Avantgarde Sinema Nedir?

Avantgarde Sinema Nedir?

Last Updated on 14 Mart 2023 by Aslıhan Demiralay

Avantgarde Sinemanın En İyi Örnekleri

Filmler yapılarına göre; kurmaca, belgesel ve avangart olmak üzere üç türe ayrılırlar. Avantgarde, deneysel sinemayı da içerecek biçimde sanatsal ve ticari olmayan bir sinema anlayışını temsil eder. Özellikle I. ve II. Dünya Savaşı arasında Avrupa’da ortaya çıkan bu akım, salt bir sinema arayışının sonucudur. 1920’li yıllarda yönetmen Luis Buñuel’in dünyaca ünlü ressam Salvador Dali’yle birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar, bu türün doruk noktasına ulaşmasını sağladı. Avantgarde sineması, çoğunlukla hikâyeden ve içerikten tamamen bağımsız filmlerden oluşur. Avantgarde sinemasının en güzel örneklerini sizler için derledik.

Avantgarde Sinemanın En Güzel Örnekleri

10. Rabbits / Tavşanlar (2002)

David Lynch tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Scott Coffey, Laura Harring, Rebekah Del Rio ve Naomi Watts yer alıyor. Tavşan metaforunun kullanıldığı filmin hikâyesinden bahsetmek oldukça zor. Bir odadaki üç insansı tavşan tasvirinin yer aldığı film, yönetmeni tarafından sitcom olarak adlandırıldı. Klasik anlamdaki hikâyeden ve içerikten tamamen bağımsız olan bu film, avantgarde sinemasının en güzel örneklerindendir. Filmin IMDB puanı: 7.0.

david_lynch
David Lynch-2007
kafa_karistirici_filmler
Sinema Tarihinin En Kafa Karıştırıcı Filmleri
avantgarde_sinema
9. Teorema / Teorem (1968)

Pier Paolo Pasolini tarafından yönetilen film, yönetmenin aynı adlı romanından uyarlandı. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülüne aday gösterilen filmin kadrosunda Terence Stamp, Laura Betti ve Silvana Mangano gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Film, Milanolu burjuva bir ailenin malikânesine gelen esrarengiz misafirin hikâyesini konu alır. Bu misafir, kısa bir zaman içerisinde ailenin tüm fertlerini baştan çıkarır. Filmin IMDB puanı: 7.1.

pier_paolo_pasolini_1960
Pier Paolo Pasolini (1960)
Teorema / Teorem (1968)-Trailer
avantgarde_sinemanin_en_iyi_ornekleri
8. El Topo / Köstebek (1970)

Alejandro Jodorowsky tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Brontis Jodorowsky, Mara Lorenzio ve David Silva gibi yetenekli oyuncular yer alıyor. 44. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday adayı olan “Köstebek”, Meksika yapımı western bir filmi. Film, El Topo isimli bir silahşörün hikâyesini konu alır. El Topo, oğluyla birlikte çöllerde gezinirken başına çeşitli olaylar gelir. Filmin IMDB puanı: 7.2.

alejandro_jodorowsky
Alejandro Jodorowsky (1994)
avantgarde_sinemanin_en_iyi_ornekleri
7. Santa Sangre / Kutsal Kan (1989)

Alejandro Jodorowsky tarafından yönetilen filmin kadrosunda Axel Jodorowsky, Blanca Guerra ve Adán Jodorowsky gibi Meksikalı oyuncular yer almaktadır. Meksika ve İtalya ortak yapımı olan film, Empire dergisi tarafından hazırlanan “Tüm Zamanların En İyi 500 Filmi” listesinde yer alıyor. Film, sirkte büyüyen Fenix isimli karakterin çocukluk travmalarıyla başa çıkma mücadelesini konu alıyor. Filmin IMDB puanı: 7.5.

sinema_tarihinin_ilkleri
Sinema Tarihinin İlkleri
avantgarde_sinema
6. Un Chien Andalou / Bir Endülüs Köpeği (1929)

Yönetmen koltuğunda oturan Luis Buñuel’in ünlü İspanyol ressam Salvador Dali ile birlikte kaleme aldıkları film. Siyah-beyaz ve sessiz olarak çekilen filmin uzunluğu 16 dakikadır. Avantgarde sinemasının en ünlü filmlerinden biri olan “Bir Endülüs Köpeği”, Paris’te çekildi. Herhangi bir hikâyesi olmayan film, isimsiz bir erkek ve bir kadın karakterden oluşur. Avantgarde sinemasına meraklı olan herkesin izlemesi gereken bir film. Filmin IMDB puanı: 7.7.

Bu film hakkında daha fazlası için: Un Chien Andalou / Bir Endülüs Köpeği (1929)

un_chien_andalou
Un Chien Andalou / Bir Endülüs Köpeği (1929)
salvador_dali_1976
Salvador Dali (8 Eylül 1976)
avantgarde_sinema
disavurumcu_alman_sinemasi_ve_en_güzel_ornekleri
Dışavurumcu Alma Sineması ve En İyi Örnekleri
5. Le Charme Discret De La Bourgeoisie / Burjuvazinin Gizli Çekiciliği (1972)

İspanyol yönetmen Luis Buñuel tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Fernando Rey, Paul Frankeur ve Delphine Seyrig yer alıyor. Sürrealist sinemanın en güzel örneklerinden biri olan filmde, birkaç burjuva çiftin hikâyesi anlatılır. Film, alaycı ve eleştirel bir üslupla burjuva sınıfını yerer. 1972 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Ödülü’nü kazanan “Burjuvazinin Gizli Çekiciliği”, sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir film. Filmin IMDB puanı: 7.8.

le_charme_discret_e_la_bourgeoisie_1972
Le Charme Discret De La Bourgeoisie / Burjuvazinin Gizli Çekiciliği (1972)
Le Charme Discret De La Bourgeoisie / Burjuvazinin Gizli Çekiciliği (1972)-Trailer
avantgarde_sinemasi
4. The Holy Mountain / Kutsal Dağ (1973)

Alejandro Jodorowsky tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Horacio Salinas ve Zamira Saunders gibi önemli oyuncular yer alıyor. 1973 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilen film, şiddet ve din kavramlarının insan zihninde yarattığı sıra dışı bir dünyada yaşayan isimsiz bir hırsızın hikâyesini konu alır. Son derece rahatsız edici görüntülerin yer aldığı bu film, avantgarde sinemasının en önemli örneklerinden biri. Filmin IMDB puanı: 7.8.

Bu film hakkında daha fazlası için: The Holy Mountain / Kutsal Dağ (1973)

avantgarde_sinemasi
3. Orphee / Orfe (1950)

Fransız yönetmen Jean Cocteau tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Jean Marais, François Périer ve María Casares yer alıyor. Fransa yapımı olan bu film, imgelerle bezelidir. Filmin konusu ise Orfe mitine dayanmaktadır. Şiirsel bir aşk hikâyesini anlatan film, Jean Cocteau’nun “Orfe Üçlemesi” serisinin ikincisidir. Avantgarde sinemasının en güzel örneklerinden biri olan “Orfe”, türü sevenlerin ilgisini çekebilecek bir film. IMDB puanı: 7.9.

jean_marais_jean_cocteau
Jean Marais ve Jean Cocteau /Venedik-1947)
Orphee / Orfe (1950)-Trailer
avantgarde_sinemasi
2. 8½ (1963)

İtalyan yönetmen Federico Fellini tarafından yönetilen filmin kadrosunda Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale ve Anouk Aimée gibi sinema tarihine geçmiş oyuncular yer alıyor. İtalya ve Fransa ortak yapımı olan film, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Kostüm Tasarımı dallarında Akademi Ödülü kazandı. Film, yönetmen Guido Anselmi’nin hikâyesini konu alıyor. Son filmi üzerinde çalışan Guido Anselmi, hem filmle hem de yakın çevresiyle ilgili sorunlar yaşamaktadır. Bunun üzerine bir spaya kapanmaya karar veren Guido Anselmi, burada pek çok şey hakkında düşünmeye fırsat bulur. Filmin IMDB puanı: 8.0.

marcello_mastroianni
Marcello Mastroianni ( Filminde Fotoğrafı Yönetmen Fellini Çekti.)
federico_fellini
Federico Fellini (1965)
avantgarde_sinemasi
1. The Seventh Seal / Yedinci Mühür (1957)

Ingmar Bergman tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Max von Sydow, Bibi Andersson ve Gunnar Björnstrand gibi İsveçli oyuncular yer alıyor. 1957 yılında Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan film, Orta Çağ’da yaşayan bir şövalyenin hikâyesini konu alır. Haçlı Seferleri’nden sonra evine dönen bu şövalye, ülkesinde yayılan veba hastalığını görünce Tanrı’ya olan inancını kaybeder. Bunun üzerine kendisi de ölümle yüzleşmek zorunda kalır ve ölüme meydan okuyarak onu satranç oynamaya ikna eder. Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen “Yedinci Mühür”, türün en iyi örneklerinden. Filmin IMDB puanı: 8.1.

The Seventh Seal / Yedinci Mühür (1957)-Trailer
the_seventh_seal_1957
the_seventh_seal_1957
Bengt Ekerot ve Ingmar Bergman The Seventh Seal Filminin Çekiminde
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
dunya_sinemasinin_en_iyi_100_filmi
Dünya Sinemasının En İyi 100 Filmi
sinema_akimlari
Sinema Akımları ve Sinema Akımlarının En Güzel Örnekleri
sinema_terimleri
Sinema Terimleri
Avantgarde Sinema Nedir?

Bir cevap yazın