En İyi 10 Sherlock Holmes Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri

Last Updated on 18 Nisan 2023 by Aslıhan Demiralay

En İyi Sherlock Holmes Filmleri

En iyi Sherlock Holmes Filmleri

Polisiye yazınının en dikkat çekici karakterlerinden biri de kuşkusuz Sherlock Holmes. Olağanüstü gözlem yeteneği, mantıki çıkarımları ve özel hayatıyla yayınlanmaya başladığı 1887 yılından beri ilgiyle takip edilen bir kurgu kahraman. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan Sherlock Holmes, polisiye türünün yaygınlaşmasında önemli rol oynadı.

Bugüne kadar bir çok filme konu olan Sherlock Holmes hikayeleri arasında en iyi 10 tanesi:

Sherlock Holmes ve Gizli Silah (1942) Türkçe Altyazılı Tam Film

10.The Private Life of Sherlock Holmes (Sherlock Holmes’ün Özel Hayatı)-1970

Billy Wilder’ın yönettiği filmde Sherlock Holmes’ü Robert Stephens, Dr.Watson’ı Colin Blakely canlandırıyor. Senaryosu ise Billy Wilder ve I.A.L Diamond’a ait. Filmde ayrıca Geneviève Page ve Christopher Lee’de rol alıyor.

Holmes ile Watson’a ulaşan bir kadın kayıp olan kocasını bulmalarını ister. Altı kayıp cüce, hain keşiş, bir İskoç kalesi, Loch Ness canavarı ve gizli deniz deneylerini içeren soruşturma gerçekten de garip bir hal alıyor. IMDB puanı:7,1.

Film çekilmeden önce Holmes’ü Peter O’Toole’un ve Watson’ı da Peter Sellers’ın canlandırması düşünülüyordu. Ancak Yönetmen Billy Wilder filmde yıldızlar yerine daha az bilinen oyuncularla çalışmaya karar verdi.

Filmde Christopher Lee, Sherlock Holmes’un kardeşi Mycroft Holmes’u canlandırdı. Christopher Lee daha önce Sherlock Holmes ve Sir Henry Baskerville karakterlerini de canlandırdı. Bu durum Sherlock Holmes evreninde nadir rastlanan bir durum.

Bu film ayrıca 10 milyon dolarlık bütçesiyle yönetmen Billy Wilder’ın en pahalı filmi olma özelliğini taşıyor.

The Private Life of Sherlock Holmes (Sherlock Holmes’ün Özel Hayatı)-1970-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
enola_holmes_2020
Enola Holmes-2020

9.They Might Be Giants (Devler Yenilmezler)-1971

Anthony Harvey’in yönettiği film diğer Holmes filmlerinden biraz farklı Manhattan’da bir akıl hastanesinde kendini Sherlock Holmes zanneden bir adamla onu tedavi eden kadın doktor Watson’a odaklanıyor.

Baş rollerde ünlü oyuncu George C.Scott ve Joanna Woodward yer alıyor. Ayrıca Jack Gilford, F. Murray Abraham ve Rue McClanahan’da rol alıyor. Filmin senaryosu James Goldman’ın oyunundan uyarlama.

IMDB puanı: 6,8.

they_might_be_giants_1971
They Might Be Giants (Devler Yenilmezler)-1971
They Might Be Giants (Devler Yenilmezler)-1971-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
the_changeling_1980
The Changeling-1980
8.Basil the Great Mouse Detective-Muhteşem Fare Dedektif(1986)

Disney’in 1986 yapımı bu animasyon filminde Basil isimli bir kemirgen, oyuncak yapımcısı bir adamın kaçırılması olayı ve baş düşmanı Profesör Ratigan’la mücadele eder. Filmin seslendirme kadrosunda usta aktör Vincent Price, Barry Ingham ve Val Bettin yer alıyor. IMDB puanı:7,2.

Basil the Great Mouse Detective-Muhteşem Fare Dedektif(1986)-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
7.Sherlock Holmes (2009)

Guy Ritchie’nin yönettiği bu popüler filmde Holmes’ü Robert Downey JR. ve Dr.Watson’ı Jude Law oynuyor. Önceki Holmes filmlerinden farklı olarak ciddi aksiyon sahnelerinin olduğu filmin, çekilmiş bir devam filmi ve çekilmesi planlanan bir devam filmi daha mevcut. Yapımda Irene Adler rolünde ünlü aktris Rachel McAdams rol alırken Eddie Marsan ve Mark Strong’da rol alan diğer oyuncular. Film en iyi müzik ve en iyi sanat yönetimi dallarında Oscar’a aday gösterildi. IMDB notu:7,6.

Sherlock Holmes-2009 Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
sean_connery
Sean Connery-Efsanevi James Bond
6.Young Sherlock Holmes (Genç Sherlock Holmes)-1985

Ünlü sinemacı Barry Levinson’un yönettiği filmde Holmes karakterini Nicholas Rowe, John Watson’ı Alan Cox canlandırıyor. Kendi ölümlerine yol açan sanrılar gören insanlar vardır. Genç Sherlock Holmes bu olayları çözmeye çalışır. Filmin senaryosunu yönettiği filmlerden tanıdığımız Chris Columbus yazdı. IMDB notu:6,8.

Young Sherlock Holmes-Genç Sherlock Holmes (1985)-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
5.The Seven-Per-Cent-Solution (Yüzde Yedilik Çözüm)-1976

Herbert Ross’un yönettiği filmde ülkemizde çok tanınmayan Britanyalı usta aktör Nicol Williamson oynadı. Dr.Watson’ı Robert Duval canlandırırken Sigmund Freud rolünde ise Alan Arkin yer aldı. Nicholas Meyer’ın aynı adıl romanından uyarlama. Filmde Watson’ın arkadaşı Holmes’ün kokain bağımlılığından kurtulması için Sigmund Freud’a danışması üzerine gelişen olaylar konu ediliyor. En iyi uyarlama senaryo dalında Nicholas Meyer’e ve en iyi kostüm dalında Alan Barrett’e Oscar adaylığı getiren filmin IMDB puanı:6,7.

The Seven-Per-Cent-Solution (Yüzde Yedilik Çözüm)-1976
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
hayata_rovesata_ceken_adam
Hayata Röveşata Çeken Adam (2022)
4.The Spider Woman (1943)

Rot william Neill’in yönettiği filmde Basil Rathbone Holmes’ü, Nigel Bruce Watson’ı canlandırıyor. Yapımda ayrıca Gale Sondergaard’da rol alıyor. Sherlock Holmes filmde pijama intiharları diye adlandırılan seri ölümleri araştırırken olayların arkasında aslında bir kadın olduğunun farkına varıyor. Bertram Millhauser,  Arthur Conan Doyle’un romanından uyarlayarak senaryoyu yazdı. IMDB Puanı:7,1.

The Spider Woman-1943-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
3.The Hound of Baskervilles (Baskervilles’in Köpeği)-1959

Sherlock Holmes karakterinin belki de en etkileyici hikayesi olan Baskervillerin Köpeğinin bir uyarlaması. Terence Fisher’in yönettiği filmde Peter Cushing Holmes, Andre Morell Watson rolünde. Holmes’ün soylu bir adamın ailesi üzerindeki lanet ve topraklarındaki dev bir canavarla mücadelesi. Arthur Conan Doyle’un romanından Peter Bryan’ın senaryosunu yaptığı filmin IMDB puanı:7,0.

The Hound of Baskervilles (Baskervilles’in Köpeği-1959-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
2.The Sign of Four (Dörtlerin İşareti)-1987

Peter Hammond’ın yönettiği filmde efsanevi oyuncu Jeremy Brett Holmes ve Edward Hardwicke Watson rolünde. Film genç bir kızın kayıp babasının kaybolması ve gizemli bir notun ortaya çıkmasını anlatıyor. Filmin senaryosunu John Hawkesworth yazarken filmin IMDB puanı: 8,1.

The Sign of Four (Dörtlerin İşareti)-1987-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
1.The Hound of Baskervilles (Baskerville’in Köpeği)-1939

Arthur Conan Doyle’un Baskerville’in Köpeği isimli romanından Ernest Pascal’in senaryosunu yazdığı filmin yönetmeni Sidney Lanfield. Sherlock Holmes’u Basil Rathbone, Dr.Watson’ı Nigel Bruce canlandırıyor. Filmde ayrıca Richard Greene ve Beryl Stapleton’da rol alıyor. Holmes ve Watson efsanevi bir köpeği ve yarattığı laneti araştırırlar. Filmin IMDB puanı: 7,5.

The Hound of Baskervilles (Baskerville’in Köpeği)-1939-Trailer
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir