En İyi Aksiyon Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_aksiyon_filmleri

Last Updated on 21 Eylül 2023 by Aslıhan Demiralay

Aksiyon Filmleri

En iyi aksiyon filmleri. Aksiyon filmleri genellikle büyük sorunların çözüldüğü, hayatın sıradan akışı içinde yaşanamayacak olayların anlatıldığı, heyecanın hiç bitmediği filmler. Bu sebeple en iyi aksiyon filmleri listesi hazırladık. İşte en iyi aksiyon filmleri listesi:

indiana_jones_ve_kader_kadrani
Indiana Jones ve Kader Kadranı

1.Zor Ölüm (Die Hard)-Serisi

1988 yılında başlayan seri Bruce Willis‘i zirveye taşıyan filmler olarak da ifade edilebilir. Aksiyon filmlerinin standartlarını başka bir seviyeye çıkaran serinin ilk film 1988 yılında çekildi.

John McTiernan’ın yönettiği yapımda Bruce Willis’in dışında 2016 yılında hayatını kaybeden Alan Rickman ve Bonnie Bedelia yer alıyor. Eşinin çalıştığı ultra modern gökdelene giden polis John Mclane bir terörist saldırısının ortasında kalır. Bir yandan polis kuvvetlerine haber vermeye çalışan Mclane, bir yandan da teröristlerin rehineleri öldürmesine engel olmak için mücadele eder. Hareketin hiç bitmediği film bir mekana sıkışmış kahraman filmlerinin miladı sayılabilir. 28 milyon dolar bütçeyle çekilen film dünya çapında 142 milyon dolar hasılat yaptı. IMDB puanı: 8,2.

1990 yılında Die Hard 2 çekildi. Renny Harlin’in yönettiği yapımda asıl kadroya Franco Nero ve William Sadler ekleniyor. Mclane hava alanında Noel zamanı gerçekleşen olaylarda bir terörist grubun uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili bir generali kaçırmak için yaptıkları eylemlerin ortasında kalır. Aksiyon seviyesini daha da yukarı çıkaran filmin IMDB notu:7.2.

3. belki de, serinin zirvesi sayılabilecek 1996 yapımı filmde Bruce Willis’e, Samuel L. Jackson ve Jeremy Irons eşlik ediyor. Dünyanın altın rezervlerinin bulunduğu binayı soyan acımasız teröristler Mclane’le bir kovalamacanın içine girerler. Filmin yönetmeni ilk filmde olduğu gibi John McTiernan. 90 milyon dolara mal olan film dünya çapında 366 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı:7,6.

2007 yılında Die Hard Live Free or Die Hard  filmi çekildi. Len Wiseman’ın çektiği filmde Bruce Willis’e Justin Long ve Timothy Oliphant eşlik ediyor. IMDB puanı: 7.1.

Serinin 5. ve şu an için son filmi 2013 yılında çekildi. John Moore’un yönettiği filmde Bruce Willis, Sebastian Koch ve Jai Courtney rol alıyor. IMDB puanı: 5.3.

Die Hard (1988)-Trailer
die_hard
Die Hard
en_iyi_aksiyon_filmleri
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri

2.İlk Kan (Rambo)-1982

Yine bir seri haline gelen filmlerin ilki. David Morell’in romanından uyarlanan filmin yönetmeni Ted Kotcheff. Baş rolde Sylvester Stallone baş rolde. Küçük bir kasabadan geçmekte olan Vietnam gazisi John Rambo kasaba şerifinin ona kafayı takması sonucu kendini nezarette bulur.

Polislerin işkencesi nedeni ile savaş günlerinde yaşadıkları tekrar aklına gelmeye başlar ve karakoldan kaçar. Ormana giden Rambo bütün kasaba polisleri ve özel kuvvetler tarafından aranmaya başlar. Filmi sadece bir aksiyon filmi olarak görmemek gerek, savaşın askerler üzerindeki etkisi, travma sonrası stres bozukluğu ve küçük yerlerdeki yabancı düşmanlığı gibi konular da filmde kendine yer buluyor.

15 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 125 milyon dolardan fazla gişe başarısı elde etti.

Filmden ilginç bir diyalog:

Şerif: “Çok geç albay, şimdiden sonra onu koruyamazsınız .Kapana kısılmış durumda.

Albay: “Ben Ramboyu korumaya gelmedim, sizi Rambo’dan korumaya çalışıyorum.

Filmde ayrıca Brian Dennehy ve Richard Crenna rol alıyor. IMDB puanı :7.7.

İlk Kan (Rambo)-1982-Trailer
rambo
Rambo-1982
en_iyi_aksiyon_filmleri
sylvester_stallone
En İyi Sylvester Stallone Filmleri
3.Kaçak (The Fugitive)-1993

Günümüz gençlerinin izlemesinin mümkün olmadığı unutulmaz Kaçak dizisinin başarılı film versiyonu. Andrew Davis’in yönettiği filmde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones baş rolde.

Ford’un oynadığı Richard Kimble başarılı bir cerrahtır. Bir gece güzel karısı vahşi bir şekilde öldürülür. Tek şüpheli Kimble’dır ancak O; eşini tek kollu bir adamın öldürdüğünü iddia eder. Bu savunması mahkemede karşılık bulmaz ve ölüm cezasına mahkum edilir. Hapishaneye doğru yola çıktıklarında bir kaçma fırsatı bulan doktor yaşadığı şehre dönerek katili bulmaya çalışır. İlaç şirketleri, dönen paralar ve kirli polislerle örülü bir komplonun içinde kendini bulan Kimble bir yandan da peşindeki Tommy Lee Jones’un canlandırdığı Sam Gerard isimli polisle mücadele eder.

Temponun hiç düşmediği film çekildiği yıllarda büyük başarı elde etti. 44 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 368 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Tommy Lee Jones’un En iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kazandığı filmin IMDB puanı: 7,8.

Kaçak (The Fugitive)-1993-Trailer
en_iyi_aksiyon_filmleri
4.Kaya (The Rock)-1996

Efsanevi oyuncu Sean Connery‘nin baş rolü Nicolas Cage ve Ed Harris’le paylaştığı ve yönetmenliğini Michael Bay’in yaptığı film.

Alcatraz Adası’nı ele geçiren bir grup asker, gizli operasyonlarda ölen arkadaşlarının ailelerine tazminat ödenmesini isterler aksi halde ellerinde ki kimyasal silahları kullanacaklardır. Askeri kuvvetler O’nlara engel olması için daha önce Alcatraz’dan kaçmış bir İngiliz askerini, bir kimyageri ve komando grubunu Alcatraz’a yollarlar. Ancak olaylar beklendiği gibi gitmez ve komandoların hepsi öldürülür. İsyankar askerleri durdurmak için artık sadece eski mahkum ve kimyager kalmıştır. 75 milyon dolara mal olan film, 335 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Hans Zimmer’in hazırladığı müzikleriyle de dikkat çeken Filmin IMDB puanı: 7.4.

Kaya (The Rock)-1996-Trailer
en_iyi_aksiyon_filmleri
sean_connery_efsanevi_james_bond
Sean Connery-Efsanevi James Bond
5. John Wick-2014

Keanu Reeves‘in baş rolünde olduğu son yılların en dikkat çeken aksiyon filmlerinden biri. Reeves’in oynadığı John Wick mafya tetikçisidir, ancak eşi ile tanışınca bu hayatı bırakır. Eşinin kanser yüzünden ölümü ile sarsılan Wick’in hayatında artık sadece çok sevdiği arabası ve eşinin hediye ettiği yavru bir köpek vardır. Güçlü bir yer altı örgütünün liderinin oğlu John Wick’den arabasını satmasını ister fakat Wick kabul etmez. Bu genç adam Wick’in evine saldırır arabasını çalar ve küçük köpeği öldürür. Wick için yapılacak tek şey intikam almaktır.

Filmde ayrıca Michael Nyqvist ve Alfie Allen rol alıyor. Yönetmeni ise Chad Stahelski ve Davis Leitch. IMDB puanı: 7.4.

John Wick’in bu filmden sonra iki kez devam filmi çekildi.

john_wick

John Wick-2014-Trailer
keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
6.Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)-2003

Efsanevi serinin son filmi. Serinin diğer filmleri gibi Peter Jackson yönetti. Viggo Mortensen, Elijah Wood, Liv Tyler, Ian McKellen ve Orlando Bloom baş rolde.

Aragorn hayalet orduyu bulmaya gider, Gandalf ve Rohan Kralı Theoden Gondor’a yardım için yola çıkar. Epik savaş sahnelerinin yer aldığı yapım aday olduğu bütün dallarda Oscar kazanarak (11) büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca en iyi film ödülünü alan ilk fantastik film. Dünya çapında 1 milyar 100 milyon dolar gibi bir hasılat başarısı yakaladı. Filmin IMDB puanı: 9,0.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)-2003-Trailer
the_lord_of_the_rings
The Lord Of The Rings
en_iyi_aksiyon_filmleri
7.Görevimiz Tehlike-Yansımalar (Mission: Impossible – Fallout)-2018

Serinin aksiyon sahneleri belki de en heyecanlı olan bölümü. Tom Cruise, Superman Henry Cavill, Simon Pegg, Alec Baldwin ve Rebecca Gerguson baş rolde. Yönetmenliğini Christopher McQuarrie yaptı. CIA ve IMF ‘in ortak operasyonunda işler yolunda gitmez. Paris’de bir silah satıcısı bütün operasyonu bozar ve heyecan dolu dakikalar bitmez. Aksiyonun son saniyesine kadar devam ettiği film 178 milyon dolar bütçeyle çekilirken, dünya çapında 791 milyon dolar hasılat yaptı. IMDB puanı:7.7.

Filmde yer alan bir tuvalette geçen dövüş sahnesinin 4 günde çekilmesi bekleniyordu ancak sahnenin karmaşıklığı nedeniyle çekimler bir kaç hafta sürdü. Filmin baş rol oyuncularında Rebecca Ferguson film çekimleri sırasında hamileydi ve filmin çekimleri son bulduğunda Ferguson’un hamileliği 7 ayı bulmuştu.

Görevimiz Tehlike-Yansımalar (Mission: Impossible – Fallout)-2018-Trailer
en_iyi_aksiyon_filmleri
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri
8. Cehennem Silahı (Lethal Weapon)-1987

Birbirinden tamamen farklı iki polis memuru, bir uyuşturucu şebekesini çökertmek için birlikte çalışmak zorunda kalırlar. İntihara eğilimli Martin Riggs ve emekliliği için gün sayan aile babası Roger Murtaugh mecburen ortak olduklarında filmin bitmek bitmek bilmeyen aksiyonu da başlar. Richard Donner’ın yönettiği filmin senaryosu Shane Black’e ait. Mel Gibson, Danny Glover ve Gary Busey baş rolde. Sürpriz sahneleri, aksiyonun hiç bitmemesi ve esprili senaryosuyla hiç kuşkusuz en iyi aksiyon filmlerinde biri.

Film için anlaşma yapan iki baş rol oyuncusu Mel Gibson ve Danny Glover çekimler başlamadan önce iki ay boyunca forma girmek için spor yaptılar.

1987 yılında damga vuran filmlerden olan Cehennem Silahı sonrasında 3 devam filmi daha çekildi. 2023 yılında Cehennem Silahı 5 filminin de gösterime girmesi bekleniyor.

15 milyon dolara mal olan film dünya çapında 120 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,6.

8. Cehennem Silahı (Lethal Weapon)-1987-Trailer
lethal_weapon
Cehennem Silahı (Lethal Weapon)-1987
en_iyi_aksiyon_filmleri
9. Terminatör: Yok Edici (The Terminator)-1984

2029 yılından 1984 yılına gönderilen bir asker, 2029 yılında insanlara liderlik eden bir adamın hayatını kurtarmak için görevlendirilir. Çünkü 2029 yılından bir robot bu liderin henüz çocuk sahibi olmamış annesini öldürmek için gönderilmiştir. 2029 yılında robotlar yönetimi ele geçirmiş ve distopik bir ortam yaratılmıştır. Tek kurtuluş John Connor’ın yaşamasına bağlıdır. Robot-cyborg filmlerinde bir devrim yaratan film hem en iyi bilim kurgu filmlerinden hem de en iyi aksiyon filmlerinden biri.

James Cameron’ın yönettiği filmin senaryosu yönetmen Cameron, Gale Anne Hurd ve William Wisher’a ait. Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn baş rolde. Hiç bitmeyen aksiyonu, farklı senaryosu ve türe getirdiği yeniliklerle belki de sinema tarihinin en iyilerinden biri. 6,400,000 dolara mal olan film dünya çapında 78 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmin IMDB puanı: 8,1.

the_terminator_1984
The Terminator (1984)
Terminatör: Yok Edici (The Terminator)-1984-Trailer
en_iyi_aksiyon_filmleri
10. Robot Polis (Robocop)-1987

Belirsiz bir gelecekte Detroit şehrini dev bir şirket yönetmektedir. OCP isimli şirket, suçla mücadele için bir robot üretir. Tamamen başarısız olan bu robot nedeniyle şirket imaj düzeltme çalışmasına başlar ve çatışmada öldürülen bir polisin bedeni bir robotla birleştirilir. Robocop adı verilen bu koruyucu şehirde suçla mücadele etmeye başlar.

Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven’in yönettiği filmin senaryosu Edward Neumeier ve Michael Miner’a ait. Peter Weller, Nancy Allen ve Dan O’Herlihy’nin baş rolde olduğu film en iyi aksiyon filmlerinden biri. En iyi ses, en iyi kurgu dallarında Oscar’a aday olan film 13 milyon dolara mal oldu ve dünya çapında 52 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,6.

Filmde baş rol oyuncusu Peter Weller’ın giydiği Robocop kostümü çok ağır ve sıcak olduğu için Weller günde 3 litre su kaybetti ve bu durum son derece sağlıksız olduğundan kostüme bir klima takıldı.

Robot Polis (Robocop)-1987-Trailer
robocop
Robocop-1987
en_iyi_aksiyon_filmleri
11. Belalı Tanık(The Hitman’s Bodyguard)-2017

Patrick Hughes’ın yönettiği filmde Ryan Reynolds, Samule L. Jackson ve Salma Hayek baş rolde. Başarılı güvenlik uzmanı Michael Bryce’ın yeni bir görevi vardır. Adalet Divanı’nda yargılanacak bir tetikçiyi başka tetikçilerin hedefi olmaktan korumak. İkili zıt karakterlerine rağmen kiralık katillerden, ihanet eden ajanlardan korunmak için uğraşırlar. Avrupa’nın güzel manzaraları eşliğinde hem aksiyon hem de mizahın zirvede olduğu film. IMDB puanı: 6.9.

30 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 176 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Belalı Tanık(The Hitman’s Bodyguard)-2017-Trailer
en_iyi_aksiyon_filmleri
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
12. Kırılma Noktası (Point Break)-1991

Los Angeles’da bir çete eski Amerikan Başkanlarının maskelerini takarak banka soygunları yapar. Genç bir FBI ajanı da banka soygunlarını yaptıklarından şüphe edilen bir grup sörfçünün arasına gizili görevle girer. Genç ajan sörfçülerin lideriyle de yakın arkadaş olur.

Oscar’lı Kathryn Bigelow’un yönettiği filmde, Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey ve Lori Petty baş rolde. Sörf sahneleri, okyanus manzarası ve heyecan dolu bir aksiyon.

Filmin baş rol oyuncularından Patrick Swayze filmde dublör kullanmayı reddetti, dövüş ve araba sahnelerinde dublör kullanmadı sadece bazı sörf sahnelerinde dublör kullandı. 24 milyon dolara mal olan film, dünya çapında 83 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,2.

Kırılma Noktası (Point Break)-1991-Trailer
en_iyi_aksiyon_filmleri
13. Adalet (The Equalizer)-2014

2014 yapımı Adalet filminde, gizemli geçmişini geride bırakan bir adam, genç bir kızı Rus mafyasının elinden kurtarmak için büyük bir savaşa girer. Antoine Fuqua’nın yönettiği filmde, sinemanın efsanesi Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz ve David Harbour baş rolde. 55 milyon dolar bütçeyle çekilen film, dünya çapında 192 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. 1985 yapımı aynı adlı İngiliz dizisinden uyarlanan filmin IMDB puanı: 7,2.

Son yılların en iyi aksiyon filmlerinden olan Adalet’in 2018 ve 2023 yıllarında 2 devam filmi de çekildi.

the_equalizer_adalet_2014
Adalet (The Equalizer)-2014
Adalet (The Equalizer)-2014-Trailer

En iyi aksiyon filmleri

The Equalizer (Adalet)-2014
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
tum_zamanlarin_en_iyi_50_aksiyon_filmi
Tüm Zamanların En İyi 50 Aksiyon Filmi
en_iyi_western_filmleri
En İyi Western Filmleri
en_iyi_quentin_tarantino_ilmleri,
En İyi Quentin Tarantino Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir