En İyi 10 Sherlock Holmes Filmi

en_iyi on_sherlock_holmes_filmi

En iyi on Sherlock Holmes filmi

Polisiye yazınının en dikkat çekici karakterlerinden biri de kuşkusuz Sherlock Holmes’tür. Olağan üstü gözlem yeteneği ,mantıki çıkarımları ve özel hayatıyla yayınlanmaya başladığı 1887 yılından beri ilgiyle takip edilen bir kurgu kahramandır.

Bugüne kadar bir çok filme konu olan Sherlock Holmes hikayeleri arasında en iyi 10 tanesi:

10.The Private Life of Sherlock Holmes (1970)

the_rivate_life_of_sherlock_holmes_1970
The Private Life of Sherlock Holmes (1970)

Billy Wilder’ın yönettiği filmde Sherlock Holmes’ü Robert Stephens’in , Dr.Watson’ı Colin Blakely’nin oynadığı filmde ,Holmes ile Watson’a ulaşan bir kadın kayıp olan kocasını bulmalarını ister.

9.They Might be Giants (1971)

Anthony Harvey’in yönettiği film diğerHolmes filmlerinden biraz farklı Manhattan’da bir akıl hastanesinde kendini Sherlock Holmes zanneden bir adamla onu tedavi eden Dr. Watson’a odaklanıyor. Baş rollerde ünlü oyuncu George C.Scott ve Joanna Woodward yer alıyor.

they_might_be_giants_1971_sherlock_holmes
They Might be Giants (1971)

8.Basil the Great Mouse Detective(1986)

Disney’in 1986 yapımı bu animasyon filminde Basil isimli bir kemirgen oyuncak yapımcısı bir adamın kaçırılması olayı ve baş düşmanı Profesör Ratigan’la mücadele eder.

basil_the_great_mouse_detective_1986_sherlock_holmes
Basil the Great Mouse Detective (1986)


7.Sherlock Holmes (2009)

Guy Ritchie’nin yönettiği bu popüler filmde Holmes’ü Robert Downer JR. ve Dr.Watson’ı Jude Law oynuyor.Önceki Holmes filmlerinden farklı olarak ciddi aksiyon sahnelerinin olduğu filmin, çekilmiş bir devam filmi ve çekilmesi planlanan bir devam filmi daha mevcut.

sherlock_holmes_2009
Sherlock Holmes (2009)

6.Young Sherlock Holmes (1985)

Ünlü sinema adamı Barry Levinson’un yönettiği filmde Holmes karakterini Nicholas Rowe John Watson’ı Alan Cox canladırıyor. Kendi ölümlerine yol açan sanrılar gören insanlar vardır.Genç Sherlock Holmes bu olayları çözmeye çalışır.

Young_Sherlock_Holmes (1985)
Young Sherlock Holmes (1985)

5.The Seven-Per-Cent-Solution (1976)

Herbert Ross’un yönettiği filmde ünlü Britanyalı aktör Nicol Williamson oynarken Dr.Watson Robert Duval tarafından canlandırıldı. Sigmund Freud rolünde ise Alan Arkin yer aldı.Filmde Watson’ın arkadaşı Holmes’ün kokain bağımlılığından kurtulması için Sigmund Freud’a danışması üzerine gelişen olaylar konu ediliyor.Filmin 2 Oscar adaylığı olduğunu da hatırlatalım.

The_Seven_Per_Cent_Solution_1976
The Seven-Per-Cent Solution (1976)

4.Spider woman (1943)

Rot william Neill’in yönettiği filmde Basil Rathbone Holmes’ü, Nigel Bruce Watson’ı canlandırıyor. Sherlock Holmes filmde pijama intiharları diye adlandırılan seri ölümleri araştırıyor. Holmes olayın arkasında bir kadın suçlunun olduğunu biliyor.

the_spider_woman_1943_sherlock_holmes
The Spider Woman (1943)

3.The Hound of Baskervilles (1959)

Sherlock Holmes karakterinin belki de en etkileyici hikayesi olan Baskervillerin Köpeğinin bir uyarlaması.Terence Fisher’in yönettiği filmde Peter Cushing Holmes, Andre Morell Watson rolünde. Holmes’ün soylu bir adamın ailesi üzerindeki lanet ve topraklarındaki dev bir canavarla mücadelesi.

the_hound_of_baskerville_1959_sherlock_holmes
The Hound of Baskervilles (1959)

2.The Sign of Four (1987)

Peter Hammond’ın yönettiği filmde efsanevi oyuncu Jeremy Brett Holmes ve Edward Hardwicke Watson rolünde.Film genç bir kızın kayıp babasının kaybolması ve gizemli bir notun ortaya çıkmasını anlatıyor.

the_sign_of_four_1987
The Sign of Four (1987)

1.The Hound of Baskervilles (1939)

Baskervillerin Köpeği isimli romanın bu versiyonunda yönetmen Sidney Lanfield ,Holmes Basil Rathbone ve Watson ise Nigel Bruce .

the_hound_of-baskervilles_1939_sherlock_holmes
The Hound of Baskervilles (1939)
en_iyi_mitolojik_filmler
En İyi Mitolojik Filmler

Yorum Yaz