En İyi Şövalye Filmleri

en_iyi_sovalye_filmleri

Özellikle kahramanlık hikayeleri ve efsaneleri anlatan filmler her zaman ilgi çeker. Game of Thrones ,Spatacus gibi dizilerde tarihi hikayelere olan ilgiyi artırdı. Şövalyeler,gladyatörler ve daha fazlası..Bu sebepler en iyi şövalye filmleri listesi yapmak çok mantıklı hale geldi.İşte en iyi şövalye filmleri ‘ne kişisel bir bakış:

1.Cesur Yürek(Braveheart)-1995

Gerçek bir karaktere dayanan filmde çocukluğunda ailesini İskoçya’nın bağımsızlığı uğruna kaybeden William Wallace, eşi de İngilizler tarafından öldürülünce amansız bir intikam arayışına girer.Kral I.Edward’ın İngiltere’sine karşı bağımsızlık savaşına giren Wallace destansı bir hikayenin başlamasına sebep olur.1272 yılında doğan Wallace 1305’te hayatını kaybeder.Kesin olmamakla birlikte Robin Hood’a esin kaynağı olduğu söylenir. Wallace’ın yanında erkek kardeşi Küçük John’da vardır ve Robni Hood’da da bu karaktere rastlanır.Ayrıca Wallace’ın karısını adı Marion’dur ve Hood’un sevgilisi de Marion ismini taşır.

Wallace’ın şu sözünü de eklemeden olmaz:”Herkes ölür ama herkes yaşamaz.”

Mel Gibson’ın hem yönettiği hem de baş rol oynadığı filmde Sophie Marceau ve Patrick McGoohan baş rolde.10 dalda Oscar’a aday olan yapım en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi sinematografi, en iyi efekt ve en iyi makyaj dallarında bu ödülü aldı. imdb notu:8.3.

Braveheart-1995-Trailer

*

2.Gladyatör(Gladiator)-2000

Bir Roma generali olan Maximus’un hikayesi.Başarılarıyla öne çıkması sebebiyle imparatorun oğlunun kıskançlığı nedeniyle bütün ailesi katledilir ve kendisi de bir köle haline gelir.Gladyatör olarak eğitilen Maximus’un tek hedefi intikamın almaktır.Etkileyici dövüş sahneleri ile akıllara kazınan filmin yönetmeni Ridley Scott olurken baş rollerde Russel Crowe ,Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen yer alıyor.Toplam 12 dalda Oscar’a aday olan eser en iyi film,en iyi erkek oyuncu,en iyi ses ,en iyi efekt ve en iy kostüm dalında ödülleri aldı. Hans Zimmer imzalı müzikleri de unutulmazlar arasına girdi. imdb notu:8.5.

Gladiator-2000-Trailer

*

3.Robin Hood(The Adventures of Robin Hood)-1938

1938 yılından bir klasik.Kral Richard’ın yokluğunda Prince John ve Norman Lordu Saxon halkını ezmeye başlar. Saxon Lordu da isyancı bir gerilla ordusunun başına geçerek adaletsizliğin karşısında durur.Michael Curtiz ve William Keighley’nin birlikte yönettiği filmde Erroll Flynn,Olivia de Havilland ve Basil Rathbone baş rolde.Çekildiği dönem için rekor sayılan 2 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi.Hızlı temposu,inandırıcı kılıç sahneleri ve aşk öyküsüyle 4 dalda Oscar adayı olan film en iyi sanat yönetimi,en iyi montaj ve en iyi müzik dallarında ödülü aldı. imdb notu:7.9.

Robin Hood-1938 Trailer

*

4.Monty Python ve Kutsal Kase(Monty Python & Holy Grail)-1975

İngiliz mizahının zirvelerinden biri olarak görülen komedi grubu Monty Python’ın 1974 yapımlı filmi.Kutsal Kase arayışı ve Kral Arthur efsanesinin hicivli bir anlatımı.Kral Arthur ve kardeşi Patsy tüm İngiltere’yi dolaşarak yuvarlak masa şövalyelerine katılacak gönüllüler ararlar.Ancak atları bile yoktur ve hindistan cevizi kabuklarını bir birine vurarak atın toynağı gibi sesler çıkarırlar.Bütün seyahat boyunca bir çok absürt olayla karşılaşırlar. Monty Python mizahına aşina olmayanlar için çok değişik gelse de biraz izledikten sonra etkisine girmemek imkansız. Terry Gilliam ve Terry Jones’un yönettiği filmde Graham Chapman,Terry Jones,Michael Palin,Eric Idle,Terry Gilliam ve Connie Booth baş rolde.

Monty Python-1975-Trailer

*

5.Yedi Samuray(Seven Samurai)-1954

Belki de Orta Çağ Japonya sını anlatan en iyi film. Usta yönetmen Akira Kurosawanın epik eseri. 7 samuraydan oluşan bir ekip zorbaların kuşattığı bir köyü kurtarmak için mücadele verirler.Daha sonra Magnificent Seven filmine de kaynaklık eden yapım.Özellikle filmin son kısmında ki destansı savaş sahneleri ile de akıllarda yer eden eserde Toshirô Mifune,Takashi Shimura ve Keiko Tsushima baş rolde.Özellikle Mifune’nin performansı da filmin inandırıcılığını artıran bir etken.En iyi kostüm ve en iyi sanat yönetimi dalında Oscar adayı olan filmin imdb notu:8.6.Ayrıca Venedik film festivalinde Altın Ayı ödülünü aldı.

Seven Samurai-1954-Trailer

*

6.Robin Hood-Hırsızlar Prensi(Robin Hood:Prince of Thieves)-1991

Robin Hood karakterinin bir başka filmi.Baş roldeki Kevin Costner’ın en popüler olduğu dönemde çekilen film efsaneye yeni bir bakış açısı getiriyor. Robin Hood ve ekibi İngiltere’ye gelir Nottingham Şerifi’nin tiranlığa varan yönetimiyle mücadele etmeye başlar.Filmi diğerlerinden ayıran bir özellik Morgan Freeman’ın oynadığı Emevi karakteri. Kevin Reynolds’ın yönettiği filmde Morgan Freeman ve Kevin Costner’ın dışında Mary Elizabeth Mastrantonio ,Christian Slater ve 2016’da kaybettiğimiz usta aktör Alan Rickman rol alıyor.En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:6.9.

Robin Hood-1991-Trailer

*

7.Cennetin Krallığı(Kingdom of Heaven)-2005

Ridley Scott’ın yönettiği Haçlı Seferleri ‘ni anlatan 2005 yapımı film.Selahaddin Eyyübi’nin Kudüs Krallığın’dan Kudüs şehrini alması ve haçlıların ve müslümanların savaşa bakış açısın anlatıyor.Baş rollerini Orlando Bloom,Jeremy Irons,Eva Green,Liam Neeson ve Edward Norton rol alıyor.Demirci olan Balian eşinin yasını tutmaktadır.Babası bir şövalyedir ve Balian’ı Kudüs’e gitmesi için ikna eder ancak babası yolda ölür.Blian Kudüs’de müslüman ve haçlılar arasında ki mücadeleyi görür ve aşkı tekrar bulur.Savaş sahneleriyle de öne çıkan film türün iyi örneklerinden biri. imdb notu:7.2

Kingdom of Heaven-2005-Trailer

*

8.Aleksandr Nevskiy(Александр Невский)-1938

Yönetmenliğin Rus yönetmen Sergei M. Eisenstein’ın yaptığı epik film.Eser 13.yüz yılda Töton Şövalyeleri ve Novgorod’da yaşayan Ruslar arasında ki savaşı anlatır.Alman şövalyeler şehri kılıçtan geçirir ve Aleksandr Nevskiy liderliğinde şehrin halkı Peypus Nehrinde karşı karşıya gelirler.Nehrin yüzeyi donmuş olduğu için üzerinde savaşabilirler.Özellikle bu sahnesi akıllardan çıkmayan filmin baş rolünde Nikolay Cherkasov,Nikolai Okhlopkov ve Andrei Abrikosov yer alıyor.Film ayrıca yönetmen Eisenstein’in ilk sesli filmi olma özelliğin taşıyor.Filmin unutulmaz müzikleri Sergey Prokofyev imzalı.Film Rusya’da Almanlarla savaş ihtimalinin var lduğu bir dönemde çekilmiştir.Halkı olası bir savaşa hazırlamak için Stalin’in özel isteğiyle gerçekleştirildiğine dair iddialar vardır.Ancak Almanya ile o dönem imzalanan anlaşma nedeni ile gösterime sokulmamış ancak 1941’de seyirciyle buluşmuştur. imdb notu:7.6.

Aleksandr Nevskiy-1938-Trailer

***

En iyi şövalye filmleri listesi şimdilik bu kadar olsa da bu listeye eklenebilecek filmlerle ilgili önerileri bekliyoruz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

ei_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
epik_filmler
Epik Filmler
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

Bir cevap yazın