Seri Katil Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
seri_katil_filmleri

Last Updated on 4 Ocak 2024 by Aslıhan Demiralay

En İyi Seri Katil Filmleri

Seri katil filmleri ve dizileri bazen seyretmesi zor olsa da, seri katil filmleri 1920’lerden beri sinemanın içinde olan bir tür. Bazen gerçek olaylara dayanan bazen de hayal gücüne dayanan yapımlar seyirciyi sinema salonlarına getirmeyi başardı.

Genellikle sorulan sorular olan seri katil filmleri hangileri? en iyi seri katil filmleri listesi ? IMDB puanı en yüksek seri katil filmleri gibi soruları bu yazıda cevaplamayı umuyoruz.

Kuzuların Sessizliği-The Silence of the Lambs(1991)

2017 yılında hayatını kaybeden usta yönetmen Jonathan Demme’den usta işi bir film. Baş rollerinde Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn ve Anthony Heald’in yer aldığı filmde, genç bir FBI ajanı kurbanlarının derisinden kıyafetler diken bir seri katili araştırma görevindedir. Bu katil hakkında bilgi almak için yamyam bir katille irtibata geçen genç ajan bir yandan kendi geçmişiyle de hesaplaşır. Amerika’da gerçek bir seri katil olan ve kurbanlarının dersinden ev eşyası ve kıyafetler yapan Ed Gein’den esinlenen yapım en iyi film, en iyi yönetmen (Jonatham Demme),en iyi erkek oyuncu (Anthony Hopkins), en iyi kadın oyuncu(Jodie Foster) ve en iyi uyarlama senaryo(Ted Tally) dallarında toplam 5 Oscar ödülü aldı. Filmin senaryosunun uyarlandığı roman ise ünlü yazar Thomas Harris’e ait. Film gösterime girdikten sonra yamyam katil Hannbal Lecter’la ilgili bir çılgınlık yarattı, bu ilginç adam çok popüler bir figür haline geldi. 2001 yılında Hannibal ve 2002 yılında Red Dragon(Kızıl Ejder) isimli iki film daha çekildi.

Seri katil filmleri yada en iyi seri katil filmleri denilince akla ilk gelen film belki de Kuzuları Sessizliği.

Kuzuların Sessizliği-The Silence of the Lambs-1991-Trailer
kuzularin_sessiszligi

Otostopçu-The Hitcher-(1986)

1986 yılından gelen bir seri katil filmi. Yolda uyumamak için yanın bir otostopçuyu alan genç bir adam için kabus başlar. Robert Harmon’ın yönettiği filmin senaryosu Eric Red’e ait. Baş rollerde Rutger Hauer, Chris Thomas Howell ve Jennifer Jason Leigh rol alıyor. Rutger Hauer’in oyunculuğunun dikkat çektiği yapım türün en iyi örneklerinden biri. IMDB puanı:7,2.

2007’de yeniden çekilen film ilkinin kalitesini vermekten uzak kaldı.

Seri Katil filmleri denince ilk planda akla gelmese de aslında türün önemli örneklerinden biri.

Otostopçu-The Hitcher-(1986)-Trailer
otostopcu_1986
The Bad Seed(Canavar Tohumu)-1956

Christine Penmark her şeye sahip bir kadındır. Güzel bir ev, iyi bir evlilik ve belki de dünyanın en mükemmel kız çocuğu. Ancak bir gün genç kadın 8 yaşındaki kızının kalpsiz bir katil olduğunu keşfeder ve gerilim de orada başlar. William March’ın romanından uyarlanan filmin senaryosunu John Lee Mahin yazdı. Yönetmenliğini Mervyn LeRoy yaparken, Patty McCormack, William Hopper ve Nancy Kelly baş rolde. Film en iyi kadın oyuncu (Nancy Kelly), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Eileen Heckart), en iyi yardımcı kadın oyuncu( Patty McCormack) ve en iyi sinematografi dallarında toplam 4 dalda Oscar’a aday oldu.

Filmin uyarlandığı roman filme dönüştürülmeden önce bir Broadway oyunu olarak seyirciyle buluştu. 1954 yılında başlayan oyun 334 gösteri yaptı ve çocuk oyuncu canlandıran Patty McCormack dahil baş roldeki oyuncular filmde de rol aldı. Filmle ilgili bir başka ilginç ayrıntı ise ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un filmi yönetmesi gündeme gelmesine rağmen bu anlaşma yapılamadı ve filmi Mervyn LeRoy yönetti. Betty Davis’de o dönem anne rolünü oynamak için istekli olsa da yönetmen Nancy Kelly’de ısrar etti.

Seri katil filmleri türünün en ilginç örneklerinden biri.

The Bad Seed(Canavar Tohumu)-1956-Trailer
canavar_tohumu_1956
Zodiac-2007

Ünlü yönetmen David Fincher’dan gerçek olaylara dayanan bir seri katil filmi. 1960’ların sonuyla 1970’lerin başında Birleşik Devletler’de genellikle çiftleri öldüren bir seri katilin peşindeki polislerin ve gazetecilerin hikayesi. Robert Graysmith’in kitabından uyarlanan filmin senaryosunu James Vanderbilt yazdı. Adeta bir yıldız karması olan filmde Robert Downey Jr. Jake Gyleenhaal, Mark Ruffalo, John Carroll Lynch ve Anthoy Edwards baş rolde. Seri katilin peşindeki gazeteci ve polislerin olayı takıntı haline getirip, yaşadıklarını seyirciye aktaran film, seri katil filmlerinin köşe taşlarından biri. Filmin IMDB notu:7,7.

Zodiac-2007-Trailer
zodiac_2007
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi polisiye Gizem Filmleri
The Honeymoon Killers(1970)

Kilo sorunları yaşayan bir hemşire olan Martha yaşlı ve huysuz annesiyle birlikte yaşar. Erkek arkadaş edinmekte pek de başarılı olmayan genç kadını bir arkadaşı Yalnızlar Kulübüne üye yapar. Burada tanıştığı latin kökenli Ray’e aşık olan Martha, bir süre sonra adamın kadınları kandırıp paralarını çalan ve sonra onları öldüren bir adam olduğunu anladığında bunun kabullenmekte sorun çıkarmaz. Leonard Castke’ın senaryosunu yazdığı filmi yine Castle yönetti. Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin de 1 hafta boyunca filmde yönetmenlik yaptığı da filmin ilginç bilgileri arasında. Shirley Stoler, Tony Lo Bianco, Doris Roberts ve Mary Jane Higby baş rolde. IMDB puanı: 7,0.

The Honeymoon Killers(1970)-Trailer
the_honeymoon_killers_1970
Seven(Yedi)-1995

7 ölümcül günahı işlediğini düşündüğü insanları öldüren bir seri katil ve peşindeki 2 polis. 1995 yılının en dikkat çeken filmlerinden biri olan Seven karanlık, yağmurlu atmosferi, güçül senaryosu ve oyunculukları ile günümüzde bir klasik haline geldi. David Fincher’ın, Andrew Kevin Walker’ın senaryosunu yönettiği filmde Bard Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow baş rolde. Özellikle sürpriz sonu ve temposuyla bir çok kez izlenebilecek bir film en iyi kurgu dalında Oscar’a aday oldu.

Filmin ilginç sonu New Line yöneticileri tarafından başlarda değiştirilmek istense de Brad Pitt filmin sonu değiştirilirse yapımda yer almayacağını söylediği için orijinal senaryoya bağlı kalındı. Yapımcılar filmin sürekli yağmuru olmasına karar verdi, bu şekilde daha kaotik bir ortam oluşurken bir yandan da ekip kötü hava için asla endişe etmedi. IMDB puanı:8,6.

Kuşkusuz çekimleri, senaryosu ve sonu ile en iyi seri katil filmleri listesinin demir başlarından biri.

Seven(Yedi)-1995-Trailer
seven_1995
Peeping Tom(Kadın Katili)-1960

1960 yılından gelen bir İngiliz filmi. Çocukluğundan gelen sorunları aşamayan genç bir fotoğrafçı, kadınları öldürürken onları kayda alır yüzlerindeki dehşet acı ve ifadesini inceler. İngilizce röntgencilik anlamında kullanılan Peeping Tom deyiminden ismini alan filmi Michael Powell yönetti, senaryosu da Leo Marks’a ait. Baş rollerde Karlheinz Böhm, Anna Massey ve Moira Shearer yer alıyor.

Gösterime girdikten 5 gün sonra eleştiriler yüzünden sinemalardan kaldırılan film, yaratılan skandal nedeniyle yönetmen Michael Powell’ın kariyerinde büyük sorunlara yol açtı. Kadın çıplaklığı üzerine sahneleri olan ilk ana akım İngiliz filmi olarak görüldüğünü de belirtelim. IMDB notu:7,7.

Seri katil filmleri açısından farklı bir örnek olması ve şiddet sahneleri ile döneminin öncülü bir film.

Peeping Tom(Kadın Katili)-1960-Trailer
peeping_tom_1960
Natural Born Killers (Katil Doğanlar)-1994

Oliver Stone’un akıllardan çıkmayan provokatif filmi. Mickey Knox ve Mallory Wilson iki sevgilidir. Ancak alışılmışın dışında inanlar olan Knox ve Wilson önce kadın karakterin tacizci babasını öldürürler ve daha sonra yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk sırasında insanları öldürmeye başlayan sevgililer, büyük bir medya olayına dönüşürler. Senaryosu Quentin Tarantino‘nun hikayesine dayanan filmin yönetmenliğini Oliver Stone yaparken, Woody Harrelson, Juliette Lewis, Rodney Dangerfield, Robert Downey Jr. ve Tom Sizemore baş rolde. IMDB puanı: 7,3.

Filmin çekimleri sırasında Juliette Lewis, Tom Sizemore’un burnunu kazayla kırdı. Yönetmen Oliver Stone’un açıklamasına göre ünlü aktör Rodney Dangerfield film çekimleri sırasında aslında yönetmenin tarzını çok da anlayamamıştı. Ancak film gösterildikten sonra Dangerfield’ın performansı filmin en güçlü noktalarından biri olarak alkışlandı. Woody Harrelson ise filme seçilmesinde Oliver Stone’un kendisinin gözlerinde şiddeti görmesinin etkili olduğunu söyledi.

Seri katil filmleri içinde Bonnie ve Clyde etkisi taşıyan bir film.

Natural Born Killers(Katil Doğanlar)-1994-Trailer
natural_born_killers_1994
nosferatunun_yonetmeni_f_w_murnau
Nosferatu’nun Yönetmeni F.W.Murnau
Tesis(Tez)-1996

Alejandro Amenabar’ın senaryosunu yazıp yönettiği filmde Angela isimli bir üniversite öğrencisinin şiddet üzerine tez yazması ile başlıyor er şey. Tezi için araştırma yapan genç kadın zamanla içinde gerçekten insanların öldürüldüğü snuff videoların dünyasına girer. Ana Torent, Fele Martinez ve Eduardo Noriega baş rolde. IMDB notu:7,4.

Son ana kadar merak unsurunu ve gerilim barındıran film Yönetmen Amenabar, fele Martinez ve Eduardo Noriega’nın birlikte çektikleri ilk film. 2 yıl sonra dikkat çekici bir film olan Abre Los Ojos( Aç Gözünü)’da da birlikte çalıştılar. Aynı zamanda Tez, yönetmenin ilk filmi olma özelliğine de taşıyor.

Tesis(Tez)-1996-Trailer
tesis_1996
Psycho(Sapık)-1960

Günümüzde bir çok filme ilham kaynağı olmuş bir film sapık. Alfred Hitchcock’un yönettiği filmin senaryosunu Robert Bloch’un kitabından Joseph Stefano uyarladı. Janet Leigh, Anthony Perkins, Vera Miles ve John Gavin baş rolde. Patronundan para çalan genç bir kadın sevgilisinin yanına gitmek için yola çıkar. Ancak yol uzun olduğu için küçük bir motelde mola verir. Ancak oteli yöneten Norman Bates sosyal yetenekleri zayıf bir adamdır ve sert annesinin etkisi altındadır. Özellikle duş sahnesi ile çekildiği dönemde olay yaratan filmin IMDB notu: 8,5.

Seri katil kavramını ve kişilik bozukluklarını gülünç olmadan aktaran, zamanının ilerisinde bir film.

Psycho(Sapık)-1960-Trailer
en_iyi_politik_filmler
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir