Bülbülü Öldürmek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
bulbulu_oldumek

Last Updated on 23 Ekim 2023 by Aslıhan Demiralay

Bülbülü Öldürmek sadece Amerikan Edebiyatı’nın tüm dünyanın kucakladığı bir kitap. Küçük bir kız çocuğunun gözünden, kasaba yaşamı, ırkçılık ve toplumsal roller üzerine bir deneme.

Bülbülü Öldürmek Romanı Konusu

Kitap 1930’lu yıllarda Maycomb isimli Alabama’da ki hayali bir kasaba da geçiyor. Döneminin hayli ilerisinde olan avukat bir baba Atticus finch ve iki çocuğunun yaşadığı eve konuk oluyoruz. 6 yaşındaki Jean Louis Finch yani Scout ve Jem Finch çekirdek ailenin üyeleri.

Evde çocuklara bakan ve ev işlerini yapan Calpurnia isimli bir de siyahi kadın var. Ayrıca yaz tatillerinde yan komşularına gelen Dill isimli bir çocuk da romanın asıl karakterlerinden biri.

Atticus’un döneminin ilerisinde bir adam olmasının en önemli sebebi insanları yargılamadan önce anlamaya çalışması ve bunu büyük bir sükunetle yapması. Toplumun genel klişeleri ve önyargılarının dışında düşünen bu adam çocuklarını da bu şekilde yetiştirmeye çalışıyor.

Kitap ilerledikçe 30’lu yılların bir Amerikan kasabasında yaşarcasına atmosferi hissetmek mümkün. Okulda çocukların yaramazlığı, günlük hayatın dinginliği, ırkçılığın anormal sayılmadığı, iklimi sıcak Maycomb.

Okula yeni başlayan Scout kafası fazla çalışan bir çocuk olarak okula kolayca uyum sağlayamaz. Öğretmeni ise Scout’un halihazırda okuma yazma bilmesi ve sorgulayıcı zekasıyla başa çıkamaz.

Sıradan günler devam ederken siyah bir genci savunması istenen Atticus toplumun bir kesimi tarafından yargılanır ve bu durumu çok iyi anlayamayan çocukların da kafası karışmaya başlar.

68_yillik_bir_kitap_kulubunun_hikayesi
68 Yıllık Bir Kitap Kulübünün Hikayesi

Beyaz bir genç kıza tecavüzle suçlanan bir adamı savunan Atticus’un mahkemede ki savunması son derece etkileyici.

Kocası suçlandığı için 3 çocuğuyla sıkıntıya giren kadını savunmak yine bir grup toplum dışında düşünen insana düşer.

Toplumsal sınıflar,eski aile olmak gibi aslında tamamen göreceli kavramlar ise Scout’un halasının ağzından aktarılır. Hala istediği gibi bir kız olmaması sebebiyle sürekli Scout’u değiştirmeye ve kafasında ki genç kız modeline sokmaya çalışır.

Günlük hayatı aktarmadaki başarısı, karakterleri ile bu klasik roman da günlük hayatın sıradanlığı içinde aslında fark edilmeyen b bir çok şeyi anlamak mümkün.

İnsanları sadece derilerinin rengiyle bakan toplumun dışına itilmiş, en aşağıda görülen insanlar bile kendilerini siyahlardan üstün görebilirken (sadece derilerinin rengi nedeniyle),diğer beyazlar tarafından neden bu kadar dışlandıklarını asla sorgulamıyorlar.

Harper Lee’nin Hayatı

Nelle Harper Lee 1926 yılında Alabama’da doğdu. Yazarlık hayatına kısa öykülerle başlayan Lee 1960 yılında Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird) kitabını yazdı. Sonraki dönemde uzun bir süre roman yazmayan sanatçı 2015 yılında Tespih Ağacının Gölgesinde (Go Set a Watchmen) kitabını yazdı. Ünlü yazar Truman Capote çocukken kapı komşusuydu hatta Bülbülü Öldürmek romanında ki Dill karakterinin Truman Capote olduğu söylenir. Harper Lee 2016 yılında Alabama’da hayatını kaybetti.

harper_lee
Harper Lee-2007

Harper Lee’nin ilk romanı Bülbülü Öldürmek kitabı yayınlandıktan sonra büyük bir başarı elde etti. 1961 yılında bu romanıyla Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)-1962 Filmi

Roman 1960 yılında yayınladığında büyük başarı elde etti ve yazarı Harper Lee’ye bir Pulitzer Ödülü kazandırdı. Kitabın bugüne kadar 18 milyondan fazla kopyası satıldı. Roman hemen ertesi yıl ise Oscar ödüllü bir filme konu oldu. Film en iyi erkek oyuncu (Gregory Peck ),en iyi uyarlama senaryo (Horton Foote) ve en iyi set dekorasyonu dallarında toplam 3 Oscar kazandı. Bunların dışında 5 ödüle daha aday oldu.

Bülbülü Öldürmek-1962
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da ilginizi Çekebilir:
stephen_crane
Stephen Crane
savas_karsiti_kitaplar
En İyi Savaş Karşıtı Kitaplar
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir