Mahallede Güzel Bir Gün-Tom Hanks

mahallede_guzel_bir_gun_tom_hanks

A Beautiful Day in Neighborhood (2019)

Tom Hanks ‘in gerçek bir karakteri baz alan filmi izleyeni affetmek, sevilmek,sevmek ve nezaketin ne olduğu üzerine düşünmeye itiyor. Tom Hanks filmde Fred Rogers isimli bir çocuk programı sunucunu canlandırıyor.Mahallede Güzel Bir Gün.

Fred Rogers Amerika’da 60’lı yılların başından itibaren Mister Rogers’Neighborhood isimli programı hem hazırlayıp hem sundu.Genç ve çocuk izleyiciler için değişik konuların anlatıldığı program günümüzde hala Amerikan televizyonlarında yayınlanan çok popüler bir program.

Film programın bir bölümü gibi başlıyor. Esquire Dergisi yazarı Lloyd Vogel bir yazı için Fred Rogers’la röportaj yapma görevini çok istemese de kabul ediyor.Genellikle alaycı bir üslupla yazan Lloyd, Fred Rogers’la görüşmek için Pittsburgh’a gider ancak gençliğinde kaybettiği annesi , kendisini ve kardeşini uzun zaman önce terk eden babasıyla ilgili çözemediği bir çok sorunu olan Lloyd evliliği ve yeni doğan oğluyla da geçmişi yüzünden çok iyi iletişim kuramamaktadır.

greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks

Pittsburgh’da Rogers’la tanışan Lloyd O’nun nezaketinden ve hiç tanımadığı insanlara bile gösterdiği ilgiden çok etkilenir. Rogers’da aslında Lloyd’un yaralı bir insan olduğunu anlar.İkili arasında özellikle Fred’in çabalarıyla bir dostluk başlar.Acaba Lloyd geçmişinde yaşadığı olayları affedip içinde ki sorunları çözebilecek mi?

Filmin en etkili sahnelerinden biri de kuşkusuz metroda herkesin “it’s a beautiful day in the neighborhood” şarkısın spontane bir şekilde söylemesi.Bu sahnenin gerçekte de yaşanmış olması hikayeyi daha gerçekçi kılıyor.

İkili arasında doğan değişik dostluk sayesinde izleyici de kendi payına düşeni alır.İnsanları olduğu gibi kabul etmek ,sadece O kişi olduğun için sevilmek ve affetmek üzerine tekrar tekrar düşünmeye iten film son derece duygusal sahneleri de barındırıyor.

Filmi genç yönetmen Marielle Heller yönetiyor.Gerçek bir makale hikayesi üzerinden ilerleyen filmde Tom Hanks ve Matthew Rhys dışında usta oyuncu Chris Cooper ,This is Us’la dikkat çeken Susan Kelechi Watson ve Enrico Colantoni’de rol alıyor.

fred_rogers
Fred Rogers

Filmdeki rolüyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ına aday olan Tom Hanks ödülü alsaydı sanırım filmi izleyen kimse buna şaşırmazdı.Filme hazırlanmak için usta aktör Hanks saatlerce Fred Rogers arşivi izlediğini ve daha öne Rogers hakkında çekilen bir belgeseli (Won’t You Be My Neighbor? 2018) de izlediğini hatırlatalım.

Seyrederken herkesin kendisinden ve ailesinden bir şeyler bulabileceği filmin ülkemizde gösterime girmemiş olması bir talihsizlik.Filmin imdb notu 7.3 .Yaklaşık olarak 25 milyon dolara mal olan film dünya çapında 68 milyon dolar hasılat yaptı.

Fred Rogers’ın filmde giydiği kazaklardan biri ünlü Smithsonian Enstitüsü’nün Amerikan Tarihi Müzesinde sergileniyor.

filmden bir diyalog

Lloyd: Veyeteryan mısın?

Fred: Annesi olan hiçbir şeyi yemeyi düşünmem.

başka bir diyalog

Lloyd: Sana göre ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken yaptıkları en büyük hata ne?

Fred: Kendi çocukluklarını hatırlamamaları.Bence yapabileceğimiz en iyi şey çocukken nasıl hissettiğimizi düşünmek ve çocuklarımızın neler yaşadığını anlamaktır.

en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
A Beautiful Day in the Neighborhood filminin trailerı

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_tom_hanks_filmleri
Tom Hanks’in En İyi Filmleri
ikinci_dunya_savasini_en_iyi_anlatan_filmler
II.Dünya Savaşı’nı En İyi Anlatan Filmler

Bir cevap yazın