Hayata Röveşata Çeken Adam

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
hayata_rovesata_ceken_adam

Last Updated on 11 Mart 2023 by Aslıhan Demiralay

A Man Called Otto-2022

Hayata Röveşata Çeken Adam, Tom Hanks’in gösterime giren son filmi olmasının ötesinde yılın en iyi filmlerinden biri aynı zamanda.

Hayata Röveşata Çeken Adam Filmi Konusu

Huysuz, kurallara sonuna kadar bağlı Otto isimli bir adam, kendini öldürmek için titizlikle plan yapar. Ancak oturduğu siteye taşınan bir ailenin beceriksizlikleri planlarının ertelenmesine neden olur. Otto bir yandan bu aileye istemeden yardım ederken, bir yandan da huysuzluklarına devam eder.

en_iyi_tom_haks_filmleri
En İyi Tom Hanks Filmleri

Film ilerledikçe Otto’nun geçmişine doğru bir yolculuk da yapar seyirci. Sağlık sorunları nedeniyle orduya girememesi, hayatının aşkıyla romantik tanışması gibi.

Ancak intihar fikrinden vazgeçmeyen Otto, yeni taşınan aileyle ve özellikle anne Marisol’le bir çeşit baba-kız ilişkisi oluşmasına da engel olamaz.

Ayrıca Otto’nun oturduğu siteyi müteahhit şirketi ele geçirmeye çalışır. Yaşlı ev sahiplerinin evlerini zorla ellerinden almak için bir çok yasa dışı yönteme başvururlar. Yaşadığı siteyi sahiplenen Otto için bu durum çekilmez bir hal alır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde anlaşılan sık sık yaşanan bir durum bu. Değerli araziler üzerinde yer alan eski yerleşim bölgeleri, yaşlı ev sahiplerinin ellerinden alınıyor. Özellikle animasyon filmi sevenlerin hatırlayacağı Yukarı Bak (Up-2009) filminde de bu konu işlenmişti.

Neyse biz filme dönersek Otto, hem müteahhit şirketiyle hem de komşularıyla bir mücadele içinde yer alıyor.

Hayata Röveşata Çeken Adam (A Man Called Otto)-2022-Trailer

Hayata Röveşata Çeken Adam Filmi Konusu

Hayata Röveşata Çeken Adam filmini Alman yönetmen Marc Forster çekti. Filmin senaryosu Fredrik Backman’ın aynı adlı romanına dayanıyor. Roman ülkemizde Pegasus Kitap etiketiyle basıldı.

Filmin senaryosu David Magee’ye ve Hannes Holm’a ait. Tom Hanks, Mariana Treviño, Rachel Keller ve Truman Hanks baş rolde yer alıyor. Filmde Tom Hanks’in gençliğini 26 yaşında ki oğlu Truman Hanks canlandırıyor.

Hayata Röveşata Çeken Adam (2022), romanın ilk filme alınışı değil. İsveç versiyonu En Man Som Heter Ove filmi 2015 yılında çekildi. Bu film gösterime girdiğinde Amerika’da en çok gişe hasılatı elde eden yabancı film olarak kayıtlara geçti ve 2 dalda Oscar Ödülü’ne aday oldu. İsveç versiyonun izleyenler için hatırlatalım, Amerikan versiyonu ilk filmle tamamen aynı değil.

Tom Hanks’li versiyon da aksayan bir oyuncu yok. Özellikle Tom Hanks ve Marisol’u canlandıran Mariana Treviño’nun rollerinde parladığını söylemek yanlış olmaz. Truman Hanks’de, Otto’nun gençliğinin yumuşaklığını ve utangaçlığını başarıyla canlandırıyor.

50 milyon dolara bütçeyle çekilen film, henüz yeni gösterime girmesine rağmen 100 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

İlgili Yazı: Tom Hanks’in En Sevdiği Filmleri

Hayata Röveşata Çeken Adam Filmi Son Söz

Hayata Röveşata Çeken Adam, güçlü senaryosu, özenli çekimleri ve güçlü oyunculukları ile yılın en iyi filmlerinden biri olmaya aday. Gösterişsiz, tantanasız ama etkileyici bir film. Son sahnelerinde göz yaşlarını tutamayacağınız inceliklerle dolu bir film.

İlgili Yazı: Tom Hanks’den Duygusal Bir Film Mahallede Güzel Bir Gün (2019)

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
tom_hanks_in_favori_kitaplari
Tom Hanks’in Favori Kitapları
avantgarde_sinema_nedir
Avantgarde Sinema Nedir?
en_iyi_romantik_komedi_filmleri
En İyi Romantik Komedi Filmleri
Hayata Röveşata Çeken Adam (A Man Called Otto-2022)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir