En İyi Aksiyon Filmleri

en_iyi_aksiyon_filmleri

Evde kalınan bu günlerde günlük sorunlardan uzaklaşmak için yapılacak en iyi şey belki de aksiyon filmleri izlemek.Genellikle büyük sorunların çözüldüğü ,hayatın sıradan akışı içinde yaşanamayacak olayların anlatıldığı,heyecanın hiç bitmediği filmler.Bu sebeple en iyi aksiyon filmleri listesi hazırladık.İşte en iyi aksiyon filmleri listesi:

1.Zor Ölüm(Die Hard)-Serisi

1988 yılında başlayan seri Bruce Willis‘i zirveye taşıyan filmler olarak da ifade edilebilir.Aksiyon filmlerinin standartlarını başka bir seviyeye çıkaran serinin ilk film 88 yılında çekildi.

John McTiernan’ın yönettiği yapımda Brucu Willis’in dışında 2016 yılında hayatını kaybeden Alan Rickman ve Bonnie Bedelia yer alıyor.Eşinin çalıştığı ultra modern gökdelene giden polis John Mclane bir terörist saldırısının ortasında kalır.Bir yandan polis kuvvetlerine haber vermeye çalışan Mclane bir yandan da teröristlerin rehineleri öldürmesine engel olmaya çalışır.Hareketin hiç bitmediği film bir mekana sıkışmış kahraman filmlerinin miladı sayılabilir.28 milyon dolar bütçeyle çekilen film dünya çapında 142 milyon dolar hasılat yaptı. imdb notu:8,2.

1990 yılında Die Hard 2 çekildi. Renny Harlin’in yönettiği yapımda asıl kadroya Franco Nero ve William Sadler ekleniyor. Mclane hava alanında noel zamanı gerçekleşen olaylarda bir terörist grubun uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili bir generali kaçırmak için yaptıkları eylemlerin ortasında kalır. Aksiyon seviyesini daha da yukarı çıkaran filmin imdb notu:7.2.

3. belki de, serinin zirvesi sayılabilecek 1996 yapımı filmde Bruce Willis’e, Samuel L. Jackson ve Jeremy Irons eşlik ediyor. Dünyanın altın rezervlerinin bulunduğu binayı soyan acımasız teröristler Mclane’le bir kovalamacanın içine girerler. Filmin yönetmeni ilk filmde olduğu gibi John McTiernan. 90 milyon dolara mal olan film dünya çapında 366 milyon dolar hasılat elde etti. imdb notu:7,6.

2007 yılında Die Hard Live Free or Die Hard  filmi çekildi.Len Wiseman’ın çektiği filmde Bruvce Willis’e Justin Long ve Timothy Oliphant eşlik ediyor. imdb notu:7.1.

Serinin 5. ve şu an için son filmi 2013 yılında çekildi.John Moore’un yönettiği filmde Bruce Willis,Sebastian Koch ve Jai Courtney rol alıyor. imdb notu:5.3

Die Hard

*

en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri

2.İlk Kan-Rambo 1982

Yine bir seri haline gelen filmlerin ilki.David Morell’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Ted Kotcheff. Baş rolde Sylvester Stallone baş rolde. Küçük bir kasabadan geçmekte olan Vietnam gazisi John Rambo kasaba şerifinin ona kafayı takması sonucu kendini nezarette bulur.

Polislerin işkencesi nedeni ile savaş günlerinde yaşadıkları tekrar aklına gelmeye başlar ve karakoldan kaçar.Ormana giden Rambo bütün kasaba polisleri ve özel kuvvetler tarafından aranmaya başlar. Filmi sadece bir aksiyon filmi olarak görmemek gerek,savaşın askerler üzerindeki etkisi,travma sonrası stres bozukluğu ve küçük yerlerdeki yabancı düşmanlığı gibi konular da filmde kendilerine yer buluyor.

Filmden ilginç bir diyalog:

Şerif: Çok geç albay, şimdiden sonra onu koruyamazsiniz .Kapana kısılmış durumda.

Albay:Ben Ramboyu korumaya gelmedim, sizi Rambodan korumaya çalışıyorum.

Filmde ayrıca Brian Dennehy ve Richard Crenna rol alıyor. imdb notu:7.7.

İlk Kan-1982

*

sylvester_stallone
En İyi Sylvester Stallone Filmleri

3.Kaçak(The Fugitive)-1993

Günümüz gençlerinin izlemesinin mümkün olmadığı dizi Kaçak’ın başarılı film versiyonu. Andrew Davis’in yönettiği filmde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones baş rolde.

Ford’un oynadığı Richard Kimble başarılı bir cerrahtır.Bir gece güzel karısı vahşi bir şekilde öldürülür.Tek şüpheli Kimble’dır ancak O eşini tek kollu bir adamın öldürdüğünü iddia eder.Bu savunması mahkemede karşılık bulmaz ve ölüm cezasına mahkum edilir.Hapishaneye doğru yola çıktıklarında bir kaçma fırsatı bulan doktor yaşadığı şehre dönerek katili bulmaya çalışır.İlaç şirketleri ,dönen paralar ve kirli polislerle örülü bir komplonun içinde kendini bulan Kimble bir yandan da peşindeki Tommy Lee Jones’un canlandırdığı Sam Gerard isimli polisle mücadele eder.

Temponun hiç düşmedği film çekildiği yıllarda büyük başarı elde etti.

En iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kazanan filmin imdb puan:7.8.

The Fugitive-1993

*

4.Kaya (The Rock)-1996

Efsanevi oyuncu Sean Connery‘nin baş rolü Nicolas Cage ve Ed Harris’le paylaştığı ve yönetmenliğini Michael Bay’in yaptığı film.

Alcatraz Adası’nı ele geçiren bir grup asker,gizli operasyonlarda ölen arkadaşlarının ailelerine tazminat ödenmesini ister ve ellerinde kimyasal silahlar vardır.Askeri kuvvetler Onlara engel olması için daha önce Alcatraz’dan kaçmış bir İngiliz askerini ve bir kimyageri komando grubunu yardımına verirler.Ancak olaylar beklendiği gibi gitmez ve komandoların hepsi öldürülür.İsyankar askerleri durdurmak için artık sadece eski mahkum ve kimyager kalmıştır.

Hans Zimmer’in hazırladığı müzikleriyle de dikkat çeken Filmin imdb notu:7.4

The Rock-1996

*

sean_connery_efsanevi_james_bond
Sean Connery-Efsanevi James Bond

5.John Wick-2014

Keanu Reeves‘in baş rolünde olduğu son yılların en dikkat çeken aksiyon filmlerinden biri. Reeves’in oynadığı John Wick eski bir tetikçidir ancak eşi ile tanışınca bu hayatı bırakır.Eşinin kanser yüzünden ölümü ile sarsılan Wick’in hayatında artık sadece çok sevdiği arabası ve eşinin hediye ettiği köpek yavrusu vardır.Güçlü bir yer altı örgütünün liderinin oğlu bir gün John Wick’den arabasını satmasını ister fakat Wick kabul etmez.Bu genç adam Wick’in evine saldırır arabasını çalar ve küçük köpeği öldürür. Wick için yapılacak tek şey intikam almaktır.

Filmde ayrıca Michael Nyqvist ve Alfie Allen rol alıyor.Yönetmeni ise Chad Stahelski ve Davis Leitch imdb puanı:7.4.

Bu filmden sonra iki kez devam filmi çekildi ve dördüncüsünün planlandığı gelen bilgiler arasında.

John Wick-2014
keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri

*

6.Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü(The Lord of the Rings: The Return of the King)-2003

Efsanevi serinin son filmi.Serinin diğer filmleri gibi Peter Jackson yönetti. Viggo Mortensen, Elijah Wood, Liv Tyler, Ian McKellen ve Orlando Bloom baş rolde.

Aragorn hayalet orduyu bulmaya gider,Gandalf ve Rohan Kralı Theoden Gondor’a yardım için yola çıkar.Epik savaş sahnelerinin yer aldığı yapım aday olduğu bütün dallarda Oscar kazanarak (11)büyük bir başarıya imza atar.Ayrıca en iyi film ödülünü alan ilk fantastik filmdir.Dünya çapında 1 milyar 100 milyon dolar gibi bir hasılat başarısı yakaladı.

The Lord of the Rings

*

7.Görevimiz Tehlike-Yansımalar(Mission: Impossible – Fallout)-2018

Serinin aksiyon sahneleri belki de en heyecanlı olan bölümü. Tom Cruise ,Henry Cavill ,Simon Pegg,Alec Baldwin ve Rebecca Gerguson baş rolde.Yönetmenliğini Christopher McQuarrie yaptı.Cia ve Imf ‘in ortak operasyonunda işler yolunda gitmez. Paris’de bir silah satıcısı bütün operasyonu bozar ve heyecan dolu dakikalar bitmez.Aksiyonun son saniyesine kadar devam ettiği film dünya çapında 791 milyon dolar hasılat yaptı. imdb puanı:7.7.

Mission Imposible Fallout

*

enola_holmes_2020
Enola Holmes-2020

8.Belalı Tanık(The Hitman’s Bodyguard)-2017

Patrick Hughes’ın yönettiği filmde Ryan Reynolds,Samule L.Jackson ve Salma Hayek baş rolde.Başarılı güvenlik uzmanı Michael Bryce’ın yeni bir görevi vardır.Adalet Divanı’nda yargılanacak bir tetikçiyi başka tetikçilerin hedefi olmaktan korumak.İkili zıt karakterlerine rağmen kiralık katillerden,ihanet eden ajanlardan korunmak için uğraşırlar. Avrupa’nın güzel manzaraları eşliğinde hem aksiyon hem de mizahın zirvede olduğu film. imdb notu:6.9

The Hitman’s Boduguard-2017

***

en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri

En iyi aksiyon filmleri listesinin ilk bölümü burada bitiyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bir cevap yazın