Sean Connery-Efsanevi James Bond

sean_connery_efsanevi_james_bond

James Bond denince belki de akıllara gelen ilk isim Sean Connery 31 Ekim 2020’de hayata gözlerini yumduğunda 90 yıllık bir efsaneydi.

25 Ağustos 1930’da Fountainbridge, Edinburgh’da doğdu.13 yaşında okulu terk eden Conner,Kraliyet donanması’na girmeden önce çeşitli işlerde çalıştı.

Hayatını kazanmak için cankuranlık, tablo modelliği ve kamyon şoförlüğü gibi işler yaparken vücut geliştirme ile de ilgilendi.

Sanatçı Richard Demarco Connery’nin resimlerini çizen sanat öğrencilerinden biriydi ve O’nu şu şekilde tarif etti:

Kelimelerle anlatmak için fazla güzel,orijinal bir Adonis..

Richard Demarco

Aynı zamanda futbolda oynayan Connery,bir futbolcunun kariyerinin çok kısa olduğunu düşünerek lokal bir tiyatroda çalışmaya başladı.Daha sonra bu tercihini “Yaptığım En Akıllıca Hareket” diye nitelendirdi.

1950 yılında Bay Kainat yarışmasına katılan Connery bu yarışmada 3.oldu.

1954 yılında Broadway’de bir oyunda rol almaya başlamıştı bile.Amerikalı aktör Robert Henderson Conner’yi kendi kendine eğitmesi için teşvik etti ve diksiyon dersi almaya ikna etti.

Sean Connery beyaz perdede 1954 yapımı Lilacs in the Spring filminde figüran olarak ilk filmine imza attı.

1987 yılında ilk baş rolünü aldı,Requiem for a Heavyweight filminde Hollywood efsanesi Jack Palance rol almak istemeyince rol Sean connery’ye verildi.

James Bond Serüveni

Yapımcılar Cubby Broccoli ve Harry Saltzman Sir Ian Flemming’in romanlarının film hakkını aldılar ve James Bond’u oynaması için bir aktör arayışı içindeydiler.

Adaylar arsında Richard Burton, Cary Grant, Rex Harrison hatta Lord Lucan bile vardı.

Yönetmen Terence Young Connery’yi kanatları altına aldı ve Connery’yi lüks restoranlara, kumarhanelere götürdü ve onu biraz kaba bir İskoçyalı’dan sofistike bir ajana çevirdi ve yıl 1962’ydi.

Film için kullanılan formül kazanan bir karışımdı:Egzotik mekanlar,seks ve aksiyon sahneleri…

James Bond’un unutulmaz repliği;

Bond

James Bond

Film gişede büyük başarı sağladı hatta Başkan John Kennedy Beyaz Saray’da özel bir gösterim talep etti.

Dr.No-1962 Trailer

İlk film Dr.No‘yu Rusya’dan Sevgilerle(From Russia With Love)-1963, Altınparmak(Goldfinger)-1964, Yıldırım Harekatı (Thunderball)-1965 ve İnsan İki Kere Yaşar (You Only Live Twice )-1967 filmleri takip etti.

İnsan İki Kere Yaşar filminden sonra Sean Connery Bond karakterinden yorulmuştu ve sadece bir rolle anılmak istemiyordu.Bu sebeple 007 James Bond Kraliçenin Hizmetinde(On Her Majesty’s Secret Service)-1969 filmini geri çevirdi ve rolü Avustralyalı aktör George Lazenby aldı.

Filmin çok başarılı olmaması nedeniyle yapımcılar Saltzman ve Broccoli Sean Connery’yi Bond rolüne geri dönmeye ikna ettiler.

Ölümsüz Elmaslar (Diamonds Are Forever)-1971 filmiyle Saen Connery Bond rolüne geri döndü.Yaoımcılar Sean Connery’ye 1,25 milyon dolarlık rekor bir ücret ödedi. Connery bu parayla İskoç Uluslararası Eğitim Vakfı’nı kurdu.

Connery Bu dönemde bir Alfred Hitchcock filmi olan Marnie’de, İkinci Dünya Savaşı draması olan The Hill’de ve yakın arkadaşı Michael Caine’le The Man Who Would Be King filminde rol aldı.

1983 yılında tekrar Bond rolüne girdi.İnsan gibi Yaşa(Never Say Never Again) filminin adını Connery’nin eşi önerdi.Çünkü Sean Connery daha önce asla Bond karakterini tekrar oynamayacağını söylemişti.

1986 yılında büyük bir sinema başarısı olan Umberto Eco’nun romanından uyarlanan Gülün Adı(The Name Of The Rose) filminde oynadı.Bu rol Connery’ye en iyi erkek oyuncu dalında Bafta Ödülü getirdi.

Ertesi yıl bir mafya yakalama öyküsü olan Dokunulmazlar(The Untouchables)filminde rol aldı ve karizmasıyla filmi başka bir yere götürdü.

Bu filmdeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kazandı. Indiana Jones Son Macera(Indiana Jones and the Last Crusade ) ve Kaya (The Rock) gibi gişe başarısı yüksek filmlerde oynayan aktör 2006 yılında Amerikan Film Enstitüsü’nden Yaşam boyu Başarı ödülü aldı ve emekli olduğunu açıkladı.

greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks

Sean Connery emekliliğine 2012 yapımı animasyon filmi Sir Billie’nin seslendirmesi için ara verdi.

Sean Connery’nin Özel Hayatı

Sean Connery 1962 yılında Avustralya’lı aktris Diane Cilento  ile evlendi.Bu evlilikten Jason adını verdikleri bir oğulları oldu. Jason da babasının izinden giderek oyuncu oldu. Çift 1974 yılında boşandı.

Sean Connery 1975 yılında Micheline Roquebrune ile evlendi. Yaşamını yitirene dek bu evlilik devam etti.

2000 yılında Kraliçe tarafından şövalye ilan edilerek Sir unvanını aldı.

Sean Connery 31 Ekim 2020’de Bahamalar da ki evinde uykusunda yaşamını kaybetti. Vefatından sonra eşi Connery’nin bir süredir demans hastası olduğunu açıkladı.

Sean Connery’nin oğlu Jason Connery’nin açıklaması :

Babamı tanıyan ve seven herkes için üzücü bir gün.

Jason Connery
v_for_vendetta_2005
V for Vendetta-2005

Sean Connery’nin En Önemli Filmleri

The Longest Day-En Uzun Gün-1962

Marnie-Hırsız Kız-1964 Yönetmen Alfred Hitchcock

The Hill-1965 Yönetmen Sidney Lumet

A Fine Madness-1966 Yönetmen Irvin Kershner

The Molly Maguires -1970 Yönetmen Martin Ritt

The Anderson Tapes-1971 Yönetmen Sidney Lumet

The Offence-1973 Yönetmen Sidney Lumet

Highlander (İskoçyalı)-1986 Yönetmen Russell Mulcahy

Fikirlerinizi Önemsiyoruz yorum Yapmayı Unutmayın..

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri

Bir cevap yazın