En İyi İngiliz Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
en_iyi_ingliz_filmleri

Last Updated on 23 Mart 2024 by Aslıhan Demiralay

En İyi İngiliz Filmleri

Avrupa Sineması’nın önemli parçalarından biri de İngiliz Sineması. Zaman zaman Amerikan Sinemasından esintiler de taşısa kendi farklı dilini ortaya koyabilen bir yapı söz konusu. En iyi İngiliz Filmleri listesi hazırlamak çok kolay değil çünkü çok fazla iyi örnek var. İngiliz komedi filmleri de son derece etkileyici ve insan zekasına hitap eden yapımlar. En iyi İngiliz Filmleri .

London to Brighton-2006

Ülkemizde gösterime girmeyen bu kaliteli filmin yönetmeni Paul Andrew Williams ve Williams aynı zamanda filmin senaristi. Baş rollerde Lorraine Stanley, Georgia Groome ve Sam Spruell yer alıyor. Bir suç draması olan film bizi Londra’nın arka sokaklarına götürüyor.

Bir pedofilin elinden küçük bir çocuğu kurtarmaya çalışan bir hayat kadını, adamı öldürür. Ancak bir sorun vardır ki bu pedofil, mafya ile bağlantılıdır. Olaylardan habersiz olan mafyanın oğlu da babasının katillerinin peşine düşer.

IMDB notu: 6,9 olan film İngiliz Bağımsız Film Ödüllerinde en iyi film ödülünü aldı. Çok bilinmeyen ancak en iyi İngiliz filmlerinden biri.

London to Brighton-2006-Trailer
en_iyi_ingiliz_filmleri
en_iyi_fransiz_filmleri
Tüm Zamanların En İyi Fransız Filmleri

Doktor No-1962

Ian Fleming‘in romanından uyarlanan en iyi Bond filmlerinden biri. Çoğu kişinin favori Bond’u olan Sean Connery‘nin ilk Bond filmi. Aynı zamanda filme çekilen ilk Bond filmi. Yapımın yönetmenliğini Terence Young yaparken Ursula Andress ve Dr. No rolünde Joseph Wiseman da rol alıyor. Jamaika’da ortadan kaybolan bir ajanın akıbetini araştırmak için Bond görevlendirilir. Bond hem bu araştırmayı yapar hem de Dr.No isimli bir adamın amaçlarını öğrenmeye çalışır.

Umut veren oyuncu dalında Ursula Andress’e Altın Küre kazandıran film 1 milyon dolara mal olurken dünya çapında 16 milyon dolar hasılat başarısı gösterdi. IMDB puanı:7,2.

Doktor No-1962-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
unutulmaz_james_bond_sean_connery
Unutulmaz James Bond-Sean Connery
Monty Python ve Kutsal Kase (Monty Python and the Holy Grail )-1975

İngiliz komedi grubu Monty Python’ın muhteşem filmi. Kutsal Kase ve onun peşindeki Kral Arthur’un maceraları. Bütün İngiltere’yi dolaşıp yuvarlak masa için şövalye arayan Kral Arthur bir yandan da yoklukla mücadele eder.

İngiliz mizahının örneklerini göreceğimiz filmi Terry Gilliam ve Terry Jones yönetirken Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones ve Michael Palin rol alıyor. Filmin IMDB notu: 8,2.

Monty Python ve Kutsal Kase-1975-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
en_iyi_komedi_filmleri
En İyi Komedi Filmleri
Açlık(Hunger)-2008

Steve McQueen’in yönettiği bu gerçek olaylara dayanan bu etkileyici filmde Michael Fassbender, Liam Cunningham ve Liam McMahon baş rolde yer alıyor. Filmin senaryosu da yönetmen Steve McQueen ve Enda Walsh’ın elinden çıkma.

Ira militanlarının hapiste yaşadıkları eziyet ve sorunların anlatıldığı film 1981 yılında geçiyor. Mahkumlar hapishane şartlarını protesto etmek için önce yıkanmama eylemini gerçekleştirirler. Ancak bu eylem daha sonra açlık grevine kadar uzanır. Hapishane sadece mahkumlar için değil gardiyanlar içinde bir hapishane gibidir.

Filmde Bobby Sands rolünü canlandıran Michael Fassbender, hızlı kilo vermek için tıbbi olarak izlenen özel bir diyet uyguladı.

1,5 milyon sterlin bütçeyle çekilen film, dünya çapında 3 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Etkileyici ve fazlasıyla gerçekçi sahnelerin yer aldığı filmin IMDB notu:7,6.

Açlık-2008-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
Kadın Katilleri (The Ladykillers)-1955

Alexander Mackendrick’in yönettiği filmin senaryosu William Rose’a ait. Filmin baş rollerinde usta oyuncular Peter Sellers, Alec Guinnes, Herbert Lom ve Cecil Parker yer alıyor. Yaşlı bir kadının evine kiracı olarak giren bir profesör aslında hiç de sıradan biri değildir. Suç ortaklarıyla beraber bir soygun planlamaktadır. Film en iyi orijinal senaryo dalında Oscar adayı oldu.

Bu filmin 2004 yılında bir versiyonu daha çekildi. Tom Hanks’in baş rolde yer aldığı bu yeniden çevrimde Ethan ve Joel Coen yönetmen koltuğunda oturdu.

Kara komedi türünde ki film en iyi senaryo dalında Oscar ödülüne aday oldu. IMDB notu:7,7.

Kadın Katilleri-1955-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
en_iyi_savas_filmleri
En İyi Savaş Filmleri
Kadın Katili (Peeping Tom)-1960

Michael Powel’in yönettiği film Leo Marks’ın kendi oyunundan yine Marks tarafından senaryolaştırılan hikaye üzerine kurulu. Küçük bir çocukken bilim adamı olan babasının korku üzerine deneylerine maruz kalan bir çocuk büyüdüğünde bazı sorunlar yaşar.

Kadınların resimlerini çeken bu genç adam onları kamera karşısında öldürmeye başlar. Son derece gerilimli sahnelerin olduğu filmde baş rolleri Karlheinz Böhm, Moira Shearer ve Anna Massey tarafından canlandırılıyor. Filmin IMDB notu:7,7.

peeping_tom_1960
Kadın Katili (Peeping Tom)-1960
Kadın Katili-1960-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
Trainspotting-1996

Irvine Welsh’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Danny Boyle. Ewan McGregor, Ewen Bremner, Johnny Lee Miller ve Kelly MacDonald baş rolde. En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 8,1.

1.5 milyon sterlin bütçeyle çekilen film, dünya çapında 16 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Edinburgh’da yaşayan bir grup genç ve onların eroin bağımlılığı üzerine etkileyici ve gerçekçi bir film.

2017 yılında bir devam filminin çekildiğini hatırlatalım. En iyi İngiliz filmlerinden bir.

trainspotting_1996
Trainspotting-1996
Trainspotting-1996
ingiliz_filmleri
Dört Nikâh Bir Cenaze (Four Weddings and a Funeral)-1994

En iyi İngiliz filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden biri de hiç kuşkusuz Dört Nikah Bir Cenaze. 1990’lı yıllara damga vuran filmin yönetmeni Mike Newell. Richard Curtis’in senaryosunu yazdığı filmde; Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet, John Hannah ve Kristin Scott Thomas rol alıyor.

Gününü gün eden Charles, hiç evlenmeyi düşünmeyen ve sık sık arkadaşlarının düğünlerine katılan genç bir adam. Ancak düğünde Carrie adında Amerikalı bir kadına aşık olur. Birbirlerine hislerini ifade edemeyen Carrie ve Charles bir kaç kez daha karşı karşıya gelir. Hugh Grant’e dünya çapında ün kazandıran Dört Nikah Bir Cenaze 4,5 milyon dolara mal oldu ve dünya çapında 245 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Filmin IMDB puanı: 7,1.

Dört Nikâh Bir Cenaze (Four Weddings and a Funeral)-1994-Trailer
ingiliz_filmleri
Hamlet (1996)

Ünlü aktör Kenneth Branagh’tan 4 saatlik epik bir film. William Shakespeare’ın aynı adlı oyunundan uyarlanan filmin senaryosu da yönetmen Branagh’a ait.

Filmde Kenneth Branagh, Julie Christie, Derek Jacobi ve Kate Winslet baş rolde. Ülkesine dönen Danimarka Prensi Hamlet, babasının amcası tarafından öldürüldüğünü ve annesinin de amcası ile evlendiğini öğrenir. İntikam ateşi ile dolu Hamlet ile amcası arasında bir savaş başlar.

Hamlet; en iyi uyarlama senaryo (Kenneth Branagh), en iyi set dekorasyonu, en iyi kostüm ve en iyi orijinal müzik (Patrick Doyle) dallarında toplam 4 Oscar adaylığı elde etti. IMDBB puanı: 7,7.

Hamlet (1996)-Trailer

En iyi İngiliz filmleri

en_iyi_korku_filmleri
En İyi Korku Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

En İyi İngiliz Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir