The Highwaymen-2019

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_highaymen_2019

Last Updated on 10 Mart 2022 by Aslıhan Demiralay

Ya da Bonnie ve Clyde’ın Yalakalanma Öyküsü

2019 yapımı The Highwaymen filmi tamamen Bonnie ve Clyde’ın yakalanma öyküsüne odaklanıyor. 1930’lu yıllarda Birleşik Devletler’de terör yaratan ve 10’dan fazla kişiyi öldüren çifti yakalamak üzerine yapılmış güzel bir film The Highwaymen. Temposu günümüz izleyicisine biraz ağır gelebilecek olsa da dönemin atmosferini anlatmakla son derece başarılı.

The Highwaymen Kadrosu

Filmin konusuna geçmeden biraz teknik ayrıntılara girelim. Filmi Sandra Bullock’un Oscar aldığı film olan The Blind Side’ı da yöneten John Lee Hancock yönetiyor. Senaryo ise John Fuscu’ya ait.

Baş rollerde Kevin Costner, Woody Harrelson ve Kathy Bates yer alıyor .Film dijital platform Netflix için yapıldı.

The Highwaymen Konusu

Filmin başında 1934 yılına gidiyoruz. Banka soygunlarıyla aranan suçlular haline gelen Bonnie Parker ve Clyde Barrow acımasız cinayetler de işlemeye başlarlar. Özellikle polislere pusu kurup onları öldürürler. Ancak fakir halkın bir kısmı bankalar ellerinden her şeylerini aldığı için bu iki suçluyu modern Robin Hood gibi görürler.

Bazı gençler arasında çok popüler hale gelen Bonnie ve Clyde’ı suçlu değil de film yıldızı gibi düşünenler çoğalmaya başlar.

Devlet polis teşkilatı ve FBI’ın güçlerini kullanmasına rağmen Bonnie ve Clyde’ı ele geçiremez. Bu sebeple Texas valisi Ma Ferguson eski Texas Ranger ekibinden iki kişiyi Bonnie ve Clyde’ı yakalaması için göreve getirir. Burada yakalama derken canlı olarak ele geçirileceklerini kimse düşünmez. Çünkü Texas Ranger ekibi daha önceki yargısız infazları nedeniyle lağvedilmiştir.

sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

Kevin Costner’ın canlandırdığı Frank Hamer ve Woody Harrelson’ın oynadığı Maney Gault bu iş için seçilen emekli polisler.

Frank Hamer ve Maney Gault geçmişte yaşadıkları olayların ağırlığını üzerlerinde taşıyan iki emekli polis. Olay üzerinde çalışan diğer görevlilerin aksine ders çalışır gibi Bonnie ve Clyde’ın hareketlerine ve rotalarına mesai harcarlar.

Frank Hamer “Bütün Haydutlar Evine Döner” felsefesiyle hareket ederek plan oluşturur.

Filmin ilginç özelliği Bonnie ve Clyde’ı neredeyse hiç göstermemesi ve onları yakalayan iki adama ve psikolojilerine odaklanması. Bonnie ve Clyde’ı kahraman gibi göstermeyen bir film.

The highwaymen-2019-Trailer
The Highwaymen İçin Sonsöz

The Highwaymen kostüm tasarımları, atmosferi ve özenli müzikleriyle 30’ların Amerikasını çok başarılı bir şekilde sergiliyor. Özellikle şehir ve kasabaların kenar mahallelerinde ki yoksulluğu da gözler önüne seriyor.

kevin_costner_the_highwaymen_2019
Filmin Baş Rol Oyuncusu Kevin costner

Filmin en etkili sahneleri belki de Clyde Barrow’un babası ile Frank Hamer’ın konuştuğu sahne ve Maney Gault’un bir gece yaptıkları operasyonu anlattığı bölüm. Kevin Costner ve Woody Harrelson geçmişte yaptıklarının altında ezilen iki adamı çok başarılı canlandırıyor.

Film sonunda iki sevgilinin (Bonnie ve Clyde aynı zamanda sevgiliydi bunu daha önce yazmayı unuttuk herhalde.) cesetlerinin bulunduğu arabaya insanların saldırması ve onlardan bir şey almaya çalışmaları da son derece üzücü sahneler olarak hafızlara kazındı. Kötü olan kısmı ise bu sadece bir film sahnesi değil gerçekten olaylar bu şekilde cereyan etmiş.

Bonnie ve Clyde. Bonnie Parker ve Clyde Barrow büyük depresyon sırasında merkez Amerika’da işledikleri suçlarla ünlendiler. Benzin istasyonlarını, küçük dükkanları ve bankaları soydular. En az 9 polis ve 4 sivilin ölümünden sorumluydular. Öldüğünde Bonnie 24, Clyde’da 25 yaşındaydı.

greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks
Bonny ve Clyde (1967)
Bonnie and Clyde-1967-Trailer

1967 yılında çekilen Bonnie ve Clyde filmi tabi ki bu iki aşığın daha çok tanınmasına sebep oldu. Arthur Penn’in yönettiği filmde Faye Dunaway, Warren Beaty, Estelle Parsons ve Michael J. Pollard baş rolde. En iyi yardımcı kadın oyuncu (Estelle Parsons) ve en iyi sinematografi (Burnett Guffey) dalında 2 Oscar kazandı. 8 dalda daha bu ödüle aday oldu.

Ma Ferguson asıl adıyla Miriam Ferguson Birleşik Devletler’de eyalet valisi seçilen ilk iki kadından biri.1925-1927 ve 1933 ve 1935 yılları arasında Texas valisi olarak görev yaptı. 1875 yılında doğan politikacı 1961 yılında hayatını kaybetti. Avukat olan eşi James Edward Ferguson’da 1915 yılından 1917 yılına kadar Texas valisiydi.

jojo_rabbit_2019
Jojo Rabbit-2019
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri
en_iyi_western_filmleri
En İyi Western Filmleri
40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Ünlü Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir