En İyi Western Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_western_filmleri

Last Updated on 9 Mayıs 2024 by Aslıhan Demiralay

En İyi Kovboy Filmleri

En iyi western filmleri. Çocukluğumuzun pazar sineması ile başlayan ilgi günümüzde aynı şekilde devam etmese de bu türün güzel örnekleri hala çekiliyor. En iyi western filmleri sıralamasında Clint Eastwood imzası bulunan bir çok film yer alıyor. En iyi western ya da çocukluğumuzda kullandığımız şekliyle en iyi kovboy filmleri:

Ölü Adam (Dead Man)-1995

Aykırı yönetmen Jim Jarmush’dan ilginç bir film. Jarmush’un senaryosunu da yazdığı filmde Johnny Depp, Gary Farmer, Iggy Pop, Robert Mitchum ve Crispin Glover baş rolde. 1800’lü yıllarda sıradan bir hayat yaşayan William Blake isimli genç adam farklı deneyimler için yola çıkar. Nobody isimli bir yerli ile arkadaş olur. Fantastik maceralar sonunda Blake başka bir insana dönüşür. Siyah-beyaz çekilen film ağır bir tempoya sahip. Filmin IMDB puanı: 7,6. Rotten Tomatoes oranı: %70. Film 9 milyon dolar bütçeyle çekildi. Sinemanın efsane isimlerinden Robert Mitchum’un da son filmi olma özelliğini taşıyor.

Soundtrack’in de ünlü müzisyen Neil Young’ın imzası bulunuyor. Farklı bakış açısıyla en iyi western filmlerinden biri.

Ölü Adam (Dead Man)-1995-Trailer
en_iyi_western_filmleri
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

İntikam (The Salvation)-2014

Danimarka’lı yönetmen Kristian Levring’in yönettiği western filmi. Yine Danimarka’lı muhteşem Oyuncu Mads Mikkelsen, Jeffrey Dean Morgan ve Eva Green baş rolde. Ayrıca ünlü futbolcu Eric Cantona’nın da filmde oynadığını hatırlatmak da fayda var. Filmin senaryosu da Anders Thomas Jensen ve yönetmen Levring2in elinden çıkma.

Ailesinin intikamını alan bir adam çevredeki bir çetenin hışmına uğrar. Yakınında ki insanların da ihanetine uğrayan adam çeteyle tek başına savaşmak zorunda kalır. Western film kategorisine yeni bir şey katmasa da oyuncuları ve konusu ile iyi bir film. IMDB notu: 6,7. Filmin bütçesi 10,5 milyon Euro.

İntikam-2014
en_iyi_western_filmleri
İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, il Brutto, il Cattivo)-1966

Spagetti Western türünün en iyi örneklerinden biri. Sergio Leone’nin yönettiği filmde Clint Eastwood, Elie Wallach ve Lee Van Cleef baş rolde. Ennio Morricone’un unutulmaz müziklerini hazırladığını hatırlatalım. Bir Avuç Dolar (1964), Bir Kaç Dolar İçin(1965) filmleriyle beraber bir üçlemeye dahildir. Ancak filmler arasında konu bağlantısı yoktur. Filmin senaryosu ise Sergio Leone ve Luciano Vincenzoni’nin hikayesinden Agenore Incrocci tarafından yazıldı.

Üç kişi aynı amaca farklı yollarla gitmeye çalışırlar. Gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla arası bozulan iki arkadaş ve hazinenin peşinde ki üçüncü kişinin devreye girmesiyle işler iyice karışır.

Filmin yönetmeni Leone neredeyse hiç İngilizce bilmediği ve baş rol oyuncularından Elie Wallach’da neredeyse hiç İtalyanca bilmediği için sette Fransızca konuşarak iletişim kurdular. Clint Eastwood serinin tüm filmlerinde aynı pançoyu temizlemeden giymeye devam etti.

Filmin IMDB notu: 8,8. Film 1,2 milyon dolara mal olurken, dünya çapında 25 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

iyi_kotu_cirkin_1966
İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, il Brutto, il Cattivo)-1966
İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, il Brutto, il Cattivo)-1966-Trailer
en_iyi_western_filmleri
Sonsuz Ölüm (Butch Cassidy and the Sundance Kid )-1969

George Roy Hill’den unutulmaz bir film. William Goldman’ın senaryosunu yazdığı yapımda Paul Newman, Robert Redford ve Katharine Ross baş rolde. Gerçekten yaşamış olan Butch Cassidy ve Sundance Kid banka ve tren soyarlar. Bolivya ve vahşi batıda ki maceraların anlatıldığı film tarihi olaylara çok sadık kalmadan bu iki kişiyi son derece sevimli göstermiş bir yapım. Özellikle son sahnesi de akıllara kazınan türden. Filmin senaryosu William Goldman’a ait.

Filmin efsanevi baş rol oyuncusu Paul Newman çekerken en çok eğlendiği filmin Butch Cassidy and the Sundance Kid olduğunu söyledi. William Goldman’a göre filmin senaryosunun Paul Newman ve Steve McQueen aynı dönemde okudular. Steve McQueen The Sundance Kid rolünü almıştı. Ancak daha sonra McQueen projeden çekilince rol Robert Redford’un oldu.

En iyi senaryo, en iyi cinematografi, en iyi şarkı ve en iyi müzik dallarında 4 Oscar aldı. Film toplamda 7 dalda bu ödüle aday olmuştu.

6 milyon dolara mal olan film dünya çapında 102 milyon dolardan fazla hasılat elde ederek karlılık oranı konusunda da bir rekora imza attı. Filmin IMDB notu: 8,0.

butch_cassidy_and_the_sundance_kid_1969
Sonsuz Ölüm (Butch Cassidy and the Sundance Kid )-1969
Sonsuz Ölüm (Butch Cassidy and the Sundance Kid )-1969-Trailer
en_iyi_western_filmleri
seri_katil_filmleri
En İyi Seri Katil Filmleri
Affedilmeyen (Unforgiven)-1992

Western filmlerinin ustasından sıra dışı bir Western. Clint Eastwood‘un yönettiği filmin senaryosu David Webb Peoples’a ait. Baş rollerde Clint Eastwood, Gene Hackman, Richard Harris ve Morgan Freeman yer alıyor.

Eskiden bir tetikçi ve haydut olan Bill Munny bu işleri bırakmış ve çiftlik hayatına geçiş yapmıştır. Fakat son bir işi kabul eder. Filmin geçmişteki western filmlerinden farkı şiddeti övmemesi ve şiddetin çirkin yüzünü göstermesi. En iyi film, en iyi yardımcı erkek oyuncu(Gene Hackman), en iyi yönetmen (Clint Eastwood) ve en iyi kurgu dallarında Oscar kazandı ve toplamda 9 dalda bu ödüle aday oldu.

Filmin kapanış sahnesinde “Dedicated to Sergio and Don” yazısı görünür. Clint Eastwood’un akıl hocaları Sergio Leone ve Don Siegel’e atıfta bulunulur.

14 milyon doların biraz üzerinde bir bütçeyle çekilen film 159 milyon dolardan fazla gişe başarısı elde etti. IMDB puanı: 8.2.

Affedilmeyen (Unforgiven)-1992-Trailer
en_iyi_western_filmleri
Kurtlarla Dans (Dances with Wolves)-1990

1990 yılına damgasını vuran filmlerden biri. Michael Blake’in aynı adlı romanından uyarlanan filmi Kevin Costner yönetti. Costner aynı zamanda baş rolde de yer aldı. Ayrıca Mary McDonnell ve Grahem Greene de filmde rol alıyor.

Bir sınır karakolunda görevli olan Teğmen Dunbar zaman geçtikçe bölgede ki kızılderililerle dost olur ve aslında onların ne kadar barışçı bir kimlikleri olduğunu görür. En iyi film, en iyi yönetmen (Kevin Costner) , en iyi uyarlama senaryo (Michael Blake) , en iyi sinematografi, en iyi ses, en iyi müzik ve en iyi kurgu dallarında 7 Oscar kazandı, toplamda 12 dalda bu ödüle aday olmuştu.

Kızılderili kültürünü bir avuç vahşiden ibaretmiş gibi göstermeyen en iyi western filmlerinden biri.

22 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 424 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,0.

Affedilmeyen (Unforgiven)-1992-Trailer
en_iyi_western_filmleri
Soluk Benizli Adam(Pale Rider)-1985

Yönetmenliğini Clint Eastwood’un yaptığı filmde baş rollerde Clint Eastwood, Michael Moriarty ve Chris Penn yer alıyor. Gizemli bir vaiz altın arayıcıların bulunduğu bir yerleşim bölgesine gelir. Burada ki zengin bir adam altın arayan sıradan insanları hayatlarından bezdirip oradan kaçırmak için elinden geleni yapar. Ancak vaiz sadece bir vaiz mi yoksa bu insanlara yardım edebilecek yetenekleri olan bir adam mıdır?

pale_rider_1985
Soluk Benizli Adam(Pale Rider)-1985
Soluk Benizli Adam(Pale Rider)-1985-Trailer
en_iyi_western_filmleri
clint_eastwood_un_en_iyi_western_filmleri
Clint Eastwood’un En İyi Western Filmleri
Muhteşem Yedili(The Magnificent Seven)-1960

Ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın Seven Samurai filminden uyarlanan Hollywood yapımı film. John Sturges’in yönettği filmde Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson ve James Coburn baş rolde. Meksikalı köylüler ürünlerini yağmalayan haydutlardan bir türlü kurtulamazlar. Bu sebeple Amerikalı silahşörleri kendilerini korumaları için tutmaya karar verirler. En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı:7,7.

the_magnificent_seven_1960
Muhteşem Yedili(The Magnificent Seven)-1960
the_magnificent_seven_1960
Muhteşem Yedili(The Magnificent Seven)-1960
Muhteşem Yedili (The Magnificent Seven)-1960-Trailer
en_iyi_western_filmleri
Kanun Harici (My Darling Clementine)-1946

Sinemanın efsanevi yönetmenlerinden John Ford imzalı bir film. Filmin baş rolünde bir başka efsane Henry Fonda, Linda Darnell ve Victor Mature yer alıyor. Wyatt Earp ve kardeşleri yola çıkmadan önce diğer kardeşleri James’i sığır sürülerinden sorumlu olarak bırakırlar. Earp Kardeşler döndüğünde sığırlarını çalınmış ve James’i öldürülmüş olarak bulurlar. Bunun üzerine Wyatt Earp kardeşinin katilin bulmak ve intikamlarını almak için araştırma yapmaya başlar.

Filmin ilginç özelliklerinden biri Henry Ford’un II. Dünya Savaşı Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde yaptığı hizmetten sonra yaptığı ilk film olması. Yönetmen Ford’un da savaş sonrası ilk filmi. Victor Mature’nin canlandırdığı Doc Hollyday rolü için James Stewart ve Vincent Price’da gündeme geldi. Vincent Price’ın rolü alamama sebebi bilinmese de James Stewart yönetmen John Ford’un istememesi nedeni ile rolü alamadı.

my_darling_clementine_1946
Kanun Harici (My Darling Clementine)-1946
henry_fonda
Henry Fonda

Tahmini olarak 2,000,000 dolar bütçeyle çekilen filmin IMDB puanı: 7,7.

Kanun Harici (My Darling Clementine)-1946-Trailer
en_iyi_western_filmleri
Vahşi Belde (The Wild Bunch)-1969

Hollywood’un aykırı yönetmeni Sam Peckinpah’tan unutulmaz bir western filmi. Hatta bir çok sinemasever için en iyi western filmlerinden biri. 1913 yılında The Wild Bunch olarak bilinen bir çete başarısız bir tren soygununun ardından, son bir vurgun için Meksika’ya gider. Acımasız bir general tarafından yönetilen bir kasabada son bir direniş gerçekleştirirler.

Sam Peckinpah’ın yönettiği filmin senaryosu Roy N. Sickner’in hikayesine dayanıyor. Senaryo Peckinpah ve Walon Green’e ait.

The wild Bunch filminin kadrosu da adeta bir yıldızlar geçidi. William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan ve Edmund O’Brien baş rolde.

Aslında filmin orijinal senaryosunda tren soygunu sahnesi yer almıyordu. Sahne çekildiği gün doğaçlama olarak gelişti. Açılış sahnesinde yer alan çocuk oyunculardan biri yönetmen Peckinpah’ın Matthew Peckinpah.

Filmin baş rollerinden olan Ernest Borgnine’ın filmde aksaması aslında rol değildi. Borgnine 1968 tarihli Çılgın adam filmini çekerken ayağını kırmıştı ve Meksika sahnelerinde bÇacağında alçı vardı.

Tahmini olarak 6 milyon doların üzerinde bir bütçeyle çekilen filmin IMDB puanı: 7,9.

the_wild_bunch
The Wild Bunch (1969) Açılış Sahnesi
Vahşi Belde (The Wild Bunch)-1969-Trailer
the_wild_bunch_1969_sam_Peckinpah_william_holden
Sam Peckinpah ve William Holden (The Wild Bunch Filminin Çekimleri Sırasında)
en_iyi_western_filmleri
Çöl Aslanı (The Searchers)-1956

En iyi western filmleri denilince akla ilk gelen isim hiç kuşkusuz John Wayne’dir. Çöl Aslan filmi de baş rolünde efsane John Wayne’in yer aldığı bir film. John Ford’un yönettiği filmin senaryosu Alan Le May’in romanından Frank S. Nugent tarafından uyarlandı.

Filmde John Wayne dışında Jeffrey Hunter, Vera Miles ve film çekildiği sırada henüz 17 yaşında olan Natalie Wood baş rolde.

Bir Amerikan İç Savaşı gazisi, yeğenini Komançilerden kurtarmak için yıllarca süren bir yolculuğa çıkar, ardından kardeşinin ailesinin geri kalanı Teksas’taki çiftliklerine yapılan bir baskında katledilir.

3.7 milyon dolar bütçeyle çekilen filmin IMDB puanı: 7,9.

Çöl Aslanı (The Searchers)-1956-Trailer
en_iyi_western_filmleri

En iyi western filmleri listesinin ikinci bölümünde türün güzel örneklerini incelemeye devam edeceğiz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_spagetti_western_filmleri
En İyi Spagetti Western Filmleri
son_15_yilin_en_iyi_western_filmleri
Son 15 Yılın En İyi Western Filmleri
paul_newman_in_en_iyi_western_filmleri
Paul Newman’ın En İyi Western Fimleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

2 yanıt

 1. She Wore a Yellow Ribbon
  Fort Apache
  The Quiet Man
  Stagecoach
  My Darling Clementine
  The Searchers
  The Man Who Shot Liberty Valance
  * John Ford ben. En iyi western filmleri denildiğinde sıradan bir sinema izleyicisinin bile ilk aklına gelen kişiyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir