En İyi Western Filmleri

en_iyi_western_filmleri

En İyi Kızılderili Filmleri

Çocukluğumuzun pazar sineması ile başlayan ilgi günümüzde aynı şekilde devam etmese de bu türün güzel örnekleri hala çekiliyor.En iyi western filmleri sıralamasında Clint Eastwood imzası bulunan bir çok film yer alıyor. En iyi western ya da çocukluğumuzda kullandığımız şekliyle en iyi kovboy filmleri:

Ölü Adam(Dead Man)-1995

Aykırı yönetmen Jim Jarmush’dan ilginç bir film.Jarmush’un senaryosunu da yazdığı filmde Johnny Depp,Gary Farmer ,Iggy Pop ve Crispin Glover baş rolde. 1800’lü yıllarda sıradan bir hayat yaşayan William Blake isimli genç adam farklı deneyimler için yola çıkar. Nobody isimli bir yerli ile arkadaş olur.Fantastik maceralar sonunda Blake başka bir insana dönüşür.Siyah-beyaz çekilen film ağır bir tempoya sahip.Filmin imdb puanı: 7,6.Soundtrack’in de ünlü müzisyen Neil Young’ın imzası bulunuyor.

Ölü Adam-1995

*

İntikam(The Salvation)-2014

Danimarka’lı yöetmen Kristian Levring’in yönettiği western filmi.Yine Danimarka’lı muhteşem Oyuncu Mads Mikkelsen Jeffrey Dean Morgan ve Eva Green baş rolde.Ayrıca ünlü futbolcu Eric Cantona’nın da filmde oynadığını hatırlatmak da fayda var.Ailesinin intikamını alan bir adam çevredeki bir çetenin hışmına uğrar.Yakınında ki insanların da ihanetine uğrayan adam çeteyle tek başına savaşmak zorunda kalır. Western film kategorisine yeni bir şey katmasa da oyuncuları ve konusu ile iyi bir film. imdb notu:6,7.

İntikam-2014

*

İyi,Kötü,Çirkin(Il Buono, il Brutto, il Cattivo)-1966

Spagetti Western türünün en iyi örneklerinden biri. Sergio Leone’nin yönettiği filmde Clint Eastwood,Elie Wallach ve Lee Van Cleef baş rolde. Ennio Morricone’un unutulmaz müziklerini hazırladığını hatırlatalım.Bir Avuç Dolar,Bir kaç Dolar İçin filmleriyle beraber bir üçlemeye dahildir.Ancak filmler arasında konu bağlantısı yoktur.Üç kişi aynı amaca farklı yollarla gitmeye çalışırlar. Gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla arası bozulan iki arkadaş ve hazinenin peşinde ki üçüncü kişinin devreye girmesiyle işle karışır.Filmin imdb notu:8,8.

İyi,Kötü ve Çirkin-1966

*

Sonsuz Ölüm(Butch Cassidy and the Sundance Kid )-1969

George Roy Hill’den unutulmaz bir film. William Goldman’ın senaryosunu yazdığı yapımda Paul Newman,Robert Redford ve Katharine Ross baş rolde.Gerçekten yaşamış olan Butch Cassidy ve Sundance Kid banka ve tren soyarlar.Bolivya ve vahşi batıda ki maceraların anlatıldığı film tarihi olaylara çok sadık kalmadan bu iki kişiyi son derece sevimli göstermiş bir yapım.Özellikle son sahnesi de akıllara kazınan türden.En iyi senaryo,en iyi cinematografi,en iyi şarkı ve en iyi müzik dallarında 4 Oscar aldı.Film toplamda 7 dalda bu ödüle aday olmuştu. imdb notu:8,0.

Sonsuz Ölüm-1969

Affedilmeyen(Unforgiven)-1992

Western filmlerinin ustasından sıra dışı bir Western. Clint Eastwood’un yönettiği filmin senaryosu David Webb Peoples’a ait.Baş rollerde Clint Eastwood,Gene Hackman ve Morgan Freeman yer alıyor.Eskiden bir tetikçi ve haydut olan Bill Munny bu işleri bırakmış ve çiftlik hayatına geçiş yapmıştır.Fakat son bir işi kabul eder.Filmin geçmişteki Westernler den farkı şiddeti övmemesi ve şiddetin çirkin yüzünü göstermesidir.En iyi film,en iyi yardımcı erkek oyuncu(Gene Hackman),en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında Oscar kazandı ve toplamda 9 dalda bu ödüle aday oldu. imdb notu:8.2.

Affedilmeyen-1992

Kurtlarla Dans(Dances with Wolves)-1990

1990 yılına damgasını vuran filmlerden biri. Michael Blake’in aynı adlı romanından uyarlanan filmi Kevin Costner yönetti. Costner aynı zamanda baş rolde de yer aldı.Ayrıca Mary McDonnell ve Grahem Greene de filmde rol alıyor.Bir sınır karakolunda görevli olan Teğmen Dunbar zaman geçtikçe bölgede ki kızılderililerle dost olur ve aslında onların ne kadar barışçı bir kimlikleri olduğunu görür.En iyi film,en iyi yönetmen,en iyi uyarlama senaryo,en iyi sinematografi,en iyi ses,en iyi müzik ve en iyi kurgu dallarında 7 Oscar kazandı,toplamda 12 dalda bu ödüle aday olmuştu. imdb puanı:8,0.

Kurtlarla Dans-1990

Soluk Benizli Adam(Pale Rider)-1985

Yönetmenliğini Clint Eastwood’un yaptığı filmde baş rollerde Clint Eastwood,Michael Moriarty ve Chris Penn yer alıyor.Gizemli bir vaiz altın arayıcıların bulunduğu bir yerleşim bölgesine gelir.Burada ki zengin bir adam altın arayan sıradan insanları hayatlarından bezdirip oradan kaçırmak için elinden geleni yapar.Ancak vaiz sadece bir vaiz mi yoksa bu insanlara yardım edebilecek yetenekleri olan bir adam mıdır?imdb notu:7,3.

Soluk Benizli Adam-1985

Muhteşem Yedili(The Magnificent Seven)-1960

Ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın Seven Samurai filminden uyarlanan Hollywood yapımı film.John Sturges’in yönettği filmde Yul Brynner,Steve McQueen,Charles Bronson veJames Coburn baş rolde.Meksikalı köylüler ürünlerini yağmalayan haydutlardan bir türlü kurtulamazlar.Bu sebeple Amerikalı silahşörleri kendilerini korumaları için tutmaya karar verirler.En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan filmin imdb puanı:7,7.

Muhteşem Yedili-1960

En iyi western filmleri listesinin ikinci bölümünde türün güzel örneklerini incelemeye devam edeceğiz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri
ikinci_dunya_savasini_en_iyi_anlatan_filmler
II.Dünya Savaşı’nı En İyi Anlatan Filmler
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

2 Comments

  1. John Ford

    9 ay ago
    • Aslıhan Demiralay

      9 ay ago

Bir cevap yazın