Sylvester Stallone Filmleri

sylvester_stallone_filmleri

Sinema Dünyasında 1970’li yılların ikinci yarısından itibaren bir yıldız konumuna gelen Sylvester Stallone Z kuşağının bile izleyebildiği filmler çekmeye devam ediyor.

Devam filmi kavramına yeni bir boyut getiren ünlü aktör, yönetmenlik, yapımcılık ve senaryo gibi alanlardan da uzak durmadı. Çok başarılı filmlerinin yanında isabetsiz seçimleri olsa da sinema tarihine çok iyi eserler bırakmaya devam eden Stallone’yi ve filmlerini biraz daha yakından tanıyalım. Sylvester Stallone’nin En İyi Filmleri ve hayatı...

Oscar-Kızıma Dokunma-1991

Sylvester Stallone’nin genel film tarzının dışında olan film, oyuncunun komedi yeteneklerini gözler önüne seriyor. Babasına verdiği söz nedeniyle yasal bir hayata dönmeye çalışan bir gangster olan Angelo, bir yandan polisle mücadele ederken bir yandan da kızına uygun bir eş aramak zorunda kalır. Bu arada Angelo’nun kızı olduğunu iddia eden genç bir kız da ortalığın daha da karışmasına neden olur. Güçlü oyuncu kadrosu, çok iyi senaryosu, tek mekanda geçmesine rağmen hiç sıkmayan diyaloglarıyla gerçek bir klasik. Filmde Stallone dışında, Ornella Muti, Don Ameche, Chazz Palminteri, Tim Curry ve Marisa Tomei tol alıyor. 19030’ların Birleşik Devletlerinde içki yasağı döneminde geçen film sadece başrol oyuncuları değil yan karakterleri için de izlemeye değer yapımın IMDB puanı:6,6.

Filmin yönetmenliğini John Landis yaparken senaryosu Claude Magnier’in oyunundan uyarlama.

Oscar-Kızıma Dokunma-1991-Trailer
oscar_1991
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri

Cliffhanger-Dağcı-1993

Stallone’nin aksiyonu bol filmi. Rocky Dağları’nda düşen bir uçağın enkazına ulaşmaya çalışan bir grup dağcı sağ kalanları kurtarmak ister. Ancak düşen uçak ciddi miktarda para taşıyan ve tehlikeli bazı grupların hedefinde olan bir uçaktır. Kurtarma ekibi bu kişilerin niyetini anlayana kadar bir çok kişinin hayatı tehlikeye girer. Dağcılığa özendiren manzaraları, bitmeyen aksiyonu ve Stallone karizmasıyla ilerleyen filmin yönetmenliğini aksiyon filmlerinden tanıdığımız Renny Harlin yapıyor. Ayrıca John Lithgow, Janine Turner ve Michael Rooker’da filmde rol alan diğer oyuncular.En iyi efekt, en iyi ses ve en iyi görsel efekt dallarında Oscar’a aday olan yapımın IMDB notu: 6,4. Yaklaşık 70 milyon dolara mal olan yapım Dünya çapında 255 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Cliffhanger-Dağcı-1993-Trailer
cliffhanger_1993

Paradise Alley-Fedai-1978

Ülkemizde çok bilinmeyen bir Stallone filmi. 1940’ların New York’unda yaşayan üç İtalyan-Amerikalı kardeş yeteneklerini içlerinden birinin güreş kariyerini ilerletmek için kullanmaya çalışırlar.Yapımın bir özelliği de Stallone’nin ilk yönetmenlik denemesi olması. Yönetmenin dışında senaryosunu da yazan Stallone baş rolleri Armand Assante ve Lee Canalito paylaşıyor.Filmin müziklerini Rocky filmlerinden hatırlayacağımız usta müzisyen Bill Conti yaptı IMDB puanı:5,8. Yapımın ilginç özelliklerinden biri açılış sahnesinde kullanılan Paramount Logosunun 1940’lı yıllarda kullanılan logo olması.

Paradise Alley-Fedai-1978-Trailer
paradise_alley_1978
keanu_reeves_filmleri
En İyi Keanu Reeves Filmleri

F.I.S.T-Kamyoncu-1978

Yine ülkemizde çok bilinmeyen bir Stalllone filmi daha. 7 kez Oscar’a aday olan Norman Jewison’ın yönettiği filmde isyankar yapıda Cleveland’lı bir mavi yaka çalışanın hikayesi anlatılıyor. Johhny Kovak bir kamyon endüstrisi sendikasında mücadelesi ile başkan olur.Ancak organize suç örgütleriyle olan bağlantısı çöküşü de beraberinde getirir. Je Eszterhas’ın hikayesinden yine Eszterhas , Sylvester Stallone ve yönetmen Norman Jewison birlikte senaryosunu yazdıkları filmde Oscar’lı aktör Rod Steiger, Peter Boyle ve Melinda Dillon da rol alıyor. Müzikler yine Bill Conti’nin elinden çıkma. Siyaset-suç örgütleri ve sendikalar arsındaki ilişkiyi inceleyen çok kaliteli bir film. IMDB puanı:6,5.

F.I.S.T-Kamyoncu-1978-Trailer
fist_kamyoncu_1978
en_iyi_jennifer_aniston_filmleri
En İyi Jennifer Aniston Filmleri

Judge Dredd-Yargıç-1995

Distopik bir gelecekte her türlü yetkiye sahip yargıçlar asayişi sağlamakla görevlidir. En güçlü yargıçlardan biri olan Dredd işlemediği bir suçun üzerine atılması nedeniyle mahkum edilir ve kendisi gibi bir çok yetkiye sahip yargıçlarla mücadele etmek zorunda kalır. Filmde Stallone dışında Armand Assante, Rob Schneider, Jürgen Prochnow, Diane Lane ve Max van Sydow rol alıyor. Yönetmen Danny Cannon. Film Stallone filmografisinde ilk hatırlanan yapımlardan biri ve IMDB puanı:5,6.

Judge Dredd-Yargıç-1995-Trailer
judge_dredd_1995

Copland-Güçlüler Bölgesi-1997

Ünlü yönetmen James Mangold’un hem yazıp hem yönettiği filim yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla da dikkat çekici. Filmde Stallone dışında Robert De Niro, Harvey Keitel, Ray Liotta ve Annabella Sciorra rol aldı. Genellikle New York polislerinin yaşadığı bir taşra bölgesinde kirli polisler, üstü örtülen suçlar hakkında gerçekçi bir film.Bölgede yaşayan bir polisin intihar ettiği duyulur ancak iç işleri bu olayı araştırmak için memurlar görevlendirir. Memurlar araştırdıkça bu küçük yerleşim yerinde taşlar oynamaya ve sinirler gerilmeye başlar. Gerçekçi ve kaliteli bir film olmasının dışında Stallone açısından da farklı bir film. Genelde kendinden emin ve çok güçlü karakterleri canlandıran oyuncu, bir kulağı duymayan, güvensiz ama dürüst şerif rolünde çok başarılı. Filmin IMDB notu:6,9.

Copland-Güçlüler Bölgesi-1997-Trailer
copland_1997

Demolition Man-Cezalandırıcı-1993

90’lı yıllarda bir polis memuru ve bir suçlu dondurulma cezasına çarptırılır. Hiç suçun olmadığı bir gelecekte bu iki kişi erkenden uyandırılır.Bir komplo sonucu uyandırılan iki kişi, ütopik bir toplum ve gerçek yaşam için savaşmaya başlar. Marco Brambilla yönettiği filmde Wesley Snipes, Sandra Bullock, Nigel Hawthorne baş rolde. Filmin IMDBy notu:6,7.

Demolition Man-Cezalandırıcı-1993-Trailer
copland_1997
v_for_vendetta_2005
V For Vendetta-2005

Rambo First Blood-1982

Veteeran bir Amerikan askeri olan John Rambo bir taşra kasabasına eski bir arkadaşını aramaya gider. Ancak kasabanın bağnaz şerifi etrafta yabancıları görmekten hoşlanmaz. John Rambo’yu haksız yere tutuklayan şerif aslında nasıl bir tehlikenin içine düştüğünü tahmin bile edemez. Kasabaya daha sonra John Rambo’nun eski komutanı çağrılır. Yönetmenliğini Ted Kotcheff yaptığı filmin senaryosu David Morrell’in romanından uyarlama. Filmde Stallone dışında Brian Dennehy, Richard Crenna’da rol alıyor. 15 milyon dolara mal olan film dünya çapında 125 milyon dolar hasılat yaptı.

Rambo First Blood-1982-Trailer
rambo_1982

Rocky Serisi

İlki 1976 yılında yapılan Rocky filmi ile başlayan seri 40 yıldan fazla zamandır devam ediyor. Rocky 5’e kadar giden seri daha sonra Creed ismiyle başka bir seriye dönüştü. Belki de serinin sinematografik olarak en başarılısı 1976 yılında çekilen Rocky filmi. Mavi yakalı olarak çalışan isimsiz bir boksör ağır sıklet boks şampiyonu olan Apollo Creed’in yeni unvan maçı için seçilir. Varoşlardan gelen bir adamın kıt imkanlarıyla çalışmasına karşılık, bir dünya şampiyonunun antrenmanları karşı karşıya. İnancın, umudun ve zaferin filmi. John G.Avildsen’in yönettiği filmin senaryosu Sylvester Stallone’ye ait. Stallone dışında Francis Ford Coppola’nın kız kardeşi Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers baş rolde. En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kugu dallarında Oscar alan film için usta sinemacı Frank Capra’nın ” Bu filmi ben yapmak isterdim” dediği söylenir. Filmin unutulmaz müzikleri Bill Conti’ye ait. Yaklaşık 1 milyon dolara mal olan film Dünya çapında 117 milyon dolardan fazla hasılat başarısı elde etti. 4 devam filmi çekilen film, günümüzde Creed ismiyle devam ediyor. Apollo Creed’in oğlu Adonis’in boks hayatı üzerinden ilerliyor. Rocky Balboa’da Adonis’in antrenörü ve akıl hocası olarak yer alıyor.

Rocky-1976-Trailer
Rocky’nin Ödül aldığı Oscar Töreni

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

40_yonetmen_favori_korku_filmini_acikladi
40 Yönetmen Favori Korku Filmini Açıkladı
platform_filmi_ve_konusu
Platform Filmi ve Konusu
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri

Bir cevap yazın