Sinemanın İlkleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
sinemanin_ilkleri

Last Updated on 21 Şubat 2022 by Aslıhan Demiralay

Sinema Tarihinin İlkleri

Sinema başlangıcı olarak kabul edilen 1895 yılında, Paris’teki Grand Kafe’de gerçekleştirilen ilk film gösteriminden itibaren kültür-sanat hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. İlk filmlerin sessiz, renksiz ve birkaç dakikadan ibaret olduğu düşünüldüğünde, sinemanın çeşitli evrelerden geçerek günümüze kadar gelmeyi başarmış bir sanat dalı olduğu söylenebilir. Üretim, dağıtım ve gösterim aşamalarından oluşan, konularına, izleyicilerine ve formatlarına göre üç başlık altında toplanan ve üretimi son derece uzmanlık gerektiren bir sanat dalı olan sinemanın ilk yıllarında daha sade ve basit bir yapı yer alır. Sinemanın hayata yeni yeni göz kırptığı ve bugünkü hâline kavuşmasının temelleri sayılabilecek sinema tarihini ilklerini sizler için derledik.

1. İlk Sinema Filmi: Bir Trenin Gara Girişi (1895)

Louis Lumière ve Auguste Lumière tarafından 1895 yılında kayda alınan ve orijinal ismiyle “L’Arrivée d’un train à La Ciotat” ilk sinema filmi olarak kabul edilir. Yaklaşık olarak 1 dakikadan oluşan bu film, bir trenin istasyona gelişini anlatır. Gösterime girdiği yıllarda henüz sinema ile tanışmamış seyircinin “Bir Trenin Gara Girişi” filmini izlerken korkuyla sağa sola kaçıştıkları da sinema tarihçileri tarafından anlatılan ilginç bir anektod. Sinema tarihinin ilk filmi olan “Bir Trenin Gara Girişi”ni izlemenizi tavsiye ederiz.

L’Arrivée d’un train à La Ciotat (Bir Trenin Gara Girişi)-1895
sinemanin_ilkleri

2. İlk Renkli Film: Anabelle’in Yılan Dansı (1895)

William Kennedy Dickson tarafından yönetilen “Annabelle Serpentine Dance” sinema tarihinin ilk renkli filmi olarak kabul edilir. 1895 yılında gösterime giren filmin sahneleri tek tek elde boyanarak renklendirilmiştir. ABD yapımı filmde 1 dakika boyunca Anabelle’in dans etmesi gösterilir. Ancak bu filmi el ile renklendirildiği için teknik olarak ilk renkli film olarak kabul etmeyen bir görüşte mevcut.

Annabelle Serpentine Dance (Anabelle’in Yılan Dansı)-1895
sinemanin_ilkleri
3. İlk Korku Filmi: Şeytanın Evi (1896)

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Georges Méliès’in üstlendiği “Le manoir du diable” sinema tarihinin ilk korku filmi olarak kabul edilir. 1896 yılında gösterime giren filmin uzunluğu 3 dakikanın biraz üzerinde. Fransız yapımı filmin kadrosunda Jehanne D’alcy, Jules Eugene Legris ve Georges Méliès yer aldı.

sinemanin_ilkleri
4. İlk Bilim Kurgu Filmi: Aya Seyahat (1902)

Georges Méliès tarafından 1902 yılında çekilen “Le Voyage dans la Lune” ilk bilim kurgu filmi olarak kabul edilir. Popüler bir romandan uyarlama olan bu film, sessiz ve siyah-beyaz olarak çekildi. Yaklaşık olarak 14 dakikadan oluşan filmde, aya seyahat eden bir grup insanın maceraları anlatılır. Fransız yapımı olan ve bilim kurgu filmlerinin atası olarak kabul edilen bu filmi de izlemenizi tavsiye ederiz.

Le Voyage dans la Lune (Ay’a Seyahat)-1902
sinemanin_ilkleri
5. İlk Western Filmi: Büyük Tren Soygunu (1903)

Orijinal ismi “The Great Train Robbery” olan “Büyük Tren Soygunu” sinema tarihinin ilk western filmi olarak kabul edilir. 1903 yılında Edwin S. Porter tarafından yönetilen film yaklaşık olarak 12 dakika uzunluğunda. ABD yapımı bu filmin oyuncu kadrosunda Alfred C. Abadie, Broncho Billy Anderson ve Justus D. Barnes yer alıyor. Bir tren soygunu hikâyesinin anlatıldığı bu film, akılda kalıcı hikâyesi nedeni ile sinema tarihine adını yazdırmayı başarmış en önemli filmlerden biridir.

the_great_train_robbery_1903
The Great Train Robbery (Büyük tren Soygunu)-1903
sinemanin_ilkleri
f_w_murnau
Gizemli Yönetmen F.W.Murnau
6. İlk Animasyon Filmi: Fantasmagorie (1908)

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Émile Cohl’ün üstlendiği “Fantasmagorie” sinema tarihinin ilk animasyon filmi olarak görülür. Fransa yapımı bu film, sinema tarihçileri tarafından geleneksel yöntemlerle hazırlanmış ilk animasyon olarak gösterilir. Yaklaşık olarak 700 çizimden yararlanılarak oluşturulan filmin süresi 2 dakikayı geçmemektedir.

Fantasmagorie-1908
sinemanin_ilkleri
7. İlk Belgesel Film: Kuzeyli Nanook (1922)
nanook_of_the_north_1922
Nanook of the North (Kuzeyli Nanook)-1932

Robert J. Flaherty tarafından yönetilen Nanook of the North, sinema tarihinin bugünkü anlamda ilk belgesel filmi kabul edilir. 1922 yılında çekilen filmde bir Eskimo ailesinin yaşamı anlatılır. ABD yapımı film sessiz ve siyah-beyaz olarak gösterime girdi. Belgesel filmlerin atası olarak kabul edilen bu filmin süresi 1 saat 23 dakikadır. Belgesel film sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

sinemanin_ilkleri
8. İlk Sesli Film: Caz Şarkıcısı (1927)

Alan Crosland tarafından yönetilen The Jazz Singer, sinema tarihinin ilk sesli filmi olarak kabul edilir. Ses ve görüntünün ilk kez yan yana geldiği bu filmde, Jackie isimli genç adamın ailesini karşısına alarak caz şarkıcısı olmak istemesi anlatılır. ABD yapımı filmin süresi 1 saat 28 dakika. 1927 yılında gösterime giren ve ilk sesli film olarak kayıtlara geçen The Jazz Singer’ın kadrosunda Al Jolson, May McAvoy ve Warner Oland gibi oyuncular yer alıyor.

the_jazz_singer_1927
The Jazz Singer (Caz Şarkıcısı)-1927
sinemanin_ilkleri
9. İlk Müzikal Film: Broadway Melodisi (1929)
The Broadway Melody (Broadway Melodisi)-1929

Harry Beaumont tarafından yönetilen The Broadway Melody, sinema tarihinin ilk müzikal filmi olarak kayıtlara geçti. Öte yandan ABD yapımı bu film, En İyi Film Akademi Ödülü’nü kazanan ilk sesli film olmuştur. 1929 yılında gösterime giren filmin süresi yaklaşık olarak 1 saat 50 dakikadır. Müzikal filmleri seven izleyicilerin, sinemanın tarihine yolculuk yapabilecekleri ve keyifli dakikalar geçirebilecekleri türden bir film.

Filmde Bessie Love, Anita Page ve Charles King baş rolde.

sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film
sinemanin_ilkleri
10. İlk Renkli Animasyon Filmi: Çiçekler ve Ağaçlar (1932)

Walt Disney tarafından gösterime sunulan ve yönetmenliğini Burt Gillett’in üstlendiği Flowers and Trees, sinema tarihindeki ilk renkli animasyon filmi olarak kabul edilir. 1932 yılında gösterime giren film, En İyi Kısa Çizgi Film dalında ilk Akademi Ödülü’nü kazandı ABD yapımı filmin süresi 8 dakika. Yapımın seslendirme kadrosunda Pinto Colvig, Walt Disney Esther Campbell yer alıyor.

sinemanin_ilkleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_tarantino_filmleri
En İyi Tarantino Filmleri
ölmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir