Mahallede Güzel Bir Gün-Tom Hanks

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
mahallede_guzel_bir_gun_tom_hanks

Last Updated on 31 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

A Beautiful Day in Neighborhood (2019)

Mahallede Güzel Bir Gün filmi insanın içini ısıtan hikayesi, kaliteli oyunculukları, senaryosu ile son dönemin en iyi filmlerinden biri.

Tom Hanks‘in gerçek bir karakteri baz alan filmi izleyeni affetmek, sevilmek, sevmek ve nezaketin ne olduğu üzerine düşünmeye itiyor. Tom Hanks filmde Fred Rogers isimli gerçek bir televizyoncuya hayat veriyor. Mahallede Güzel Bir Gün.

Mahallede Güzel Bir Gün Filmi Konusu

Fred Rogers Amerika’da 60’lı yılların başından itibaren Mister Rogers’Neighborhood isimli programı hem hazırlayıp hem sundu. Genç ve çocuk izleyiciler için değişik konuların anlatıldığı program günümüzde hala Amerikan televizyonlarında yayınlanan çok popüler bir program.

Film programın bir bölümü gibi başlıyor. Esquire Dergisi yazarı Lloyd Vogel bir yazı için Fred Rogers’la röportaj yapma görevini çok istemese de kabul ediyor. Genellikle alaycı ve sarkastik bir üslupla yazan Lloyd, Fred Rogers’la görüşmek için Pittsburgh’a gider. Lloyd, gençliğinde kaybettiği annesi, kendisini ve kardeşini uzun zaman önce terk eden babasıyla ilgili çözemediği bir çok sorunu olan genç bir adam portresi. Hatta geçmişten gelen bu sorunlar Lloyd’un eşi ve yeni doğan oğluyla iletişimi de etkiliyor.

greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks

Pittsburgh’da Rogers’la tanışan Lloyd, Fred’in nezaketinden ve hiç tanımadığı insanlara bile gösterdiği ilgiden çok etkilenir. Rogers’da aslında Lloyd’un yaralı bir insan olduğunu anlar. İkili arasında özellikle Fred’in çabalarıyla bir dostluk başlar. Acaba Lloyd geçmişinde yaşadığı olayları affedip içinde ki sorunları çözebilecek mi?

Filmin en etkili sahnelerinden biri de kuşkusuz metroda herkesin “it’s a beautiful day in the neighborhood” şarkısın spontane bir şekilde söylemesi. Bu sahnenin gerçekte de yaşanmış olması hikayeyi daha da etkileyici kılıyor.

İkili arasında doğan değişik dostluk sayesinde izleyici de kendi payına düşeni alır. İnsanları olduğu gibi kabul etmek, sadece O kişi olduğun için sevilmek ve affetmek üzerine tekrar tekrar düşünmeye iten film son derece duygusal sahneleri de barındırıyor.

Mahallede Güzel Bir Gün Filmi Teknik Ayrıntılar

Filmi genç yönetmen Marielle Heller yönetiyor. Gerçek bir makale hikayesi üzerinden ilerleyen filmde Tom Hanks ve Matthew Rhys dışında usta oyuncu Chris Cooper, This is Us dizisiyle dikkat çeken Susan Kelechi Watson ve Enrico Colantoni’de rol alıyor.

fred_rogers
Fred Rogers

Filmdeki rolüyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ına aday olan Tom Hanks ödülü alsaydı sanırım filmi izleyen kimse buna şaşırmazdı. Yapılan bir röportajda Tom Hanks filme hazırlanmak için saatlerce Fred Rogers arşivi izlediğini ve role bu şekilde hazırlandığını anlattı.

Seyrederken herkesin kendisinden ve ailesinden bir şeyler bulabileceği filmin ülkemizde gösterime girmemiş olması bir talihsizlik. Filmin IMDB notu 7.3.

Yaklaşık olarak 25 milyon dolara mal olan film dünya çapında 68 milyon dolar hasılat yaptı.

Fred Rogers’ın filmde giydiği kazaklardan biri ünlü Smithsonian Enstitüsü’nün Amerikan Tarihi Müzesinde sergileniyor.

en_iyi_tom_haks_filmleri
En İyi Tom Hanks Filmleri

Filmden bir diyalog

Lloyd: Vejeteryan mısın?

Fred: Annesi olan hiçbir şeyi yemeyi düşünmem.

Başka bir diyalog

Lloyd: Sana göre ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken yaptıkları en büyük hata ne?

Fred: Kendi çocukluklarını hatırlamamaları. Bence yapabileceğimiz en iyi şey çocukken nasıl hissettiğimizi düşünmek ve çocuklarımızın neler yaşadığını anlamaktır.

Mahallede Güzel Bir Gün (A Beautiful Day in the Neighborhood)-2019-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler
Kitaplar Hakkında En İyi Filmler
en_ikinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi II.Dünya Savaşı Filmleri
basin_ozgurlugu_hakkinda_en_iyi_filmler
Basın Özgürlüğü Hakkında En İyi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir