Kitaplar Hakkında En İyi Filmler

kitaplar_hakkinda_en_iyi_filmler

Sinema dünyasında hakkında film yapılmamış çok az konu var. Hali hazırda kitaplar, edebiyat ve yazarlar hakkında yapılmış çok iyi filmler mevcut. Kitaplar ve edebiyat hakkında yapılmış en iyi filmler:

Kitaplar,Edebiyat ve Yazarlar Hakkında En İyi Filmler

Stranger Than Fiction-Lütfen Beni Öldürme(2006)

IRS yani Amerikan vergi dairesinde çalışan sıradan bir adam, sıradan bir hayat sürmektedir. Ancak bu durum değişmek üzeredir. Harold Crick isimli bu adam kafasının içinde O’na hayatını dikte den bir yazarın sesini duymaya başlar. Harold sesin sahibini bulmak zorundadır çünkü ses Harold’ın ölüm zamanından da bahsetmektedir. Sesin sahibini bulmak için uğraşan Harold hikayenin sonunun değişmesini umar. Yaratıcı bir senaryoya sahip filmin yönetmeni Marc Forster. Senaryosu Zack Helm’e ait olan filmin baş rollerinde daha çok absürt komedilerden tanıdığımız Will Ferrell, Emma Thomson, Dustin Hoffman ve Queen Latifah yer alıyor. En iyi erkek oyuncu dalında Will Ferrell’a Altın Küre adaylığı getiren filmin IMDB puanı:7,5.

Stranger Than Fiction-Lütfen Beni Öldürme-2006-Trailer
stranger_than_fiction_2006
jennifer_aniston_filmleri
Jennifer Aniston filmleri

The Jane Austen Book Club-Jane Austen Kitap Kulübü(2007)

California’lı bir grup arkadaş Jane Austen romanlarını tartışırlar. 5 kadın ve bir erkekten oluşan grup, bir yandan Jane Austen kitaplarını tartışır bir yandan da kendi hayatlarında ki ilişkilere yön vermeye çalışırlar. Karen Joy Fowler’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini aynı zamanda senaryosunu da yazan Robin Swicord üstlendi. Emily Blunt, Mario Bello, Hugh Dancy, Amy Brenneman ve Jimmy Smits baş rolde. Filmin IMDB puanı:6,8.

en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi edebiyat Uyarlaması filmler
The Jane Austen Book Club-Jane Austen Kitap Kulübü-2007
the_jane_austen_book_club_2007

The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli(1994)

Aslında bir çok listeye girebilecek olan bir film karşımızda. Stephen King’in Rita Hayworth and Shawshank Redemption isimli kısa hikayesinden uyarlanan filmde işlemediği bir suçtan hapse giren bir adamın yıllara yayılan mücadelesini izliyoruz. Yaşadığı bir çok şeyin yanında kitaplara da düşkün olan Andy Dufresne, hapishanede bir kütüphane kurar ve mahkumların lise diploması almasına yardımcı olur. Frank Darabont’un yönettiği filmde Morgan Freeman, Tim Robbins ve Bob Gunton baş rolde. Filmin senaryosu yönetmen Darabont’a ait. IMDB puanı:9,3.

The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli-1994-Trailer
nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021
esaretin_bedeli_1994

Beauty and the Beast -Güzel ve Çirkin(1991)

Kitap okumayı çok seven genç bir kız babasını kurtarmak için, lanetlenmiş bir prensin yanında yaşamaya başlar. Aslında hepimizin bildiği bir hikaye. Bu genç adamla birlikte yaşamaya başlayan kız, adamın içindeki iyiliği görmeye başlar. Bill Condon’un yönettiği filmde Harry Potter serisinden tanıdığımız Emma Watson, Dan Stevens,Luke Evans ve Josh Gad baş rolde. en iyi kostüm ve en iyi prodüksiyon dallarında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı:7,1.

Beauty and the Beast-Güzel ve Çirkin-1991-Trailer
the_beauty_and_the_beast_2017

Finding Forrester-Forrester’ı Bulmak(2000)

Derslerindeki üstün başarısı nedeniyle çok pahalı ve iyi bir okuldan burs kazanan kenar mahalleden genç bir delikanlının hikayesi. Bu genç bir gün münzevi ve yazmayı bırakmış bir yazarla tanışır, aralarında her ikisinin de hayatını değiştirecek bir dostluk gelişir. Gus Van Sant’ın yönettiği filmin senaryosu Mike Rich’e ait. Yakın bir tarihte kaybettiğimiz efsanevi oyuncu Sean Connery‘nin baş rolünde olduğu filmde ayrıca Rob Brown Oscar’lı aktör F.Murray Abraham, Anna Paquin ve Michael Pitt rol alıyor. Filmin IMDB notu:7,3.

Finding Forrester-Forrester’ı Bulmak(2000)-Trailer
finding_forrester_2000
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri

The Bookshop-Sahaf(2017)

1959 yılında İngiltere’de bir sahil kasabasında genç bir kadın,kendi evini bir kitapçı dükkanına dönüştürmeye çalışır. Hiç beklemediği insanların engellemesiyle karşılaşan genç kadın umulmadık yardımlara da ulaşır. Penelope Fitzgerald’ın romanından uyarlanan filmin yönetmeni Isabel Coixet. Coixet aynı zamanda filmin senaryosunu da yazdı. Baş rollerde yetenekli aktris Emily Mortimer, Bill Nighy, Hunter Tremayne ve Patricia Clarkson yer alıyor. IMDB puanı:6,5.

The Bookshop-Sahaf(2017)-Trailer
the_bookshop_2017
komiser_columbonun_hikayesi
Komiser Columbo’nun Hikayesi

Notting Hill-Aşk Engel Tanımaz(1999)

Londra’nın Notting Hill semtinde seyahat kitapları satan bir kitabevini işleten William Thacker sıradan bir hayat yaşayan bir adamdır. Hayatındaki tek değişik olay ekzantrik ev arkadaşıdır. William’ın hayatı dükkanına bir Hollywood yıldızının gelmesiyle tamamen değişir. Roger Michell’ın yönettiği filmin senaryosu Richard Curtis’e ait. Baş rollerde Julia Roberts, Hugh Grant ve Rhys Ifans yer alıyor. En iyi erkek oyuncu, en iyi komedi filmi ve en iyi kadın oyuncu dallarında Altın Küre adayı alan film dünya çapında 124 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Çekildiği dönemde yakaladığı başarı nedeniyle Notting Hill’de emlak fiyatlarını büyük ölçüde artıran yapımın IMDB puanı:7,1.

Notting Hill-Aşk Engel Tanımaz-1999-Trailer

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir

kitap_kulubu_nasil_kurulur
Kitap Kulübü Nasıl Kurulur?
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri

Bir cevap yazın