bazıları da baş yapıt olarak popüler olan kitaplar. Bazıları bütün listelerde yer alan bazıları bizim bulup çıkardığımız her biri birbirinden değerli 30 kitap. Ölmeden önce okunması gereken kitaplar:

1.Gurur Ve Önyargı (Pride and Prejudice)-Jane Austen

Jane Austen’in belki de en tanınan romanı. Romantizm tarihinde yerini alan kitap bir çok kez sinemaya ve televizyon dizilerine uyarlandı. Elizabeth Bennet ile Fitzwilliam Darcy arasında yanlış anlamalar, toplum baskısı ve sosyal sınıflar ekseninde yaşanan aşk.

jane_austen_centre
Jane Austen Merkezi

2.Charlie ve Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory)-Roald Dahl

Charlie Bucket ve ailesinin yaşadığı yoksulluk ve Charlie’nin Willy Wonka’nın çikolata fabrikasına yaptığı düşsel yolculuk.

3.Parçalanma (Things Fall Apart)-Chinua Achebe

Ülkemizde çok tanınmayan Nijeryalı yazar Chinua Achebe’nin kitabı Nijerya’da hayali bir köyde geçer. 19.yüzyıl İngiliz sömürgeciliğinin ve hristiyan misyonerlerin toplum üzerinde etkisinin anlatıldığı roman 1958 yılında yazıldı.

4.1984 – George Orwell

Hemen hemen bütün okuma listelerinde yer alan distopik roman Big Brother kavramının literatüre girmesine sebep olan kitap bütün vatandaşlarını takip eden bir devleti anlatır.

5.Rebecca – Daphne du Maurier

Alfred Hitchcock tarafından yönetilen aynı adlı filme de konu olan roman zengin bir adamın ikinci eşinin kocasıyla yaşadığı malikanede gerçekleşen gizemli olaylar üzerine bir gerilim.

6.Büyük Umutlar (Great Expectations)-Charles Dickens

Usta yazar Charles Dickens’ın unutulmaz romanı bir çok kez sinema ve televizyona uyarlandı. Romanın öksüz kahramanı Pip, O’nun aşık olduğu zengin kız Estella ve Bayan Havisham arasındaki yıllara dayanan ilişki.

7.Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird) – Harper Lee

Harper Lee’nin kült romanı Amerika’nın ırkçı güney topraklarında büyük depresyon döneminde geçer. Beyaz bir kadına tecavüzle suçlanan siyah adamın yargılanması beyaz avukatın 6 yaşındaki kızının gözünden anlatılır.

Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için: Bülbülü Öldürmek

8.Kurtlar Hanedanı (Wolf Hall)-Hillary Mantel

Hillary Mantel’in Thomas Cromwell üçlemesinin ilk kitabı. Tudor Hanedanlığının Kralı VIII. Henry evli olmasına rağmen Anne Boleyn’le evlenebilmek için her şeyi yapmaya kararlıdır.

9.Büyük Uyku (The Big Sleep)-Raymond Chandler

Dedektiflik hikayelerinin klasiklerinden olan bu kitapta ünlü dedektif Philip Marlowe zengin bir aile tarafından işe alınır. Çözmesi gereken cinayet, şantaj ve aşkla dolu bir dava vardır. Kitap 1946 yılında sinemaya uyarlandı ve Marlow’u Humphrey Bogart canlandırdı.

*

10.Frankenstein-Mary Shelley

Yazar Mary Shelley gelecekte eşi olacak olan Percy Shelley ve Lord Byron ile girdiği bir iddia sonucu bu kitabı yazar. İddianın konusu en iyi korku hikayesini kim yazacaktır. Shelley’nin bu kitabı yazdığında henüz 18 yaşında olduğunu hatırlatalım.

20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20.Yüzyılın En İyi Romanları
11.Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights)-Emily Bronte

Emily Bronte’nin romanında Catherine Earnshaw ve Heatcliff arasında geçen tutkulu, şiddetli ve nefret dolu aşk hikayesi .

12.Sineklerin Tanrısı (Lord of the Flies)-William Golding

Distopik kült romanda II.Dünya Savaşı’nda yaşanan nükleer bombanın etkilerinden kurtarılmak istenen İngiliz çocuklar uçakla seyahat ederken ıssız bir adaya düşerler. Ancak yaşam mücadelesi sadece ada şartlarıyla değil , güç savaşına giren çocuklar arasında da olacaktır.

13.Lolita-Vladimir Nabokov

Nabokov’un yayınlandığı 1955 yılında olay yaratan kitabında, edebiyat profesörü 50 yaşlarında ki adam bir pansiyonda yaşar. Pansiyonu işleten dul kadının 12 yaşında ki kızına aşık olur ve O’nu görmeye devam edebilmek için dul kadınla evlenir.

14.Jane Eyre – Charlotte Bronte

Viktorya döneminde geçen kitap zor bir çocukluk ve gençlik geçiren Jane Eyre’in sıra dışı bir aşkın tarafı olmasını anlatır. Charlotte Bronte bir erkek ismi olan Currer Bell adı altında yayınladı. Jane Eyre aynı zamanda ilk gotik eser olarak da anılır, karanlık atmosferiyle bu sıfatı da sonuna kadar hak eder.

en_iyi_gotik_romanlar
En İyi Gotik Romanlar
15.Sevilen (Beloved) – Toni Morrison

Toni Morrison’un Pulitzer ödülü kazanan baş yapıtı. Gerçek olaylara dayanan romanda köle hayatına geri dönememesi için kendi kızını öldüren köle bir kadının hikayesi üzerinden kölelik ve siyah toplumun yaşadıkları anlatılıyor.

16.Bir Avuç Toz – Evelyn Waugh

Ülkemizde çok bilinmeyen bir yazar olan Evelyn Waugh belki de karantina günlerinde keşfetmek için en uygun yazarlardan biri. Lady Brenda yedi yıldır evli olduğu eşinden ve yaşadığı hayattan sıkılmıştır ve bir gençle ilişkiye başlar.Bazı eleştirmenlerce yüzyılın en önemli romanları arasında gösterilen kitap trajedi, komedi ve taşlamanın harmanlandığı bir roman.

17.Dune – Frank Herbert

Bir seri olan Dune serisi genellikle Yüzüklerin Efendisi gibi kitaplarla karşılaştırılır.Kitapta genç Paul Atreides’in hikayesine yer verilir. Bu genç adamın ailesi melanj isimli baharatın kaynağı olan Arrakis gezegeninin yönetimine sahiptir. Bu gezegeni ele geçirmek için yapılan savaşlar çok katmanlı bir hikayeyi beraberinde getirir.

18.Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) – F.Scott Fitzgerald

Fitzgerald ‘ın en bilinen romanı Amerikan Rüyasının farklı bir yönünü ortaya serer. Zengin bir adam olan Jay Gatsby malikanesinde lüks partiler verir ve zenginliğinin kaynağı dedikodu konusudur. İki yüzlülük, dedikodu, aşırılık, gösteriş sarmalında bir hikaye.

aldanan_kadin
Aldanan Kadın-Thomas Mann
19.Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) -Anthony Burgess

Anthony Burgess’in distopik romanında 15 yaşında ki Alex hayattaki doğruları sorgular ve çete arkadaşlarıyla şiddet eylemlerine girişir. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından filme çekildiğini de hatırlatalım.

20.Tess (Tess of d’Urbervilles)-Thomas Hardy

Ünlü yazar Thomas Hardy’nin bu romanı #MeToo hareketinden 125 yıl önce Viktorya döneminin iki yüzlülüğünü anlatır. Tess varlıklı bir adam tarafından tecavüze uğrayan fakir bir kızdır. Bebeğinin ölümünden sonra kendine yeni bir hayat kurmaya çalışır ancak kurbanı suçlayan iki yüzlü ahlak anlayışıyla karşılaşır.

21.Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? (Do Androids Dream of Electric Sheep ?)-Philip K.Dick

Usta yazar Philip K. Dick‘in yazdığı Blade Runner isimli filme de konu oldu. 3.Dünya Savaşından sonra kıyameti yaşamış bir dünya uzayda kolonileşir. Bazı hayvanların nesli tükendiği için elektrikli hayvanlar üretilmiştir. Dünyada androidlerin bulunması yasaktır ancak sahiplerini öldürüp dünyaya yerleşen androidler vardır.

22.Karanlığın Yüreği (Heart of Darkness) -Joseph Conrad

Joseph Conrad’ın yazdığı kitapta gizemli Kutz’u bulmak için çalıştığı şirketin Belçika Kongosu’nda ki şubelerine uğrayan Marlow ‘un gözünden hem dönemin değer yargılarını hem de emperyalizmin yarattığı kötü sonuçları anlatıyor.

23.Gizli Tarih (The Secret History)-Donna Tart

Richard Papen üniversitede Antik Yunanca derslerine katılır ve dersin karizmatik profesörü ve O’nun özenle seçilmiş öğrencilerinin arasına katılır. Fakat aralarına girdikçe cazibenin altında karanlık bir şeylerin olduğunu fark eder. Derse katılan öğrencilerin yaptığı ayin sırasında korkunç bir olay gelişir ve öğrenciler kendilerini cinayete kadar varan olayların içinde bulur.

24.Dracula-Bram Stoker

İrlandalı tiyatro yöneticisi Bram Stoker’la Macar seyyah ve yazar Armin Vanbery tanışırlar ve ikili aralarında Karpat Dağları’ndan ve gotik atmosferinden bahsederler. Bundan etkilenen Stoker Dracula’yı yazar. Kitapta avukat Jonathan Harker Kont Dracula’nın resmi işleri için Transilvanya’da ki şatoya gider ve şatoda esrarengiz olaylar gerçekleşmeye başlar.

25.Silas Marner- George Eliot

Yıllar önce yapmadığı halde hırsızlıkla suçlanan Silas Marner kilise cemaatinden kovulmuştur. Bu sebeple başka bir köye yerleşir. Bütün hayatı sadece çalışmak ve kazandığı parayı biriktirmekten ibarettir. Günün birinde bütün parası çalınır ve kapısında bir bebek bulur ve bütün hayatı değişir.

26.Anna Karenina-Tolstoy

Tolstoy’un ölümsüz eseri Anna Karenina’da evli ve bir çocuğu olan Anna Karenina’nın bekar Kont Vrosky arasındaki yasak aşkı anlatır. Bu aşkın paralelinde toplumsal ahlakın kadına ve erkeğe farklı uygulanması gibi iki yüzlülüklere de yer verir.

27.Catch-22 -Joseph Heller

II.Dünya Savaşı’nın son döneminde İtalya’da gerçekte var olmayan bir adada savaşın zihniyetini, yönetenleri, bürokrasiyi bir anti-kahramanın gözünden anlatır. Bir kısır döngü içinde ki savaş romanı.1970 yılında usta yönetmen Mike Nichols tarafından beyaz perdeye aktarıldı.

en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
28.Tehlikeli İlişkiler (Dangerous Liaisons)-Pierre Choderlos de Laclos

Choderlos de Laclos’un yayınlandığı dönemde fırtınalar koparan romanı. Bir iddia uğruna evli bir markizi baştan çıkaran Viconte Valmont bu iddianın sonunda hiç beklemediği duygular yaşar ancak gururu galip gelecektir.

29.Yüzyıllık Yalnızlık (100 Years of Solitude)-Gabriel Garcia Marquez

Usta Marquez’in hiç eskimeyen romanında Buendia ailesinin bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren lanetle yaşamalarını hikaye ediyor.

30.Ölüm Kitabı(Misery)-Stephen King

Stephen King’in unutulmaz kitabı.Ünlü bir yazar Amerikan kırsalında kaza geçirir ve gözlerini açtığında bir hemşirenin kendi evinde bakıldığını fark eder. Başta hiçbir şeyden şüphelenmeyen yazar daha sonra hemşirenin evinde aslında bir tutsak olduğunu kadının da çok sağlıklı düşünemediğini fark eder. Bu kadının elinden kurtulabilecek midir?

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesi..

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
en_iyi_alman_romanlari
En İyi Alman Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir