En İyi 10 Sherlock Holmes Filmi

en_iyi_sherlock_holmes_filmleri

En iyi Sherlock Holmes Filmleri

Polisiye yazınının en dikkat çekici karakterlerinden biri de kuşkusuz Sherlock Holmes. Olağan üstü gözlem yeteneği ,mantıki çıkarımları ve özel hayatıyla yayınlanmaya başladığı 1887 yılından beri ilgiyle takip edilen bir kurgu kahraman.

Bugüne kadar bir çok filme konu olan Sherlock Holmes hikayeleri arasında en iyi 10 tanesi:

10.The Private Life of Sherlock Holmes -Sherlock Holmes’ün Özel Hayatı(1970)

Billy Wilder’ın yönettiği filmde Sherlock Holmes’ü Robert Stephens, Dr.Watson’ı Colin Blakely canlandırıyor. Senaryosu ise Billy Wilder ve I.A.L Diamond’a ait.Holmes ile Watson’a ulaşan bir kadın kayıp olan kocasını bulmalarını ister.Filmde ayrıca Geneviève Page’de rol alıyor. IMDB puanı:7,1.

The Private Life of Sherlock Holmes-1970-Trailer

*

enola_holmes_2020
Enola Holmes-2020

They Might Be Giants-Devler Yenilmezler(1971)

Anthony Harvey’in yönettiği film diğer Holmes filmlerinden biraz farklı Manhattan’da bir akıl hastanesinde kendini Sherlock Holmes zanneden bir adamla onu tedavi eden Dr. Watson’a odaklanıyor. Baş rollerde ünlü oyuncu George C.Scott ve Joanna Woodward yer alıyor. James Goldman kendi yazdığı oyundan filmin senaryosunu da yazdı. IMDB puanı:6,8.

They Might Be Giants-Devler Yenilmezler-1971-Trailer

*

the_changeling_1980
The Changeling-1980

8.Basil the Great Mouse Detective-Muhteşem Fare Dedektif(1986)

Disney’in 1986 yapımı bu animasyon filminde Basil isimli bir kemirgen, oyuncak yapımcısı bir adamın kaçırılması olayı ve baş düşmanı Profesör Ratigan’la mücadele eder.Filmin seslendirme kadrosunda usta aktör Vincent Price,Barry Ingham ve Val Bettin yer alıyor. IMDB puanı:7,2.

Basil the Great Mouse Detective-Muhteşem Fare Dedektif (1986)-Trailer

*

7.Sherlock Holmes (2009)

Guy Ritchie’nin yönettiği bu popüler filmde Holmes’ü Robert Downey JR. ve Dr.Watson’ı Jude Law oynuyor.Önceki Holmes filmlerinden farklı olarak ciddi aksiyon sahnelerinin olduğu filmin, çekilmiş bir devam filmi ve çekilmesi planlanan bir devam filmi daha mevcut.Yapımda Irene Adler rolünde ünlü aktris Rachel McAdams rol alırken Eddie Marsan ve Mark Strong’da rol alan diğer oyuncular.Film en iyi müzik ve en iyi sanat yönetimi dallarında Oscar’a aday gösterildi. IMDB notu:7,6.

Sherlock Holmes-2009 Trailer

*

sean_connery
Sean Connery-Efsanevi James Bond

6.Young Sherlock Holmes-Genç Sherlock Holmes (1985)

Ünlü sinemacı Barry Levinson’un yönettiği filmde Holmes karakterini Nicholas Rowe John Watson’ı Alan Cox canladırıyor. Kendi ölümlerine yol açan sanrılar gören insanlar vardır.Genç Sherlock Holmes bu olayları çözmeye çalışır.Filmin senaryosunu yönettiği filmlerden tanıdığımız Chris Columbus yazdı. IMDB notu:6,8.

Young Sherlock Holmes-Genç Sherlock Holmes (1985)-Trailer

*

5.The Seven-Per-Cent-Solution-Yüzde Yedilik Çözüm (1976)

Herbert Ross’un yönettiği filmde ülkemizde çok tanınmayan Britanyalı usta aktör Nicol Williamson oynadı.Dr.Watson’ı Robert Duval canlandırırken Sigmund Freud rolünde ise Alan Arkin yer aldı. Nicholas Meyer’ın aynı adıl romanından uyarlama. Filmde Watson’ın arkadaşı Holmes’ün kokain bağımlılığından kurtulması için Sigmund Freud’a danışması üzerine gelişen olaylar konu ediliyor.En iyi uyarlama senaryo dalında Nicholas Meyer’e ve en iyi kostüm dalında Alan Barrett’e Oscar adaylığı getiren filmin IMDB puanı:6,7.

The Seven-Per-Cent-Solution-Yüzde Yedilik Çözüm (1976)-Trailer

*

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021

4.The Spider Woman (1943)

Rot william Neill’in yönettiği filmde Basil Rathbone Holmes’ü, Nigel Bruce Watson’ı canlandırıyor. Yapımda ayrıca Gale Sondergaard’da rol alıyor. Sherlock Holmes filmde pijama intiharları diye adlandırılan seri ölümleri araştırırken olayların arkasında aslında bir kadın olduğunun farkına varıyor. Bertram Millhauser,  Arthur Conan Doyle’un romanından uyarlayarak senaryoyu yazdı. IMDB Puanı:7,1.

The Spider Woman-1943-Trailer

*

3.The Hound of Baskervilles-Baskervilles’in Köpeği (1959)

Sherlock Holmes karakterinin belki de en etkileyici hikayesi olan Baskervillerin Köpeğinin bir uyarlaması.Terence Fisher’in yönettiği filmde Peter Cushing Holmes, Andre Morell Watson rolünde. Holmes’ün soylu bir adamın ailesi üzerindeki lanet ve topraklarındaki dev bir canavarla mücadelesi.Arthur Conan Doyle’un romanından Peter Bryan’ın senaryosunu yaptığı filmin IMDB puanı:7,0.

The Hound of Baskervilles-Baskervilles’in Köpeği (1959)-Trailer

*

2.The Sign of Four-Dörtlerin İşareti (1987)

Peter Hammond’ın yönettiği filmde efsanevi oyuncu Jeremy Brett Holmes ve Edward Hardwicke Watson rolünde.Film genç bir kızın kayıp babasının kaybolması ve gizemli bir notun ortaya çıkmasını anlatıyor.Filmin senaryosunu John Hawkesworth yazarken filmin IMDB puanı:8,1.

The Sign of Four (1987)-Trailer

*

1.The Hound of BaskervillesBaskerville’in Köpeği (1939)

Arthur Conan Doyle’un Baskerville’in Köpeği isimli romanından Ernest Pascal’in senaryosunu yazdığı filmin yönetmeni Sidney Lanfield.Sherlock Holmes’u Basil Rathbone , Dr.Watson’ı Nigel Bruce canlandırıyor.Filmde ayrıca Richard Greene ve Beryl Stapleton’da rol alıyor. Holmes ve Watson efsanevi bir köpeği ve yarattığı laneti araştırırlar. Filmin IMDB puanı:7,5.

en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler
james_bond_dogdugu_yer
James Bond’un Doğduğu Yer
sean_connery
Sean Connery-Efsanevi James Bond

Bir cevap yazın