En İyi İngiliz Filmleri

en_iyi_ingiliz_filmleri

En İyi İngiliz Filmleri

Avrupa Sineması’nın önemli parçalarından biri de İngiliz Sineması.Zaman zaman Amerikan Sinemasından esintiler de taşısa kendi farklı dilini ortaya koyabilen bir yapı söz konusu.En iyi İngiliz Filmleri listesi hazırlamak çok kolay değil çünkü çok fazla iyi örnek var.İngiliz komedi filmleri de son derece etkileyici ve insan zekasına hitap eden yapımlar.Bu sebeple bu listenin kişisel olduğunu ve bu başlıkta açılan ilk liste olduğunu hatırlatalım.En iyi İngiliz Filmleri bize göre:

London to Brighton-2006

Ülkemizde gösterime girmeyen bu kaliteli filmin yönetmeni Paul Andrew Williams ve Williams aynı zamanda filmin senaristi.Baş rollerde Lorraine Stanley ,Georgia Groome ve Sam Spruell yer alıyor.Bir suç draması olan film bizi Londra’nın arka sokaklarına götürüyor.

Bir pedofilin elinden küçük bir çocuğu kurtarmaya çalışan bir hayat kadını adamı öldürür.Ancak bir sorun vardır ki bu pedofil güçlü bir mafyadır.Olaylardan habersiz olan mafyanın oğlu da babasının katillerinin peşine düşer.

İmdb notu:6,9 olan film İngiliz Bağımsız Film Ödüllerinde en iyi film ödülünü aldı.

London to Brighton-2006

Doktor No-1962

Ian Fleming‘in romanından uyarlanan en iyi Bond filmlerinden biri.Çoğu kişinin favori Bond’u olan Sean Connery‘nin ilk Bond filmi.Aynı zamanda filme çekilen ilk Bond filmi.Yapımın yönetmenliğini Terence Young yaparken Ursula Andress ve Dr.No rolünde Joseph Wiseman da rol alıyor. Jamaika’da ortadan kaybolan bir ajanın akıbetini araştırmak için Bond görevlendirilir.Bond hem bu araştırmayı yapar hem de Dr.No isimli bir adamın amaçlarını öğrenmeye çalışır.

Umut veren oyuncu dalında Ursula Andress’e Altın Küre kazandıran film 1 milyon dolara mal olurken dünya çapında 16 milyon dolar hasılat başarısı gösterdi. imdb puanı:7,2

Doktor No-1962

Monty Python ve Kutsal Kase(Monty Python and the Holy Grail )-1975

İngiliz komedi grubu Monty Python’ın muhteşem filmi. Kutsal Kase ve onun peşindeki Kral Arthur’un maceraları. Bütün İngiltere’yi dolaşıp yuvarlak masa için şövalye arayan Kral Arthur bir yandan da yoklukla mücadele eder.

İngiliz mizahının örneklerini göreceğimiz filmi Terry Gilliam ve Terry Jones yönetirken Graham Chapman,John Cleese,Eric Idle ,Terry Gilliam,Terry Jones ve Michael Palin rol alıyor.Filmin imdb notu:8,2.

Monty Python ve Kutsal Kase-1975

Açlık(Hunger)-2008

Steve McQueen’in yönettiği bu gerçek olaylara dayanan bu etkileyici filmde Michael Fassbender,Liam Cunningham veLiam McMahon baş rolde yer alıyor.

Ira militanlarının hapiste yaşadıkları eziyet ve sorunların anlatıldığı film 1981 yılında geçiyor.Mahkumlar hapishane şartlarını protesto etmek için önce yıkanmama eylemini gerçekleştirirler.Ancak bu eylem daha sonra açlık grevine kadar uzanır.Hapishane sadece mahkumlar için değil gardiyanlar içinde bir hapishane gibidir.

Etkileyici ve fazlasıyla gerçekçi sahnelerin yer aldığı filmin imdb notu:7,6

Açlık-2008

Kadın Katilleri(The Ladykillers)-1955

Alexander Mackendrick’in yönettiği filmin senaryosu William Rose’a ait.Filmin baş rollerinde usta oyuncular Peter Sellers,Alec Guinnes,Herbert Lom ve Cecil Parker yer alıyor.Yaşlı bir kadının evine kiracı olarak giren bir profesör aslında hiç de sıradan biri değildir.Suç ortaklarıyla beraber bir soygun planlamaktadır.

Bu filmin 2004 yılında bir versiyonu daha çekildi. Tom Hanks’in baş rolde yer aldığı bu yeniden çevrimde Ethan ve Joel Coen yönetmen koltuğunda oturdu.

Kara komedi türünde ki film en iyi senaryo dalında Oscar ödülüne aday oldu. imdb notu:7,7

Kadın Katilleri-1955

Kadın Katili(Peeping Tom)-1960

Michael Powel’in yönettiği film Leo Marks’ın kendi oyunundan yine Marks tarafından senaryolaştırılan hikaye üzerine kurulu.Küçük bir çocukken bilim adamı olan babasının korku üzerine deneylerine maruz kalan bir çocuk büyüdüğünde bazı sorunlar yaşar.

Kadınların resimlerini çeken bu genç adam onları kamera karşısında öldürmeye başlar.Son derece gerilimli sahnelerin olduğu filmde baş rolleri Karlheinz Böhm,Moira Shearer ve Anna Massey tarafından canlandırılıyor.Filmin imdb notu:7,7.

Kadın Katili-1960

Trainspotting-1996

Irvine Welsh’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Danny Boyle.Ewan McGregor,Ewen Bremner ,Johnny Lee Miller ve Kelly MacDonald baş rolde.En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday olan filmin imdb notu:8,1.

Edinburgh’da yaşayan bir grup genç ve onların eroin bağımlılığı üzerine etkileyici ve gerçekçi bir film.

2017 yılında bir devam filminin çekildiğini hatırlatalım.

Trainspotting-1996

En iyi İngiliz filmleri listesinin devamını çok yakında yayında olacak .İlgiyle takip edeceğinizi umuyoruz.En iyi İngiliz Komedi filmleri de ayrı başlık olarak yakında burada olacak…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye gizem Filmleri
en_iyi_vampir_filmleri
En İyi Vampir Filmleri
en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik Filmler

Bir cevap yazın