Küçük Prens’in Peşinde

kucuk_prenisn_pesinde

Antoine de Saint Exupéry

Unutulmaz Küçük Prens’in yazarı pilot,mucit ve öncü…Daha 44 yaşındayken uçağının düşmesi sonucu kaybolan,ardında yazdıklarını bırakan edebiyat tarihinin unutulmaz karakterlerinden biri Antoine de Saint Exupéry.

1900 yılında Lyon’da doğan Saint Exupéry ,sonradan yoksul düşen aristokrat bir aileden geliyordu.Yaratıcı bir çocuktu bisikletine kanat bağlar,şiirler yazar ve deneyler yapardı.Çocukluk ve gençlik döneminde yaşadığı iki ölüm acısı hayatını şekillendiren etkenler oldu.4 yaşındayken babasını ve 17 yaşındayken de çok yakın olduğu erkek kardeşini kaybetti.Daha 12 yaşındayken uçmakla ilgili hayaller kurmaya başlayan sanatçı annesinin muhalefetine rağmen pilot olmayı başardı.

1926 yılında Toulouse ve Dakar arasında posta servisi bir uçağın pilotluğunu yapmaya başladı.Bu dönemde uçuş deneyimlerinden faydalandığı kitaplar yazdı.

1931 yılında El Salvador’lu Consuelo Carrillo ile evlendi.

1935 yılında arıza yapan uçağı nedeniyle Tunus’da çöle zorunlu iniş yapan Antoine de Saint Exupéry 4 gün sonra yerel halk tarafından bulundu.İspanya İç Savaşı sırasında savaş muhabirliği yaptı.

II.Dünya Savaşı sırasında sağlık durumu elverişli olmamasına rağmen orduya katıldı.Ancak Fransa’nın yenilgisi üzerine Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.Bu dönemde dünya edebiyat tarihine geçen Küçük Prens(Le Petit Prince) kitabını yazdı.

Savaş devam ederken Amerikan Ordusu’na yazıldı ve Kuzey Afrika’ya gitti.Bir keşif uçuşu sırasında kayboldu.2000 yılında uçağının enkazı Marsilya açıklarında bulundu.

Küçük Prens’in Cazibesi

Saint Exupéry Amerika’da yaşadığı dönemde savaş da bir fayda gösterememekten dolayı bir çeşit bunalımdaydı.Eşi onlar için Long Island’da bir ev kiraladı. Saint Exupéry Küçük Prensi bu evde yazdı.

Küçük Prens bir çok kişiye göre Saint Exupéry’nin uçağının Tunus’da düşmesinden ilham aldığı bir konu olarak görülür.Prensin elinde ki gül de eşiyle olan çalkantılı ilişkiye gönderme olarak değerlendirildi.

Kitabın orijinal el yazmalarında kitabın sonunda Küçük Prens bulmaca çözmeye çalışan bir adamla karşılaşır,ancak kitapta bu bölüm yoktur.

Saint Exupéry kitabın çizimlerini kendisi yaptı ve yayıncıdan şekillerin büyüklüğü,renkler ve alt yazılarla ilgili net isteklerde bulundu.

Yazar gençliğinden itibaren aynı küçük figürü peçeteler,kağıt parçaları üzerine defalarca kez çizdi.

Fransızca Küçük Prens
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
yeni_cikan_kitaplar
Yeni Çıkan Kitaplar
68_yillik_kitap_kulubunun_hikayesi
68 Yıllık Kitap Kulübünün Hikayesi

Bir cevap yazın